Ryzák…diagnóza se špatnou prognózou?
Předsudky související s chováním, temperamentem a jezditelností, které jsou založené výhradně na barvě koní, jsou celosvětově rozšířeným fenoménem. A jak je to v dané souvislosti s ryzáky? Je onen druhý – ryzí – kůň Apokalyptických jezdců, o nichž se zmiňuje kniha Zjevení svatého Jana, cholerický a ohnivý? Jsou ryzáci opravdu „šílení“ anebo je to jenom starý a dlouho přiživovaný mýtus?
Vzhledem ke skutečnosti, že mutace genů, které ovlivňují melanocysty (pigmentované buňky v pokožce), mohou působit nejen na barvu zvířete, ale i fyziologické a behaviorální funkce, by se mohlo zdát, že v těchto babských povídačkách by mohlo být zrnko pravdy...
Takže se tedy ptáme: Zaslouží si ryzáci svoji tak špatnou reputaci, nebo to všechno je jenom do daleka a do široka rozšířená fáma? Právě na tuto otázku se rozhodl najít odpověď tým vědců z Přírodovědecké fakulty University of Sydney, který uskutečnil rozsáhlý výzkum přinášející první světlo do temného tunelu naší předpojatosti.
Průběh studie
Studie použila mezinárodně přístupný validovaný on-line dotazník vypracovaný pro potřeby vyhodnocování chování psů a upravila ho pro potřeby vyhodnocování široké škály chování koní. Tento dotazník obdrželi účastníci studie – majitelé koní. Dotazník obsahoval devadesát otázek týkajících se hodnocení chování jejich koní. Účastníci studie nebyli informováni o účelu studie a otázky byly navrženy tak, aby jejich obsah působil neutrálně a nebyl tedy zavádějící.
Otázky se zaměřily na chování při běžné manipulaci a výcviku, sledovaly reakce na různé podněty v prostředí koně a soustředily se i na projevy chování v případě, kdy je kůň izolován od ostatních koní. Z více než devíti stovek výpovědí majitelů koní, kteří dotazník odevzdali, bylo do studie zahrnuto 477 dotazníků. Experiment se totiž omezil výhradně na ryzáky a hnědáky, ostatní barvy byly z experimentu vyloučeny. Vyloučeni byli také hřebci a kryptorchidní koně, kteří byli v zúčastněném vzorku nedostatečně zastoupeni.
Ryzáci jsou v tom nevinně?
Přestože výzkum založený na on-line dotazníku v sobě nese potenciál zkreslení – předpojatost vlastního výběru (Self-selection bias) – a je tedy nutné brát získaná data s jistou rezervou, vyplynula z průzkumu překvapivá zjištění, která stojí za zvážení. Studie doložila, že nejvýznamnější vliv na chování koní má jejich věk, plemenná příslušnost a pohlaví. Výsledky studie ovšem nenalezly žádnou souvislost, která by naznačovala, že barva srsti má jakoukoli vazbu na efektivitu tréninku, jezditelnost nebo chování. Významný rozdíl mezi ryzáky a hnědáky byl zaznamenán pouze ve čtyřech otázkách z devadesáti. Všechny tyto otázky se týkaly ochoty koně přistupovat k různým – jim neznámým – podnětům. Výsledek prokázal, že ryzáci se s větší pravděpodobností přiblíží k předmětům nebo zvířatům bez ohledu na to, zda je znají nebo ne.
Není kouře bez ohně?
Přestože se zdá, že zjištění této pilotní studie vyvrací zažitý mýtus o „šíleném“ ryzákovi, vytváří ale paradoxně i prostor pro existenci tohoto předsudku. Ryzáci totiž dost možná dostali do vínku společně s barvou i špetku statečnosti a odvahy navíc. Zvýšený zájem ryzáků o neznámé podněty a jejich zvýšená ochota se k nim přibližovat, je totiž od hnědáků zřejmě skutečně odlišuje.
Zda právě toto „odvážné & šílené“ ryzáky od „opatrných & uvědomělých“ hnědáků prokazatelně odlišuje, samozřejmě není možné z této prvotní studie závazně odvodit. Je zapotřebí dalších výzkumů, které se budou cíleně zabývat špatnou reputací těchto rusovlásek mezi koňmi. Semínko pochybnosti je totiž zaseto! Ve světle těchto nově získaných dat se totiž zdá možné, že mýty o ryzácích, a jejich pověstná predispozice k problémům, souvisí s jejich přirozeně vysokým sebevědomím.
Závěr
Nově získaná data by mohla změnit naše mínění o červených koních. Je totiž dost pravděpodobné, že celá tato naše předpojatost vychází z obecné představy, že zrzci jsou zkrátka a dobře temperamentnější a ohnivější než všichni ostatní. S tímto předsudkem se setkáváme nejen v běžném životě, ale i umění. Rusovlásky jsou vždy tak trochu jiné... jsou mysteriózní, chladné, oduševnělé, nedostupné a odtažité, anebo naopak frivolní a mravně lehké. A zrzci jsou zase často ti největší pacholci a také drsní rváči. :) Výsledky studie ale naznačují, že předsudky jsou jen předsudky, ať už se týkají lidí anebo kocourů či koní.
Změní výsledky studie názor většiny naší komunity? Asi ne. Všechny tyto a jim podobné archetypy máme my všichni pevně ukotveny někde hluboko v sobě. Pokud ale jste majitel ryzáka anebo trenér koní, pak je docela dobré vědět, že výcvik ryzáka se od výcviku hnědáka asi opravdu až tak moc neliší.
Použité zdroje
Applied Animal Behavior Science, January 2016, Page 66-69: "The relationship between coat colour phenotype and equine behaviour: A pilot study", Jessica L. Finn, Bianca Haase, Cali E. Willet, Diane van Rooy, Tracy Chew, Claire M. Wale, Natatsha A. Hamilton, Brandon D. Velie
Galerie
Proč je můj kůň náladový?
Přišli jste někdy do stáje a měli pocit, že váš kůň „nemá náladu“? Že dnešní lekce byla nevydařená, protože kůň byl jako vyměněný? Přemýšleli jste o…
V chovu hospodářských zvířat hraje výživa a sestavení vyvážené (a ekonomické) krmné dávky zásadní roli. Je proto s podivem, že ve světě koní často…