Anketa: Jak dekujeme (2)

26. 12. 2010 Dominika Švehlová Autor fotek: Dominika Švehlová
/data/imgs/00066415l.jpg
/data/imgs/00066415l.jpg

Na dekování koní je tolik názorů, že by se v tom jeden ztratil! Takže pokračujeme v naší malé anketce o dekování a tentokrát jsme vyzpovídali dvě vytrvalostní jezdkyně, jednu parkurovou jezdkyni, jednu majitelku koní různého sportovního a pracovního využití a nahlédneme i do stájí našich západních sousedů. Takže jak různě lze dekovat a přitom stále po koních chtít výkony?

Tereza Kucharská, vytrvalostní jezdkyně, úspěšná juniorská reprezentantka ČR:

Jaké máte deky a kolik?

Mám celkem 12 dek na své tři sportovní koně (1 x termodeka, 3x pláštěnka s fleesem a 8x odpocovací deka).

Kdy a jaké koně dekujete? (oholené, s krátkou srstí, sportovní, staří, hříbata apod.) Proč?

Své koně mám v režimu 24/7 a dekuji jen za velkých teplotních rozdílů (náhlé snížení teploty + vítr + déšť), říkají-li si o to (většinou si zalezou od balíku sena k přístřešku). Jsou to všichni plnokrevníci kolem 8 let věku, mají velice kvalitní srst a málo kdy dojde k takovéto situaci.

Na závodech koně dekuji častěji (stres a změna prostředí - řídím se heslem, že raději ať je koni před velkým výkonem vedro, než zima). Očekávám-li tedy teplotní propad nebo změnu počasí, hlavně déšť nebo kroupy, koně na noc zadekuji lehkou nepromokavou dekou podšitou fleesem. Koně ve valníku dekuji většinou při nočních cestách, ve dne dle potřeby méně často.

Kdy začínáte dekovat a jak dekujete? Kdy končíte s dekováním?

Nemám režim dekování, vše se řídí hodinu od hodiny podle pohodlí koní.

Podle čeho usuzujete, že kůň potřebuje teplejší nebo naopak lehčí deku?

Valachovi přivezenému z teplé stáje v prosinci na výběhy bez možnosti teplého boxu jsem pořídila teplou termodeku. Během měsíce se nachlupatil, tělo si zvyklo a začal se pod ní potit, po měsíci postupně přešel na nepromokavou + fleesovou deku a nyní žije spokojeně bez jakékoli deky (mimo případů viz otázka 1).

Preferujete spíš levnější deky nebo si raději připlatíte za kvalitu a značku?

Mám pár dražších dek na závody (nepromokavých), jinak jsem spokojena s kvalitou dek Cassini, většinu jich vlastním od této značky. Odpocovací deky mám v celé škále cen i kvality.

Jak se o deky staráte? (praní, čištění, opravy,...)

Odpocovací deky po každých závodech peru, pokud byly použité. Ty nepromokavé peru max. 1x ročně vzhledem k jejich řídkému používání.

Která deka vám nejdéle vydržela a jak dlouho?

Ještě jsem žádnou deku nemusela vyhodit, tudíž všechny zatím konají dobrou službu.

Jakou máte roční spotřebu dek?

Viz řádek výše :-).

Vladimíra Šebková, vytrvalostní jezdkyně na tříhvězdové úrovni:

Jaké deky máte a kolik?

Máme 7 dek na 2 koně - 2+2 fleesové s rozdílnou gramáží, 2 pláštěnky a jednu termodeku.

Kdy a jaké koně dekujete? (oholené, s krátkou srstí, sportovní, staří, hříbata apod.) Proč?

Své koně v normálním režimu, tzn. jak v zimní přestávce, tak ve sportovní přípravě, nedekujeme, pokud nejsou nemocní. Dekujeme je pouze při přepravě na závody a během vytrvalostních závodů, vždy podle ročního období či aktuální situace.

Kdy začínáte dekovat a jak dekujete? Kdy končíte s dekováním?

Na závodech občas používáme pláštěnky či fleesové deky podle teploty, protože koně jsou na závodech v ohrádkách i za deště či zimy (v sezoně 2010 jsme začínali v nočních teplotách pod 0 stupňů Celsia), s dostatečným přídělem sena. Deku ponecháváme při studeném počasí na zpáteční převoz, občas i 1-2 dny po závodech - většinou pláštěnku, aby kůň dokázal nabrat energii, kterou při dlouhých závodech ztratil.

Podle čeho usuzujete, že kůň potřebuje teplejší nebo naopak lehčí deku?

Podle aktuálního počasí před závody a na závodech. Během přestávek mezi jednotlivými okruhy může být kůň bez ničeho (velmi teplo = 25-30 stupňů), nebo s velkou osuškou na zádi, až v extrémně studeném počasí pak s pláštěnkou a pod ní teplou fleesovou dekou.

Preferujete spíš levnější deky nebo si raději připlatíte za kvalitu a značku?

Fleesové deky jsou spíše levnější, pláštěnky a termodeka jsou kvalitní značkové.

Jak se o deky staráte? (praní, čištění, opravy,...)

Fleesové deky peru doma v rodinné pračce (koně máme relativně malé a vejdou se tam), pláštěnky nechávám po zkušenosti prát u odborníků, po skončení sezony. Vzhledem k nízkému využití nebylo zatím nutné nic spravovat.

Která deka vám nejdéle vydržela a jak dlouho?

Nejstarší termodece je zhruba 8 let a pořizovali jsme ji při nemoci koně. Dlouhá léta nám koňské deky suplovaly normální deky, fleesové jsme kupovali postupně - máme je všechny, stejně jako pláštěnky. Ty normální deky by vydržely také, kdyby se o ně nepostaral pejsek :-).

Jakou máte roční spotřebu dek?

Nula - zato máme velkou spotřebu slámy, kterou používáme během pozdní zimy a jara k usušení koní po práci. Místo dekování koně zpocené po práci cca 2x vyvěchtujeme suchou slámou (v přestávce mezi věchtováním jsou přikryti suchou slámou), necháme ve stáji u sena odpočinout a dáváme na pastvinu. Specielně u huculo-kabardina je to jediný přístup, který nám umožní odejít ze stáje dřív než po 3 hodinách - tak dlouho trvalo, když jsme se ho snažili usušit dekováním - stejně byl po těch 3 hodinách mokrý :-(. Arab je většinou úplně suchý po druhém vyvěchtování.

Lída Slavíková, "tak trochu jiná" parkurová jezdkyně (soutěžící do stupně S):

Jaké deky máte a kolik?

Asi 6 nebo 7, většinou lehké fleesové odpocovačky a 2 bederky z podobného materiálu (něco jako fleece nebo flauš).

Kdy a jaké koně dekujete? (oholené, s krátkou srstí, sportovní, staří, hříbata apod.) Proč?

Pouze po práci na odpocení.

Kdy začínáte dekovat a jak dekujete? Kdy končíte s dekováním?

Trvale nedekuji, neholím, koně mají po sezoně odpočinek, jsou vypuštěni na pastvině, zarostlí v zimní srsti.

Podle čeho usuzujete, že kůň potřebuje teplejší nebo naopak lehčí deku?

Z tohohle důvodu nedekuju, protože to fakt nevím (ten kůň kouká pořád stejně blbě, do hlavy mu nevidíte) :-)

Preferujete spíš levnější deky nebo si raději připlatíte za kvalitu a značku?

Určitě raději kvalitní, která déle vydrží a lépe saje, mám tři perfektní odpocovačky, bohužel nevím značku, které parádně sají pot a sráží jej na povrchu odpocovačky, zatímco pod ní zůstává kůň teplý... a taky mám bohužel odpocovačky (opět netuším značku), které odpocují špatně (byly levné).

Jak se o deky staráte? (praní, čištění, opravy,...)

To nevím, jestli tady můžu napsat :-D Letos jsem dělala asi po sedmi letech úklid sedlovny, s tím, že všechno vyperu, a našla jsem mezi dekama asi pět let starého, vysušeného potkana :-) Takže v podstatě neudržuji, když už smrdí jako bolavá noha, tak je vyperu. Nebo když jedu na závody, beru minimálně jednu vypranou, abychom nevypadali jako socky :-).

Která deka vám nejdéle vydržela a jak dlouho?

"Taková modrá" ti asi nepomůže, viď? :-)

Jakou máte roční spotřebu dek?

Mám pořád i ty úplně první, staré asi 10 let (různě pospravované, pozáplatované a pozašívané), ale roční spotřeba je tak jedna. Protože minimálně jednu mi pokaždé ukradnou na závodech :-).

Michaela Burdová, 8 koní, rekreačně sportovní zaměření - parkury, vytrvalost, skoky.

Jaké deky máte a kolik?

Jsme velmi špatní „dekaři", máme celkem šest dek fleesových, jednu pláštěnku, dvě odpocky.

Halová sezóna se nás netýká, začínáme závodit nejdříve koncem dubna. Proto koně nestříháme. V zimě se u koní jedná o lehkou až středně těžkou práci, kterou počasí přizpůsobujeme (žádná déletrvající intenzivní zátěž v patnácti pod nulou). Funkci srsti pomáháme (a rádi) tím, že je čistíme v opravdu nezbytných případech na nezbytně nutných místech.

Kdy a jaké koně dekujete?

Dekujeme podle potřeby:

  • když je kůň po práci zpocený a fouká studený vítr (i tak jde nejdřív pod střechu do závětří) - pokud kůň je mokrý do kůže a drželi bychom se stupnice pocitu chladu u lidí, pak vítr o síle 20 km/h udělá z 0 stupně mínus deset, což i otužilého koně může odrovnat
  • koně, který přešel na režim 24/7 a přišel z Jižní Moravy na Vysočinu
  • občas starého koně ve výběhu při silném mrazu a větru.

Pracuje se tak, že si v zimě dovolíme koně zpotit, v žádném případě „zplavit". V zimě vlastně nedekujeme více než od jara do podzimu, kdy mají koně letní srst - v případě zpocení.

Třicetiletý kůň - ustájený v boxe, denně přes den ve výběhu, kde není přístřešek, proto mu občas ve velkých suchých mrazech a větru dám lehkou fleesovou deku. Zimní deště a mokrý sníh nesnáší, ale celkem to necháváme na něm, jsme tam každou chvíli a pokud chce domů, tak jde do boxu.

Dvacetiletá klisna - dekuje se výjimečně po práci. Je v rámci svého pracovního režimu přes den venku, slouží jako hiporehabilitační kůň a skokový (momentálně zpátky na ZM) plus vyjížďky se zákazníky. Pláštěnku ani deku ven nedáváme, je zarostlá jak medvěd. Pokud se zpotí při zimní práci v terénu, tak ji dáme do stáje, kde uschne, pak se zase vrátí do výběhu.

Devatenáctiletý valach - v zimě se nedekuje a taky má jen lehkou práci, je to kůň pro rekreační ježdění do terénu a výuku skákání (skáče jen doma). Pokud ho zapotíme, no tak jako v předešlém případě - do stáje a pokud je ve stáji na nule, tak na něj tu odpocku dám.

Třináctiletý pony - nevzpomínám si, že bychom mu někdy dali deku. Má kožich jak lední medvěd, samozřejmě se na vyjížďce v kopcích zpotí. Raději ho necháme oschnout v suchém boxe a pak může jít zase ven.

Patnáctiletý klusák - ustájený v boxe, má sice kvalitní zimní srst, ale vítr s deštěm nebo mokrým sněhem nesnáší i kdyby byl zabalený od hlavy k patě. Tyhle výpadky počasí přečká vevnitř. Dekuje se po práci jen lehkou dekou.

Šestnáctiletý valach ČT (A1/2) - druhým rokem v režimu 24/7. Má COPD, do venkovního odchovu šel z tohoto důvodu v prosinci!, takže se sem tam dekoval, letos je pro něj zima procházka růžovým sadem.

Jedenáctiletý valach - vytrvalostní kůň, velice temperamentní, v režimu 24/7, hustou zimní srst a snadno a hodně se zapotí. Dostane odpocku, pobude ve stáji a pak jde zpátky ven.

Tříletý valach (A1/2) - přišel z Napajedel, hůře se na Vysočině aklimatizoval, ale pokud jsme viděli, že není v pohodě, dostal na část dne lehkou deku. Protože předpokládáme, že ještě hodně poroste, nedá se mluvit o nějaké zátěži, kdy by bylo nutné pracovat intenzivně i v zimě a řešit stříhání a dekování.

Kůň po kolice, v rekonvalescenci - potřebuje teplo a pokud jsou k tomu potřeba tři deky, dáme mu je.

Podle čeho usuzujete, zda kůň potřebuje teplejší nebo lehčí deku?

Podle počasí, věku, stavu srsti, zátěže-únavy, zahájení sezóny, způsobu ustájení, kondice a individuálních „úchylek" - jsou koně odolnější i méně odolní v rámci stejného plemene bez vystopovatelných příčin.

Preferujete raději levnější deky?

Preferovali bychom (rádi) ty nejdražší, značkové v případě, že souvisí cena především s materiálem a ne s módní barvou či střihem. Máme ale z pragmatických důvodů ty levnější.

Jak se o deky staráte?

Pereme ručně ve vaně, mácháme na bidle hadicí, sušíme na slunci, v zimě v sedlovně.

Která deka vám nejdéle vydržela?

Zatím máme i fleesové deky, kterým je deset let, patnáctiletou pláštěnku.

Jakou máte roční spotřebu dek?

Máme pořád ty samé.

Zásada: deku a jádro jen pokud je to opravdu potřeba

Rizika: Pokud bych měla k dispozici sadu dvaceti dek, možná bych začala uvažovat o stříhání a také o tom, že bez deky se kůň nebude cítit dobře.

Veronika Jiroutová, majitelka, chovatelka, trenérka a jezdkyně sportovních koní, úzce spolupracující s hannoverským svazem v Německu:

Jaké deky máte a kolik?

Vlastní koně: Každý kůň, kterého dekuji, má odpocovací deku a termodeku, nepoužívám ani výběhové deky, ani jarní nebo podzimní deky.

Koně v Německu: Koně se dekují od počátku podzimu různými dekami, v některých stájích je zkušenost taková, že v největší zimě měli ve stáji i několik dek nejrůznějších materiálů zároveň. Extrém byl, když jsem v dece, kterou měl kůň na zádech, objevila myší hnízdo s malými - méně je někdy více. U [hannoverského] svazu mají koně maximálně jednu zimní stájovou deku, na ven se jim přidá nepromokavá přes ni.

Kdy a jaké koně dekujete? (oholené, s krátkou srstí, sportovní, staří, hříbata apod.) Proč?

Vlastní koně: Osobně dekuji 4 z 10 koní, které mám doma. Nutno říct, že hříbata a ročci jsou ustájeni 24/7 s přístupem do přístřešku, ostatní koně tráví 5-8 hodin venku podle počasí - mluvím o zimním období, v létě je to až 16 hodin. 3 koně jsou částečně vyholeni - plece a pruh na břiše směřující k zádi koně - ti mají deku i v noci. Jeden je 26letý valach, ten dostává deku pouze ven, v mrazech každý den, na podzim začínám dekovat tehdy, když je počasí nepříznivé.

Koně v Německu: V Německu jsem se nikdy nesetkala s dekováním hříbat nebo chovných koní, u starých a sportovních ano. Buď jsou vyholeni, nebo se dekují již od srpna, aby jim srst vůbec nenarostla.

Kdy začínáte dekovat a jak dekujete? Kdy končíte s dekováním?

Své koně mám letos zadekované poprvé - loni jsme tolik nejezdili, koně se nepotili a nebyl důvod. Starého valacha přestávám dekovat, když jsou teploty nad nulou a neprší.

Podle čeho usuzujete, že kůň potřebuje teplejší nebo naopak lehčí deku?

Kůň se nesmi potit, ale to už je extrém. Osobně zastávám názor dekovat co nejméně, samozřejmě u sportovních koní je riziko přehřátí, proto vidím jako lepší variantu ostříhat a zadekovat.

Preferujete spíš levnější deky nebo si raději připlatíte za kvalitu a značku?

Kvalita je důležitá, extrémy nevyhledávám.

Jak se o deky staráte? (praní, čištění, opravy,...)

Vlastní koně: Deky peru dle potřeby - u svých koní nepotřebuji více, než jednou za zimu a pak po zimě.

Koně v Německu: Ve stájích, kde jsou koně pořád v boxech, mám zkušenost, že je nutné prát deky častěji, v případě, kdy se boxy pouze nastýlají, to bývá tak jednou týdně :).

Která deka vám nejdéle vydržela a jak dlouho?

Starý valach je první kůň, u kterého jsem s dekováním začala, je to teď třetí zimu a má stále tu samou deku a pořád je jak nová :).

Jakou máte roční spotřebu dek?

Minimální, mám asi výjimečné koně :D.

V Německu jsem se setkala s celou řadou koní, kteří mají spotřebu deku týdně, buď je záměrně ničí nebo špiní a deky jsou zničené. Samozřejmě koně, kteří nechodí ven, pouze hodinu pod sedlo, mají spotřebu dek větší - nudí se atd. V případě používání více dek najednou jsem vedle nejrůznějších otlaků, odřenin a dalších negativ zaznamenala i špatný stav dek - zatuchají, smrdí, jsou navlhlé...

Podobné články
Závody spřežení jsou adrenalinovou záležitostí a jedinečnou podívanou

Další tři zcela odlišná a naprosto jedinečná jezdecká odvětví, která obohacují jezdecký sport a činí ho naprosto výjimečným. Od klasického ježdění se…

V předchozím článku jsme nakousli poněkud lifestylovější téma týkající se oblečení a vzhledu jezdců. Jeho smyslem bylo připomenout, že ježdění je…