Informace o chovu dostihových závodních koní

 • Starokladrubští vraníci pro jízdní policii

  22. 09. 2021 18:00 − Zveřejněn před 3 dny

  Starokladrubský vraník Pro svou klidnou a vyrovnanou povahu jsou starokladrubští koně využíváni pro pracovní účely jízdních oddílů policie.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 107x

 • Další starokladrubští koně pro ceremoniální službu ve Švédsku

  21. 09. 2021 17:00 − Zveřejněn před 4 dny

  Favory Roncha XXVII – 14 a Rudolfo Ecrasita VI – 18. V následujících týdnech absolvují veterinární prohlídku, pak bude následovat jejich doprava do Stockholmu Zástupci královské jízdní gardy ve Švédsku navštívili hřebčín v Kladrubech nad Labem ve dnech 30.-31. 8. za účelem výběru koní pro ceremoniální účely.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 112x

 • 70denní test hřebců ČT má své vítěze

  20. 09. 2021 10:00 − Zveřejněn před 5 dny

  Eldorado (HANN, Eldorado v.d. Zeshoek x Lady Clivia po Lord Pezi chov.:ZG Kern, maj.: Team Nijhof) Dne 14. září 2021 se v píseckém hřebčinci konaly závěrečné zkoušky výkonnosti po 70denním testu hřebců plemene český teplokrevník. Komise pracovala ve složení Ing. Hana Civišová, Ph.D., Zdeněk Hrnčíř, Luboš Kozák a Kateřina Hanušová. Testačním jezdcem pro test jezditelnosti byla Michaela Hanuščinová.

  Autor: Ing. Hana Civišová, Ph.D Chov koní Přečteno: 117x

 • Jak dopadlo finále KMK ve všestrannosti

  16. 09. 2021 09:00 − Zveřejněn před 9 dny

  Happy Day (ČT, Heartbreak ZH x Cilka po Curier Carilex) Na Borové se druhý zářijový víkend sešla česká špička všestrannosti, závodilo se na mezinárodní i národní úrovni, probíhalo zde Finále KMK ve všestrannosti a koně českého teplokrevníka měli možnost zúčastnit se přehlídky výkonných koní. Malebný areál manželů Kamírových byl na tuto velkolepou akci velmi dobře připraven, a tak vše probíhalo jako na...

  Autor: Ing. Hana Civišová, Ph.D. Chov koní Přečteno: 213x

 • Šampioni přehlídky hříbat českého teplokrevníka

  10. 09. 2021 09:00 − Zveřejněn před 15 dny

  Carwita de Rosi (Fürst Wilhelm x Carmen po Christon x Catango Z, chov: Rostislav Zich) Velice hojná účast a velmi kvalitní kolekce hříbat byla k vidění na celostátní přehlídce klisen s hříbaty ročníku 2021.

  Autor: Martina Kůstková Chov koní Přečteno: 304x

 • Finále KMK všestrannost a Přehlídka výkonných koní ČT

  9. 09. 2021 09:00 − Zveřejněn před 16 dny

  Všestrannost kombinuje tři jezdecké disciplíny (drezura, parkur a cross) Nadcházející víkend (10. – 12. 9. 2021) hostí SK Borová mezinárodní a národní závody ve všestrannosti, při nichž zároveň bude probíhat Finále KMK všestrannost.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 141x

 • Celostátní přehlídka tříletých klisen ČT

  5. 09. 2021 18:00 − Zveřejněn před 20 dny

  91/765 Hope (12. 5. 2018, Hickstead White x Ratina po Ramiro - 47) V píseckém hřebčinci proběhla Celostátní přehlídka tříletých klisen českého teplokrevníka.

  Autor: Ing. Hana Civišová, Ph.D Chov koní Přečteno: 144x

 • ZZV klisen českého teplokrevníka v Písku

  30. 08. 2021 18:00 − Zveřejněn před 26 dny

  Calgary-MF (Canoso, 16/802 Libertina po Lord Caletto) Letošní základní zkoušky výkonnosti tříletých klisen českého teplokrevníka začaly dne 19. srpna v Písku. Chovatelsky silná jihočeská oblast dokázala připravit 15 adeptek, které hodnotila stejná komise jako u výstav: Václav Horký, Ing. Hana Civišová a Mgr. Kateřina Hanušová. Po dokončení drezurní části opět majitelé a přítomní diváci slyšeli hodnocení...

  Autor: Martina Kůstková Chov koní Přečteno: 143x

 • Když hříbě vyrůstá v terénech II

  30. 08. 2021 06:00 − Zveřejněn před 26 dny

  Obhospodařované pozemky, kolem kterých projíždíme, zásadně chráníme od pošlapání našimi koňmi! V minulém díle jsem psala o venčení hříbat s matkami – jak ve volnosti, tak na vodítku. Dnes u hříbat a dorostu na vyjížďkách ještě zůstaneme, připomeneme si zásady slušnosti i bezpečnosti a vyzpovídáme MVDr. Romanu Babákovou, která omladinu do terénů s matkami nebo jiným koněm bere a rozumně dávkovaný pohyb přírodou vřele doporučuje i z pohledu veterináře.

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Chov koní Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 642x

 • Výstava koní plemene ČT v Sedličkách

  20. 08. 2021 13:00 − Zveřejněn před 36 dny

  41/787 Johanka (Lord Weingard, 41/762 Jovanka po Guidam Sohn) Oblastní přehlídku hříbat a klisen uspořádala JŠ Valdštejnská obora v Sedličkách u Jičína dne 15. srpna. Stejně jako v jiných oblastech zde byla možnost předvést koně všech teplokrevných plemenných knih, ale do celostátního finále v Písku postupovali pouze čeští teplokrevníci.

  Autor: Martina Kůstková Chov koní Přečteno: 362x

1 2 3 92

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články