Aukce sportovních a hobby koní byla dnes zrušena

I. pardubická aukce sportovních a hobby koní, která měla proběhnout na dostihovém závodišti v Pardubicích dne 9. května byla dnes po důkladném zvážení organizátorem zrušena.  Přesto, že se našli i majitelé původově či výkonnostně zajímavých sportovních koní, kteří by se aukce zúčastnili, nepodařilo se zajistit dostatečně početnou a různorodou skupinu, aby byl důvod v akci pokračovat.

Samozřejmě pro mnoho potenciálních prodávajících jde o věc novou, nevyzkoušenou a tedy s nejistým výsledkem. Do prodeje koně, myšleno do úspěšného prodeje, je třeba nejdříve zainvestovat, což obnáší nejen přípravu samotného koně, ale celého týmu jak na straně prodávajícího, tak na vrub pořadatele, který zajišťuje nejen zázemí pro účastníky, ale také marketing a propagaci celé akce.

Prodávající pak musí kromě potřebných "papírů" složit samozřejmě vstupní poplatek do aukce, zajistit si dopravu a počítat s případnými náklady na personál. Při tom všem samozřejmě nemá zaručeno, že bude jeho kůň prodán. Na druhou stranu díky spojení aukce vždy s velkou koňařskou událostí v jednom dni dostává možnost předvést výsledek svého chovatelského (nebo nákupního) úsilí mnohem většímu a rozmanitějšímu počtu opravdových zájemců o koupi naráz. Velice pěkná je také myšlenka obnovení starých tradic - společenských setkávání lidí z oboru, která jsou jinde ve světě při aukcích velmi vyhledávaná a vítaná.

Bohužel doba momentálně nepřeje podobným akcím, ruší se řada již zavedených koňských soutěží a tak ani pro nový model prodeje koní zřejmě ještě není vhodný čas.  Stojí také za úvahu změnit  načasování aukce sportovních a hobby koní stejně jako plnokrevníků na podzim - po sezóně, v níž mnozí koně ještě  vylepšují svou výkonnost. Mnoho chovatelů dále nerado vystavuje své svěřence právě na jaře, z důvodu opadnutí  kondice po zimě či výměny srsti. Zaznamenali jsme také ohlas, že prodávající by chtěl znát podmínky, do jakých svého koňského kamaráda prodává. Upřímně řečeno ovšem toto při prodeji "ze dvorku" také stoprocentně neošetří, jak se již nakonec, bohužel, mnozí naši čtenáři sami přesvědčili a tak i na dražbě lze domluvit podmínky prodeje či následnou návštěvu stejně, jako by prodávající domlouval doma. Svou roli zde tedy určitě hraje i nedůvěra v nový podnik - a možná i naše zvyky a rituály. 

Budeme tedy přát dobré myšlence, aby si postupně našla cestu k lidem, aby našla vhodný termín i formu a budeme se těšit prozatím na aukci podzimní, plnokrevnou. Pokud vás zajímá rozhovor s pořadatelem dražby, najdete jej v naší diskuzi (link pod článkem). A pokud byste chtěli připsat svůj názor, názor potenciálního prodejce, který byste chtěli organizátorům tlumočit, přihlaste se a můžete jej zanechat zde v diskuzi pod článkem.

O případných dalších změnách či podobných akcích vás budeme i nadále informovat.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…