Změny v Pravidlech pro rok 2016

16. 3. 2016 EQCH redakce Autor fotek: pixabay.com, archiv redakce

A s novou sezónou tu máme nová závodní pravidla. Jako obvykle přinášíme souhrn změn, které se vás mohou týkat, takže pokud se letos chystáte vyjet, byť i jen na „hobíky“, zbystřete. Najdete odkaz na návod, jak se přihlašovat přes Online přihlašovací systém, nové postihy za omyly v drezurních úlohách i odpověď na otázku, kolika soutěží se kůň smí účastnit v jeden den.

Nová pravidla (ale ještě ne pro všechny disciplíny) jsou jako vždy k dispozici na webu ČJF v sekci Dokumenty a změny jsou označeny červeně.

Zpřísnění se týká chovných klisen. Dříve se nesměly závodů účastnit klisny „krátce po porodu", od letoška je jasně definováno, že se to týká všech klisen od porodu až do odstavu hříběte. Můžeme jen doufat, že to nebude tlačit jezdce a trenéry odstavovat hříbata co nejdříve. A samozřejmě březích, od čtvrtého měsíce, tam nedošlo ke změně.

Novinka je v definování počtu startů v jednom soutěžním dnu. Stále platí, že kůň může absolvovat maximálně dvě soutěže jedné disciplíny v jeden den. Pokud jsou v jeden den vypsány drezury i skoky (což se týká především závodů hobby a pony), pak může jít dvě drezury a dva parkúry, ale nemůže absolvovat např. tři parkúry. Nově bylo ale ve všeobecných pravidlech stanoveno, že v každé soutěži může startovat pouze jedenkrát. Toto ustanovení se netýká národních soutěží stupně Z v kategorii dětí v drezuře, zde drezurní pravidla výslovně povolují start dvou dětí v jedné soutěži. Navíc kůň, který absolvuje dva starty v jedné soutěži s dětmi, smí potom jít ještě jednu úlohu (více viz Drezurní pravidla).

nrfNaopak s benevolencí ohledně výstroje přišla Drezurní pravidla. Již dříve byla zrušena povinnost plné uzdy ve vyšších drezurách (od stupně S), ovšem zůstala povinnost ostruh (nebo atrap) od stupně L. Od letoška je v platnosti národní úprava: Tam, kde jezdec použije uzdečku na národních závodech, nejsou ostruhy povinné. (Pozor, národní úpravy se týkají pouze národních závodů.) Ovšem i když zapomenete ostruhy v úloze, kde jsou povinné, nebudete vyloučeni, ale pouze penalizováni odečtením dvou bodů u každého rozhodčího. Dále je od letoška povoleno používat na všech závodech čabraky se zesílenou ochranou uší proti hluku (špunty do uší ale stále jen při dekorování).

Zpřísňuje se i ochrana jezdců. Konkrétně v nařízení ohledně ochranných přileb v drezuře. Děti, jezdci na pony, junioři a mladí jezdci jsou nově povinni nosit bezpečnostní přilbu i při veterinární prohlídce. A zatímco dříve mohli jezdci od devatenácti let na koních sedmiletých a starších nosit cylindr/buřinku místo přilby, nyní se věková hranice zvedá na 22 let. A samozřejmě i zde se léta počítají vždy pro celý kalendářní rok (tedy váš věk platí po celou sezónu bez ohledu na to, kdy máte narozeniny).

Novinkou je zákaz jet na koni bezprostředně po požití alkoholického nápoje, po užití návykové látky a jet na koni v době, kdy je jezdec ještě pod jejich vlivem. Takže již žádné "panáky na kuráž" před vjezdem do kolbiště/obdélníku :-). Totéž platí pro funkcionáře na závodech (tj. rozhodčí, komisaře, aj.) V pravidlech také nově najdete klauzuli, že je-li vypsán zahajovací trénink, smí se ho účastnit pouze dvojice přihlášená do soutěže, pro kterou je trénink vypsán a že v národních soutěžích může podat protest pouze člen ČJF.

Omyly v drezurních úlohách nově

V drezurních pravidlech se dozvíme, že od letoška nás čekají přísnější postihy za omyly v drezurních úlohách. Podle pravidel FEI, která platí na mezinárodních závodech a ve FEI úlohách od stupně ST, se za první omyl srážejí 2 % procenta (dříve 2 body) a druhý omyl vede k vyloučení (dříve 4 body a vylučovalo se až za třetí omyl). Národní úprava je mírnější, v národních úlohách ČJF a FEI úlohách do stupně S se odečítá za první omyl 0,5 % z celkového výsledku, za druhý omyl 1 % z celkového výsledku a až třetí omyl vylučuje.

Protože definování postihů za omyly je součástí všech drezurních úloh, všechny úlohy jsou označeny červeně jako změněné, tak se nelekněte.

Nemilé novinky pro pony

Kdo ze změn rozhodně nemá radost, jsou jezdci na pony a jejich trenéři, kteří se dočkali několika nemilých překvapení. Tím prvním je, že od letoška nesmějí pony startovat na Mistrovství České republiky v kategorii dětí. Údajně proto, že poníci mají své vlastní mistrovství. Osobně se domnívám, že to není dostatečný argument pro to, aby se zakázala účast na „velkém" mistrovství, pokud se některé dvojice cítí tak dobré, že chtějí poměřit síly s velkými koňmi, a že toto rozhodnutí přísluší spíše trenérům. Tím spíše, že kategorie juniorů a starších na MČR se tento zákaz netýká.

gedJako podobně diskriminující a ještě více omezující vnímají pony závodníci další ustanovení, které zakazuje pětiletým poníkům startovat na MČR pony v drezuře. Možná zní na první pohled logicky, že mladý kůň nepatří na mistrovství, ale je potřeba si uvědomit, že u mladší kategorie se jedná o dvě opravdu lehké úlohy stupně Z (konkrétně P4 a P5) a s tím by vyrovnaný pětiletý poník opravdu neměl mít problém. Ostatně, vítězem této kategorie mezi menšími poníky v roce 2014 se stal právě pětiletý Dráček s Karolínou Wiesnerovou. A nebyl jediným, kdo v posledních letech na MČR pony úspěšně a bez problémů startoval, dalšími byli např. Emil R, Lipton Samba, Lamia, Kača 1, Smoke nebo Linda 35. Pro srovnání, pětiletý kůň podle pravidel smí skákat L** parkúr a drezurní KMK mladých koní jsou také na úrovni L.

Když už jsme u nepříjemností v ponysportu, změna v počtu předepsaných kvalifikací na Mistrovství Evropy se sice netýká mnoha jezdců, ale pro ty, jichž se to týká, je velmi citelná. Dříve platilo, že dvojice musí získat kvalifikaci na dvou mezinárodních závodech, ale letos se hranice zvedla na tři, přestože děti a junioři mají pouze jednu. Je to o to nepříjemnější, že tato informace přišla pozdě a před uzávěrkou již moc příležitostí k získání kvalifikace nebude.

Doufejme, že víc nemilých novinek v pravidlech nás již nečeká, protože pravidla pro pony v tuto chvíli na webu ještě nejsou k dispozici, i když mají vejít v platnost již za dva týdny.

Online přihlašování

Novinky najdete také v oblasti přihlašování, rozpisů a prezentací koní. Sjednotil se rozpis závodů, dřívější metodický pokyn byl nahrazen předepsanou šablonou, což snad usnadní orientaci a všechny rozpisy musejí být po schválení k dispozici v přihlašovacím systému. Přihlášky lze od nynějška podávat pouze prostřednictvím Online přihlašovacího systému ČJF, s výjimkou hobby závodů a přihlášek zahraničních jezdců startujících na národní licence cizí národní federace. Jiné formy přihlášek jsou v rozporu s pravidly.

Podrobný popis, jak se v novém systému přihlašuje, najdete zde.

Odpadá zbytečná a často nedodržovaná povinnost se na závodech prezentovat nejpozději hodinu před první soutěží, stačí, když to stihnete hodinu před začátkem vaší soutěže. Nemusíte tedy řešit prezentaci v osm ráno, když startujete až pozdě odpoledne. Kůň, který neprošel prezentací a nestartoval, se nesmí objevit na startovní ani výsledkové listině.

Po loňských dohadech ohledně pozdního dodání výsledků závodů (a tudíž odložení počítání celého ponyžebříčku, který na nich závisí) se mění odpovědnost za odeslání výsledků - nově ji má pouze pořadatel, výsledky lze zasílat pouze v předepsané elektronické podobě, a to do 1 týdne po skončení závodů. Jsou definovány sankce, pokud se tak nestane.

A poslední důležitá věc, byť se pravidel netýká - „krve" jsou stále platné pouze půl roku.

Podobné články

Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.

FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…