Těšte se s námi na olympiádu v Londýně!
27. července to vypukne. Právě v tento den ve 21.00 začne přímý přenos zahajovacího ceremoniálu 30. letních olympijských her v Londýně, který, jak se předpokládá, bude u televizních obrazovek sledovat více než miliarda lidí po celém světě.
Jeho režie je nyní již pečlivě připravena, ušito je 23.000 kostýmů a do organizace je zapojeno 20.000 dobrovolníků. Máme se tedy jistě na co těšit. Mezi více než 10.000 atlety, kteří se utkají v 39 disciplínách, nalezneme i 200 jezdců tří jezdeckých disciplín, těch nejlepších ve všestrannosti, drezuře a parkuru.
Samotný jezdecký program začíná v sobotu 28. července všestranností a uzavřen bude finálovou drezurní soutěží letošní olympiády, která proběhne 9. srpna. Pokud vás zajímá, co nás letos na té „jezdecké" olympiádě čeká a nemine, jak se na ni Londýn připravuje a jaké hvězdy zde budou k vidění, čtěte dál. Na následujících řádcích jsem pro vás připravila stručného průvodce organizací jezdeckých soutěží na této vrcholné akci.
KDE?
Londýn má s olympiádou již bohaté zkušenosti, protože je prvním městem na světě, kde se koná potřetí. Jezdectví je letos vyhrazen Greenwich Park, který je nejstarším královským parkem tohoto města, založeným již v roce 1433. V severní části parku se nachází Národní námořní muzeum (Queen's House, bývalá královská rezidence), ve středu parku potom Královská greenwichská observatoř. 20 minut od centrálního Londýna tak naleznete dějiště všech olympijských klání ve všestrannosti, drezuře i parkuru, o park se s koňmi budou dělit ještě moderní pětibojaři. Obvykle zde potkáte Londýňany, kteří si užívají volna, běhají, jezdí na kole, venčí psy, projíždí se na loďce na jezerech, která se v parku nachází... ovšem olympiáda park přeci jen trochu změní. Sympatické je, že vše bylo zbudováno velmi citlivě, s ohledem na park samotný, tak, aby olympiáda historický park nijak nepoznamenala, takže tato změna nebude trvalá.
V parku byla vybudována cross-country dráha, která stejně jako hlavní aréna (dějiště parkurových a drezurních klání) je stavbou dočasnou, umístěnou přímo před budovou Queen's House. Práce začaly v dubnu 2012 a hlavní aréna je postavena inovativní technologií z překližky, hliníku a oceli na více než 2000 pilířích. Cross-country dráha má 5,7 km, vedoucích přes 42 terénních překážek. Hlavní aréna i cross-country dráha již prošly zatěžkávací zkouškou v podobě „testovacích" závodů. Po skončení olympiády bude vše odstraněno a park bude nadále sloužit volnému času Londýňanů tak, jako tomu bylo doposud.
Organizátoři nic nenechávají náhodě a pro případné návštěvníky připravují podrobné průvodce jednotlivými sportovišti. Nejinak tomu je i u Greenwich Parku, pod přiloženým odkazem si tedy z webu organizátora můžete stáhnout svého průvodce i vy: průvodce
CO? A taky JAK, KDY, a KDO
U každé z disciplín budou udělovány medaile jednotlivcům a týmům, medaile se tak budou rozdávat hned šestkrát. Co musí jezdci splnit, aby mohli na cenné kovy pomýšlet?
Parkur
V parkurovém skákání se do olympijského klání zapojuje 75 dvojic, z nichž ty nejlepší absolvují pět kol. Národních týmů je zde 15. Vítězové týmové soutěže jsou určeni po třetím kole a nejlepších 35 jezdců z tohoto kola (ale vždy maximálně tři za každou zemi) postupuje dále. Čtvrté kolo (finálové kolo jednotlivců A) určí nejlepších 20 jezdců, kteří postupují do pátého, tedy finálového kola jednotlivců B. Absolutní vítězové jsou určeni součtem výsledků za finálová kola A i B.
Pro orientaci zmíním, že skoky dosahují výšky 160 cm a šířky až 200 cm (resp. 220 cm pro triplebar). Vodní příkop olympijské soutěže musí mít 430 - 450 cm.
Časový harmonogram:
4. 8. | 10:30 - 14:05 | 1. kvalifikace |
5. 8. | 11:00 - 14:15 | 2. kvalifikace ind./ 1. kolo týmy |
6. 8. | 14:00 - 16:45 | 3. kvalifikace ind./ 2. kolo týmy, finále |
8. 8. | 12:00 - 13:30 | Skoky jednotlivci, A |
8. 8. | 14:45 - 16:05 | Skoky jednotlivci, B, finále |
Žebříček FEI vedou v parkurovém skákání tito jezdci (každý se přitom olympiády účastní s koňmi, které u jejich jména uvádím):
- Rolf-GöranBengtsson (SWE): Ninja, Casall
- Pius Schwizer (SUI): Carlina IV, Verdi III
- Nick Skelton (GBR): Big Star, Carlo 273
Pořádající země má vždy nárok na účast svých sportovců, ale v jezdectví je Británie velmi silná, známých jmen tedy bude k vidění více, můžeme se těšit například na Johna a Michaela Whitakera.
Všestrannost
Soutěž všestrannosti se koná po čtyři dny, podmínky pro muže a ženy jsou přitom stejné, všichni jezdci jsou hodnoceni společně. Šanci dostane 75 dvojic, přičemž v soutěži týmů bude o medaile bojovat 11 zemí.
První dva dny dvojice absolvují drezurní část, která je hodnocena trestnými body. Ty si nesou do dalších částí soutěže. Krásnou, ale obtížnou cross-country dráhu koně absolvují třetí den, opět jsou zde připisovány trestné body za chyby na skocích, případně čas. Poslední, čtvrtý den, koně absolvují parkur.
Po první skokové soutěži jsou sečteny trestné body jednotlivých dvojic a je vyhodnocena soutěž týmů. V týmu může být až pět dvojic, ale do konečného výsledku týmu se počítají pouze nejlepší tři. Po první skokové soutěži postupuje nejlepších 25 jezdců (včetně všech se stejným výsledkem jako 25. nejlepší) do druhé, po jejímž dokončení jsou sečteny body za drezurní a cross-country zkoušku, a také za oba parkury. Na základě tohoto souhrnného hodnocení za všechny absolvované soutěže jsou nakonec rozdány medaile v soutěži jednotlivců.
V soutěžích nejvyšší obtížnosti jezdci absolvují v cross-country skoky vysoké až 145 cm (pevné max. 120 cm).
Časový harmonogram:
28. 7. | 10:00 - 16:45 | drezura |
29. 7. | 10:00 - 16:45 | drezura |
30. 7. | 12:30 - 17:40 | cross-country |
31. 7. | 10:30 - 13:10 | parkur, první kolo |
31. 7. | 14:30 - 15:35 | parkur, druhé kolo |
Žebříček FEI v tuto chvíli vedou (a opět jezdce uvádím s jejich olympijskými koňmi):
- William Fox-Pitt (GBR): Lionheart, Parklane Hawk, Neuf Des Coeurs
- Andrew Nicholson (NZL): Nereo, Avebury, Quimbo
- Boyd Martin (USA): Neville Bardos, Otis Barbotiere, Remington XXV
Mezi Brity uvidíme také populární Pippu Funnel, Němka Ingrid Klimke se účastní se skvělým Abraxxasem, synem československého Heraldika, prostě uvidíme to nejlepší, tak, jak to má na olympiádě být.
Drezura
I drezurní soutěž je rozdělena na týmové soutěže a soutěže jednotlivců. Drezurních dvojic je méně než v předchozích dvou kategoriích, a to 50. Drezurní týmy sestávají vždy ze tří sportovních dvojic.
Zajímavou informací pro náš region (a možná i informací hodnou zamyšlení) je to, že jedním z týmů, kterým se podařilo v drezuře kvalifikovat, je tým Polska. Dovolím si tedy udělat v případě polského týmu menší odbočku. Tato skutečnost je výjimečná i pro samotné Poláky, poslední olympiádou, kde jejich tým bojoval v drezuře o cenné kovy, byla ta v Moskvě r. 1980, kde jejich účast byla umožněna z velké části i díky bojkotu západních zemí. Letos tomu tak však v žádném případě není, postup mají Poláci zasloužený a vydřený. Kvality Katerzyny Milczarek s Ekwadorem jsme mohli sami posoudit při jejich vítězství na CDI Brno, mladičká Beata Stremler poprvé zazářila v mezinárodní GP vloni v Cáchách, mezi světovými jezdci skončila při své první GP Special na 6. místě! Za povšimnutí stojí jistě také to, že tohoto úspěchu dosáhla s koněm Martini, kterého si přijezdila sama od základů a kterého má od tří let. Co víc, Martini a vlastně všichni koně, s kterými se Poláci zúčastní olympiády, jsou polského chovu, ač Ekwador přísluší holštýnskému plemeni. Beatu Stremler bych vám ráda v blízké době představila v samostatném medailonku, protože se domnívám, že její cesta za olympijským snem je pro nás všechny příkladem toho, že když má někdo talent a tvrdě na sobě pracuje, může dosáhnout velkých úspěchů i bez drezurního šampiona hvězdného původu (a odpovídající ceny).
Nyní se vrátím ke struktuře soutěže samotné. Olympijské úlohy se jezdí před sedmi rozhodčími. Jako u ostatních dvou disciplín se i v drezuře začíná soutěží týmů. Zde jde o úlohy Grand Prix a Grand Prix Special. Tyto úlohy jsou rovněž kvalifikační pro finále jednotlivců, kde se jede kür na úrovni Grand Prix. U drezury postupuje po první úloze Grand Prix nejlepších 7 týmů a dále 11 nejlepších jednotlivců, kteří se nekvalifikovali v rámci některého z nejlepších týmů. Na základě souhrnného hodnocení GP a GPS je vyhodnocena soutěž národních týmů. Do finálového küru postupuje nejlepších 18 jezdců z GPS, bez ohledu na výsledek v GP. Výsledné pořadí jednotlivců je určeno pouze hodnocením küru, výsledky předchozích úloh se nezapočítávají.
Časový harmonogram
2. a 3. 8. | 11:00 - 15:30 | GP (1. kvalifikace) |
7. 8. | 10:00 - 16:25 | GPS (2. kvalifikace, finále týmů) |
9. 8. | 12:30 - 16:00 | GP kür (finále jednotlivci) |
Drezurní žebříček FEI momentálně vedou:
- Adelinde Cornelissen (NED): Jerich Parsival
- Laura Bechtolsheimer (GBR): Mistral Hojris, Andretti H
- Mathias A. Rath (DE): Totilas
Velmi zajímavé je britské družstvo, kde jistě hodně uslyšíme o Carlu Hesterovi a jeho svěřence Charlotte Dujardin, kteří se svými poměrně mladými koňmi holandského původu Uthopia a Valegro oslňují na mezinárodní scéně velmi uvolněnými výkony, které s přibývajícími zkušenostmi koní ještě získávají na kvalitách. Prodloužený klus hřebce Uthopia, za který získává pravidelně od rozhodčích 10, rozhodně stojí za vidění. Charlotte s valachem Valegrem letos zajeli světový rekord v GPS (88.022 %) a na jejich projevu bylo vidět, že mají ještě mnoho prostoru pro zlepšení.
Kde hledat informace k olympiádě a jezdeckým disciplínám?
Organizátor se na celou akci připravuje opravdu svědomitě, všechny disciplíny mají své sekce s podrobnostmi, ZDE je ta jezdecká.
Svou olympijskou stránku má rovněž FEI: www.fei.org/olympic
A samozřejmě všechny světové servery orientované na sport už předolympijské dění bedlivě sledují.
V následujících týdnech bych vám ráda představila několik jezdeckých olympijských hvězd trochu podrobněji. Své tipy už mám, ale pokud by vás zajímal někdo konkrétní, sem s ním, ráda připravím i nějaký medailonek „na přání":-).
Galerie
Anastasja Vištalová se jako historicky první český sportovec v jezdectví dostala na paralympijské hry do brazilského Ria de Janeira. Svou…
Paralympijští sportovci z celého světa se v současné době účastní paralympijských her, které se ve dnech 28. srpna 2024 – 8. září 2024 konají v…