Klonování – úspěch, nebo neúspěch?

30. 6. 2022 Christopher Hector Autor fotek: archiv THM Překladatel: Barbora Linhartová, Kateřina Lipinská Zdroj: The Horse Magazine URL zdroje: www.horsemagazine.com
Quidam de Revel II Z
Quidam de Revel II Z

Klonování – měl to být velký průlom v chovu koní. Výborní hřebci (jako Quidam de Revel) by mohli žít věčně, skvělí valaši (jako Rusty, Gem Twist a ET) by se mohli stát skvělými hřebci. Vítejte v novém odvážném světě. Nebo ne? Na to se podíváme v článku Christophera Hectora pro The Horse Magazine.

První klon koňovitých, samec muly jménem Idaho Gem, se narodil v americkém Idahu. Jeho narození bylo popisováno jako „milník v genetice a chovu koní“.

1-Idaho-Gem.jpg

Prvním naklonovaným hříbětem byla klisna haflinga Prometea, která se narodila 28. května 2003 v Itálii. 24. února 2005 se stejnému týmu vědců narodil klon mezinárodního vytrvalostního šampiona – valacha Pieraze – Pieraz-Cryozootech-Stallion.

2.jpg

Quidam de Revel II Z

 Svět sportovních koní se pod vedením šéfa společnosti Cryozootech, Francouze Erica Palmera, dal rychle do pohybu. V roce 2005 se narodil klon Quidama de Revel – Quidam de Revel II Z. V roce 2013 bylo registrováno pět hříbat po tomto klonu, který v té době stál v pravděpodobně nejúspěšnějším skokovém chovu na světě – Stal de Muze Jorise de Brabandera, a není překvapením, že pocházela z velmi luxusních klisen. O šest let později je již v databázi hippomundo zaznamenáno čtyřiadvacet potomků, ale zdá se, že jen jeden má výsledky ve sportu, a to hříbě z roku 2013, Nesquick de la Liniere (z klisny Tinka´s Boy), který závodil v obtížnosti do 120 cm. Klon Quidama už na seznamu hřebců ve Stal de Muze nefiguruje.

3.jpg

Nesquick de la Liniere

 V roce 2016 jsem se s Jorisem setkal a zjistil jsem, že z klonů tak nadšený není:

„Nemám s nimi problémy, ale zjistil jsem, že je opravdu nepotřebujeme – někdy se najde pár výjimek, třeba hodně používám klon Gem Twista, to byl valach a plnokrevník. Mám doma klon Quidama de Revel, trochu ho využíváme, ale myslím si, že je to směšné. Když máte hřebce, který už dal tři tisíce hříbat, nemusíte ho klonovat a snažit se napsat stejný příběh znovu, nemá to cenu. Musíte dát šanci jiným krevním liniím, mladým hřebcům, ne se snažit dělat pořád to samé. Nemyslím si, že je dobrý nápad to, co dělá Léon Melchior, že klonuje své dobré hřebce. Teď existuje pár dobrých klonů, takže je můžete využít, ale myslím si, že chov je možný i bez klonů.“

4.jpg

O tři roky později už si nebyl Joris zcela jistý, kde se Quidamův klon nachází…

„Byl u mě, ale teď je, myslím, v Polsku,“ řekl mi Joris. „U mě byl tři nebo čtyři roky.“

A vy jste usoudil, že nebyl dobrý?

„Ne, používal jsem ho, protože ho vlastnil tehdejší majitel Quidama, tak jsem to dělal pro něj. Quidam má už 3000 hříbat, takže dalších padesát od jeho klonu už by nic nezměnilo, proto jsem ho poslal zpátky a majitel ho pak poslal do Polska. Jako plemeník byl v pořádku, byl stejný jako Quidam.“

Když se dívám do databáze hippomundo, najdu pouze jednoho koně po klonu, který závodil, a to na výšce 120 cm…

„Ale nejstarším je teprve pět nebo šest let.“

Tento se narodil v roce 2013…

„Šestiletí přece nebudou v šesti letech skákat 150 cm. Najdete více šestiletých potomků samotného Quidama, kteří by skákali lépe? Hříbata po klonu byla stejná jako po Quidamovi. Sperma bylo stejně dobré jako od Quidama, měl jsem po něm hodně hříbat a ta od klonu byla podobná.“

Co klon Gem Twista, stojí u vás?

„Klon Gem Twista zůstává ve Francii. První hříbata jsem dělal ze zmražených dávek, pak jsem používal čerstvé sperma a nyní opět mražené. Hříbata jsou dobrá, používám ho hodně a první hříbata jsou nyní čtyřletá. Mám asi deset hříbat a jsou docela dobrá, ale s originálem se to nedá srovnat.“

„Nejsem až takový fanoušek klonů, záleží na tom, které koně klonujete. Pokud klonujete Quidama, je to hloupost, protože ten měl všechny šance, které si u hřebce dokážete představit, takže udělat jeho klon nedává smysl. Ale jestliže naklonujete valacha nebo hřebce, který svou chovnou kariéru prošvihl, pak to pro chov může být pěkná věc. Ale je to skutečně nutné? Ne. Můžeme chovat koně úplně normálně. Když se podíváte na plnokrevníky, nepoužívají žádné umělé způsoby chovu a mají dobrý šlechtitelský program. Opravdu tyto klony potřebujeme? Nemyslím si to, ale lidé chtějí dělat klony, tak proč ne – každý dostane to, co chce. Nepotřebujeme je, ne, ale používáme je, to ano, protože už tu jsou. Já sám jsem nikdy žádného koně nenaklonoval.“

 5.jpg

Skvělý Gem Twist na prvních světových jezdeckých hrách v roce 1990 s Gregem Bestem

 Ve Spojených státech se začínají prosazovat potomci klonu Gem Twista – Geminiho. Laura Chapot, dcera zesnulého Franka Chapota, chovatele Gem Twista, jela dva z nich na šampionátu sedmiletých koní na nedávném zimním jezdeckém festivalu na Floridě. Skončila první na valachovi Pursuit of Happiness (Clinton) a pátá na klisně Timeless (Surrealistvan´t Paradijs).

„Ten valach je velmi podobný plnokrevníkovi,“ řekla Laura Sáře Cavanagh z The Horse of Deleware Valley. „Není ještě úplně vyzrálý, ale je velmi opatrný. Oba sedmiletí jsou ještě velmi nezkušení, ale opravdu rychle se učí, jsou to velmi chytří koně.“

„Jsou velmi odlišní,“ řekla Chapot, která v zimě, kdy se stala nováčkem roku v AGA, jezdila Gem Twista. „On je velmi opatrný. Ona mi více připomíná Gem Twista způsobem skákání. Když se něco naučí, je velmi odvážná. S Gem Twistem jsme na to šli velmi pomalu a s těmito dvěma děláme totéž.“

Quidam nebyl jediným skokanským velikánem, který byl naklonován. Valach ET Huga Simona má klon ET Cryozootech a na twitterovém účtu Erica Palmera jsou k vidění videa pěkného rezavého hřebce Et Cetera Z, který v roce 2015 závodil v šampionátu čtyřletých hřebců ve Fontainebleau. Podle pana Palmera je jízda mladého hřebce „důkazem konceptu Cryozootech“.

6.jpg

Et Cetera Z a Helene Palmer

Kůň je po klonu ET z klisny selle francais po Jabado. Nyní osmiletý hřebec závodí s dcerou Erica Palmera, Helene.

Nejzapálenějším zastáncem klonování byl zesnulý Léon Melchior a v současné době jsou na seznamu hřebců Zangersheide tři klonovaní hřebci: Otterango Alpha Z, Air Jordan Alpha Z a Chellano Alpha Z.

Otterongo Alpha Z (narozený v červenci 2014) je klonem hvězdného valacha Luda Philippaertse, Otteranga (Darco/Hedjaz), který byl čtvrtý v soutěži jednotlivců na hrách v Sydney a zvítězil v Grand Prix v Zurichu, Monacu a Ženevě.

Otterongův klon má v roce 2019 záznamy tří výsledků ze závodů, včetně 51. místa ve třídě Pavo pro pětileté hřebce a jedno vítězství na úrovni 115 cm. Žádní závodící potomci nejsou evidováni.

7.jpg

Chellano Alpha Z

Zatím asi nejúspěšnějším naklonovaným hřebcem je Chellano Alpha Z, narozený v červenci 2008. Sám Chellano (Contender / Cor de la Bryère / Capitol) měl za sebou průměrnou závodní kariéru, tři mezinárodní výsledky, 3. místo v GP 145 cm a 3. a 4. místo na šampionátu sedmiletých a šestiletých koní v Lanakenu. Úspěšnější byl jako plemeník, zplodil 29 potomků, kteří chodili soutěže na úrovni 160 cm. Zdaleka nejúspěšnější z nich byl HH Carlos (Voltaire), který se v roce 2016 umístil na 9. místě na světě a vynesl tak Chellana na 30. místo žebříčku.

Chellano Alpha Z má na kontě dvě mezinárodní umístění, na mistrovství světa v Lanakenu obsadil 219. a 165. místo ve třídě pětiletých koní.

První výsledky potomků Chellano Alpha Z se objevily v roce 2013, v současné době figuruje v databázi hippomundo 94 potomků, kteří dosáhli úrovně až 145 cm.

Air Jordan (Argentinus / Matador) byl hvězdou a v roce 2017 se umístil na 2. místě ve finále Světového poháru v Las Vegas. Jeho klon, narozený 1. 4. 2009, má na kontě jeden mezinárodní výsledek, a to 13. místo na šampionátu pětiletých v Lanakenu v roce 2014 s Christianem Ahlmannem. Tento klon je v databázi otcem 105 potomků, z nichž nejúspěšnější je Union de Flandre (Souviens Toi III, narozený v roce 2008), její poslední výsledky byly 14., 34. a 44. místo na úrovni 120 cm na CDI 1* v Kronenberu v srpnu 2018.

Není divu, že Zangersheide naklonoval svou hvězdnou klisnu Ratinu Z (Ramiro / Almé). V článku časopisu Z Magazine z června 2015 nastínili svůj program.

8.jpg

Ratina Z

Léon Melchior nechal v roce 2008 naklonovat tři klisny a následujícího roku se narodila tři zdravá hříbata, Ratina Alpha Z, Ratina Beta Z a Ratina Gamma Z. Ratina Beta Z uhynula jako dvouletá na následky nehody na pastvině. Zbylé dvě klisny byly využívány v Zangersheide jako chovné klisny.

Ratina Alpha Z byla připuštěna Taloubetem Z. Výsledkem byla Taltina Z.

Podle Z Magazine „bude Taltina Z v letošním roce (2015) inseminována spermatem našeho nadějného Solid Gold Z (Stakkato Gold). Klisna však hříbě sama nedonosí, Taltina Z bude v zimě obsednuta a citlivě směřována do sportu. Rok po Taltině Z zplodila Ratina Alpha Z hřebečka Aristoteles Z. Jeho otcem je výkonný Aktion Pur Z. Aristoteles Z si zatím stále užívá fázi odchovu se svými vrstevníky, ale jeho první výkony ve skoku ve volnosti nám dovolují zasnít se o stránce v příštím katalogu hřebců s nadpisem „Aristoteles Z“. Ratina Alpha Z letos přivede na svět hříbě po Solid Gold Z, které nosí a sama odchová, stejně jako Ratina Z svého času své prvorozené.“

Zdá se, že se Aristoteles Z do výběru nedostal, protože na aktuálním seznamu hřebců Zangersheide není. Samotná Taltina závodila v loňském roce, jejím nejlepším výsledkem bylo 6. místo v Zangersheide ve třídě 120 cm.

Zpět k příběhu Z: „Ratina Gamma Z byla připuštěna jako dvouletá Clarissimem Z, byla přenesena dvě embrya, z nichž se narodila dvě hříbata, hřebeček a klisnička. Hřebeček, Claritino Z, zůstal v Zangersheide a začátkem tohoto roku byl uchovněn a nyní je k dispozici chovatelům. (Od roku 2019 není na seznamu Zangersheide uveden.) Klisnička se jmenuje Call Me de Muze Z a působí v hřebčíně Jorise de Brabandera. Aby ani Zangersheide nepřišel o její geny, narodila se letos v Zangersheide po přenosu embryí klisnička po Levisto Z. Generace nyní po sobě následují rychleji, protože až se toto hříbě narodí, Ratina Gamma Z se stane jako šestiletá prababičkou.“

„V roce 2013 měla Ratina Gamma Z tři hříbata. Statný Liber Z je synem Levista Z a je obrazem svého otce, Caesar Z je velmi líbivý syn Chacco Blue a třetí je klisna po Zandor Z jménem Zarina Z, která je zrcadlovým odrazem své matky Ratiny Z.“

„Zatím posledními potomky Ratiny Z jsou ti z roku 2014. Jsou to ročci, jejichž jediným úkolem bude po několik příštích let pastva a hraní si. Jeden z nich už se však loni dostal na titulní stránky novin. Air Ratina Z byla prvním hříbětem narozeným ze dvou naklonovaných skokových koní; jejím otcem je Air Jordan Alpha Z. V centru pozornosti zatím nejsou její dva nevlastní bratři ze stejného ročníku: Action Man Z (syn Aktion Pur Z) a Captain Sparrow Z (syn velmi nadějného Comilfo Plus Z).“

„Čtvrtý klon, Ratina Delta Z, se narodila 17. února 2015 v Texasu a do Zangersheide dorazila před třemi měsíci. Je úžasné pozorovat její podobnost s původní Ratinou Z a také ona nám dává velké naděje do budoucnosti!“

9.jpg

Poetin

Kariéra Poetin byla kratší než ta Ratiny, nicméně stejně velkolepá, ovšem v drezurním obdélníku. Klisna (po Sandro Hit z matky po Brentano) byla megahvězdou. Její konec v Haras de Hus Xaviera Marie byl smutný a právně spletitý, ale ještě předtím vznikly v roce 2007 dva její klony. Z klonu 1 – Poetin Z 1 vzešla čtyři hříbata, dvě po Don Juan de Hus a po jednom po Rock Forever a Fürstinball. Dorian Grey de Hus se v roce 2018 umístil na 5. místě ve finále pětiletých koní na světovém šampionátu mladých koní.

 10.jpg

Dorian Grey de Hus

Poetin Z II byla plodnější, zplodila osm hříbat, dvě po Fidertanz, po jednom po Dancier, Totilas, Danone, Rock Forever, Negro a Don Juan de Hus.

11.jpg

Poetin Z II

 V červnu 2013 také společnost Cryozootech hrdě představila dva roční klony Rustyho jezdkyně Ully Salzgeber – jednoho ve Francii, druhého v USA. Nyní mi to připadá jako jasný příklad zmateného uvažování, nemáte v chovu používat cvoky, a není pochyb o tom, že Rusty blázen byl, navzdory skutečnosti, že jeho otec, Rebus, vedl v letech 2000/2001 žebříček drezurních plemeníků WBFSH. Došlo k tomu díky šílenému výpočtovému vzorci, který tak přidával skóre za výkony na šampionátech, že se mohli hřebci umístit vysoko i jen na základě jediného potomka. Rusty byl jediným potomkem Rebuse, naprostý zázrak jediného úspěchu – a člověk by řekl, že to není nejlepší základ pro to, aby se stal plemeníkem. Mnohem lepší by bylo naklonovat Ullu.

 12.jpg

Rusty – bylo by lepší naklonovat Ullu…

 Rušno je i na scéně všestrannosti, kde se objevil šestiletý hřebec, syn vítěze Burghley Williama Fox Pitta, Tamarilla. Je to další pokus o chov s bláznem?

 Měl jsem to štěstí, že jsem se setkal s Ericem Palmerem, aby zhodnotil současnou situaci…

 Kdy jste se rozhodl klonovat koně? Co vás inspirovalo?

„Po zavedení umělé inteligence ke zlepšení produktivity hřebců a přenosu embryí, které zvýšilo reprodukci velmi cenných klisen, vypadala možnost umožnit reprodukci šampionům, kteří byli vykastrováni a tím vyloučeni z genetického pokroku, zajímavě. Proto byli naklonováni Pieraz, E.T., Calvaro 5, Gem Twist, Rusty.“

 13.jpg

Eric Palmer s klonem hvězdy vytrvalosti, Pierazem

„Trh měl však jiný názor: majitelé hřebců si objednávali klony svých hřebců: Quidam de Revel, Levisto Z, Chellano Z, Jazz, Zandor Z. Majitelé klisen je chtěli naklonovat, většinou za účelem reprodukce: Ratina Z, Poetin, Famm.“

„Několik klientů chtělo duplikovat svého špičkového sportovního koně. V Argentině se klonování pro výkonnostní účely nejvíce použilo u jezdce póla Cambiasa.“

Který váš klon hřebce považujete za nejúspěšnější?

„Z komerčního hlediska měl mnoho klisen Gemini, klon Gem Twista. Z jejich produkce jsem pyšný na Pieraze, která dává dobré koně do vytrvalosti a obzvlášť na E.T., který má ze své první generace jednoho koně v nejvyšších soutěžích (Eliot Brimbelles Z) a jednoho, kterého jsem produkoval já (Et Cetera Z), který startuje na mezinárodních závodech s mou dcerou!“

14.jpg

Eliot Brimbelles Z pochází z klisny po Diamant de Semilly a na letošních pětihvězdičkových závodech v Šanghaji se s francouzským jezdcem Titouanem Schumacherem umístil na úrovni 145/150 cm

 Který klon klisny považujete za svůj nejúspěšnější?

„Ratina měla tři klony a je z nich mnoho potomků.“

Co se stalo se dvěma klony Rustyho? Lidé z Texasu, u kterých jeden dřív byl, mi říkali, že je podle nich u vás ve Francii.

„Existovaly dva klony Rustyho; jednoho jsem chtěl nechat ve Státech a jednoho v Evropě. Ten ve Státech začal být jako hřebec ve stáji obtížně zvládnutelný, tak se vykastroval a převezl domů do Evropy. V současné době jsou oba v mé stáji a na obou (jednom hřebci a jednom valachovi) jezdím nižší drezurní závody. Žádná klisna jimi ještě nebyla inseminována.“

15.jpg

Stále klonujete koně?

„Ne, stále se snažím propagovat hřebce vzniklé z naklonovaných valachů a vlastním několik koní po klonech E.T. a Calvara.“

Někteří lidé si myslí, že nejdůležitějším výsledkem vašeho programu klonování nebyly samotné klony, ale spíše rozvoj a/nebo zdokonalení technik, jako jsou iCSi nebo oplodnění in vitro – souhlasíte s tím?

„Jedná se o paralelní vývoj. I když jsem produkoval pouze dvě hříbata IVF, je to stále velmi neefektivní, zatímco iCSi se vyvinulo hodně s jednou společností (Avantea), která je lídrem v Evropě, a několika laboratořemi v USA a v Jižní Americe.“

Jediná oblast, kde se zdá být klonování nesmírně úspěšné, je oblast pólo pony (když se nad tím zamyslíme, pólo poníci už tak trochu jako klony vypadají…). V prosinci 2016 závodil nejlepší světový hráč póla Adolfo Cambiaso na šesti koních v týmu, který vyhrál prestižní šampionát, a všech šest koní bylo klony jeho slavné klisny Cuartetery.

16.jpg

Podobné články

Který novinář zajímající se o chov sportovních koní by nechtěl dělat rozhovor s pravděpodobně nejúspěšnějším chovatelem skokových koní v historii?…

Geneticky modifikovaní koně pro rychlost, sílu a skokové schopnosti se mohou narodit již v roce 2019. Vědci z Argentiny s úspěchem využili techniku s…