Zamyšlení nad WBFSH žebříčky

31. 7. 2023 Christopher Hector Autor fotek: Archiv The Horse Magazine Překladatel: Martina Cerhová Zdroj: The Horse Magazine URL zdroje: www.horsemagazine.com

Žebříčky jsou koncipovány tak, aby pomáhaly majitelům klisen s výběrem plemeníka, ale občas jsou předmětem diskusí.

V loňském roce se mi na jedné akci ve Frankfurtu podařilo setkat s dobrým přítelem, a po desetiletí i rádcem, odborníkem na chov sportovních koní, Ludwigem Christmannem. Nedávno rezignoval na svůj post u Hannoverského svazu, ale ujistil mě, že nepřestává pracovat a trochu jsme toto téma společně rozebrali.

Christopher: Doufám, že po své rezignaci nepřestaneš psát.

Ludwig: Zrovna pracuji na článku o plemenných hodnotách hannoverských koní a žebříčku WBFSH. Zjistil jsem, že někteří plemeníci, umístění na špici žebříčku WBFSH, nemají potomky na předních místech žebříčku nejlepších sportovních koní světa. Například Sir Donnerhall; je třetí, ale jeho nejlepší potomek je na šedesátém místě.

SirDonnerhall.jpg

                                                                                                Sir Donnerhall

Podle mě je to spojené také s propagací hřebců, kteří musejí zplodit vysoké počty potomků, aby měli velký základ. Proto také hřebci, kteří mají úspěšně sportující potomky, ale mají jich málo, mezi nejlepšími nebudou.

Rebus.jpg

                                                            Rebus – byl drezurním otcem číslo jedna WBFSH

Christopher: Myslíš, že by měl být žebříček upraven? Když byl založen, byl soustředěn na velké úspěchy, jako výhry na olympijských hrách. Například Rebus byl korunován nejlepším drezurním plemeníkem světa jen díky jednomu potomkovi, Rustymu. Nebyl to žádný úžasný plemeník, vždyť i ty dva Rustyho klony nebyly úspěšné… Ale nedosáhli jsme teď zase pravého opaku, kdy se odměňuje kvantita na úkor kvality?

Ludwig: Neznám všechny detaily, ale vím, že každý kůň dostává v mezinárodním sportu body do Longines žebříčku a tyto body se pak připočítávají otcům do žebříčku plemeníků. Když jsem se díval na drezurní hodnocení, zdálo se, že všichni ti koně mají úspěchy v Grand Prix. Ale třeba Johnsonův nejméně úspěšný potomek, umístěný na 700. příčce, měl sice zkušenosti z Grand Prix, ale žádná sláva.

Christopher: Měly by tedy být nějakým způsobem zohledněny Grand Prix výsledky podle standardu soutěže? Nemělo by to být těžké, pokud by se využilo hodnocení koní, kteří v dané soutěži startovali, a z toho se vyšlo. Tedy pokud by kůň vyhrál Grad Prix v Bonea parku v Austrálii, nedostal by stejný počet bodů jako kůň, který vyhrál Grand Prix v Cáchách.

Ludwig: Neříkám, že chci změnit systém, ale je to něco, čeho jsem si všiml.

Christopher: Takže jsme oba došli po zveřejnění žebříčků ke stejnému závěru. Byl jsem z toho v rozpacích, ale říkal jsem si, že skokový žebříček bude třeba jiný. Nejlepší plemeníci budou mít skutečně nejlepší sportující potomky. Omyl! Jedničkou je Chacco-Blue, jehož pět nejlepších potomků je na 61., 66., 86., 113. a 164. místě.

H5Chaganus.jpg

                                                                Chacco-Blue – H5Chaganus

Ludwig: Takže je to podobné. Chacco-Blue má nějakých dvě stě potomků, kteří mu sbírají body. Stejně tak i ostatní nejvýše umístění plemeníci. Mají spousty potomků, kteří jim body dodají.

Christopher: Rozpor mezi deseti nejlepšími skokovými plemeníky světa podle WBFSH žebříčku a nejlepšími deseti skokovými koňmi Longines žebříčku je obrovský. Zachraňují to jen dva. Výjimečný plemeník (druhý v žebříčku WBFSH) Diamant de Sémilly je otcem šestého nejlepšího skokového koně, Vital Chance da la Rogue a desáté Like a Diamond van het Schaeck. Osmý nejlepší skokový plemeník podle WBFSH, Eldorado vd Zeshoek, je otcem osmého nejlepšího skokového koně Electric Blue P. Mezi deseti nejlepšími skokovými plemeníky jsou i ti, co nemají ani jednoho potomka mezi deseti nejlepšími skokany světa. Jsou to Chacco-Blue (1.), Mylord Carthago (3.), Kannan (4.), Toulon (5.), Casall (6.), Cardento (7.), Nabab de Réve (9.) a Zirocco Blue (10.).

1Diamant-683x1024.jpg

                                                                     Diamant de Sémilly

Mezi plemeníky, kteří se do nejlepší desítky nedostali, ale jejich potomci jsou mezi nejlepšími deseti skokovými koňmi, patří: Edward, Baltic VDL, Count Grannus, Bustique, Cassini II, Zandor Z a Contagio. Není to dobrý systém, pokud se zaměřuje spíš na kvantitu než kvalitu.

Edward.jpg

                                                                           Edward – není na seznamu WBFSH…

Ludwig: Žebříček plemeníků je roční záležitost, v plemenných hodnotách je promítnut celoživotní úspěch plemeníka, a tak se i hřebci s několika potomky mohou dostat na špici. Jako třeba Breitling, drezurní plemeník, který sice nezplodil mnoho potomků, ale téměř všichni soutěžili na Grand Prix úrovni. Měl vynikající plemenné hodnoty, ale v žebříčku nejlepších plemeníků světa by se neumístil. Je zajímavé, že máš stejný názor, jako já.

BreitlingCanter.jpg

                                                                        Breitling

Christopher: Hned jsem si říkal, že je to šílené! Někteří němečtí odborníci na chov koní zastávají názor, že Sandro Hit není producent Grand Prix koní. A fakta tento názor vlastně potvrzují. Jeho nejlepším potomkem je Salvino na osmém místě, kterého skvěle jezdí Adrienne Lyle. Další nejlepší potomci? Obsadili 115., 118. a 177. příčku. Máme tu tak téměř absolutní nekompatibilitu mezi deseti nejlepšími drezurními koňmi světa a deseti nejlepšími drezurními plemeníky podle WBFSH.

EasyGame.jpg

                                                                    Easy Game

Easy Game, otec světové drezurní jedničky a šestky se mezi deseti nejlepšími drezurními plemeníky v žebříčku WBFSH neobjevuje. Quaterback je jediný, kdo se objevuje v obou žebříčcích. Je dvojka mezi plemeníky a otec nejlepšího pátého a sedmého drezurního koně světa. Výše zmíněný Sandro Hit je otcem osmého Salvina. Vivaldi, umístěný ve WBFSH žebříčku na desátém místě je mezi nejlepšími drezurními koňmi zastoupen svým synem Vitalisem, který je otcem na druhém místě umístěného Vamos Amigos. 

Plemeníci s potomky v nejlepší desítce drezurních koní, kteří se ale sami nedostali mezi desítku nejlepších drezurních plemeníků jsou Vitalis, Fürstenball, Lord Leatherdale, Don Romantic a Dimaggio. Zdá se, že je čas se zamyslet nad tím, jakým způsobem jsou body pro žebříček plemeníků udělovány.

VitalisSized.jpg

                                                                      Vitalis

Ludwig: Ano, dá se to tak říci. A já to stejně zhodnotil v článku pro časopis Der Hannoveraner, kde porovnávám právě WBFSH žebříčky a plemenné hodnoty.

Christopher: Nejzvláštnější jsou WBFSH žebříčky nejlepších chovatelů, které jsou zdá se, víc o štěstí než o schopnostech… Toto jsou má dřívější slova: Možná nejpodivnější je žebříček chovatelů drezurních koní. Letos je (stejně jako loni) nejlepší chovatelkou roku Silke Druckenmüller, chovatelka Dalery. Přitom je spíš drezurní jezdkyně než chovatelka. Její klisna Dark Magic (Handryk x Hohenstein), které se v roce 2007 narodila Dalera, strávila se svou chovatelkou dalších šest let v soutěžích na B úrovni. V roce 2013 se znovu vrátila ke kariéře chovné klisny, když se jí narodila Dallenia (po Millenium). Objevují se informace o výkonnosti PSG/Inter I pod lucemburskou jezdkyní Kristine Moeller, ačkoliv ani kůň ani jezdkyně nejsou k nalezení na FEI stránkách. O dva roky později přišlo další hříbě po Millenium, tentokrát valach Dallenio, kterému se povedl mimořádný Grand Prix debut v nizozemském Den Bosch pod Benni Werndl v březnu tohoto roku. O tři roky později se narodil pravý bratr Dalery. Hřebec, jehož účast na trakénskému körungu byla řádně proklamována, nakonec körován nebyl a zcela zmizel ze scény. Pojďme paní Druckenmüller porovnat s druhým nejlepším chovatelem podle WBFSH, Eugènem Reesinkem.

VamosSuperPassage-1024x683.jpg

                                                   Vamos Amigo

Eugène je chovatel skrz na skrz a pochází od něj úctyhodný počet špičkových koní. Řadu z nich koupil v hříběcím věku, ale sám je chovatelem důležitých koní. Jsou to například špičkový plemeník Vitalis, Grand Prix hvězda Vamos Amigo nebo velmi nadějný mladý hřebec Vaderland…

Některé roky se dokonce stalo, že si titul nejlepšího chovatele odnesl člověk s jedním koněm, přestože v žebříčku byl chovatel drezurních a chovatel skokových koní se dvěma koňmi v nejlepší dvacítce.

Ludwig: Myslím, že je pochopitelné, že se chovatel světové jedničky stane nejlepším chovatelem roku. Je to úspěch, odchovat světovou jedničku. Byl třeba někdy Paul Schockemöhle chovatelem roku?

Christoper: Nebyl.

paulSpic.jpg

Ludwig: Přitom to, co Paul dělá, je mimořádné. Na světě v současností není chovatel jako on. V Německu má neskutečný vliv – coby chovatel i díky své stanici hřebců. Tři nejlepší drezurní plemeníci působí (nebo působili) na jeho stanici. Měl jedničku mezi skokovými plemeníky, Chacco-Blue. Myslím, že dělá kvalitní práci. Odchová ročně kolem 2 000 hříbat od striktně vybíraných klisen. Neuvěřitelné.

Christoper: Díky, Ludwigu. Možná bychom potřebovali dvě ocenění. Jedno pro chovatele nejlepšího koně a druhé pro celkově nejlepšího chovatele roku vybraného expertní komisí?

Pojďme se ještě podívat na otce koní sportujících ve všestrannosti, jsem zvědavý, co objevíme.

Jednička je hřebec Diarado (Diamant de Sémilly x Corrado). Jeho kariéra v chovu byla rozdělena mezi holštýnský svaz, Van Uyterta a Schockemöhleho, ti všichni měli svou vlastní velkou klientskou základnu. Od počátku dokázal za jeden rok připustit kolem 800 klisen. Číslo se ale postupně snižovalo, protože Diarado sám nebyl žádná skoková hvězda a v parkurovém sportu zazářilo jen pár jeho potomků. Podle mého názoru měli být i ti úspěšní koně ve všestrannosti původně skokany, ale stejně jako jejich otci, i jim něco chybělo. Jeho nejlepšími potomky je na 27. příčce umístěný QC Diamantaire (z klisny po Sandro Hit). V sedle s Američankou Sydney Elliott bylo jeho největším úspěchem 11 000 dolarů za osmé místo v 5* v Lexingtonu.

grafenstolz-03.jpg

Druhý nejlepší plemeník je trakén Grafenstolz (Polarion x Camelot). Ten připustil průměrně osmdesát klisen ročně a vzhledem k tomu, že sám startoval s Michaelem Jungem na úrovni tří hvězd a byl propagován coby plemeník pro všestrannost, dá se předpokládat, že chovatelé cílili právě na hříbata pro všestrannost. Grafenstolzův nejlepší potomek je světová čtyřka, Lordships Graffalo, který měl kariéru jasně předurčenou. Jeho matka je po Rock King (po plnokrevném Just a Monarch xx), ve 4* úspěšná bába je po producentovi všestranných koní, plnokrevném Ben Fairie xx. Nejprve ho sedlal Tom McEwan a poté Rosalind Canter v roce 2020. Na svém kontě má i druhé místo z Badmintonu v roce 2022. Ale pak už je to pád dolů. Další nejúspěšnější potomci jsou na 184., 228., 264. a 315. místě.

Britská analytická společnost Equistats se začala zaměřovat na všestrannost a nedávno přidala parkurový sport. Její analýzy jsou tak zásadní, že je využívá řada národních federací pro výběr svých reprezentací. Kalkulací očekávaného drezurního skóre každého koně je Equistats schopna identifikovat závody, na kterých jsou rozhodčí hodně velkorysí, a ty, kde jsou naopak mimořádně přísní. Na základě těchto individuálních dat je možné zpřesnit rating každého koně.

Není tedy důvod, proč by nemohl být stejný systém aplikován na drezuru. Navíc by to bylo jednodušší, protože se jedná o jednu disciplínu. Díky takovému systému by žebříčky nejlepších plemeníků mohly být přepočítány tak, aby výsledek odrážel schopnosti daného hřebce coby otce než jen jeho schopnost zplodit vysoké počty hříbat… A to stejné by platilo pro žebříčky skokových plemeníků a plemeníků pro všestrannost.

Popřemýšlejte o tom…

Podobné články
Everdale (Lord Leatherdale x Negro)

WFFS rovná se drezurní schopnosti? Může to tak vypadat, když se podíváte na 36 koní, kteří se v roce 2023 kvalifikovali do jedné z nejprestižnějších…

Jaké to je, být profesionál v oblasti reprodukce koní? A jak se stane, že po hlavě spadnete do oboru reprodukčních biotechnologií? Právě o tom a o…