Informace o chovu dostihových závodních koní

 • Starokladrubský vraník Ve středu 16. června 2021 pořádá národní hřebčín na hlavním nádvoří v Kladrubech nad Labem Přehlídku koní určených k prodeji. Program začíná v 10.00 hod.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 11x

 • Velká cena Cavalletto 2021

  11. 06. 2021 11:00 − Zveřejněn před 4 dny

  Velká cena Cavalletto 2021 Asociace chovatelů miniaturních koní, z.s. za podpory Národní pony společnosti, z.s. a generálního partnera Jezdecké potřeby Cavalletto srdečně zde na další ročník Velké ceny Cavalletto!

  Autor: EQCH redakce Chov koní Přečteno: 119x

 • První celostátní speciální výstava irských kobů

  10. 06. 2021 10:00 − Zveřejněn před 5 dny

  Irský kob Irish Cob the Czech Republic zve majitele strakatých i nestrakatých kobů na historicky první celostátní speciální výstavu irských kobů v Hradištku u Sadské. V rámci výstavy proběhne i svod klisen a hřebců, který je určený pro všechny koně odpovídající standardu irského koba.

  Autor: EQCH redakce Chov koní Přečteno: 187x

 • Národní šampionát Welsh Pony & Cob 2021

  9. 06. 2021 12:00 − Zveřejněn před 6 dny

  Provazová výstavní ohlávka Český svaz chovatelů velšských koní, z.s. srdečně zde na Národní šampionát Welsh Pony & Cob v Hradci Králové. Tato výstava je zároveň celostátním výběrem hřebců pro plemenitbu a celostátním svodem klisen!

  Autor: EQCH redakce Chov koní Přečteno: 231x

 • 100 let v extrémních podmínkách – namibijští koně

  9. 06. 2021 06:00 − Zveřejněn před 6 dny

  Namíbijští koně V žáru slunce i mrazu nocí, obklíčeni hyenami a sužováni nekonečnými obdobími sucha v nejstarší a nejsušší poušti na světě. Jsou stále zde, byť jejich počty v průběhu let výrazně kolísají. Jsou fenoménem dokazujícím neuvěřitelnou adaptabilitu koní. Ta má však své hranice.

  Autor: Michaela Burdová Chov koní Přečteno: 425x

 • TN.cz logo Vědci z brněnské Mendelovy univerzity přišli s unikátním krmivem, které sníží zátěž dostihových koní. Krmení obsahuje bylinu ostropestřec, kterou už léta nejen lidoví léčitelé, ale i lékaři používají na očistu jater.

  Autor: Josef Svoboda Chov koní Přečteno: 140x

1 2 3 89

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články