4 týdny pro radostnější soužití s koněm

19. 5. 2020 Regina Kühr a Barbara Böke Autor fotek: Lisa Rädlein, pixabay

Nemůžeme se dočkat, kdy už budeme u svého koně, jenže když už se k němu konečně dostaneme, nic nejde tak, jak jsme si představovali... V článku německá trenérka a koučka Tania Konnerth rozklíčuje, jak se jezdci sami okrádají o potěšení ze své záliby a představí svůj „Kurz radosti“.

Německá trenérka, koučka a autorka mnoha knih o osobním rozvoji Tania Konnerth se často setkávala s jezdci a majiteli koní, kteří místo potěšení ze své záliby zažívali spíše frustraci, zklamání, strach nebo smutek. Právě proto vznikl 4týdenní „Kurs radosti“ Tanii Konnerth. Jedná se o program sebekoučinku pro více radosti a lehkosti v soužití s koněm, jehož zkrácenou podobu se dozvíte v našem článku. Program působí velmi jednoduše, ale je překvapivě účinný.

Jedná se o cvičení lehká i nabízející výživnou potravu k zamyšlení. Tento nový sebekoučink vám pomůže transformovat frustraci do radostných okamžiků.

„V kurzu se zabýváme tím, proč všechno dopadne jinak, než jsme si mysleli,“ říká Konnerth, „a začínáme přesně v těch bodech, které nám kazí radost.“ Program je rozdělený na 4 bloky. Na každý blok by si měl jezdec naplánovat asi týden. „Pokud zjistí, že by na některá cvičení potřeboval více času, může si daný blok prodloužit, jak potřebuje. Mnohem důležitější než striktní časový plán je aktivní spolupráce.“ Jinými slovy: „Stručné připomínky typu „Je mi jasné, co bude dál…“ k úspěchu nevedou. Pokud jde o sebekoučink, je potřeba se aktivně zapojit a být otevření.“

V čem je tedy program tak specifický? „Kurz radosti“ zve jezdce na cestu do jejich nitra a ke koni. Zní to divně, ale překvapí vás, jak jsou cvičení jednoduchá a extrémně účinná.

Rozpoznat vlastní pocity, zařadit je a uvolnit blokády

Největší výzva spočívá v učení rozpoznat vlastní pocity a zařadit si každý z nich do vztahu s koněm. „Tady se někteří lidé zaseknou,“ říká Konnerth. „Ale jsou to přesně tyhle blokády, které si žádají řešení, protože nám berou radost z koně.“ Určitě žasnete nad tím, co je ve skutečnosti dobře nebo špatně u vás a vašeho koně. Sebekoučink se hodí, i když nemáte problémy. Radosti není nikdy dost. Ani pro koně. Jděte do toho!

1. týden

V prvním týdnu by měl jezdec zjistit, co pro něj vlastně radost znamená. Je to velmi individuální. Pak se vydáme po stopách emocí:

Kde se právě teď s koněm nacházím?

Vezměte si list papíru a doprostřed si napište Já a kůň, momentální stav. Kolem si napište heslovitě vše, co vás k tomu napadne. Nevyhýbejte se žádným myšlenkám, i když mohou být citlivé a nepříjemné! Pak se zamyslete nad tím, jak se po tomto cvičení cítíte. Spokojeně nebo šťastně, smutně nebo frustrovaně? Poznamenejte si to jako klíčová slova. Nebojte se toho, právě pocity jsou klíčem k tomu, abyste si uvědomili, kde se se svým koněm právě nacházíte.  Potlačované pocity nikdy nezmizí, jen si hledají jinou cestu, kudy vyplavou napovrch. Koně seřvete, hrubě pobídnete nebo dokonce uhodíte.

Proto si co nejupřímněji odpovězte na následující otázku:

Už jsem někdy zacházel(a) s koněm nefér z emocionálních důvodů?

Zase si poznamenejte takovou situaci heslovitě nebo jedním slovem, nebo slovy, pokud se to stalo víckrát. Nebojte se, nejde o to, vyvolat pocity viny. Jde o to, aby se odfiltrovalo, kam to může vést, když se potlačované pocity vyplaví nekontrolovaně napovrch ve spojitosti s koněm. K tomu může dojít, když kůň slouží jako náhrada partnera nebo dítěte, když je prostředkem vlastních ambicí nebo nahrazuje chybějící smysl života. Není divu, že je pak přetěžován nebo příliš rozmazlovaný. A nic se nedaří tak, jak člověk doufal. Můžete s tím naložit následovně:

Přehrajte si v hlavě krátký film o vás a vašem koni

Jak by vypadala vaše ideální koexistence? Jak vidíte svůj velký sen? Poznamenejte si ideální představu několika klíčovými slovy a pak se vraťte o krok zpátky v čase: s jakým očekáváním a s jakou nadějí jste si koně pořizovali? Jaký obraz vám naskočí v hlavě? Co má kůň bezpodmínečně umět a co se má učit? Poznamenejte si odpovědi a pak je porovnejte se svými představami. Co se splnilo a co ne? Jak vám to jde?

Důležité: Je možné, že se během tohoto cvičení dotknete tématu, které se vám nechtělo vytahovat. Buďte však odvážní a postavte se svým pocitům. Z dlouhodobého hlediska je to lepší cesta, protože se tak poučíte z chyb a pochopíte, co vás tíží.

Tip: Rádi byste si popovídali se svým koněm? Napište mu dopis o tom, co si myslíte. Zboříte staré blokády. Zaručuji vám, že kůň vaše uvolněnější rozpoložení dobře přijme!

Přínos 1. týdne

  • objevíte sami pro sebe, jak je radost důležitá
  • získáte odvahu přiznat si své pocity
  • přijímáte příjemné i nepříjemné pocity
  • poznáte význam sebereflexe a jste připraveni poučit se z chyb
  • akceptujete své emoce

2. týden

Proč je pro nás někdy tak těžké brát věci s větší lehkostí a užít si prostě víc radosti? Stojí za tím zakořeněné vzorce chování. Toho bychom se měli ve 2. týdnu zbavit. Staré vzorce chování však můžeme vymýtit, pouze pokud je rozeznáme. Ptejte se tedy sami sebe:

Při jaké příležitosti se někdy nebo často cítíte přetíženi? Chtěli byste změnit stáj, ale nevíte, kudy do toho? Chybí vám znalosti z oblati výživy, zdraví a výcviku koní? Všechna tato témata jsou pro koně nepochybně důležitá. Pokud se však cítíme přetížení, podepíše se to na našich schopnostech a opravdu každé naše rozhodnutí může být špatné – nebo před problémy zavíráme oči. Obojí přináší spíše trápení než radost jak u jezdce, tak u koně. Uvědomte si, že perfekcionismus není na místě. Jako majitel musím koním zajistit dobrý život, nemusí být perfektní. Abychom se o koně dobře starali, na to potřebujeme nějakou energii. Tu můžeme načerpat ze všeho, co se nám dařilo a čeho jsme dosáhli. Udělejte si tedy soupis:

Jaké výzvy jste spolu v minulosti zvládli?

Spoustu lidí má tendenci hovořit především o tom, co se nedaří. To člověku bere sílu, a proto je důležité zaměřit se na změnu programu – na to, co je v pořádku a co funguje. Příště se svými stájovými kolegy mluvte o pozitivech – jak se vám pěkně podařilo provést dovnitř plec nebo jak pěkně šel kůň v kroku. Důležité: Váš kůň z tohoto přístupu také vytěží. Je pro něj dobré, jestliže se dokážete těšit i z maličkostí. Někteří lidé ve stáji nemusí vaše pozitivní nastavení sdílet. Komentují, kritizují a ve všem vidí katastrofu. Zamyslete se nad tím:

Kdo je v mém okolí „negativista“?

Prvním krokem k tomu, abyste zažívali více radosti, je identifikace těchto negativních vlivů, před kterými byste se měli chránit. Negativistickým lidem v klidu vysvětlete, že vy nevidíte na všem jenom to špatné. Zásadou kritiky je nejdřív vyzdvihnout to dobré a pak teprve pojmenovat chyby. Bohužel, u extrémně negativních lidí nic nepomůže a je třeba se proti nim obrnit. Držte se od takových lidí a jejich negativního vlivu raději dál.

Přínos 2. týdne

  • uvědomíte si, že vlastní zaměření určuje, jak vidíte svět
  • díváte se na svět pozitivněji a to ovlivňuje, na co se zaměříte
  • chráníte se před negativními lidmi, např. před škarohlídskými spolujezdci

3. týden

Radost je něco jako jízda autem: můžete přidat plyn, přeřadit z jedničky na dvojku – a stejně se nehnete z místa, pokud máte zataženou ruční brzdu. S radostí je to stejné. Někdy je také zabrzděná. Položte si otázku: Co mi dokáže zkazit radost? Započítejte do toho vše, z čeho máte špatnou náladu, co vás stresuje a tlačí nebo z čeho jste smutní. Berte to i v souvislosti s koňmi. Kdy odcházíte ze stáje s nedobrým pocitem? Jakým situacím se snažíte vyhnout? Sepište si vaše „zabijáky radosti“. Může to být strach, tlak, sebepochybnost, frustrace, kritika… zadržte! Nechtěli jsme začít myslet pozitivním směrem? To ano, ale nechceme svět opěvovat, nýbrž k němu přistupovat pozitivně a konstruktivně. To znamená: identifikovat zabijáky radosti, abychom se mohli zaměřit na jejich zvládnutí. Pak si z nich vyberte tři nejhorší: co je pro vás a vašeho koně obzvlášť těžké?

4 kroky na nejtěžší zabijáky radosti 

Krok 1: Vybrat určitý problém. Jak se projevuje, např. šklebí se při sedlání?

Krok 2: Pochopit problém. Vyhněte se automatickým interpretacím (je jenom bujný), ale přemýšlejte: Čím to může být? Problémy se hřbetem?

Krok 3: Najděte řešení a promyslete konkrétní postup (termín schůzky se sedlářem, návštěva veterináře, cílené cviky na práci hřbetu atd.).

Krok 4: Realizujte jedno z řešení a sledujte, zda je účinné. Pokud ne, přistupte k dalšímu. Důležité: mnoho způsobů řešení vyžaduje čas.

Přínos 3. týdne

  • určit „zabijáky radosti“, které narušují vztah jezdce a koně
  • zaměřit se na tři oblasti, které mezi vámi a koněm nefungují optimálně
  • pochopit, jak nejlépe zvládat problémy
  • cíleně a systematicky hledat řešení problému

4. týden

Mysleli jste si, že radost je cílem tohoto sebekoučinku? Pak vás musím zklamat. Radost není jediným velkým cílem, kterého máme dosáhnout, a pak bude vše v pořádku. Mnohem víc jde o to, aby radost vznikala i ve všední den, ve všech možných místech a situacích. Na to potřebuje prostor, který jsme si minulý týden vytvořili, když jsme identifikovali zabijáky radosti. Ve 4. týdnu nám jde o to, abychom radost rozvíjeli a vytvořili si v životě radostné okamžiky.

Záměrně si uvědomujte okamžiky, kdy máte radost

Například si položte otázku: Co vás u koní rozesměje? Ve kterých situacích se svým koněm máte dobrý pocit? O jakých zážitcích ostatním nejraději vyprávíte – třeba o momentech v tréninku, kdy se vám dařilo, nebo o tom, jak vám s ním bylo dobře jen při vzájemném kontaktu? Radost však není jen „one rider show“, ale funguje jako záležitost obou stran, tedy vás i vašeho koně. Zamyslete se: kdy je vám s koněm opravdu dobře? Co ho baví? Kdy se zdá být spokojený a uvolněný – při lehké vyjížďce, když relaxuje u čištění nebo když překlusává kavalety? Pokud pro vás není snadné si podobné chvíle vybavit, zeptejte se kolegů ve stáji, co jim dělá radost? Je to chvíle, kdy stádo cválá po pastvině? Nebo jen dotek jemného koňského chřípí? Možná vám to usnadní, abyste si sami našli takové radostné momenty. Čím intenzivněji se takovými okamžiky zabýváte, tím pravděpodobněji v budoucích všedních dnech budete mít před očima, co vás i koně potěší. A můžete si dokonce takové radostné chvíle sami vytvořit. Pak se můžete trochu zasnít:

Jak vypadá vaše představa opravdu pěkné chvíle strávené s vaším koněm?

Může jít o vydařený trénink nebo jen o zvlášť harmonické spolubytí. Zaznamenejte si, co je pro vás důležité: pokroky a úspěchy ve výcviku, důvěra, zábava… teď si tam místo sebe dosaďte koně. Co byste si od jezdce při výcviku, péči a zacházení přáli? Teď přichází napínavé rozuzlení: Porovnejte ty dva obrázky ideální chvíle vás a koně. Kde jste v souladu a v čem se rozcházíte? Pokuste se najít nějaké řešení toho, v čem se rozcházíte, abyste vy i kůň byli v pohodě. Jezdíte raději drezúru, ale kolem malých skoků jedete velkým obloukem. Požádejte tedy zkušeného jezdce, aby si s koněm přes malé překážky zaskákal, když ho to baví. Koni to prospěje (a vaší drezúrní práci taktéž). Často dochází s koněm k situacím, které nám kazí radost a vyvolávají frustraci. Třeba, když po něm něco chceme, ale on odmítá. Mnoho jezdců má sklony koně zaškatulkovat jako tvrdohlavého nebo to od něj berou jako zradu. Ale pokud kůň odmítá vyhovět našemu požadavku, má pro to většinou (podle něj dobrý) důvod. Důležité je zjistit:

Je kůň schopen udělat, co po něm žádám?

Možná si myslíte, že je maličkost vést koně na ohlávce na pastvinu. Ve skutečnosti je tento úkol výsledkem splnění mnoha předchozích kroků. Kůň musí vědět, že mu od člověka nic zlého nehrozí. Musí si nechat nasadit ohlávku, aby se dal za něco chytit. Musí být schopen odejít od stáda, aniž by věděl, co se bude dít. Najednou je z prostého odvedení koně na pastvu celkem velký úkol. My, jezdci, bychom si měli uvědomit: co je pro nás normální a samozřejmé, není často normální a samozřejmé pro koně. Určitě takové situace znáte. Kůň nedělá, co se po něm chce. Odmítá nastoupit do přepravníku, nechat si udělat korektury kopyt. Zamyslete se, jaké kroky byste museli splnit, aby vyhověl našemu požadavku. To vám velice pomůže v každodenní práci s koněm, protože se vůči němu staneme vnímavějšími. Kůň dostane snadnější a pro něj splnitelné úkoly. Tím si udržíme radost ve vzájemném vzahu. Co chtít víc?

Přínos 4. týdne

  • poznání, že radost není cílem, ale prostředkem
  • vnímání okamžiků radosti během všedních dnů
  • vymýšlení nápadů na hezký vztah s koněm
  • nacházení řešení problémů, které udělá dobře nám i koni
  • rozvíjení vnímavosti vůči koním, nic není samozřejmé

 

Kurz lze zakoupit na  www.freudekurs.de.

Tento článek obsahuje originální materiály z německého časopisu CAVALLO vydávaného společností Motor Presse Stuttgart GmbH & Co.KG.

Podobné články

Nejsme hrdí na chyby, které jsme udělali, ale na zkušenosti, které jsme díky nim získali. Zeptali jsme se lidí od koní na jejich „skvělé“ chyby, bez…

Ivona Pobežalová je majitelka ohnivého Španěla, ale i profesionální lektorka jógy a zdravotního pilates. Nejen o významu správného držení těla,…