Nejpopulárnější hannoverští hřebci v roce 2021

23. 11. 2022 Christopher Hector Autor fotek: archiv Horse Magazine Překladatel: Eva Holubcová, Kateřina Lipinská Zdroj: Horse Magazine URL zdroje: www.horsemagazine.com
Vitalis
Vitalis

Hannoverský svaz loni poprvé zveřejnil seznam plemeníků, kteří měli více než 30 hříbat v sezóně. Letošní seznam nejvyužívanějších plemeníků 2021 je fascinující a ukazuje, jak se kompletně obrátil tok drezurní krve. Kdysi proudila z Německa do Holandska a nyní je tomu naopak.

TopHanStallions.jpg

Příkladem změny je nejpopulárnější plemeník číslo jedna Fusionist, který v chovu působí pod hlavičkou partnerství Celle a soukromého chovu Ingo Pape. Fusionist získal během Stallion Sport Test ve Verdenu v kategorii čtyřletých nejvíce bodů: 8,88 celkově (8,2 za krok, 9,5 za klus, 8,7 za cval a 9 za jezditelnost a celkový dojem). Jeho video můžete zhlédnout zde.

Fusionist.jpg

Fusionist je výsledkem fúze holandské a německé krve. Hřebec je po Franklin, který je synem Ampère. Ampère je po Rousseau (Ferro x Roemer) a z Larivoly (Flemmingh x Amor x Farn), tedy s krví holštýnských hřebců, kteří se tak osvědčili v holandském chovu. Franklinova matka Warkle M je z kombinace Ferro x Flemmingh x Pion.

franklin-1469-L.jpg

Matkou Fusionista je vestfálská klisna Evita, která je po synu Ehrentusch jménem Ehrentanz I z klisny po Florestan I. Je to odchovankyně Markuse Schulze Finkenbrinka, jehož rodina chová už třetí generaci této rodiny; Markusův otec Edmund odchoval jak Evitinu matku Farina F (Florestan I), tak i bábu Noru (Newcastle). Evita se umístila v soutěžích pro mladé koně na A a L stupni a později v chovu kromě Fusionista dala jiného plemeníka Fascino po Fiorano (Rousseau x Rotspon). Celkově má Evita deset registrovaných hříbat.

Druhý nejpopulárnější plemeník Von und Zu pochází z jiné kombinace. Je po synu Vivaldiho jménem Vitalis z klisny Flori po synu Florencio I, Floriscount z matky po Santino (Sandro Hit). Tento hřebec byl miláčkem davu na licentaci plemeníků roku 2019 a stojí v Celle v rámci partnerství Celle s Thomasem Bergerem.

VonUndZU.jpeg

Třetí nejpopulárnější plemeník Friedrich der Grosse je stejně jako jeho jméno čistě německý. Je po vnuku Fürst Heinricha jménem For Romance II (Fürst Romancier x Sir Donnerhall I) z matky kombinace Davignon x Cavalier. Také stojí v Celle.

Fredrich-der-Grosse.jpg

Čtvrtý nejpopulárnější plemeník Secret je také mix krve. Narodil se sice v Německu u svého chovatele Huberta Voglera, ale je po dánském hřebci Sezuan (Zack x Don Schufro) a z klisny Seline, která je po St Moritz (Sandro Hit x De Niro) a z Rotsponovy dcery. Secret ježděný Jessicou Lynn Thomas byl hvězdou v soutěžích mladých koní, rezervním šampiónem na Světovém šampionátu a šampiónem v kategorii šestiletých na 2020 bundesšampionátu. Je to výrazná osobnost a není divu, že je tak populární.

Secret-8Y6A5473.jpg

Pátým v pořadí byl zase hřebec Inga Papeho – Despacito po Don Nobless (Dancier x Don Davidoff) z klisny z kombinace Sandro Hit x De Niro.

Despacito.jpg

Šestým nejpopulárnějším je první skokový hřebec Diacontinus po Diarado (Diamant de Sémilly x Corrado) z klisny z kombinace Contendro I x Argentinus. Diacontinus je z prověřeného chovu koní Klause Jürgense v Sehnde. Pochází z úspěšné rodiny Pension, která dala také Perpignona. Pravá sestra Diacontinuse Diarada KJ úspěšně soutěžila na úrovni do 140 cm s dcerou chovatele Katharinou a roku 2012 byla šampiónkou klisen ve skokové kategorii na Herwart von der Decken-Show. Diacontinus stojí taktéž v Celle.

Diacontinus.jpg

Sedmým nejvyužívanějším byl Fürst Belissaro po Fürstenball (Fürst Heinrich x Donnerhall) z klisny po Belissimo M (Beltain x Romadour II) z báby po Daidalos, vnuku Donnerhalla. Další hřebec, který stojí v Celle.

Furst-Belissario.jpg

Osmý je plemeník Vitalis, vlastněný Schockemöhle a odchovaný dvojicí Toon de Crom a W. Verbakel. Vitalis je první licentovaný syn Vivaldiho (Krack C x Jazz) v Německu a matka je po D-Day. Roku 2009 byl prezentován na vestfálské licentaci plemeníků, kde se stal rezervním šampiónem a byl následně zapůjčen do státního chovu, kde působil tři sezóny. V tomto čase byl také prezentován na KWPN licentaci, ale nebyl akceptován. Vitalis se zúčastnil World Young Horse Championships, kde se umístil v celkovém finále šestý. Byl následně prodán v září roku 2012 dánské jezdkyni sídlící v USA, Charlotte Jorst. Dvojice soutěžila následně na World Young Horse Championships, kde byli 13., a následně vyhráli US Young Horse Championships. Roku 2014 soutěžili na úrovni small tour a byli 11. v Inter I Freestyle na US Dressage Champs. O rok později přestal soutěžit a byl prodán Paulovi Schockemöhle a Lone Boegh Henriksen zpět do Německa.

Vitalis.jpg

Devátý je Vitalisův syn Vaderland, který je z matky z kombinace Krack C x Contango a byl jedním ze tří rezervních šampiónů na vestfálské licentaci 2019, než byl vyřazen pro pozitivní test na acepromazin (jedná se o sedativum). Byl prezentován o dva měsíce později „čistý“ a licentován. Kontroverze neovlivnila popularitu hřebce a od počátku byl jedním z nejpopulárnějších ve Vestfálsku.

Desátý je teprve druhý skokový hřebec, a to Caytens po skvělém Cornet Obolensky z matky z kombinace Stakkato x Mytens xx. Caytens byl odchován na tradiční odchovně Celle v Hunnesrücku a byl hvězdou ve čtrnáctidenním testu v Neustadtu/Dosse. Dokončil jako vítěz s vysokými známkami a od té doby se o něm mluví. Za skokové schopnosti dostal plnou 10 a test finálně dokončil s 9,43 za projev na skoku. Také stojí v Celle.

 Caytens.jpg

Zeptal jsem se Inga Pape na další informace k Fusionistovi...

Co předává Fusionist svým potomkům?

Silnou horní linii a velmi rychlé, lehké zadní nohy společně s korektním a kompaktním exteriérem.

Znal jste i jiné potomky matky Fusionista?

Ano, je třetím hříbětem, které vlastním. Měl jsem z této klisny dva hřebce po Fiorano (Rousseau x Rotspon), jeden byl licentován, druhý ne.

Když nad tím přemýšlím, časy se mění. Když jsem poprvé navštívil Hanover, dr. Blade nechtěl Donnerhalla, protože měl oldenburský původ a byl vlastněn soukromým majitelem. V současné době jsou čtyři nejpopulárnější hřebci z pěti v hannoverské PK smíšeného původu a tři z nich jsou nabízeni ve spolupráci Celle se soukromným subjektem.

Ano, změnilo se to dramaticky, to je pravda. A myslím si, že důvod, proč je Fusionist tak využívaný, je ten, že nenese žádnou krev Sandro Hita, Donnerhalla, Bolera, Rubinsteina a Weltmeystera. Ze všech linií, které máme v hannoverské PK, má pouze Florestana, takže se hodí pro mnoho klisen. K tomu má velice dobré zadní nohy. Má tedy něco, co skutečně v drezurním chovu potřebujeme, takže je to část jeho úspěchu.

IngoPape-1.jpg

Už se vám rýsuje, s jakými klisnami má Fusionist nejlepší výsledky?

Když klisna potřebuje zlepšit zadní nohy, zvláště ty z linie Sandro Hita, tak to funguje skutečně dobře.

Fusionist, podobně jako hodně koní s holandskou krví, má nejhorší hodnocení za krok.

I tak má známku za krok nad 8, takže je to velmi dobré.

Vy byste ho nechtěl, kdyby měl problémy s krokem, dávat na klisny z linie Sandro Hit, že?

Já bych ho nechtěl ani ve své stáji plemeníků, pokud by měl nějaké problémy s krokem, tím si buďte jist. 

Myslíte si, že spolupráce mezi soukromými majiteli hřebců a Celle má smysl?

Ano. Musíme spolupracovat. Státní hřebčín má výhodu v tom, že má pozitivní vliv na konzervativnější chovatele, ale jejich slabou stránkou je provozovat plemeníky na vysoké úrovni ve sportu. Jenže to je zase něco, co chtějí jiní chovatelé vidět, že kariéra plemeníka neskončí předtím, než mu je pět let.

Takže myslíte, že Fusionist bude do velkého sportu?

Ano, jednoznačně.

Podobné články

Jak jsou na tom naši koně, když dojde na řešení náročných rébusů? Jsou dostatečně inteligentní na to, aby byli schopni inovovat své praxí ověřené…

Otevřeli jste balík sena a stájí se vine vůně karamelu. Musíme zahnědlé seno vyhodit nebo ho můžeme přece jen zkrmit?