Arabové na přehlídce v Tróji

6. 7. 2004 Josef Malinovský Autor fotek: Josef Malinovský

Již IV. ročník Národní přehlídky plnokrevných arabských koní se uskutečnil v sobotu 26.června na pražském Císařském ostrově v jezdecké hale společnosti In-expo Group.

Představilo se zde přesně 32 koní tohoto plemene, kteří se prezentovali před zahraniční porotou složenou z bývalé sekretářky švýcarské organizace a dlouholeté chovatelky arabských koní Renaty Schibler, ředitele maďarského hřebčína Bábolna Tamáse Rombauera a veterinárního lékaře a dlouholetého chovatele arabských koní Dr. Manfreda Neubachera z Rakouska. Do jezdecké haly dopravil porotce automobil zn. Audi, jehož liberecká pobočka se stala jedním z hlavních partnerů akce.

Koně se představovali před diváky i porotou rozděleni do několika kategorií. První byla třída hříbat. Ta byla posuzována porovnávací metodou. Dále následovaly kategorie ročních a dvouletých klisen, tříletých klisen, ročních hřebců, dvou a tříletých hřebců, 4-7 letých klisen, klisen 8 letých a starších a hřebců 4 letých a starších. Porotci koně hodnotili body 1-20 za typ, hlavu a krk, tělo, končetiny a pohyb.

První dva koně z každé kategorie postupovali do šampionátů. Z nich pak byli vybráni Šampióni a Rezervní šampióni. Juniorskou šampiónkou byla vyhodnocena bělka Usajna El Hadin a juniorský šampión ryzák Simeer. Šampiónkou mezi seniory se stala klisna Dagheera a seniorský šampión mezi hřebci byl vyhlášen bělouš Azar Gadda.

Připravena byla také volná kategorie, ve které si diváci zvolili svého vítěze (Showhorse ACHPAK ČR 2004). Hlasovací lístky byly slosovány o zajímavé ceny. Tečkou za programem byla skoková ukázka, ve které se představili tři dvojice soutěžící o titul „Skokan ACHPAK ČR 2004“.

Zpestřením pro diváky byly mezi jednotlivými kategoriemi ukázky westernu, drezurního ježdění, či přirozeného partnerství člověka a arabského koně.

Celá akce měla úspěch jak u diváků, tak u přímých účastníků, což potvrzují slova hlavního organizátora a moderátora přehlídky Jaroslava Laciny: "Vzhledem k nadšeným ohlasům ze strany majitelů, sponzorů i diváků jsem byl s akcí spokojen. Rád bych poděkoval všem sponzorům a také těm, kteří se na organizaci podíleli, protože bez jejich pomoci by se vše tak nezdařilo. Děkuji také zaměstnancům spol. IN-EXPO GROUP za jejich maximální podporu a pomoc. Mile mě překvapila disciplinovanost chovatelů a majitelů koní a až na malé vyjímky i jejich připravenost. Velkým kladem shledávám to, že jsme se prvně obešli bez účasti a pomoci zahraničních předváděčů, přičemž předvedení koní neztratilo na své profesionalitě. Pevně věřím, že ti kdo naši akci navštívili, odcházeli plni dojmů a s pocitem dobře a zajímavě stráveného dne. O to se budeme snažit i v budoucnu."

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…