Kdo se stal Šampionem Orlických hor pro rok 2009?

7. 7. 2009 Jindřiška Svobodová Autor fotek: Veronika Jašková

Na předvadišti hřebčína Hradčany v sobotu 27. června t.r. začal doprovodný program v deset hodin dopoledne a od té doby se (vyjma jedné malé čtvrthodinové přestávky) nezastavil. Vystoupení střídala posuzování zastoupených chladnokrevných plemen a pony.¨..

posouzeníKategorie byly rozděleny tak, aby koně mohli být posuzováni odděleně, aniž by se jedincům ubíraly možnosti vyniknout ve svých přednostech. Např. koně v pracovní kondici nejsou slučováni s koňmi chovanými „na dvorečku" a v žírné kondici, mladí nevyspělí koně nemohou být mícháni s laktujícími klisnami.

Show třída je určena pro koně s úpravami, které narušují identitu koně, jsou extrémně zdobení, nebo pro koně zapsané v „chladnokrevném typu" bez konkrétního určení otce a matky, které si jejich majitelé pro svoji radost připravují v různých vystoupeních (např. zastoupení koněm DD Potštejn a dětí cvičenců).

Koním je vystaven na místě písemný záznam hodnocení komisařem. Vítězové jednotlivých kategorií v závěru výstavy usilují (mimo jiné i vzhledem a předvedením handlera - vodičem) o titul nejprestižnější: Šampion Orlických hor.

Šampiona - ostatně jako jiné koně - vybere a posuzuje odborný komisař, odborník na daná plemena a tudíž zisk titulu je oceněním chovatele a majitele v jejich cestě za ideálem. V minulých dvou ročnících se nositeli titulu staly klisny - jezdecký pony a následně českomoravská belgická klisna. Výstava přitahuje pozornost potencionálních chovatelů a majitelů, kteří se směrují po shlédnutí „portfolia" chovatele koně přímo do chovů.

Pořadatelé zaznamenali návštěvu německých kolegů, kteří se zaměřili na české chladnokrevné plemeno pro jeho vlastnosti, které v německém chovu nenajdou. Výstava má být zároveň veřejné shrnutí jednoleté práce na tom nejlepším, co v regionu lze najít.

Uriaš a RenoMezi nejlepšími se tedy v závěru výstavy o titul poměřili plemenný hřebec shetland pony 1269 Pedro, roční hřebci, tečkovaní bělouši Uriaš 50/251 (SN) a Reno 50/263 (N), slezský norický hřebec Gosun Developer 46/894, plemenný slezský norik 1061 Brynet, slezská klisna s hříbětem Slunečnice 46/622 a dvouletý norický hřebec Lump34/582.

Posledně jmenovaný se jednoznačným rozhodnutím komisařky ing. Martiny Kosové v posledním kruhu stal vítězem vítězů a odvezl si titul spolu s originálním přehozem Šampiona z výroby firmy SVITAP ze Svitav, která vyrobila přehoz v netradičním designu. Upomínkové ceny pořadatele Centrum rozvoje chovu slezského norika Hradčany, o.s. a ceny od ing. Lucie Jiřičné a dalších osob, ochotných podporovat výstavnictví, obdržel vítěz i ostatní umístění koně. V „barvách" výstavy (kombinace rudé a bílé) byli vystavovaní koně dekorováni (také netradičními) floty.

LumpŠampionem Orlických hor 2009 je dvouletý norický hřebec LUMP 34/582 majitele Svatopluka Berky z Bílého Kostela nad Nisou (chovatel Oldřich Geryk).

Pořadatelé výstavu koní považují za kulturní záležitost a tak pozvané tanečnice flamenca Markéta Matějčíková a její dcera Marjánka v ohnivých rudých barvách vytancovaly tečku za ušlechtilými koňmi a upravenými handlery, doprovodným programem a prodejem sedlářských výrobků. V duchu „Began je styl" je pokračování na Hradčanech naplánováno na 25. července, a to na akci BEGAN 2009.

Podobné články

V minulém článku jsme si na chladnokrevná plemena koní posvítili z hlediska jejich temperamentu a dnes si bod po bodu probereme i další slasti a…

Šlechtitelský program a Řád plemenné knihy pro norické koně byl počátkem listopadu oficiálně poslán ke schválení na MZe ČR. Před jeho odesláním…