Teplokrevní hřebci v českém chovu: Homburg

17. 3. 2015 Martina Cerhová Autor fotek: Votavová Šárka

Homburg je letos šestiletý hannoverský hřebec, který se v lednu 2012 stal prémiovaným hřebcem jihoněmeckého körungu v Mnichově. Jeho původ je plný zvučných jmen hřebců, kteří v drezurním světě znamenají mnohé a v ČR zatím chyběli – Hohenstein, Caprimond, Londonderry nebo plnokrevný Lauries Crusador aj. Na jaře roku 2013 absolvoval 30denní test s celkovou známkou 7,59 (drezura - 8,20 a skok - 6,80).

Za jezditelnost obdržel od testačního jezdce známku 8,0, za charakter získal známku 9,0 a při závěrečné zkoušce byl ohodnocen následovně: klus 8,5; cval 8,0; krok 7,50 a skok ve volnosti 6. V roce 2013 působil ve Švédsku, kde zplodil několik hříbat a následně zamířil k nám do ČR. V roce 2014 zde absolvoval v sedle s Evou Jančaříkovou pouhé 3 starty - 1x 2. místo v L drezuře a 2x 5. místo v Z a L. Od letošního roku působí v ERC Pardubice-Mnětice.

Homburg

Hochadel Hohenstein Caprimond Karon
Helena XIV po Matador
Deauville Donnerhall Donnerwetter
Lavinia po Lanthan
Lady in Black Londonderry Lauries Crusador xx Welsh Pageant xx
Windsor Queen po Warkant
Walesca Weltmeyer World Cup I
Asta po Abajo xx

Původ ze strany otce

Homburgův otec Hochadel působí dlouhodobě ve službách ZH Celle (přip. poplatek 750 euro). V roce 2003 zvítězil v 70denním testu s celkovým hodnocením 131,84. Zvítězil také v drezurní části se 139,28 b. a ve skokové části byl s 96,53 b. dvanáctý (testu se zúčastnilo celkem 28 hřebců). Následovaly starty v drezurních soutěžích do L. Ve sportu má Hochadel kolem 500 potomků, kteří jen v Německu vydělali přes 91 000 euro, 12 z nich dosáhlo T drezurní výkonnosti. Mezi jeho nejúspěšnější potomky patří valach Harry Potter (om: Wonderland), valach Homer (om: Landfürst, v roce 2007 körovaný ve Verdenu), valach Hightime (om: Walt Disney I), valach Horatio (om: Matcho AA), valach Hironimus HGB (om: Donnerhall) a další. V Německu má Hochadel zapsáno 262 klisen a 12 synů v chovu. Patří mezi ně kromě Homburga také Hausherr (om: Weltruhm, sportující pod jménem Helios), Heinrich Heine (om: Rubinstein I, S drezura), High Crusador (om: Lauries Crusador xx), Highlight Australia (om: Wolkenstein II), Hochmeister (om: Sherwood), Hochstern (om: Deauville), Hohenzollern (om: Weltmeyer) a další. Odhady plemenných hodnot něm. jezdecké federace 2014: drezura 133 b. (98 %), parkur 73 (91 %). Hochadelovala matka Deauville (po Donnerhall) dala také v roce 2008 körovaného dnes již valacha Lorda Landalona (po Lord Sinclair I). Jejího otce Donnerhalla jsme si zde již podrobněji představovali.

HomburgHohenstein, děd Homburga, patří k pokladům trakénského chovu. Tento 168 cm vysoký vraník se v roce 1993 stal prémiovaným hřebcem trakénského körungu. V roce 1994 absolvoval s dalšími 52 hřebci 100denní test, který dokončil na celkovém druhém místě (134,05 b.), přičemž zvítězil v drezurní části (148,29 b.) a ve skokové části skončil na 28. místě (102,95 b.). V roce 1995 se stal trakénským šampiónem, byl třetí na Bundeschampionatu a následovaly úspěchy až do nejvyšší drezury. Že se jedná o vysoce ceněného plemenného hřebce svědčí také tituly „elitní hřebec" z roku 1999 a „hřebec roku" 2012. Zmražené ID tohoto výjimečného hřebce jsou stále v nabídce Klosterhof Medingen (750 euro).

Ve sportu má registrováno přes 800 potomků, kteří vydělali přes 470 000 euro a jen v Německu jich 61 dosáhlo nejvyšší výkonnosti v drezuře. Mezi ty nejúspěšnější patří plemenní hřebci Insterburg TSF (om: Giorgie Armani, mj. také třetí na MS mladých drezurních koní ve Verdenu v roce 2005 a třetí na Bundeschampionatu) a Münchhausen TSF (om: Königstein, vítěz körungu 1997 - vydražen za 350 000 marek), dále klisna Sea Cloud (om: Habicht), valach Habitus (om: Weltmeyer), klisna Harmonie (om: Werther, j. Isabell Werth), valach Herzbube (om: Westwall), valach Highway (om: Weltmeyer), plemenný hřebec Hohenstaufen (om: Langata Express xx), plemenný hřebec Thalys (om: Consul) a mnoho dalších. V chovu působí kolem 600 jeho dcer a 30 synů, mezi něž patří kromě výše jmenovaných také Titelheld (om: Arrak), Ovaro (om: Kostolany), Hohenfels (om: Argument), Tambour (om: Consul), Kronprinz (om: Sixtus), His Highness (om: Donnerhall, mj. vítěz hannoverského körungu v roce 2002 a vítěz 70denního testu v roce 2003, S drezura, musel být utracen v roce 2007, 17 körovaných synů), Harvard (om: Cardinal xx, Cardinal xx je mateřský otec v ČR působícího hřebce Dantes), Choral (om: Tolstoi) a další. Hohensteinovy dcery jsou matky úspěšných sportovních koní a také plemenných hřebců, jako jsou vítěz trakénského körungu z roku 2009 vydražený za 300 000 euro Imhotep (po Gribaldi), Hibiskus (po Latimer), bratrů Karolinger I a II (oba po Latimer) a Krokant (po Lauries Crusador xx), Don Dancier (po Dancier), Iskander (po Le Rouge) atd. Hohenstein má také pravého bratra - ryzák Hohenstein II byl po neúspěchu na trakénském körungu prodán do Maďarska, kde působil v plemenitbě.

Vzhledem k jeho významu se musíme alespoň krátce zastavit i u trakénské legendy, hřebce Caprimond (otec Hohensteina). Tento 167 cm vysoký hnědák uspěl na trakénském körungu v roce 1987 (prodán byl za 75 000 marek) a postupně licencován pro téměř všechny chovatelské svazy. V roce 1988 zvítězil v konkurenci dalších 55 hřebců ve 100denním testu (135,35 b.), kde zvítězil v drezurní části s hodnocením 147,76 b. a ve skokové části byl 32. (98,71 b.). Následovaly úspěchy v Grand Prix a také úspěchy v chovu. V roce 1995 mu byl udělen titul „elitní hřebec" a v roce 1998 byl vyhlášen „hřebcem roku". K nejúspěšnějším potomkům, kteří jen v Německu vydělali přes 340 000 euro a přes 35 jich dosáhlo nejvyšší drezurní výkonnosti, patří kromě výše zmíněného Hohensteina také valach Clinton (om: Adept), Aventin (om: Marduc), valach Dornfelder (om: Ibar xx), klisna Avoni (om: Marduc), valach Canaster (om: Vollkorn xx, původně körovaný hřebec), klisna Galiste F (om: Donar) a další. V chovu měl Caprimond zapsáno přes 400 dcer a 15 synů, k nimž patří také Sponeck (om: Marduc), Inselmond (om: Amagun), Tanzmeister I a II (om: Tenor), Caprigold (om: Gotland), Catani K (om: Rubicon xx) a další. Caprimondovy dcery figurují jako matky/báby/prabáby u mnoha úspěšných sportovních koní, jako je např. výjimečná Woodlander Farouche (po Fürst Heinrich) - vítězka MS mladých drezurních koní ve Verdenu z let 2011 a 2012, valacha Dance of the Lords (po De Niro) a plemenných hřebců, jako jsou Latimer (po Saint Cloud), Donauzar (po Distelzar), Donautanz (po De Niro), Dacaprio (po Davignon), Rock For Me (po Rock Forever I), De Champ (po Daddy Cool), Zauberfürst (po Interconti), Cadeau (po Silbermond).

Homburg

Původ ze strany matky

Homburgovou matkou je stát. prém. klisna Lady in Black, která dala také hřebce Rain Man (po Rascalino) - L drezura, klisnu Happy Lady (po Hochadel, pravou sestru Homburga, 13. místo na francouzském šampionátu mladých koní v Saumuru v kategorii pětiletých) a další Homburgovy pravé sourozence. Bába Walesca (po Weltmeyer) je také matkou plemenného hřebce Metta d'Or (po Metternich, Inter I), klisny Lege Artis (po Londonderry, pravé sestry Lady in Black, L drezura), klisny Biene Maya (po Brentano II, L parkur), klisny Loretta (po Likoto xx) a dalších. Prabába Asta (po plnokrevném Abajo) dala valacha L'Grambero (po Lungau, S drezura), jeho pravého bratra Labracon (T drezura, körován) a klisnu Winnie Bell (po Weltmeyer, S drezura). Její další dcera Wendica (po Weltmeyer) je matkou hřebce Quixote Beowulf (po Brentano II, T drezura), valacha Devil's Delight (po Don Bosco, L drezura) a klisny Felies (po Fürst Heinrich), jejíž syn po Soliman de Hus byl v roce 2012 prémiovaným hřebcem hannoverského körungu. V současnosti startuje již coby valach v soutěžích pro mladé koně pod jménem Soulman.

Otcem matky je 171 cm vysoký hannoverský hřebec Londonderry. V roce 1997 zvítězil na hannoverském körungu, kde zaujal především vynikajícím pohybem a výborným exteriérem. V roce 1998 absolvoval 300denní test, který dokončil na celkovém 5. místě (121,57 b.), v drezurní části byl třetí (134,56 b.) a ve skokové části dvacátýpátý (88,91 b.). Následovalo vítězství v Bundeschampionatu mezi čtyřletými koňmi, druhé místo na Bundeschampionatu mezi šestiletými koňmi a úspěchy do St. Georg. V roce 2013 se tento oblíbený ryzák stal hannoverským „hřebcem roku". Londonderry je otcem více než 2 000 potomků, ve sportu jich má registrováno 991, 66 z nich dosáhlo nejvyšší výkonnosti v drezuře a na výhrách získali přes 400 000 euro. Mezi jeho nejúspěšnější a nejvýdělečnější potomky patří valach Linas (om: Cordoba), valach London Eye OLD (om: Rubinstein I), valach Lawarino (om: Blue Grenadier xx), klisna Luchinccia (om: Weltmeyer), valach Leuchtfeuer De (om: De Niro), původně körovaný a nyní valach Last Order (om: Escudo II) a další. V chovu má jen v Německu registrováno 589 (přes 185 stát. prém.) dcer a 41 synů, mezi něž patří např. praví bratři Locksley I - III (om: Weltmeyer), Londontime (om: Walt Disney I, T drezura, vydražený za 510 000 euro), Lemony's Nicket (om: Weltmeyer, vydražený za neuvěřitelných 910 000 euro), Liberty Gold (om: Weltmeyer), Lauries As (om: Pik Bube I), Londonbeat (om: Rubinstein I), Leon d'Or (om: Calypso II), Lights of London (om: Weltmeyer) a mnoho dalších. Londonderryho dcery jsou matky plemenných hřebců Fürsten-Look (po Fürstenball), Dressage Noir (po Dancier), Demetrius (po Don Schufro), Brisbane (po Belissimo M) atd. Londonderry je stejně jako jeho otec Lauries Crusador xx otcem mnoha na přehlídkách úspěšných klisen.

Plnokrevný Lauries Crusador je pojem. Jedná se o dalšího výjimečného plnokrevného hřebce, který dokázal významným způsobem ovlivnit světový chov sportovních koní - především hannoverský. Lauries Crusador xx se narodil v roce 1985 v Anglii, jeho dostihovou kariéru záhy ukončilo zranění, přesto stihl 2x zvítězit a obsadit třetí místo ve Zlatém poháru Royal Ascot. GH 90,5 kg. Tohoto pro budoucnost hannoverského chovu důležitého hnědáka objevil známý chovatel Maas J. Hell, ovšem i on narazil na odmítavý postoj holštýnské komise, a protože je život o náhodách, zalíbil se Dr. Burchardovi Bade, který si jej pronajal pro ZH Celle a hřebec byl v roce 1990 körován pro hannoverský chov. V roce 1991 následovala licentace i pro holštýnskou PK. Od počátku si získal přízeň chovatelů a poptávka po něm ještě více vzrostla po úspěších jeho prvních potomků. Osvědčil se jako zušlechťovatel, svým potomkům předává výbornou jezditelnost, kvalitní chody i exteriér. Vyznačují se také výbornou učenlivostí a ochotou k práci.

Ve sportu má Lauries Crusador xx více než 1 500 potomků, kteří vydělali kolem 1 mil. euro, a to nejen v drezurním, ale také parkurovém sportu a všestrannosti. Velká část jich uspěla v nejvyšším sportu a k nejvýdělečnějším patří valach Le Bo (om: Eisenherz I) sportující do roku 2011 v GP s Carolou Koppelmann, valach Lesotho (om: World Cup I), valach Le Primeur (om: Golfstrom II, účastník WEG v Cáchách), hřebec Little Big Man (om: Wendekreis), valach Libero (po Pit I), valach Laury S (om: Drosselklang I, T parkur), valach Lanzelot (om: Ramiro'ss Son II), plemenný hřebec Longchamp (om: Eisenherz I), hřebec Louis Heslegard (om: World Cup I, účastník OH), plemenný hřebec Laurentianer (om: Grande) a mnoho dalších. V chovu má Lauries Crusador xx zapsáno přes 1 000 dcer, které jsou matky/báby/prabáby mnoha úspěšných sportovních koní, jako je Laskara R (po Lordanos, TT parkur) a plemenných hřebců: Cathanos (po Carthago), Don Crusador (po Don Bosco), Don Laurie I a II (po Don Schufro), Quantensprung (po Quando-Quando, který zazářil na hannoverském körungu v roce 2012), Spörcken (po Sir Donnerhall I), Fürst Donnerhall (po Florestan I), Bonard de Charry (po Brentano II), Royal Blend (po Rotspon), Don Henrico (po Don Frederico) a celá řada dalších.

V Homburgově původu figuruje i další z významných hannoverských hřebců, Weltmeyer, kterého si jistě nemusíme představovat. Koho ale nesmíme opomenout, je v páté generaci se objevující hannoverský hřebec Duft II (po Duellant). Tedy otec plemenného hřebce Dietward II, který byl coby 16letý importován ze ZH Celle a působil v Albertovci. V ČR založil vlastní linii hřebců, kteří patřili k producentům výborných sportovních koní a kvalitních matek. Nenašli byste pravděpodobně stáj, kde by nestál potomek po tzv. Dietwardech nebo po Lopez (po Lombard), u nějž také hannoverský Duellant figuruje na straně matky. Homburg je tedy z mateřské strany spřízněný s celou řadou českých koní.

Homburg

Závěr

HomburgHomburg je teprve šestiletý hřebec, který zatím téměř nic nedokázal - má jen minimum potomků a absolvoval minimum startů. Je třeba k němu proto takto přistupovat - jako k mladému neprověřenému hřebci. Jeho původ je excelentní, předpoklady pro drezurní sport má tedy velké, z pouhých 3 zdejších startů se zatím nedá poznat o případné sportovní výkonnosti nic, za pohyb ve volnosti byl chválen i na körungu v Mnichově. Jeho výhodou je také dostatečný podíl plnokrevné krve díky plnokrevným hřebcům Lauries Crusador xx a Abajo xx.

Chovatelé drezurních koní mají v ČR bohužel těžké podmínky - čistě drezurních hřebců tu příliš není a nikdy nebylo. Pokud tedy chtěli držet krok se zahraničními chovy drezurních koní, museli se uchylovat k připouštění drezurními hřebci ze zahraničí. Poslední roky se situace pomalu, ale jistě mění. Importováni a zapůjčováni jsou zahraniční drezurní hřebci, kteří jsou často rovněž v zahraničí körováni. Většinou se zatím jedná o mladé neprověřené hřebce, u kterých se dá vše pouze předpokládat, nebo o plemenné hřebce, o které není v zahraničí velký zájem (ač zajímavého původu). Nesmíme zapomínat, že i původ pouze napovídá a ne všichni koně se zajímavým původem se osvědčí ve sportu (a to v jakékoliv disciplíně). Ne každý zářný původ a ne každý černý hřebec (dle současné módní vlny - černý drezurní kůň = úspěšný drezurní kůň), je tím, který se nakonec prosadí ve sportu. Nezbývá mi tedy než jen konstatovat, že Homburg je další z hřebců, který má vzhledem ke svému původu velké předpoklady.

Videa:
Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.