Úprava koní na výstavy
V minulých dílech jsme vám přiblížili, jak upravit koňskou hřívu, kštici a ocas. Tyto úpravy se většinou dělají na závody, ale jak upravit koně na výstavu, svod či jinou chovatelskou akci? Co dodržet, aby kůň na výstavě vypadal skvěle, ale abychom neovlivnili hodnocení komisařů? To vám přineseme s dnešním dílem.
Základní úprava na výstavu se neliší od úpravy na sportovní akci. Je třeba koně pořádně vyčistit a nezapomenout zejména na bílé odznaky na hlavě a končetinách, které by měly opravdu svítit čistotou. Doporučuji mít vždy u sebe po ruce menší žínku či hadřík, kterým bílou lysinu či odznak na noze před předvedením očistíte v případě, že si nohy či hlavu kůň ušpiní či zapráší. Stejně tak také mazání na kopyta, která je třeba namazat těsně před samotným vchodem do výstavního kruhu či předváděcího trojúhelníku.
Pokud je venku teplo, je možné koně umýt. Ne každý kůň má samozřejmě sprchování rád, je třeba koně na vodu a sprchu, stejně jako na stání v klidu uvázaného při sprchování naučit, pak už je vše jen hračka. Dávejte si pozor při sprchování krku a hlavy na uši koně - na uši je většina koní citlivá a stejně jako my v nich má kůň centrum rovnováhy a sluchové centrum, proto dávejte pozor, aby se koni voda do uší nedostala a nemohla zanést nečistoty do vnitřních systémů ucha (mnohdy se stane, že se voda do ucha dostane, většinou jen pár kapek a jen na vnější ucho - boltec, kůň se ji pak snaží třepáním hlavy zbavit).
V dnešní době již existuje neuvěřitelné množství šamponů, kondicionérů a čističů srsti pro koně - od šamponů pro tmavé koně, světlé koně s výtažky z heřmánku na zesvětlení apod., kondicionérů či šamponů s leskem, kondicionérů s leskem, třpytkami, silikonem na zvětšení objemu, přes lesk na srst s třpytkami, s parfémem apod.
Zajímavé jsou tzv. čističe světlé/bílé srsti, na které jsou nejvíce vidět skvrny od kobyláků a špíny a pracnost odstranění je velká. Tyto přípravky se nanáší na skvrny, nechají se určitou dobu působit a poté se pečlivě smyjí.
Šampony, lesky a kondicionéry nenanášejte na sliznice a jejich okolí - tedy okolo a do očí, nozder, pysků, genitálií a řitního otvoru, abychom zabránili případnému porušení sliznice. Lze nanášet šampon přímo na kůži nebo přes houbičku/gumové hřbílko a vmasírovat do srsti. Vždy používejte na hlavu a genitálie odlišné houbičky, aby nedošlo ke znečištění!!! U hřebců omýváme šourek a genitálie vlažnou vodou, v případě, že hřebec připouští, s rozpuštěným slabým dezinfekčním roztokem - nesnažte se loupat hřebci maz z předkožky, je to maz, který chrání citlivou kůži proti seschnutí a poranění. Nakonec vždy platí co nejlépe smýt šampon z koně (nebojte se rukou krouživým pohybem zkusit, zda srst ještě pění, v tom případě je třeba pečlivěji šampon smýt), jinak budou zbytky šamponu koně svědit a místa svědění si bude kůň drbat. Přebytečnou vodu lze z koně stáhnout stěrkou na vodu nebo jen obyčejným provázkem. Ve velkém horku vůbec nestírám, aby zůstal kůň mokrý co nejdéle :-). K umytí však nemusíte používat drahé speciální šampony, dobře osvědčený je klasický šampon z kopřiv, který koupíte v každé drogerii a který kůži ani srst koně neodmastí a zachová její funkci.
A jak často bychom koně měli umývat šamponem?? Různé nové přípravky a šampony, zejména jejich výrobci, doporučují i denní používání. Abychom však neodmastili koni srst a zachovali přirozenou funkci pokožky a srsti, je použití šamponů zbytečné. Maz v srsti odpuzuje vodu, tedy v případě dešťů chrání srst koně před proniknutím vody na kůži a tedy prochladnutím. Osobně si myslím, že stačí použít šampon v případě, že je kůň opravdu hodně zašpiněný, nebo pokud jedete na výstavu, chovatelskou akci či závody a potřebujete mít svého koně čistého jak ze škatulky.
V ostatní teplé dny stačí koně ostříkat a zbavit vypocené vody s elektrolyty obyčejnou vodou. Nezapomeňte nechat koně po práci zchladnout nejdříve v boxu, až poté ho můžete osprchovat, abychom mu nepřivodili zbytečný šok (samozřejmě v některých případech je nutné koně chladit intenzivně a ihned, ale to nemá s umýváním a čištěním koně nic společného). Při chladnějším počasí zadekujte odpocovací dekou, v létě za slunečného počasí postačí chvilka pasení na sluníčku nebo pobyt ve výběhu a kůň je dokonale suchý.
Po důkladném vysušení už stačí jen omést prach z koně a vyčesat hřívu a ocas. U vyčesávání ocasu pozor - použijte nejdřív kondicionér, který na ocas nastříkejte pro lepší rozčesání a zabránění většímu vypadávání žíní. Mnohé kondicionéry mají funkci zvětšení objemu či lesk žíní, jen si stačí vybrat. Pokud kondicionér nemáte, nezoufejte! Rozčesávejte ocas jemně nejdříve plastovým hřbílkem od konečků po malých kouscích směrem nahoru, až poté použijte řídký hřeben. Tím zabráníte většímu vytrhání žíní, než byste chtěli.
Nezapomeňte, že na výstavě, šampionátu či svodu komisaři hodnotí exteriér koně, proto by měla být úprava hřívy a ocasu dělaná tak, aby neovlivnila celkový vzhled koně, nezkreslila partie krku a zádě, a tedy hodnocení komisařů. Nejčastější úpravou hřívy na výstavu jsou zapletené bobánky, případně protrhaná či zkrácená hříva volně rozčesaná. Ocas se většinou nechává bez zapletení, aby dokreslil celkový vzhled zádě koně. Pokud jsou žíně ocasu příliš dlouhé, zkracují se zastřižením tak, aby ocas sahal do výšky spěnkového kloubu. Toto je běžná úprava teplokrevných plemen či anglických plnokrevníků (u nich se ocas zkracuje na délku po hlezenní klouby, aby se zvýraznila délka zadní holeně) na výstavy, předvádění, svody apod.
Teplokrevná plemena jsou předváděna na uzdečce, plnokrevníci buď na uzdečce, nebo kožené ohlávce s řetízkem nebo udítkem. Jsou ovšem plemena, která mají svá specifika a která se na výstavy speciálně upravují, o některých si tedy povíme více.
Úprava achaltekinských koní
Achaltekinské plemeno je velmi specifické. Tito koně mají většinou velmi řídkou hřívu a ocas a kštice jim většinou zcela chybí. Pro typickou stavbu těla, zejména tzv. jelení krk, se jim na výstavy, šampionáty a jiné akce a předvádění hříva a kštice (pokud ji kůň má) stříhají tak, aby se zvýraznila délka a linie krku. Ocas se rozčesává a nechává volný.
Mé osobní zkušenosti a doporučení jako majitelky dvou achaltekinských koní jsou následující.
Hřebec Džasman původem z Ruska kštici nemá, má plešku a hřívy pár jemných krátkých pramínků rostoucích jen po straně hřebene krku, takže mu těch pár „chlupů" vždy vytrhnu (osobně se na to prostě nemůžu koukat, jak mu těch pár chlupů jen tak občas vyroste :-)).
Klisna Penelope narozená v Německu je naprostý opak - hřívu má, že by se za ní nemusel ani fjord stydět (je to světlá plavka - střed hřívy má černý a okolo bílé žíně). Takže klisně před výstavou alespoň 3-4 dny hřívu ostříhám nůžkami. Předem proto, aby případné „zuby" dorostly a nebyly vidět.
Doporučuji mít vždy nůžky dobře naostřené a s tupým koncem, abychom koni při nečekaném pohybu neublížili (ještě se mi koně nepodařilo zastřihnout, ovšem sebe jsme střihla už několikrát). Ideální je použití střihacího strojku, vždy na něj ale nejprve koně navykněte. U achaltekinských koní se používá také speciální obojek na krk zvaný aladža. Na šampionátu se aladže nepoužívají, aby nezkreslily linii krku (většinou je dostávají vítězové jednotlivých kategorií), při předvádění na výstavách nebo závodech lze aladžu použít. Obojky bývají různé, od tkaných přes vykládané stříbrem, drahými kameny, také tloušťka je různá. Achaltekinský kůň se předvádí na speciální předváděcí ohlávce, aby se zvýraznily kontury hlavy. U hřebců lze použít ohlávka se speciálním malým udítkem.
Úprava arabských koní
Arabští koně jsou považováni za nejkrásnější plemeno koní, vždy vás jejich krása oslní a ne jinak by tomu mělo být na výstavě. Jejich úprava spočívá v rozčesání hřívy a ocasu, které jsou nechány volné. Hříva i ocasní žíně jsou u arabských koní velmi jemné, proto je rozčesávejte jemně a postupně, abyste svému miláčkovi nevytrhali zbytečné množství žíní. Před předváděním se mažou kopyta olejem a také okolí očí a nozder se potírá speciálním olejem ke zvýraznění těchto partií. Kdo nemá speciální olej, nechť použije dětský olejíček, který se mnohým mým kamarádkám velmi osvědčil. Arabští koně se předvádí na předváděcí ohlávce, která může být jen jemně zdobená nebo s výrazným zdobením od drahokamů až po pletené vzory.
Úprava westernových plemen koní
U westernových plemen chceme úpravou zvýraznit co nejvíce krk a záď koně - jejich nasvalení. Při úpravě hřívy se využívají veškeré již zmiňované metody od zkrácené volné hřívy, přes zapletené bobánky, či copy nebo mřížku (tedy samozřejmě se hříva neholí). Ocas se dopředu zaplétá a chrání ve speciálním obalu, v den předvedení se rozplete a řádně vyčeše, aby byl bohatý a hustý. Kopyta se mažou před vstupem do předváděcí arény černým či průhledným mazáním, v některých případech se využívají různé třpytky ke zvýraznění lesklého a třpytivého efektu. Okolí očí a nozder se může mazat speciálním olejem, aby se zvýraznily jejich kontury. Westernová plemena se předvádí na speciální kožené haltrové ohlávce s řetízkovým vodítkem. Ohlávka je většinou zdobená mosazným kováním.
Úprava barokních plemen, chladnokrevných plemen a pony
Většina těchto plemen oplývá hustou nádhernou hřívou a ocasem. Hříva by se jim měla nechávat volně rozčesaná. U chladnokrevných plemen se do hřívy i ocasu vplétají barevné copy či květy, ovšem na šampionáty či svody bychom se tohoto měli vyvarovat. U chladnokrevných plemen se v některých případech také zkracuje ocas, abychom zvýraznili velikost a mohutnost zádě.
Nezapomínejte, že na svodu nebo podobné chovatelské akci se hodnotí exteriér koně z levé strany, je tedy lepší nechat hřívu splývat na pravou stranu, aby komisař mohl vždy spravedlivě ohodnotit linii, tvar a délku krku. Nezapomeňte také rozčesat ocas a případné rousy! Na rousy použijte hustší hřebínek, samozřejmě pokud jsou rousy zakudlané, nejdříve použijte jemnější hřebínek a až poté hustší. Většina těchto plemen se předvádí na uzdečce, v případě fríských koní je uzdečka bílé barvy, chladnokrevní koně se předvádí speciálně vyvázaní, aby se zvýraznila velikost a klenutí krku.
V případě plemen pony se sportovní typy předvádí s úpravou jako teplokrevná plemena, welsh pony či shetland pony s hřívou a ocasem volným a rozčesaným, aby jejich bohatost byla zvýrazněna.
Určitě jsme neobsáhli většinu plemen koní, ale ty nejznámější a nejčastější ano. Co tedy poradit na závěr?
1. Nezapomeňte, že také předvádějící by měl být náležitě oblečen - klasické je oblečení v bílé, tedy bílé kalhoty a košile nebo tričko. Další variantou jsou černé kalhoty a bílá košile/tričko. V dnešní době většina chovatelských organizací na veškeré předvádění, svody a šampionáty atd., půjčuje předvaděčům svazové košile/trička v barvách a s logem ke sjednocení úboru.
Nezapomeňte na barevně sladěné rukavice (tedy bílé či černé), které vám ušetří mozoly na ruce a drezurní tušírku, kterou si vypomůžete v případě, že váš svěřenec potřebuje podpořit v chůzi. Vypadá opravdu směšně, když taháte koně za sebou s tím, že ho chcete rozklusat.
2. Připravte svého koně na předvádění! Kůň musí umět v klidu stát v zootechnickém postoji po určitou dobu, než si ho komisaři prohlédnou a ohodnotí. Neklidné zvíře lze velmi špatně objektivně posoudit a může být nebezpečné také pro ostatní účastníky. Připravte koně nejen na hluk (zvuk hudby a moderátorův hlas z reproduktorů), ale také na společnost více koní a lidí! Pořiďte si na jízdárnu nebo do prostoru u stájí rádio a koně na hluk připravujte.
Naučte koně na přikládání páskové a hůlkové míry v případě, že jedete na svod. Pokud je zvíře neklidné, tyto nástroje nezná a je v cizím prostředí, takovéto měření zbytečně zkreslí vašemu koni míry a může i snížit jeho celkové hodnocení. Nemusíte mít samozřejmě doma speciální hůlkovou a páskovou míru - postačí vám starý šicí metr a násada na koště - ty postupně na koně přikládejte a učte ho u těchto úkonů klidně stát.
A v neposlední řadě naučte koně na jemné hlasové pobídky naklusat, případně si pomožte jemným přiťuknutím tušírky. Vy musíte koně předvést tak, abyste rozvinuly maximálně jeho chody - je tedy dobré koně i doma učit, že vedle vás nejde jen v kroku, ale na určitou pomůcku i nakluše a bude klidně vedle vás klusat. Ušetříte si tím mnohé lapálie, kdy vás kůň buď tahá a cválá pryč nebo se mu klusat vůbec nechce a vy ho jen taháte za sebou.
3. Připravte sebe na předvádění - je třeba umět správně koně předvést, tedy postavit koně do zootechnického postoje, předvést koně v kroku a klusu na rovné linii a na kruhu, případně na trojúhelníku. Vždy vyšlápněte stejnou nohou jako kůň a podpořte koně v pohybu, aby se co nejlépe předvedl. Při provádění oblouku vždy otáčejte koně od sebe (častou chybou je otáčet koně na sebe, v mnohých případech vám kůň nešetrně šlápne na nohu a věřte, není to vůbec nic příjemného).
V případě, že předvádíte na uzdečce, držíte v pravé ruce ve vzdálenosti asi 10 cm od udidla otěže s ukazováčkem mezi nimi a konec otěží v ruce levé. Druhým způsobem, který se hojně využívá na západě, je držení otěží v jedné ruce, druhou pak korigujete směr koně. Pokud předvádíte na předváděcí ohlávce, naučte se držet vodítko v jedné ruce! V levé ruce můžete držet tušírku, kterou budete pobízet koně do klusu.
Doporučuju procvičit si vodění několika koní doma, abyste pak svého svěřence co nejlépe předvedli. A určitě si zvyšte kondičku - ono to předvádění není žádná slast, zejména pokud předvádíte více koní. Vždy musíte koně stíhat a neomezovat ho v pohybu.
Samozřejmě, že i vy máte různé triky a tipy, jak koně na výstavy co nejlépe vyčistit a připravit, které určitě nejen my, ale i ostatní naši čtenáři rádi uvítají. Takže neváhejte své nápady napsat do diskuze pod článkem :-).
A tímto už končím, přeji všem vystavovatelům hlavně trpělivost a jejich čtyřnohým hvězdám mnoho výstavních i sportovních úspěchů.
Galerie
Vánoční výzdoba u koní
Vánoční svátky a konec kalendářního roku jsou dny sváteční. Někteří se na ně chystají plni elánu a nadšení, jiní vidí spíše honičku a povinnosti.…
Boty pro koně: Pasování bot v praxi
Chcete pro svého koně boty, ale nevíte, jaké boty vybrat a co vše hraje roli při jejich výběru? Zkušenosti z praxe možná napoví! A proto jsme…