Irish cob versus irský tinker

24. 4. 2009 EQCH redakce Autor fotek: archiv autorek

Gypsy horse, Vanner, Tinker, Irský tinker, irský cob. Všechna tato slova evokují typ koně s bohatou hřívou, rousy zakrývajícími kopyta a převážně strakatého zbarvení. Původně určeni a chováni pro tahání obytných karavanů, jsou nyní Irští cobové používáni v různých dalších jezdeckých disciplínách a především jako rodinní koně. A jak k tomu přišli, že mají tolik jmen? Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl?

Irish cob

Toto plemeno si i v české republice získává velkou oblibu. Není divu, krása těchto koní a jejich jemný a inteligentní charakter je velmi vyhledávaným i mimo cikánské kultury.  Původně určeni a chováni pro tahání obytných karavanů, jsou nyní Irští cobové používáni v různých dalších jezdeckých disciplínách a především jako rodinní koně.

V  cikánské kultuře nejsou tradičně uchovávány písemné záznamy o původu těchto koní, rodokmeny nejlepších krevních linií a byly předávány pouze ústní formou.  S rozšířením popularity plemene, nejen mezinárodním překračování hranic, ale i hranic kulturních, se začaly písemně dokumentovat a uchovávat původy koní, včetně mapování a registrace DNA.

Irish cob versus Irský tinker

Gypsy horse, Vanner, Tinker, Irský tinker, irský cob. Všechna tato slova evokují typ koně s bohatou hřívou, rousy zakrývajícími kopyta a převážně strakatého zbarvení.

V Evropě existuje více plemenných knih jak pro IC, tak pro IT. Např. nejznámější ICS, ECHA, NSVT, GCDHA, ZfDP.

Někteří IC i IT mohou být zapsáni v několika plemenných knihách, jak pro IT tak pro IC, protože jejich vzhled je proměnlivý a typ daného koně může vyhovovat požadavkům obou standardů. V ICS se posuzuje zvlášť hlava, krk, záď, končetiny, plece, chody, rousy, hříva, temperament, V ECHA se posuzuje pouze celkový vzhled, chody, typ, charakter, a výkonnostní zkoušky pro hřebce.

Pravděpodobně nejblíže cikánskému „desingu“ gypsy horse se blíží standard ICS (Irish Cob Society). Robustní kůň s menší hlavou, velkýma očima, silným krkem, pevným hřbetem, hříva a rousy bujného růstu a iteligentní výraz.

Dnes se ale chovatelský směr a pojetí vzhledu v chovu IC a IT začíná lišit.  IT má jemnější kostru, ušlechtilejší hlavu, hedvábné rousy (jejichž malé množství u některých jedinců však pro IC nemusí být již akceptovatelné). Delší končetiny a celá stavba koně působí více atleticky, sportovně.

Pro oba typy je však důležitá vyvážená stavba těla, chody s prostornou akcí předních končetin, vynikající charakter. Výška se pohybuje od velikosti poníka až do 170cm KVH. Nejvyhledávanější a nejoblíbenější je výška okolo 150 - 155 cm KVH. Nejčastější je strakaté zbarvení, ale nejsou vyjímkou i jednobarevní koně. Nepřípustní jsou pouze albíni.A jak je to s původem?

Vzhledem k tomu, PK ICS vznikla teprve nedávno, je zatím stále otevřená, mohou se tudíž do ní zapsat  i koně bez původu, kteří se zúčastní inspekce IC a odpovídají standardu. Jedinci, kteří nemají původ a jsou tzv. zakladatelé linií jsou zařazeni do PK Basic. Koně, kteří původ mají jsou zařazení buď do 1,2 nebo 3 PK.

V ČR funguje již třetím rokem Občanské sdružení svazu chovatelů Irského coba - ICS CR. Chov řídíme pod hlavičkou ICS NL a úzce spolupracujeme i s plemennou knihou ECHA.

Pro ČR spravuje PK ICS – Nl. Momentálně máme v ČR evidováno kolem 70 ks těchto krásných koní. Ročně se nám narodí okolo 10 hříbátek.Více informací najdete na webových stránkách  www.icscr.cz.

Rádi také zodpovíme vaše dotazy v diskuzi pod článkem.

 

 Autorky textu: Marta Moravcová, Alena Doubravová

Podobné články

Jaké to je, být profesionál v oblasti reprodukce koní? A jak se stane, že po hlavě spadnete do oboru reprodukčních biotechnologií? Právě o tom a o…

Potupného kříže zneuznání, který si shetlandští pony v naší zemi dlouhodobě nesou, se stále ne a ne zbavit. Znovu a znovu se setkávám s potenciálními…