Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 23. - Ustupování na holeň, dovnitř plec a poloviční překroky

11. 4. 2003 Nancy Nicholson

Ustupování na holeň, poloviční překroky či cvik dovnitř plec mají nesporný význam pro drezurní přípravu (nejen drezurního) koně. Souhrnně těmto cvikům říkáme práce na dvou stopách a Nancy Nicholson nám k nim podá svůj komentář.

Ustupování na holeň

Ustupování na holeň je kontroverzním cvikem, protože často není pochopená mechanika tohoto pohybu. Je to cvičení pro srovnání koně, které je velmi těžké provést, protože:

  • vyžaduje přesné, precizní sestavení koně, takže
  • jezdec musí vědět přesně, na jakém výkonnostním stupni jeho kůň je a jaký pohyb proto po něm může vyžadovat,
  • jeho cílem je narovnat koně, zatímco se po něm požaduje poslušnost na vnitřní holeň a vnější otěž,
  • většinu doby se jezdí jako dovnitř plec na diagonální linii a
  • jeho cíl je popleten úlohami, kdy se vyžaduje tento cvik projet tak, aby bylo viditelné překřížení hrudních i pánevních končetin.
  • Tak, aby čtenář věděl, jaký je můj názor na tento pohyb:

    Ustupování na holeň je školní pohyb a z několika praktických důvodů není vhodné ho předvádět na drezurních závodech. Jeho technické požadavky obvykle překvapí většinu jezdců, kteří se právě učí jezdit USA First Level. Projet tento cvik se zdá být jednoduché, ale přimět koně, aby mírně horizontálně pohnul hlavou (posunutí) POUZE v kloubu mezi lebkou a prvním krčním obratlem, vyžaduje od jezdce opravdu takt na výši.

    Existují důležité spojitosti mezi ustupováním na holeň a rozsahem pohybových cvičení. Pokud se tento cvik jezdí s obracenými pomůckami holení, jak někteří lidé dělají, dojde k přerušení souslednosti mezi dalšími gymnastickými školními cviky. Ustupování na holeň nelze jezdit s obrácenými pomůckami holení v kroku, klusu a cvalu (mohlo by dojít k předčasnému letmému přeskoku). Pokud použijeme pomůcky holení obráceně, znesnadníme koni také tuto lekci: ze čtvrtiny krátké stěny přechod ze cvalu na ustupování na holeň v kroku nebo klusu, potom ve chvíli, kdy kůň dosáhne dlouhé stěny, opět zaskočení do cvalu. Tímto způsobem pomáháme nezkušenému koni spolehlivě spojit naskočení ve cvalu na vnitřní nohu. Pokud jezdíme ustupování na holeň s pomůckami holení, jak se provádějí při cviku dovnitř plec, znemožníme mu, aby na tento cvik mohl navázat jiný užitečný cvik, tak proč ho provádět? Koně nejsou zmatení, pokud jezdec použije otěž a holeně přesně a správně, aby se kůň mohl srovnat: zato jezdci mohou být popletení, pokud nedostanou jasné vysvětlení biomechaniky a cíle tohoto cviku.

    Ustupování na holeň doprava - model

    axiální kostra (lebka a páteř)

    meziobratlové ploténky

    kostěná část hrudního koše (šedá část představuje chrupavky žeber)

    lopatky, pánev, končetiny

    Ustupování na holeň doprava - legenda k obrázku:

    Týl (1) a pánev (5) jsou posunuty mírně doleva (sestavené). Toto malé posunutí má obrovský účinek na celého koně. Pohyb pánve také pohne bederní páteří a křížovou kostí (srostlé obratle, 6). Pokud není ohnutý hrudní koš (hrudní páteř) (3), bederní obratle (4) se pohybují jako jednotka s křížovou kostí (6) a pánví (5). Ohnutí v hrudníku znamená, že pravá strana je natažená a levá je stlačená. Mírné přesunutí týlu umožňuje hrudnímu koši, aby se naklonil mezi listy lopatek (2), což uvolňuje hrudní končetiny, aby se mohly křížit, když se kůň pohybuje do strany a dopředu. Ovály na obrázku znázorňují místa, kde se nacházejí sedací kosti jezdce: mírně zatížená je pravá (P). Velká šedá šipka ukazuje směr pohybu.

    A. Při ustupování na holeň v klusu je kůň podporován pravou pánevní a levou hrudní končetinou (pravá diagonála). Šedá vnější linie lebky ukazuje pozici hlavy před přesunutím týlu. Přesunutí umožní jezdci vidět levé řasy, ne až nadočnicový oblouk. Šipky ukazují, kde je kůň natažený, stlačený nebo kde se naklání (rotuje). Jezdec mírně zatíží vnější sedací kost (pravou) ve směru pohybu: vnější noha je za podbřišníkem udržuje kyčle v rovině. Kůň ustupuje od vnitřní nohy k vnější (pravé) otěži. Pomůcka sedem mu ukazuje směr pohybu.

    B. Pozice narovnaného koně, stojícího v klidu.

    Dovnitř plec a poloviční překroky

    Rovnoměrné rozložení všech čtyř fází pohybového cyklu (pozn. překl.: kroku) umožňuje dostatek času pro sledování toho, jak se hrudní končetiny kříží a jak kráčejí pánevní končetiny ve stopě podél stěny.

    Na následujícím videu předvádí Raynyday Maximillian dovnitř plec v kroku (video zde - 131 kb).

    A zde předvádí Raynyday Maximillian traverzály v klusu (poloviční překrok vpravo, poloviční překrok vlevo, video zde - 500 kb).

    Dole jsou čtyři obrázky polovičního překroku doprava, které ukazují, jak je tento cvik pro koně složitý. Všimněte si, jak kůň odlišně používá jednotlivé diagonální páry, aby udržel rovnováhu a odstrčil se od země. Max při žádném polovičním překroku nezměnil tempo, což je známkou opravdu symetrického vyvinutí jeho těla. Pro rozvíjení celé šíře pohybu, síly, smyslu pro rovnováhu a koordinace jsou důležité cviky na klasických čtvercích (viz další díl Biomechaniky), potom může poloviční překrok sloužit k dalšímu gymnastickému zdokonalování.

    Poloviční překrok doprava - foto

    Nancy Nicholson, Ph.D.

    MVDr. Dominika Švehlová


    Pozn. redakce: Odkaz na stránky Dr. Nancy Nicholson naleznete v každém díle v úvodní hlavičce, kliknutím na název zdroje.

    Podobné články

    Od spuštění nového systému až do dnešního dne se v seriálu americké autorky Nancy Nicholson, Ph. D. nezobrazovaly obrázky, čímž toto ojedinělé dílo…

    Pokud zrovna dnes nemáte potřebu jít jezdit, nevadí, můžete se se svým koněm zabavit jinak. Stačí trochu šikovnosti, něco fantazie a máte postaráno o…