Pomozte vašemu koni v boji s vedrem

27. 7. 2022 D.J. Carey Lyons Překladatel: Eva Holubcová Zdroj: The Horse URL zdroje: thehorse.com

Vedra sice trochu polevila, ale my vám v dnešním překladu z webu The Horse přinášíme tipy a doporučení dvou veterinářů, jak můžete pomoci svému koni překonat toto období.

Horká léta mohou být pro lidi náročná, ale pro koně jsou ještě náročnější, protože místo toho, aby si sami mohli vybrat, jak budou s horkem bojovat, jsou závislí na našich rozhodnutích. Abychom pro koně učinili to nejlepší, obrátili jsme se pro tipy ke dvěma veterinářům z Floridy, kde horko a vlhkost mohou koním způsobit dvojnásobné potíže. Veterinářka Amanda House, Dipl. ACVIM, vyučuje praxi na veterinární škole, zatímco druhá veterinářka Heather Farmer vlastní Equine Performance Veterinary Practice na Floridě a věnuje se sportovním koním. Jejich tipy přinášíme.

Pobyt ve výběhu

Podle veterinářky House mohou koně i přes léto být pořád venku, pokud jim jsou kromě dostatečného krmiva poskytnuty další dvě nezbytné podmínky: čerstvá voda a stín. Vody musí být dostatek a musí být snadno dostupná. Je nutné rozmístit vodu tak, aby jeden kůň nemohl blokovat přístup k vodě pro ostatní. Pokud máte kbelíky, dávejte jim o jeden více, než máte koní. Nutné je samozřejmě kontrolovat hladinu vody, protože i automatické napáječky se mohou ucpat. Kyblíky je nutné omývat denně a každé dva až tři dny vyčistěte i napáječky, neboť stojatá voda je ideální živnou půdou pro líhnutí komárů. Také poskytněte minerální či solné lizy, pokud je koně nemají doma v boxe.

Co se týče stínu, kůň musí mít možnost uniknout z přímého slunce. Kromě stromů stín může poskytnout i přístřešek, který může pomoci i proti přírodním živlům. Veterinářka Farmer k tomu dodává, že naprostá většina koní dává přednost vyhledání úkrytu před slunečními paprsky pod stromy, kde obvykle fouká mírný vánek. „Dokud nelítají blesky nebo není slejvák, koně budou šťastní, když budou moci zůstat venku v dešti.“ Pokud není k dispozici stín, doporučuje veterinářka Farmer síťovanou deku s UV ochranou, která koně ochrání před slunečními paprsky i hmyzem, aniž by ho přehřívala. Maska proti hmyzu je nezbytnost: „Mouchy jsou během léta tak otravné, takže koně nonstop slzí. A také proto, že koně, kteří se rádi válí nebo leží v písku, si mohou způsobit problémy s očima. Masky také chrání proti slunečním paprskům, takže se koně, kteří jsou kolem očí nepigmentovaní, nespálí a delší masky mohou částečně ochránit i nos koně.“

Nicméně, tam kde stín chybí nebo je málo dostupný, doporučuje veterinářka Farmer omezit vypouštění koní na 4 hodiny denně. „Pusťte je brzo ráno do poledne a potom zase na chvíli po čtvrté, páté hodině. A měli byste je jednou nebo dvakrát denně v obzvláště horkých dnech na bezstinných výbězích zkontrolovat, zda nejsou dehrydatovaní.“

Nejsou dehydratovaní?

  • Vyhladí se vytažená kožní řasa po puštění rychle, nebo pomalu? (to druhé značí dehydrataci)
  • Mají dásně zdravou růžovou barvu a jsou mokré, nebo jsou bledé a lepkavé?
  • Jak dýchá? Normální tepová frekvence pro zdravého koně je 8 až 12 nádechů za minutu. Kůň, který je přehřátý, se bude snažit odvádět teplo rychlým dýcháním.

Pokud kůň vykazuje kterýkoliv z těchto příznaků, odveďte ho z přímého slunce a ochlaďte ho vodou z hadice. Až začne dýchat normálně, může být znovu vypuštěn do výběhu.

cooling.jpg

Stáje

Aby ve stáji nebylo vedro, je podle veterinářky Farmer nejdůležitější, aby se vzduch hýbal. Vaším spojencem je fakt, že teplý vzduch stoupá nahoru. Tudíž větrací otvory nahoře na střeše mohou odčerpávat teplý vzduch a ventilátor může tento efekt zesílit. K tomu otevřená okna a dveře umožní pohyb čerstvého venkovního vzduchu dovnitř, ohřátý pak stoupá nahoru a uvolňuje místo dalšímu čerstvému vzduchu. Instalace ventilátorů za podmínky bezpečné montáže, aby je koně nemohli poškodit, pomůže zlepšit cirkulaci vzduchu a tím i pohodlí koně. Proudění vzduchu je ostatně důležité i kvůli hmyzu. Jak upozorňuje veterinářka Farmer: „Mouchy nejsou moc dobré, co se týče lítání ve větru, takže ventilátory ve stájích nebo poblíž pomohou, protože vytváří proudění vzduchu, ve kterém mouchy nemohou létat a usedat na koně.“

Ve stájích, stejně jako ve výbězích a na pastvinách, koně potřebují přístup k čisté a čerstvé vodě. Někteří koně mají ve zvyku do napáječky trousit seno nebo jádro, a tak se napáječka snadno zablokuje a kbelík s vodou znečistí. Je nutné s tím bojovat a pravidelně je čistit. U napáječek, které se stlačí nosem, je nutné kontrolovat, jestli nejsou zaseklé. Kontrola vody vám také umožní monitorovat, zda koně dostatečně pijí a případně zjistit problém. Kůň vážící cca 550 kg by měl vypít 15 až 34 litrů vody denně.

Práce a ochlazení koně po ní

Výzkumníci z University of Guelph zjistili, že koně během práce podléhají tepelnému stresu třikrát až desetkrát rychleji než jejich jezdci. Koně jsou velká zvířata a zapojují do práce mnohem více svalů než lidé. A svaly produkují velké množství tepla. Kůň se sice potí, ale odpařuje se mnohem méně potu než lidem, jednoduše proto, že kůň se potí mnohem více. Veterinářka House k tomu doplňuje, že aby se majitelé koní vyhnuli tepelnému stresu, je nutné: „Pracovat a trénovat s koňmi v nejchladnějších hodinách, brzy ráno nebo později večer.

Pokud to není možné, veterinářka Farmer doporučuje zkrátit tréninkové lekce, místo 45 minut třeba 20 nebo 25 minut a hlídat si dýchání koně. „Pokud cítíte, jak se koni zvedají boky nebo vidíte nadměrně rozevřené nodry při dýchání, musí chodit. Nestát, ale chodit, dokud nebude jeho dech normální. Pokud asi po deseti minutách klidné chůze ostatní koně normálně dýchají, ale ten váš ne, možná by bylo vhodné ho nechat zkontrolovat veterinářem, jestli je u něj všechno v pořádku a nemá skrytý problém.“

Veterinářka Farmer dodává: „Po vykrokování koně ho ochlaďte vodou, nejdříve krk a hrudník koně, protože na krku koně se nachází jugulární žíla, kterou vede krev do srdce, čímž se ochlazuje kůň vnitřně. Pak ostříkejte celého koně.“

  • Tip: Přípravky na bázi alkoholu s následným osušením koně před větrákem pomohou urychlit ochlazení koně, ale vysušují kůži, takže si to nechte na případy, kdy kůň pracuje více než obvykle.

Pokud ani sprcha nepomohla ke zvolnění dýchání (pokud je například voda z hadice teplá), tak můžete zabalit led do ručníků a chladit tak koně. Nebo použijte ručníky namočené v ledové vodě, abyste ho ochladili a umyli.

Veterinářka House upozorňuje, že: „Problém s ochlazováním může nastat u koní, kteří mají delší srst, například u starších koní s Cushingovou chorobou. Pomůžete jim tím, že je na jaře ostříháte.“

the-horses-are-5357178-960-720.jpg

Než začne léto

Než začnou letní hicy, doporučuje veterinářka Farmer kontrolu koně, jestli je v pořádku. „Při vakcinaci na jaře a na podzim může veterinář poslechnout srdce, plíce, také zkontrolovat výživový stav koně. Když takhle necháte koně zkontrolovat dvakrát ročně, zachytíte mnoho problémů včas. A pokud máte koně, který se nepotí, můžete to začít včas řešit, než přijdou opravdová horka.“

Upozorňuje také hlavně na to, že „nejčastějším problémem, který souvisí s horky, je kůň unavený z práce s nedostatečným příjmem tekutin a ztrátou elektrolytů během pocení. Většinou viníkem bude člověk, který nekontroluje vodu a nedoplňuje minerální lizy.“ Koně si umí sami vyhodnotit, co potřebují, takže „když mají k dispozici lizy, využijí je. Nebo jim můžete nabídnout dvě vedra s vodou. Jedno s čistou vodou a druhé s elektrolyty, sami si vyberou, z čeho se napijí.“

Koně však mohou být rozptýlení, zvláště na závodech, takže pijí méně, než by potřebovali, protože sledují, co se kde děje. Jiní jsou pak vybíraví, co se týče chuti vody a pro takové koně je dobré s sebou brát vodu z domova, nebo ho navykněte na ochucovadla, která mu pak přimícháte do vody na závodech.

Dalším možným problémem je anhidróza, což je stav, kdy se zvíře není schopné potit. Pocení je ale způsob, jakým se tělo ochlazuje, a tak kůň, který se nemůže potit, se vystavuje riziku přehřátí natolik vážnému, že může dojít k vnitřnímu poškození. Prvním krokem, jak řešit takový problém, je upravit zátěž koně tak, aby se kůň nepotřeboval moc potit. Veterinářce Farmer se povedlo do určité míry problém zkorigovat pomocí výživových doplňků, takže problém prodiskutujte se svým ošetřujícím veterinářem. Pokud to nepomůže, zvažte dodávat elektrolyty formou náplastí. Nicméně pro mnoho koní, kteří mají problémy s pocením, nepřipadá ježdění za horkého počasí v úvahu. Veterinářka Farmer vysvětluje, že „fyzický stres je příliš velký, aby to jejich tělo zvládlo. Jejich dýchací frekvence se velmi rychle zvýší a za to riziko to nestojí,“ takže by si majitelé takových koní měli dát v teplém období od ježdění pauzu.

Závěrem

Udržet koně zdravého a v pořádku v horkém počasí je výzva, ale zvládnete ji, pokud budete plánovat, pozorovat a rychle reagovat na známky případných potíží.

Podobné články

Letošní léto nám i našim koním, co se týče teplot, dává zabrat. I v tomto horkém počasí je však potřeba koně převézt. Na otázku, jak koně snáší…

Průběh letošního jara nám již stačil ukázat, na co se v nadcházejících letních měsících zřejmě budeme muset připravit. Výrazné kolísání teplot je…