Hřebčín Bonanima… connemara pony z podhůří Orlických hor a Jeseníků

23. 8. 2022 Gabriela Rotová Autor fotek: Archiv Hřebčín Bonanima
Život v hřebčíně
Život v hřebčíně

Plemeno connemara pony je stejně tak tvrdé a krásné jako krajina západního Irska, která ho formovala. V České republice se ale tomuto výjimečnému pony plemeni věnuje prozatím jen hrstka chovatelů. Jedním z nich je Hřebčín Bonanima, který toto původní plemeno koní Britských ostrovů nejen chová, ale i úspěšně prezentuje ve výstavních kruzích a ve všestrannosti. Dnes tedy na slovíčko s jednou z duší Hřebčína Bonanima, paní Kristýnou Novotnou.

Věnujete se chovu connemara pony a jste nepřehlédnutelní i ve všestrannosti. Bylo první vejce, nebo slepice? Všestrannost, nebo chov plemene connemara pony?

Koně se do naší rodiny dostali velmi nenápadně a velmi nevinně, jako relax po práci. K závodnímu ježdění a všestrannosti nás přivedla až dcera, když projevila ve svých 6 letech zájem o ježdění. Chtěli jsme jí být oporou a neříkat jen odposlechnuté fráze. A tak začalo a stále pokračuje i naše vzdělávání okolo koní, jejich chovu, ježdění, jejich psychice, fyziologii … pořád přichází nové a nové informace, zkušenosti, výzvy, radosti i pády, tak jak to v životě nejen s koňmi bývá. Dobře připravený jezdec i dobře připravený pony musí umět dobře zvládat základní drezurní cviky, ale naše zkušenost je, že moc jezdců, zvláště na začátku, ty neustálé kruhy moc nebaví, parkur je přece jenom zábavnější, a pokud se chcete naučit dobře cválat, je nejlepší vyrazit do terénu a něco si skočit a máme z toho všestrannost. Ne nadarmo se o ní říká, že je to královská disciplína. Je třeba zvládnout všechny tři zkoušky, nejen fyzicky, ale i psychicky, a to stejné platí i pro koně. Dobrý poník pro dítě musí být vyrovnaný, ale zároveň být schopný zvládnout vše – drezuru, parkur i cross, přesně k tomuto účelu byli connemara pony mnoho let šlechtěni. 

Jolly-Joy-s-z-Farmhill-Julie-od-Petra-po-Knockbridge-Joey-chovatelka-Jansova-Petra-.jpg

Takže první nebylo vejce ani slepice, ale dcera! :) Proč ale volba padla právě na plemeno connemara pony? Toto Mountain and Moorland pony plemeno je přece jen u nás ještě poměrně neznámé a jsou i jiná vhodná pony plemena... 

Hledali jsme vhodného závodního poníka pro dceru a jako každý rodič jsme chtěli koně hodného, ale zároveň vyhrávacího. 
Když jsem sledovala zahraniční pony jezdce, vždy tam byl connemara pony, a tak jsem zkusila přivézt první connemara poničku Peggy Princes z Velké Británie. Od té doby říkám: „Jednou zkusíte connemaru a už nebudete chtít jiného sportovního poníka.“ 

Tohle plemeno bylo dlouhá léta šlechtěno k dobrým sportovním účelům, jak ve skoku, zápřahu tak i drezuře, ale zároveň mělo splňovat potřeby „domácího koně“, koníka, který je hodný, nekonfliktní, rychle se učí, odveze babičku do kostela, s dítětem o víkendu vyhraje závody, s otcem poorá pole a s mámou zajede na nákup. Má zkušenost je taková, že současná connemara taková je, i když je to trošku neuvěřitelné! 

Peggy-Princess-2.connemara-vystava-Staskov.jpg

Navštívili jste chovy v zemi původu plemene? Podle jakých kritérií jste vybírali? Zkušenosti s plemenem jste asi neměli...

Bohužel, zatím nám náš plán toulání se po hřebčínech v Irsku nevyšel, ale je to můj sen a věřím, že jednou si jej splním. Navštívili jsme hřebčíny převážně v Německu a Francii, kde jsme našli další přátele z Holandska, Irska i Velké Británie, všichni jsou velmi přátelští a vstřícní. Naše poníky pro chov i sport jsme vybírali především podle jejich původů a doporučení naší kamarádky z Irska.

Penancing-Brook-Bailys.jpg

Představili byste nám tedy své connemary?

Začnu u našich pánů hřebců, momentálně máme dva connemara hřebce uchovněné pro českého sportovního ponyho, jelikož connemara knihu zatím nemáme. Doufám, že se tato skutečnost brzy změní, protože tým kolem Michaely Pavlisové se usilovně snaží o založení plemenné knihy pro connemarského ponyho u nás. 

Jako prvního představím hřebce, letos 5letého Penancing Brook Bailys, toho jsme k nám přivezli z francouzského hřebčína Elevage Connemara of Metella jako dvouletého mladíka. Bailys pochází z německého chovu, z hřebčína Connemara Penancing Brook. Bailyho matka Penancing Brook Pandora úspěšně závodila ve Francii v parkuru i všestrannosti a zúčastnila se finále jak pro 5leté koně, tak i 6leté koně, nyní je opět v chovu. Otec Boy George byl do Německa importován z Irska, po 2denním výkonnostním testu se stal prémiovým německým hřebcem, když tento test vyhrál se známkami 10 za jezditelnost, 9 za klus a stavbu těla a 8 za skok ve volnosti. Sám Bailys je držitelem titulu prémiové německé hříbě roku 2017, v roce 2021 absolvoval svod a výkonnostní zkoušky pro ČSP a se známkou 8,54 se stal vítězem podsedlových koní. Nyní je v přípravě u Elišky Orctové a v srpnu jej čeká 30denní test hřebců v Neustadt-Dosse.

Penancing-Brook-Bailys-vsestrannost-Pardubice-soutez-Nadeji-s-Eliskou-Orctovou.jpg

Druhým naším plemeníkem je letos 8letý Knockbridge Joey, kterého jsme zakoupili v Irsku jako nadějného skokana, když se stal jedním z 10 nejúspěšnějších 5letých parkurových pony a zajistil si tak start v Clifdenském finále. Ten samý rok na podzim absolvoval 2denní test hřebců v německém Münstru. V následujícím roce vyhrál výkonnostní zkoušky pro ČSP s celkovou známkou 9,3. Joey sbírá ocenění nejen na poli sportovním, kde se může pochlubit kvalifikací na MČR skoky 2021, 2. místem na MČR všestrannosti družstva pony, OM mistrem v drezuře 2021, druhý vicemistr na OM drezura 2022 s teprve devítiletou jezdkyní, ale i ve výstavních kruzích, kdy se v roce 2020 stal vítězem třídy tříletých a starších hřebců, šampion Connemara pony a vicešampion celé výstavy 2. České výstavy Connemara pony a ČSP a v nadcházejícím roce byl opět vítězem třídy starších hřebců, šampion 2. connemara výstavy a SUPREME šampion celé výstavy ČSP a connemara pony. Jeho otec Fear An Tí patří k velmi úspěšným hřebcům v Irsku, je opakovaným finalistou HOYS a letos ovládl třídu Champion M&M WHP na Royal Welsh Show.

Knockbridge-Joey-vitez-OM-VCO-CJF-2021-s-Anezkou-Novotnou.jpg

Z našich klisen zmíním Songbird of Corderry po Gwennic De Goariva, z Aughaveen Aine, Templebready Bo Sun, která patří do velmi dobré sportovní rodiny. Její otec se již několik let drží na předních příčkách výkonnostních žebříčků potomků. Gowhaun Lady byla naší druhou přivezenou klisnou a poskytla naší dceři podporu ve všestrannosti i při skoku. Její vlastní výkonnost je ve všestrannosti obtížnost ZL a skoky 115 cm (Irsko); i tato klisna patří do velmi úspěšné rodiny jak sportovní, tak i výstavní.

Pokud by někdo měl zájem o plemeno connemara pony... Byla by rada, kde a jak začít?

Jsme moc rádi, a teď hovořím snad za všechny, kteří se do chovu těchto úžasných poníků pustili, že zájem o toto plemeno u nás roste a jistě je to zásluhou koní, kteří u nás již jsou a dělají tomuto plemeni velmi dobré jméno. S výběrem toho správného ponyho to není nikdy jednoduché a vždy by si měl každý stanovit priority a podle toho vybírat i budoucího poníka. Pokud nechci riskovat, je vždy dobré poradit se s někým, kdo o plemeni má nějaké informace a ví, na co koukat a na co dát pozor, například u connemarského ponyho je to vrozená laminitida, která je dána geneticky a v současné době jsou všechna hříbata na toto onemocnění testována.

Gowhaun-Lady-vsestrannost-Z-Lostice-s-Anezkou-Novotnou.jpg

Plány do budoucna? Ve všestrannosti, chovu...

Konkrétní plány nemáme, protože „člověk míní, osud mění“. Jsme rádi za každý krásný den, za každé zdravě narozené hříbě, každou březí klisnu i za každý povedený parkur či závod všestrannosti. Plány na rozvoj hřebčína samozřejmě máme, vždy je co zlepšovat a opravovat.

Kinamara-Kinnitty-Rebel-vsestrannost-Prestenice-SP.jpg

A něco takového jako „chovatelský sen“?

Jako každému chovateli i nám dělá velkou radost vidět, že u nás narozený a odrostlý poník dělá novým majitelům radost a je úspěšný. Byli bychom rádi, kdyby naši poníci mohli konkurovat nejlepším sportovním poníkům Evropy; kdo ví, třeba jednou nějakého našeho odchovance uvidíme na mistrovství Evropy nebo GP.

Podobné články
Kontana na výstavě

Úspěchem českého chovu a majitele skončil 19. ročník výstavy „KÔŇ 2022“ Trenčín-Nozdrkovce, která se konala 10. září. Tato tradiční výstava přilákala…

Le Sancy

Bílých koní je v populaci plnokrevníka jen několik procent. Historicky nejvýznamnější linii bílých koní založil Le Sancy, který se později přes své…