Chladnokrevná miss 2008

22. 10. 2008 Martina Kosová

V sobotu, 6.9.2008, se v rámci výstavy Koně v akci 2008 v Pardubicích uskutečnil Šampionát tříletých klisen norika a slezského norika. Proběhla také Národní přehlídka klisen ČMB chovatelů, sdružených v rámci Svazu chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgika.

Národní šampionát tříletých českomoravských belgických klisen proběhl již dříve, ve Slatiňanech. Možná by bylo na místě se zde pozastavit nad poněkud zmatečným pořádáním několika různých šampionátů a nad tím, proč jsou vlastně dva chovatelské Svazy pro jedno plemeno. Nicméně jelikož ASCHK prohlásila, že na základě usnesení prezídia je uznaným jediným partnerem ve šlechtění belgického koně Svaz chovatelů českomoravského belgického koně a nikdo jiný, není třeba tento spor více rozebírat.

Nejdříve tedy krátce k přehlídce ČMB v rámci výše uvedené výstavy, která poněkud paradoxně zabrala komisařům nejvíce času při určování konečného pořadí. Celkem bylo předvedeno 9 klisen. Komisaři se při hodnocení zaměřovali zejména na sílu kostry, která je v souvislosti s tímto plemenem stále více diskutovanou charakteristikou, jelikož podle většiny zúčastněných se u ČMB kostnatost ztrácí a je třeba se dalším šlechtěním na toto zaměřit. Dalším důležitým kriteriem byl typ a poté výrazné exteriérové vady, které mohou být získané (např. šošky na hlezenním kloubu), ale v případě výstavního posouzení jde o hrubý nedostatek. Rozpor mezi významností typu, síly kostry, rámce a exteriérových vad nastal právě při určování prvního a druhého místa. Nakonec zvítězila harmonická Furina s výraznými chody nad hůře se pohybující, za to velmi typickou Agátou, která mimo jiné zaujala výraznou hloubkou hrudi.

Konečné pořadí tedy vypadalo následovně:
   1. 46/721 Furina po hřebci 2862 Kelis z 6/276 Fortuna, majitele pana Konvalinky, Farma Krašov
   2. 55/403 Agáta po hřebci 2670 Mazur z 60/287 Arisa, majitele pana Mancla ze Včelar u Bílovic
   3. 47/603 Neli po hřebci 2679 Marek- 2 z JM 4473 Julka majitelky paní Šumiliukové z Jablonce nad Nisou.

46/721 Furina

55/403 Agáta


Národního šampionátu tříletých klisen slezského norika se zúčastnilo celkem 7 adeptek. Jak je již tradicí, nejvíce klisen bylo Klokočovského chovu (záměrně nevypisuji celý název společnosti, jde o pojem, který překonává generace i střídající se majitele), který měl a stále má velký vliv na utváření tohoto plemene. Nejspíš hlavně díky tomu, byla komisí předvedená skupina hodnocená jako nejvyrovnanější a o umístění na předních příčkách pak rozhodoval především pohyb v kroku, který byl u některých klisen horší zejména v zadních končetinách. Tento problém však s největší pravděpodobností vychází již z utváření beder. Vítězkou se nakonec stala klisna Klea, která, ač působila poněkud méně vyspěle, přesvědčila komisi především mechanikou pohybu a typem, který komise označila za „pravý slezskonorický“.

Konečné pořadí Šampionátu SN:
   1. 69/859 Klea po hřebci 685 Gotlas z 69/366 Dívenka, majitelem je Vítkovská zemědělská, s.r.o.
   2. 69/868 Kala po hřebci 2815 Hugo z 69/425 Alice majitelky paní Ing. Matyšové (chovatelem je však Vítkovská zemědělská- tedy „klokočovský chov“)
   3. 69/869 Klára po hřebci 2415 Hugo z 69/425 Ema, majitelem opět Vítkovská zemědělská, s.r.o.

69/859 Klea

69/868 Kala

Pouze 5 klisen se pak utkalo v šampionátu tříletých plemene norik. Jelikož byla účast tak nízká, dá se říci, že vítězka byla viditelná již na první pohled. Stala se jí klisna Niky, která nad ostatními jasně převažovala především v typu. O umístění na dalších místech pak rozhodovali více či méně významné exterierové vady, zejména šlo o utváření horní linie, délku hřbetu a vázanost beder. Při rozhodování o druhém a třetím místě mezi klisnami Nela a Lidka pak rozhodla především volnost a prostornost chodů.

Pořadí klisen v Šampionátu N:
   1. 35/575 Niki po hřebci 2691 Streimur z 4/374 Láska, majitele pana Ing. Calty
   2. 35/571 Nela po stejném hřebci z 35/265 Charlota, stejného majitele.
   3. 18/853 Lidka po hřebci 280 Hubar z 26/279 Líza, majitel LST Trhanov.

35/575 Niki

35/571 Nela


 Závěrem je třeba říci, že kultura předvádění chladnokrevných koní šla výrazně nahoru. Všichni předvádějící byli předpisově oblečeni a každý se snažil svou svěřenkyni ukázat v nejlepším světle a předvést co nejlépe. Nejvýrazněji se tato snaha projevovala především při předvedení v klusu. Prodloužený klus leckterých předvádějících by mohl závidět i olympijský vítěz Usain Bolt

Podobné články

Po loňské úspěšné premiéře zve Svaz chovatelů a přátel norika, z.s. ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky ČR, s.p. na 2. ročník výstavy norických…

Svaz chovatelů českomoravského belgického koně ve spolupráci s JK Hipo Jihlava pořádá Den chladnokrevných koní.