Informace o chovu dostihových závodních koní

 • Žebříček 2021 WBFSH: skoky

  4. 01. 2022 06:00 − Zveřejněn před 23 dny

  King Edward, OH Tokio Minule jste si mohli přečíst o nejlepších koních žebříčku WBFSH 2021 v disciplínách drezura a všestrannost, dnes se podíváme na skokany! Jistě znáte hvězdy jako Indiana a King Edward... A které plemenné knihy se umístily na předních místech?

  Autor: The Horse Magazine Chov koní Přečteno: 424x

 • Žebříček 2021 WBFSH: drezura a všestrannost

  2. 12. 2021 06:00 − Zveřejněn před 56 dny

  Weihegold Nejlepší koně v drezuře a všestrannosti podle žebříčku WBFSH 2021? Právě na ně a jejich chovatele se zaměří Christopher Hector!

  Autor: The Horse Magazine Chov koní Přečteno: 596x

 • Kůň ČT roku 2021

  30. 11. 2021 17:00 − Zveřejněn před 58 dny

  Koněm roku českého teplokrevníka 2021 se stává valach Forewer Koněm roku českého teplokrevníka 2021 se stává valach Forewer. Vyhlášení proběhlo v rámci Prague PlayOffs při dekorování sobotní soutěže CSI5*.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 536x

1 2 3 94

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články