Celostátní přehlídka tříletých klisen ČT

5. 9. 2021 Ing. Hana Civišová, Ph.D Autor fotek: Martina Kůstková

V píseckém hřebčinci proběhla Celostátní přehlídka tříletých klisen českého teplokrevníka.

Vítězkou celostátní přehlídky tříletých klisen plemene český teplokrevník se stala klisna 91/765 Hope (12. 5. 2018, Hickstead White x Ratina po Ramiro - 47) chovatele i majitele Radka Křídla z Radovesnic. Tento chovatel zaznamenal již druhý takto významný úspěch v řadě, kdy v loňském roce zvítězila na celostátní přehlídce klisna Mona Lisa z téhož chovu.

Tato elegantní a ušlechtilá klisna zaujala komisi nejen svým exteriérem, ale také mechanikou pohybu, zejména v klusu. Samá superlativa se dají adresovat v případě hodnocení této klisny a gratulujeme chovateli k dalšímu zdařilému produktu českého chovu.

Na druhém místě se umístila klisna 14/171 Byzanc (Cassilius x Belgie po Furioso jílovský) chovatele Františka Jungvirta z Horní Plané. Tato sympatická klisna je v dobrém typu s dobře nasazeným krkem a velmi souladná. Korektní je taktéž fundament. Byzanc se umístila na oblastní jihočeské přehlídce a tak hrdému chovateli přidala další cenné umístění i na celostátní přehlídce.

Na třetí příčce se umístila klisna 16/4 Gona (Guidam Sohn x Corlena po Corlensky G) chovatele i majitele Zdeňka Hrnčíře. Tato ušlechtilá klisna v moderním sportovním typu zaujala komisi energickým pohybem, dobrým typem, silnou zádí a korektním fundamentem.

Na čtvrtém místě se umístila odchovankyně ZH Tlumačov, klisna 90/705 Tsunami (Cola x Tamara po Edminton). Tato sympatická klisna s velmi dobrým pohlavním výrazem, dobře tvarovaným krkem a velmi dobrou mechanikou pohybu si právě svým předvedením v pohybu vybojovala účast ve finálové pětici.

Pátou příčku obsadila vítězka západočeské přehlídky klisna 26/617 Chantall (Guidam Sohn x Chanell Z po Chardonnay Z) chovatele i majitele Martina Rýdla z Nýřan. Tato rámcová klisna v dobrém sportovním typu s velkým výrazným okem předvedla, že i v pohybu dokáže být pružná a prostorná.

Komise pracovala ve složení Ing. Hana Civišová Ph.D., Karel Lacina a Jan Míček a konstatovala, že všechny klisny byly velmi dobře připraveny a prezentace zúčastněných klisen byla na velmi dobré úrovni.

Děkujeme chovatelům, kteří přivezli své tříleté klisny na přehlídku, jejich snaha bude oceněna v podobě příspěvku na dopravu klisen a ustájení zdarma. Klisny umístěné na prvních pěti příčkách obdržely velmi štědrou finanční dotaci v celkové výši 30 000 Kč (8 000 - 7 000 - 6 000 - 5 000 - 4 000) a těšíme se na další ročníky klisen českého chovu.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…