Jaký byl BEGAN 2008?

20. 6. 2008 Jindřiška Svobodová Autor fotek: Maršálková Ivana

Zkoušky výkonnosti pro pětileté a starší chladnokrevné koně, které o víkendu proběhly v Pěčíně na Hradčanech, mají své výsledky a i vy, kteří jste nedorazili, se můžete seznámit v reportáži nejen s jeho průběhem a výsledky, ale také s krásnou začínající tradicí přihazování na favorita...

Den borců
Den borců

Vše začalo nástupem zúčastněných a předáním upomínkové plakety s titulem "Veterán - haluzák" panu Františku Fajglovi z Klášterce nad Orlicí za jeho přínos "haluzačině".

Poté odstartovala soutěž v OVL (ovladatelnost), kde první místo zaujal Josef Svoboda se Stangou Lolou (SN), druhé opět Josef Svoboda a Slunečnice (SN), třetí František Fajgl s hřebcem Ivanem (čmB). Trať obsahovala nejen čtyři povinné překážky, ale i nové – malou skládku a oblíbený podsmyk s přeskokem koně.

Stanga Lola na podsmýku s přeskokem

V přestavbě kolbiště byla předvedena letošní hříbata ze soukromého hřebčína Hradčany se svými matkami. Oficiálně vešla ve známost jejich jména - protože se ze spojení s hřebcem 1061 Brynetem očekává tmavé zbarvení, jména hříbat zastupovala africké trojzemí. Kenya, Tanzania, Niger a v záloze stáje zůstala Uganda.

Na hřebci 1061 Brynetovi sedlářská dílna pana Jelínka z Hanušovic prezentovala parádní postroj zdobený "ve stříbře". Ostatně i jiní zúčastnění prodejci chovatelských potřeb na improvizované „street“ poskytli možnost výběru koňařům.

Těžký tah jednotlivých koní byl pro hodnocení výkonů do zkoušek stanoven do výše zátěže 1000 kg a přikládáním závaží po 50ti kg pokračovalo soutěžení koní do maxima. 1400 kg utáhl jako jediný plemenný hřebec 1061 Brynet (SN), dále následovali hřebec Aron (čmB) pana Juříčka z Českého Meziříčí a hřebec Galán (N) pana Fajgla z Končin.

Těžký tah byl korunován úžasným nově vznikajícím fenoménem, a to sice přikládáním darů na pomyslné „konto“ jednotlivých koňských borců. Myšlenku „rozhoupal“ tradiční a opravdový příznivec beganů, pan Bohuslav Chmelař, když v průběhu disciplíny donesl svým favorizovaným koním na rozhodčí stan minerální lizy. Tím se odstartovalo další obdarovávání borců jinými návštěvníky. Ačkoliv nejvyšší konto v darech měla ukrutně tahavá klisna Zuzanka pana Martina Bezstarosti, s prázdnou ze soutěže neodešel prakticky nikdo. Soutěž strhla všechny.

Ve formanských jízdách, upravených pro ZV, "ujel" všem pan Svoboda z Hradčan s párovou zápřeží 1061 Bryneta a Stangy Loly. Největším oříškem pro formany byla úzká překážka, do které museli zacouvat jednostranně koly vozu.

V přestávkách se předvedl i loňský ročník hříbat Hradčan, s.h. ve výchovné práci s dívkami a na ruce.
Vyhlašování vítězů v disciplínách potvrdilo skutečnost, že nejúspěšnějším koněm ZV je hřebec 1061 Brynet a ten byl dekorován flotem z trikolory.

Derby párů na
Derby párů na "laucigru"

Derby v těžkém tahu párů na závěr bylo soubojem osobností haluzačiny Orlických hor: Fajgl a Ivan s Galánem, Ságner a Ajda se Šemíkem a Svoboda a Brynet a Stanga Lola. Poslední jmenovaní přemístili v oválné dráze 1,5 metrů kubických surové smrkové hmoty ve třech kmenech najednou. Tato disciplína se obešla bez fyzických pobídek a byla skutečnou demonstrací reálné práce v lese.

Celý den velmi rozhodně hodnotili rozhodčí ing. Martina Kosová a ing. Jan Gallas a přispěli k dobrému jménu chladnokrevného oboru. Prodej chovatelských potřeb na místě potěšil majitele těžkých koní.

BEGAN JE STYL.

Podobné články

Náchodský svaz chovatelů koní z.s. a Chov koní Dvorka zve na Přehlídku teplokrevných a chladnokrevných plemenných koní, která se koná 10. srpna 2024…

Svaz chovatelů českomoravského belgického koně ve spolupráci s JK Hipo Jihlava pořádá Den chladnokrevných koní.