Bílé legendy - Dobel´s Cento

22. 12. 2013 Martina Cerhová, Michaela Burdová Autor fotek: showjumpingnostalgia.com

Jeho osud je tak přímočarý, jak může jen být – z prvotřídní krve se zrodilo nadějné hříbě. Díky slavným předkům se mu dostalo řádného odchovu, péče, výcviku. Sedlal ho zkušený a empatický jezdec. A tak se z něj stal šampion. Bílá legenda - nejen na světových kolbištích, ale i v chovu.

V roce 2006 v Aachenu Otto Becker oficiálně ukončí jeho sportovní kariéru. Jejich cesty se rozdělí - Cento jde do chovu a Becker na post trenéra německé reprezentace. Hřebci je sedmnáct let a má za sebou poslední závody a vítězství na GP v La Baule. Během své kariéry vydělal 1 026 188 euro. Dnes více než sto jeho potomků úspěšně závodí v parkúrech na 150cm úrovni. Zatím nasbírali v cenách přes 1,28 milionů euro. Dobel´s Cento má již 17 synů v chovu.

Dobel´s CentoPředurčen k úspěchu - původ

Narodil se v roce 1989 u majitele Horsta Karchera. Je synem úspěšného holštýnského hřebce Capitol I, o kterém padla zmínka i u hřebce Clin d'Or (článek zde). Capitol I byl chovateli od počátku velmi žádán. Jelikož ale šlo o hřebce většího a těžšího typu, se silným krkem a velkou hlavou, objevily se tyto aspekty i u jeho hříbat. Chovatelé brzy pochopili, že pro něj jsou vhodné klisny v krvi. Výborně se osvědčil na dcery hřebců Lord, Caletto II a Sacramento Song xx, s nimiž zplodil své nejlepší potomky.

Jeho věhlas stoupal spolu s licencovanými syny Carthago (om: Calando I), Cassini I a II (om: Caletto II) a Cento (om: Caletto II). Přestože v chovu působí a působilo mnohem více Capitolových synů, např. Indoctro I a II (om: Caletto II), Carolus I a II (om: Roman), Clearway (om: Lord), Calato (om: Landgraf I) aj., jsou to právě první čtyři zmiňovaní, jež sami tvořili dějiny světového skokového sportu. Mimochodem, Indoctro je otcem hřebce Montreal, který v minulosti působil v ERC Pardubice-Mnětice.

Capitol I neměl pouze jednoho pravého bratra, ale hned dva. Capitol II byl ušlechtilejšího typu a bylo proto jednodušší jej připařovat na vhodné klisny. Bohužel po sobě nezanechal pokračovatele. Capitol III se narodil z dvojčat a v chovu se příliš neprosadil. Chovatele odrazovala i jeho výška, pouhých 159 cm. Jeho matka Folia (po Maximus), dala ovšem i plemeníky Latus I a II (po Landgraf) a Cellebrio (po Caletto II).

Capitano, otec Capitola I, 162 cm vysoký holštýnský šiml, má jako otce zapsaného hřebce Corporal. Vznikly ale pochybnosti o otcovství, neboť všichni jeho potomci byli rovněž šimlové a otec Corporal byl hnědák. Holštýnský svaz nechal udělat odběry, které bohužel ničemu nepomohly, neboť hlavní aktéři, klisna Retina a hřebec Grand Vikar (údajný správný otec) byli již po smrti. Nakonec je tedy Corporal nadále uváděn jako Capitanův otec, přestože za toho skutečného je považován Grand Vikar (Colonel - Ramzes AA). Ten v mládí připustil několik klisen, ačkoliv nebyl nikdy körován, a později se stal mezinárodně úspěšným parkurovým koněm. Corporala najdeme na mateřské straně holštýnských hřebců jako je Catoo (po Con Air), Canto (po Canturo), Raimondo (po Raimond) nebo Credo (po Caretino).

Capitanův děd, plnokrevný Cottage Son, dal holštýnskému chovu koně většího rámce s často ne zcela korektní horní linií. Jeho synové bohužel často nedostali moc příležitostí v chovu a jako jezdečtí koně byli také často kastrováni. Jeho největší význam nespočívá v přímých potomcích, ale nejlépe se prosadil ve druhé až čtvrté generaci. Je např. otcem matky věhlasného plemeníka Ramiro (po Raimond).

Matka Centa, holštýnská tmavá hnědka Viola XI, je rovněž úspěšnou chovnou klisnou. Kromě Centa dala život dalším dvěma plemenným hřebcům. Jsou jimi Casado (po Coriano) a Zento (po Quasimodo Z). Rovněž její dcery si nevedou špatně. Dcera Legende IX (po Coriano) dala úspěšné T skokany: Lamarque 7 (po Limbus), Dulcinea la Silla (po Diamant de Semilly), Capricello (po Cardino) a plemenného hřebce Nekton (po Nimmerdor). Nekton je mimo jiné otcem plemenného hřebce Norman (om: Contender) působícího v Jezdeckém klubu Mariánské lázně. Bába Lady Legende byla úspěšnou parkurovou klisnou (T) a dala plemenného hřebce Ligorett (po Lord). I její další dcera Chanell I (po Casino Boy xx) je matkou plemenného hřebce Casanova (po Cadillas, TT) a také bábou hřebce Camparino (po Chello I). Prabába Legende se také prosadila ve skokovém sportu.

Výkonnostní zkoušky hřebců (100denní test), výsledky Centa:
 • Celkem 132,56 (2. místo/45 hřebců)
 • Skoková část 120,91 (9. místo)
 • Drezurní část 134,13 (4. místo)

Jedna kariéra - jeden jezdec

Kariéra slavného hřebce byla od začátku spjata se jménem Otto Becker. Když byl Cento pětiletý, seděl na něm Becker poprvé. „Byla to láska na první pohled," řekl později Becker. S majitelem Horstem Karcherem se dohodli, že si ho vezme do tréninku v šesti letech. Karcher Centa koupil, když mu bylo jeden a půl roku a už tehdy o něm tvrdil: „Tenhle kůň vyhraje olympiádu." Karcher převzal v roce 1989 hřebčín Dobel - hřebec tak nese jeho jméno.

Bělouš se v šesti letech zabydlel ve stájích Paula Schockemöhleho v Mühlen, kde měl Becker ustájené koně v samostatné stáji. Pro trénink měli prvotřídní podmínky - v areálu pět jezdeckých hal, tři kolbiště, dvě dostihové dráhy, dva chodicí pásy a přilehlé terény.

Co dělá skokového šampiona

„Měl všechno, co dělá dobrého skokana," říká Becker. „Nedělá chyby, soustředí se od začátku do konce, je bojovný. Jakmile vycítí, že jde o důležitou soutěž, dá do toho všechno."

Cento podle Beckera sice působí vzhledem jako těžší typ koně (KHV 171 cm), ale povahou je plnokrevník. Proto je tak citlivý, pozorný a neúnavný. A vyhovuje moderním požadavkům. "Styl jízdy se v posledních deseti - dvaceti letech změnil, koně jsou lehčího typu podobně jako v Americe. Dříve jsme jezdili na těžkých koních, kteří potřebovali víc drezury než dnes. Pro mě a můj styl ježdění je to výhodné. I když jsem jezdil všechny typy koní, vždycky jsem měl rád plnokrevníky. Také se změnila stavba parkuru a tím se mění všechno..."

Cento byl velmi jemný a na parkuru dost rychlý, už v sedmi letech vyhrál Mistrovství světa 7letých koní ve Francii. Od začátku chodil většinou čistě. „Ale potřeboval čas, dal jsem mu čas do devíti, deseti let, protože jsem cítil, že ještě není připravený. Když mu bylo deset, skutečně dozrál. Předtím byl sice dobrý, ale ještě neměl tolik síly a tak jsem ještě čekal... všem koním dávám dost času a šanci dozrát," vysvětluje Becker.

Ze života parkuráka

Jakmile Cento získal dostatek zkušeností na závodech, skáče s ním Otto Becker doma jen výjimečně. Místo toho mu dopřává pestrý trénink. Ráno chodí se svou pracovní jezdkyní do terénu nebo na dostihovou dráhu Alwina Schockemöhleho. Po poledním odpočinku následuje trénink s Ottou Beckerem. V hale se chová vždy klidně, i když kolem něj mohou jiní koně vyhazovat. Pracuje ochotně, jako kdyby chtěl vyhrát drezurní soutěž, není třeba na něj působit viditelnými pomůckami.

Libůstky - miluje banány a když zrovna nejsou po ruce čerstvé, křupne si banánové lupínky. Na první pohled mírný jako beránek, ale na parkuru je bojovník.

Role atleta i plemeníka

CentoCento byl i v průběhu své aktivní sportovní kariéry stále žádán jako plemeník. V době největších závodů kryl dvě klisny týdně. Nijak se to na jeho výkonu neprojevilo, byl stále ochotný a pracovitý. Ani to, že stál mezi dvěma hřebci, ho nijak nevyvádělo z míry. „Nikdy jsem se s tak hodným hřebcem nesetkal," řekl o něm Becker.

Kariéra

Otto Becker přerušil své angažmá v reprezentaci Německa v roce 1992 po olympijských hrách v Barceloně, kde obsadil s Lucky Luke padesáté místo. Zpátky do týmu ho vzal spolkový trenér Herbert Meyer. Dvojice Otto Becker - Cento podtrhla správnost trenérského rozhodnutí suverénním vítězstvím v Aachenu v olympijském roce. Před 45tisícovým publikem dokázal nepřerušit sérii úspěchů počínaje GP Hertogenbosch po Las Vegas, kde byli ve finále nejlepší dvojicí ze západoevropské ligy. Když Otto Becker vcházel v roce 2000 do aachenského kolbiště, podle svých slov nevěděl, co ho čeká. Kolbiště celé hodiny smáčel silný a vytrvalý déšť. Naštěstí organizátoři dokázali povrch upravit tak, že i když na něm byly louže, zůstal stále pevný.

Investice v hodnotě jednoho milionu marek se vyplatila. I tahle skutečnost dělá legendy. „Když jsem si procházel parkur, myslel jsem, že ty podmínky jsou dost těžké kvůli tomu, že vytrvale pršelo. Ale povrch byl senzační a stejně tak Cento. Ve druhém kole byl dokonce ještě lepší," prohlásil Becker. Vítězství v Aachenu pro něj bylo vstupenkou do Sydney.

Největší úspěchy

 • Vítěz MS sedmiletých koní Francie
 • Vítěz Západoevropské ligy 2000
 • Vítěz GP Aachen 2000
 • Týmové zlato OH Sydney v roce 2000, 4. místo v jednotlivcích
 • Vítěz světového poháru finále Lipsko 2002
 • Kůň roku 2002-2003
 • Týmový bronz na ME 2001
 • Týmové zlato na ME 2003
 • Vítěz CSIO Spruce Meadow v Calgary 2003
 • Týmový bronz na OH Atény 2004

Dobels Cento - Otto Becker

OH Sydney

V těsném boji v olympijském finále družstev obhájilo Německo v týmech zlato z Atlanty - o jeden jediný bod před Švýcarskem. A klíčovou dvojicí německého týmu byl Otto Becker v sedle Dobel´s Cento, který dokázal jít obě kola čistě.

OH Athény

Dobel´s Cento byl opět oporou německého týmu a přestože Cento tentokrát nebyl tak soustředěný a pozorný a inkasoval trestné body za tři shození, třetí týmové zlato v řadě Německo získalo. Nebylo však tak ryzí. Athény jakoby předjímaly dopingovou temnotu o čtyři roky poté v Hongkongu. Goldfever Ludgera Beerbauma byl pozitivně testován na steroid betamethazon. Beerbaum odmítl, že by koně úmyslně dopoval a řekl, že steroid byl obsažen v masti. Pokud by muselo Německo vrátit zlatou medaili, získaly by ji Spojené státy. Nakonec se tak nestalo a Dobel´s Cento se stal dvojnásobným olympijským šampionem v týmech. Ludger Beerbaum vyvázl s pokutou 1300 dolarů za to, že nedodržel pravidla zaznamenávání medikací týmovým veterinářem (FEI nenašla důkaz, že by odpovědná osoba riskovala welfare koně nebo získala jakoukoliv "výhodu" a že medikace byla „legitimní léčba").

Plemeník

Ačkoliv Cento dominoval v parkurovém sportu, v chovu nebyl vždy tak úplně oblíbený. Po körungu jej zakoupil Gestüt Dobel, odtud sportovní jméno Dobel's Cento, přičemž mělo být smluvně domluveno, že se po několika letech stane svazovým hřebcem. Ale nestalo se tak a hřebec nadále zůstal v majetku G. Dobel. V každém případě v počátku své kariéry plemeníka připouštěl klisny různé kvality. Z těchto spojení vzešlo také různorodé potomstvo a hned bylo jasné, co Cento potřebuje.

Stejně jako jeho otec Capitol I potřebuje coby partnerky krevnatější klisny. Jinak plodí potomstvo sice skákající, ale těžkého typu a nikterak ušlechtilé. Podle něm. jezd. federace má ve sportu zapsáno 522 potomků, z nichž 153 dosáhlo nejvyšší skokové a 1 nejvyšší drezurní výkonnosti.

Je otcem mnoha plemenných hřebců. Následující synové dosáhli TT, resp. T skokové výkonnosti: Cento Lano (om: Landgraf), Cinquecento (om: Traum), Centesimo I (om: Lord), Centino du Ry (om: Caretino), Chippendale Z (om: Cassini I), Norton d'Eole (om: Jalisco B), Bacardi Orange de Muze (om: Darco), Baron Cento van de Heldenlaan (om: Darco), Centofiori dei Dioscuri (om: Val du Scion), Centadel (om: Landadel), Chintan (om: Quattro B), Chepetto (om: Ramiro Z).

Cento se prosadil nejen jako otec úspěšně sportujících plemenných hřebců a úspěšných skokových koní, ale také jako otec matek. Na mateřské straně se objevuje u mnoha plem. hřebců a sportovních koní. Jeho dcera Cindy je např. matkou plemenného hřebce Ciacomini (po Carpalo, který v minulosti působil v ERC Pardubice-Mnětice). Je také mateřským otcem hřebců Aracento (po Araconit), Alvaceno (po Alvarez), Aragorn van Schuttershof (po Quintero), Doremi HN (po Quidam de Revel), Quevee Prestige (po Quidam de Revel) a další.

I na českých kolbištích je možné potkat Centovy potomky, jsou to

 • bratři Bel Canto Hradiště a Calvero 1 (Caruso - Cento),
 • Callisto Dwerse Hagen Z (Cento Lano - Regilio),
 • Cento B (Cento - Lord),
 • Cento Lano Arcus (Cento Lano - Eoghan du Mervaux),
 • Centoloou (Cento - Continue),
 • Coconuts (Cento - Cor de Brillant),
 • Crado von Wichenstein (Contendro I - Cento),
 • Enrique-HS (Cento Lano- Happy Wind d'Hof),
 • Falco Union (Kashmir van Schuttershof - Cento),
 • Reine du Bal (Baloubet duRouet - Cento),
 • Timpex Cent (Cento - Hargita) a jiní.

Dnes 24letý Cento stále působí v hřebčíně Dobel, připouštěcí poplatek je 2000 eur.

Více o Centovi se dozvíte například:

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…