Významné ocenění pro Národní hřebčín Kladruby od dánské královny

11. 5. 2022 Tisková informace Autor fotek: Dalibor Gregor Zdroj: NHK URL zdroje: www.nhkladruby.cz

Ve čtvrtek 5. května 2022 dánská královna Margareta II. v Kodani osobně převzala starokladrubského bělouše Rudolfo Raggiera V-54, který byl v loňském roce z Národního hřebčína Kladruby nad Labem prodán do dánských královských stájí.

Slavnosti, která se konala k 50. výročí usednutí královny na trůn, byl také osobně přítomen velvyslanec ČR v Kodani Radek Pech, ředitel hřebčína Jiří Machek a šlechtitelka a zároveň manažerka prodeje koní do královských stájí Zuzana Šancová.

Účastníci této slavnosti neobdivovali pouze předvedeného koně, ale také měli možnost zhlédnout 10minutový film o starokladrubských koních a jejich domovském hřebčíně namluvený v dánštině, který byl národním hřebčínem pořízen speciálně pro tuto příležitost. 

Před touto slavností byl řediteli Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiřímu Machkovi předán řád Dannebrog, rytíř Dánského království, který mu byl udělen dánskou královnou.

V prostorách královských stájí mu jej slavnostně předal Lord Chamberlain Kim Kristensen. Jedná se o ocenění, které je určeno celému Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem a všem, kteří o něj pečují. Během slavnosti dostali zástupci hřebčína i příležitost s královnou na několik minut pohovořit u jednoho stolu a díky tomu byla i možnost za toto ocenění královně osobně poděkovat.

Národní hřebčín je dvorním dodavatelem kočárových starokladrubských koní do královských stájí v Kodani od roku 1994. V tomto roce bylo díky tehdejšímu řediteli hřebčína, mimochodem rovněž držiteli řádu Dannebrog, Dr. Norbertu Zálišovi, prodáno do Dánska první šestispřeží. Za téměř třicetileté období spolupráce bylo královskému dvoru v Dánsku dodáno celkem 32 starokladrubských běloušů. Jejich přísný výběr je prováděn na základě pravidelných návštěv královského podkoního a jeho kolegů.

Podobné články

Národní hřebčín uspořádal ve dnech 10. a 11. května 2022 výkonnostní zkoušky starokladrubských hřebců.

NHK

Hřebčín Slatiňany je ve dnech 17. – 19. května 2022 z technických důvodů pro návštěvníky uzavřen.