Informace o chovu dostihových závodních koní

 • Typický přestavitel plemene velšský pony - sekce B Welsh Pony and Cob Society již nebude chovatelům z jiných zemí vystavovat identifikační doklady - passporty. Chovatelům, kteří žijí mimo území Velké Británie, a chtějí své pony a kob i nadále registrovat ve WPCS, bude toto umožněno.

  Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 87x

 • Haflingové: Linie A a W ovládly italský a rakouské körungy hřebců

  2. 03. 2021 19:00 − Zveřejněn před 7 dny

  Šampioni z Jižního Tyrolska Adlerfels (vpravo) a William První únorový víkend už tradičně patří körungům hřebců v Rakousku a Itálii. Zatímco ty loňské proběhly standardně za velké účasti chovatelů z celé Evropy, letos už to vzhledem k opatřením možné nebylo a diváci tak mohli pouze využít možnost sledovat on-line streamy, které byly zajištěny velmi kvalitně ze všech tří dnů. Výsledky shrnujeme v článku, kde...

  Autor: Veronika Jenikovská Chov koní Přečteno: 109x

 • Velští pony a kob a jejich registrace po brexitu

  1. 03. 2021 10:00 − Zveřejněn před 8 dny

  Typický přestavitel plemene velšský pony - sekce B Chovatelé velšských plemen, kteří své koně až doposud registrovali výhradně v mateřské plemenné knize Welsh Stud Book, musí vyčkat na další vývoj událostí. Po odchodu Velké Británie z EU totiž Welsh Pony And Cob Society (WPCS) nemůže nadále vydávat passporty pro koně narozené na území členských států EU.

  Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 146x

 • Oficiální zhodnocení prvních předvýběrů ČT

  26. 01. 2021 12:00 − Zveřejněn před 42 dny

  logo ASCHK ČR, o.s. Vážení chovatelé, příznivci chovu koní plemene český teplokrevník, máme za sebou první předvýběry hřebců roku 2021. Jako předsedkyně komise bych chtěla poděkovat majitelům za vzornou přípravu hřebců a za velký zájem o jejich předvedení. V letošním roce se sešla opravdu velká konkurence a myslím si, že komise na druhém předvýběru bude stát před nelehkým...

  Autor: Tisková informace, Ing. Hana Civišová Chov koní Přečteno: 201x

1 2 3 86

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články