Změny počasí: péče o koně

26. 4. 2022 Heather Smith Thomas Autor fotek: the horse, pixabay Překladatel: Eva Holubcová Zdroj: The Horse URL zdroje: thehorse.com
koně a dekování, věčné téma
koně a dekování, věčné téma

Koně jsou velmi adaptabilní a obvykle výrazné změny počasí zvládnou. Ale když ovlivňujeme jejich přirozené podmínky, omezujeme je nebo jim měníme prostředí, mohou mít problémy. Počasí je stále poměrně divoké, proto přinášíme na toto téma překlad z The Horse.

Bude váš kůň připraven na dramatické změny teplot?

V říjnu roku 2013 zvířata a farmáři v Jižní Dakotě zažili změnu počasí z příjemných 21–26 °C v momentě, kdy se potkala bouře z Skalnatých hor a studená fronta z Kanady. Kolize vzdušné masy nad Jižní Dakotou způsobila prudký liják, vítr o síle 112 km za hodinu a nebezpečný blizard. Mnoho dobytka umrzlo, protože předtím byli promočení durch z lijáku, na to přišel sníh a nízké teploty. Ačkoliv zde byly nějaké ztráty také u koní, koně žijící venku obecně zvládli změnu počasí lépe, protože byli zběhlejší v hledání úkrytu před nepřízní počasí. Ale koně, kteří tu možnost neměli, pravděpodobně měli chladový šok a omrzliny.  

Podobně, ale ne tak dramaticky, mohou mít koně problémy při přechodu chladného počasí do teplého nebo když jsou v momentě ochlazení oholení.

Doktor Bob Coleman, PAS, docent a specialista na koně z University of Kentucky, k tomu říká: „Pokud mají koně šanci si postupně zvyknout na změnu ročního období, zvládnou chlad i teplo dobře. Je to kombinace teplotních extrémů a jejich změn, které mohou být stresující.

Jak tedy pomoci vašemu koni zvládnout změny počasí?

winter.jpg

Když se ochladí

Změny počasí brzo na jaře nebo v brzkém podzimu v momentě, kdy ještě váš kůň není vylínaný nebo naopak nemá narostlou srst, mohou být náročnější než letní vedra nebo chlad v zimě.

K ochraně koní před změnou počasí v zimě stačí podle veterináře Bruce Connallyho (majitele stájí Wyoming Equine v Coloradu), když „jim zprostředkujete větrolam nebo otevřenou stáj, kam se mohou schovat, když budou chtít. Tato opatření jsou dostatečná pro změny teplot v zimě, pokud kůň je zdravý a adekvátně krmený. Nejlepší deka, kterou mu můžeme dát, je trocha tuku pro izolaci. S dobře narostlou zimní srstí a vrstvou tuku pod kůží neztratí mnoho tělesného tepla.

Hubený, podvyživený, nemocný nebo vystresovaný kůň náhlé změny počasí nezvládne, zvláště pokud nemá nebo nežere dostatečné množství píce. Fermentace vlákniny mu totiž pomáhá vytvářet tělesné teplo. Pokud jde o zdravé koně, k tomu veterinář Connally dodává: „Vědí, jak si regulovat vlastní pohodlí, a pokud je omezíme, je pro ně obtížnější kontrolovat vlastní termoregulaci. Obvykle jsou raději venku.“

Veterinář a FEI veterinární delegát Kent Allen, majitel stájí Virginia Equine Imaging v Middleburgu, s tím souhlasí a vysvětluje, že koně se vyvinuli k tomu, aby zvládali chladné počasí. „Můžete je vidět na pastvině během chladného počasí, jak mají načechranou srst a jsou šťastní jak blechy. Majitelé koní je mají tendenci antropomorfizovat a myslí si, že kdy jsme my zmrzlí a v nepohodě, tak koně budou také.“

Veterinář Connally upozorňuje, že zdravý kůň s dobrou zimní srstí zvládne dobře i blizard, ale „jarní bouřky při teplejším počasí mohou být horší, protože déšť nebo sníh je tak mokrý.“ Doplňuje, že přirozená mastnota srsti má voděodolný efekt, protože mastnota odvede vodu pryč, ještě než se dostane na kůži koně. Ale dlouhotrvající déšť nebo mokrý sníh nakonec prosáknou, protože srst ztratí voděodolnost.

Doktorka Carey Williams, docentka a specialistka na management koní z State University of New Jersey, ale upozorňuje na to, že pokud je váš kůň oholený, bude potřebovat adekvátní úkryt a dekování i brzo na jaře a doporučuje jezdit takového koně s bederkou během zahřívání a zchlazování koně při práci.

Adaptabilita vašeho koně na změny počasí může záviset i na plemeni. Veterinář Connally zmiňuje, že: „Shetlandský poník nebo fjord se budou cítit komfortněji ve chladném počasí než plnokrevník s tenkou kůží a méně hustou srstí.“

Pokud očekáváte výkyvy teplot směrem k bodu mrazu, jednoduché změny v krmení mohou pomoci vašemu koni zůstat v teple.

Veterinář Connally informuje, že „kůň potřebuje tolik sena, kolik sežere, a také dostatek vody, která není příliš studená. Pokud dostatečně nepije, protože voda je studená nebo zmrzlá, nebude také dostatečně žrát a tím pádem mít i kalorie potřebné k udržení tepla.“ V takovém případě možná bude třeba doplňovat vodu častěji, abyste zabránili tomu, aby voda byla příliš studená k pití.

Teplota, pod kterou začne kůň vykládat dodatečnou energii na to, aby se udržel v teple, se nazývá „kritická teplota“. Doktorka Carey Williams připomíná: „Obecně platí, že na každý stupeň, kdy teplota koně klesne pod kritickou hranici, je potřeba 1% nárůst energie, aby se nahradily ztráty.

Kritická teplota je pro každého koně individuální v závislosti na tukové vrstvě, srsti, aklimatizaci na chladné počasí, vlhkosti srsti a větru. Doktorka Carey Williams doplňuje: „Ostříhaní koně mají mnohem vyšší kritickou teplotu a musí být dekováni“ a dodává, že „třes koně může být indikací, že je koni příliš zima a potřebuje deku nebo se schovat.

Pro snížení kritické teploty koně, aby nepotřebovali tolik energie k tomu udržet se v teple a pomoci jim adaptovat se na chladnější teploty, mohou majitelé koní dodávat více tuku v krmení, pro dodání energie a vytváření tukové izolace.

Doktor Bob Coleman ale varuje před unáhlenými změnami: „Pokud se mění období, můžete provést drobné změny, např. se ujistit, že kůň dostane více sena, ale není moudré dělat velké změny jen proto, že zrovna dnes je špatné počasí. Takto můžeme vyrobit problém, když změny provádíme rychleji, než je třeba. Pomáhá plánovat dopředu, abychom mohli dělat změny v krmení postupně.

horse-7052191-960-720.jpg

Jak správně dekovat?

Pokud je váš kůň ostříhaný nebo čelí chladnému či vlhkému počasí, může mu prospět dekování. Přinášíme nějaké tipy, které byste měli mít na paměti.

  • Pokud je váš kůň nízko v hierarchii a ostatní koně mu nemusí umožnit se schovat do stáje před nepřízní počasí, můžete mu poskytnout deku, zvláště během ledového deště, připomíná doktorka Carey Williams.
  • Udržujte deky v pořádku. Veterinář Connally upozorňuje, že mokrá nebo špinavá deka není pro koně funkční. „Potřebujete několik dek, abyste je mohli měnit a mezitím vyprat, a budete možná potřebovat různé typy dek pro odlišné podmínky.“
  • Vybírejte deky pro podmínky, kterým kůň čelí. Doktorka Carey Williams k tomu říká: „Pokud je kůň venku v mokrém počasí, deka by měla být alespoň voděodolná a podšitá materiálem, který odvádí vlhkost. Kůň, který je špatně dekovaný, na tom bude v dešti hůře než jeho nedekovaný kolega s hustou srstí.“
  • Doktor Bob Coleman zdůrazňuje, že pokud se kůň během ježdění zpotí, měl by uschnout ve stáji, než se zase zadekuje. „Jestliže jej nenecháte uschnout, tak pod dekou už nedoschne. Budete mít mokrého koně a mokrou deku, bude mu to nepříjemné a zřejmě mu bude zima.“
  • Kontrolujte dekované koně denně. „Pokud se kůň zpotí pod dekou, zvláště když má špinavou srst, může to způsobit podráždění kůže a infekce. Ujistěte se, že deka koni sedí, hodně koní je od ní odřených a bolavých na třecích bodech, jako je kohoutek, plec, hruď, a tam, kde jsou připnuty popruhy. Deka by měla být jednou denně sundána, aby se vidělo, zda je všechno v pořádku a taky pro kontrolu tělesné váhy koně,“ připomíná doktorka Carey Williams.

Když se oteplí nebo je příliš teplo

Doktor Bob Coleman k vysokým teplotám říká: „Během období veder koně potřebují stín a proudění vzduchu, aby nebyli přehřátí a mohli svoji tělesnou teplotu regulovat pocením se. Často kůň chce jen trochu stínu na hlavu. Uzavřené příštřešky jsou normálně skvělé, ale koně do nich neradi chodí kvůli stínu, protože tam neproudí vzduch a uvnitř je horko. Dávají přednost vánku, i kdyby měli kvůli tomu stát na přímém slunci.“

Jezdit během vysokých teplot znamená podle doktorky Williams to, že se teplota koně může zvednout až o 50 %, koně se potí mnohem více a velká část krve se nahrne do žil pod kůží a zvedne se tep koně, aby se mohl ochlazovat. To ale podle ní obnáší to, že „koně po ježdění správným způsobem zchlaďte, dejte jim čas na zklidnění tepu a vyhněte se ježdění v extrémních horkách a vlhkosti.“

Vysoký tep koně mimo práci může být znamením teplotního stresu. Dle doktorky Williams: „V klidu by normální srdeční tep koně za minutu měl být mezi 24 až 40. U koně, který je v teplotním stresu, to může být přes 50. Rektální teplota se u takového koně může zvýšit až k 40 °C nebo výše.“

cooling.jpg

Jeden ze způsobů, jak zabránit tepelném stresu v horkém počasí, je se ujistit, že koně dostatečně pijí a zprostředkovat elektrolyty, pokud koně tvrdě trénují a silně se potí. Možná budete chtít udělat úpravy v krmné dávce, jako např. krmit více tuků a méně bílkovin.

Veterinář Connally říká, že by majitelé koní neměli krmit tolik vlákniny kvůli teplu, které generuje v koni, ale upozorňuje, že ohledně krmení vlákniny „kráčíte po tenkém ledě, protože pokud jí budete krmit příliš málo, vytvoříte si jiné problémy, např. koliku, protože střeva potřebují určitě množství vlákniny k tomu, aby mohla fungovat.

Vojtěškové seno nebo jakékoliv krmení s vysokým obsahem bílkovin může být pro těžce pracující koně za velkých teplot kontraproduktivní, protože metabolizace bílkovin produkuje teplo a zvyšuje nároky na vodu. Upravte tedy krmení koně tak, aby odpovídalo podmínkám, ve kterých váš kůň pracuje. Pokud je vyčerpaný nebo má tepelný šok, musíte zavolat veterináře, protože bude nejspíše potřebovat nitrožilní výživu, upozorňuje veterinář Connally. „Nitrožilní výživa je nejrychlejší způsob, jak nahradit ztráty u koně a předejít těžké dehydrataci, ale pokud jste venku v terénu, zastavte, sundejte z koně vše, co půjde, a ochlaďte ho vodou. Pokud máte s sebou roztok s alkoholem, nalijte ho na koně nebo přidejte do vody, kterou koně chladíte. Pomůže to odpařování a urychlí zchlazení koně.

horses-4648941-960-720.jpg

Stříhání  koní

Pokud koně ostříháte, protože ho přesouváte do teplejšího klimatu, hlídejte si případné alergické a kožní problémy. Veterinář a FEI veterinární delegát Kent Allen upozorňuje, že už při stříhání koně ho můžete poranit. V novém prostředí bude vystaven většímu působení slunce, než je zvyklý a může se spálit. Také se potká s novými bakteriemi, na které není jeho imunitní systém uzpůsoben, a s novým podestýláním. 

montana-4660398-960-720.jpg

Zvládání změn teplot

Zdůrazňujeme, že pokud jsou koně ponecháni sami sobě, změny teplot zvládají, ale pokud jim do jejich prostředí zasahujeme a omezujeme je, mohou vznikat potíže. Doktorka Carey Williams  uvádí: „Pokud berete koně z Floridy do středoatlantské oblasti (New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland a Delaware) nebo severovýchodních států v zimě, budou potřebovat pomoci, aby byli teplotně v komfortu. Když koně berete do teplotně jiných míst, může být např. náročné zvládat horko a pravděpodobně bude potřebovat ostříhat. A naopak, pokud z tepla do chladna, musí být zadekován.

Doktor Bob Coleman říká, že je lepší transportovat koně z teplejších míst do chladnějších než naopak. „Koním trvá déle se přizpůsobit a aklimatizovat na větší teplo. Když se přesouváte na jih, ujistěte se, že se kůň dobře potí. Někdy se neaklimatizují dobře, nepotí se dostatečně a u některých se může rozvinout anhidróza (stav, kdy se kůň nemůže potit nebo se potí velice málo). Pokud se váš kůň nepotí normálně, má potíže s teplotním stresem, řešte to s veterinářem. Měli byste takového koně, který se hůře adaptuje na náhlé horko, držet uvnitř, v chládku, mimo slunce. Některé dobře postavené stáje v horkých klimatech udrží koně teplotně v pohodě, protože jsou takto udělané, aby využívaly všechny možnosti přirozené ventilace.“

Ventilátory, mlžné ventilátory nebo klimatizace také mohou pomoci, doplňuje veterinář Connally. „Ventilátory rozproudí vzduch dostatečně na to, aby napomohl pocení k ochlazení těla a dalším bonusem je, že to odpuzuje hmyz, na který kůň ještě není uvyklý.“

Veterinář Allen upozorňuje na fakt, že v chladném klimatu může kůň potřebovat očkování jen jednou ročně, ale v teplejším podnebí může být jeho imunita nedostatečná. Veterinář Connally ještě přidává jedno velmi důležité upozornění. Vnímejte po takovém přesunu z chladu do tepla více svého koně během ježdění, abyste včas rozeznali, že není v tepelném komfortu.

Přizpůsobit se práci v chladnu je pro koně, kteří přicházejí z teplých míst, ve skutečnosti velmi jednoduché, ale opačně je to mnohem složitější a náročnější.“

Proč? Kromě tepla a hmyzu se musí kůň přizpůsobit všemu, jinak chutnající (teplejší) vodě, nové podestýlce atd. A naopak, největší starostí by mělo být, když přesouváte koně z teplejší oblasti do chladnější, zda má dostatečné osrstění.

Chvíli koním trvá, než se přizpůsobí chladnějšímu prostředí, protože doposud byl organismus adaptovaný na teplo, a takoví koně nebudou mít dostatečnou srst, dokud neprojdou skutečným přechodem z podzimu do zimy.“ Teplotní změny od 10 °C a více během jakéhokoliv období v roce mohou být pro koně náročné. Veterinář Connally dodává: „Změny teplot jsou stres, zvláště pro hříbata. Může to vést k průjmu nebo zápalu plic, ale pro dospělé koně to není to tak náročné. Pokud se však zkombinuje více stresových faktorů, jako například nesprávně krmený kůň, cestování, tvrdá práce – to vše může zhoršovat reakci na teplotní změny.“

lonely-horse-412235-960-720.jpg

Závěrem

Koně jsou velmi přizpůsobiví a obvykle změny teplot zvládnou, ale pokud ovlivňujeme jejich přirozené prostředí nebo je přestěhujeme, pak mohou mít problémy a je jen na nás, zodpovědných majitelích koní, jak se se změnami vypořádají.

Článek vyšel 12. listopadu 2019 na webu The Horse.com.

weather
Podobné články

Nevíte, zda máte svému koni dát do výběhu deku? Hledáte odpovědi v odborných publikacích a na sociálních sítích? Zkuste se raději zeptat svého koně.…

Jeden den patnáct nad nulou, druhý den o dvacet stupňů méně. Kolísání atmosférického tlaku. Prudké změny počasí k zimnímu období patří. Jak se s tím…