Soustředění s Denisem Soyerem

3. 5. 2008 ema jancarova Autor fotek: Ema Jančářová

Ve dnech 18-21.4. se v areálu JK Vega Brno v Nemochovicích konalo soustředění drezury i skoků v rámci dlouholeté spolupráce s belgickým trenérem akreditovaným BHS Denisem Soyerem.

Po seznámení s Denisem Soyerem na soustředění zaštítěném DK ČJF ve Frenštátě v roce 2004 jezdí tento instruktor BHS do Nemochovic během každé zimní přípravy, obvykle i jednou v průběhu sezóny. V zimě je frekvence jeho návštěv cca 1x měsíčně, to závisí na počtu účastníků.

Jednotlivé dvojice se seminářů účastní opakovně, nicméně v průběhu času jsme se s některými rozloučili a zase začali spolupracovat s jinými. Stálými jezdci na soustředěních jsou sestry Jančářovy (domácí) a Milena Sedlářová, do letoška pak Míša Kružíková, Eliška Stránská první dva roky. Nyní ke stálým přibyla Radka Turčynová. Lekce jsou buď půlhodinové (vhodné např. pro mladé koně) nebo hodinové. Denis má u stálých dvojic již představu, na čem pracovat, hosté obvykle přijdou s konkrétním problémem, který je třeba řešit.

Milena + Rock´n´Roll

Je to sehraný team, dlouhodobě úspěšný na úrovni IM1, letos chtějí zkusit i výš. Loni se probojovali do finále drezurního Top Ten Cupu. Jezdkyně s ním chce letos zkusit obtížnější úlohy IM2 a GP. Na drobného šestnáctiletého plnokrevníka super výkon. Pro Mílu první sezona v roli jezdkyně/matky :-)



Milena + Rock´n´Roll (+ Alešek) - po lekci

Bohužel se mi nepodařilo zachytit tuto zajímavou dvojici v tréninku, nicméně jezdkyně je i po lekci očividně nadšená. Klusová gymnastika (přidat, zkrátit, zkrátit ještě a pasáž a zase ven) pomůže Rockymu zvýraznit chody - nezrychluj, kontracval zlepší kvalitu cvalu, nezapomínej ho doma dělat. Piafa je lepší než pasáž, zkus vyvinout pasáž z ní. Denisův nejoblíbenější český plnokrevník :-)

Ida + Sorbonna

Sorbonna je pětiletá klisna po hříběti, krátce ježděná, která má velký potenciál (výkonnostní ohodnocení ze zkoušek 8,05), nicméně její psychická nestabilita to Idě trochu ztěžuje. Zatím nezávodila, jako dlouhodobý cíl má tato dvojice KMK šestiletých. Letos zkusí první starty na úrovni Z.



Ida + Sorbonna - před tréninkem ještě nezpocená a vysmátá :-)

Opět bohužel foto mimo trénink (málo lidí). Denis s nimi pracoval především na stabilizaci základní práce - mírné roztažení rukou pomůže klisně nalézt stabilnější přilnutí, přechody na zmenšeném kruhu zase lépe aktivovat záď. Není třeba požadovat více, než mladý kůň zvládne, ale na tom trvat.

Kristýna + Etika

Kristýna si na poslední chvíli zapůjčila klisnu, která nesportuje. Dvacetiletý Sam (netřeba představovat dlouholetého partnera Š.Charvátové) s bohatou sportovní minulostí na vysoké úrovni IM1, 2, měl drobný zdravotní problém po prvním dni.



Kristýna + Etika - přilnutí

U Kristýny byla především důležitá změna sedu. Neprolamovat se v boku, srovnat se a vytáhnout se nohama dolů a z pupíku nahoru. V období růstu jezdce je důležité neustále provádět sebekontrolu sedu - mozek potřebuje čas na to vyrovnat se s prudkým růstem - byl zvyklý na ruku dlouhou takhle a najednou změna. Bez otěží na sed zkus přechody krok-klus, krok-cval, práce bez třmenů na lonži. Je třeba nevtáčet zápěstí, tvrdne tak ruka, je lepší přizpůsobit délku otěží a zachovat tak měkké spojení s hubou.

Radka + Azat

Jsou to mistři zlínské oblasti ve skocích. Zajímavá kombinace malá Radka - mohutný kůň. Azatovi je letos 12 let a doposud skákal výborně na stupni L.



Radka + Azat - druhý skok řady

U tohoto silného koníka je třeba zlepšit ovladatelnost mezi skoky a připravit se na techničtější pasáže obtížnějších parkurů. Mezi dvěma kolmáky je možné udělat 4,5 a 6 cvalových skoků - ty je třeba rozložit rovnoměrně po celé vzdálenosti mezi skoky. Dost se skákalo i z klusu, Azat je velmi silný, toto cvičení mu ještě zlepšilo odraz. Denis nezapomněl připomenout „tajemství“, že pokud chci, aby mi skokový kůň vydržel dlouho zdravý a ochotný, je třeba skákat velmi málo a spíše pracovat na preciznosti - nájezdy, naskakovat na správnou nohu...

Ida a Gargamel

Tohoto osmiletého plemeníka, s nímž loni Ida úspěšně absolvovala MČR mladých jezdců na stupni ST, čeká náročný přechod do kategorie seniorů. Zatím ho jezdkyně nechává stabilizovat na úrovni Prix St. George. Krásný a talentovaný, ale obtížně jezditelný kůň, kterého má Ida od tří let, a že si s ním užila :-).



Ida a Gargamel - prodloužit - zkrátit cval

U tohoto hřebce je třeba dávat pozor, aby se nerozpadl a nenechával záď za sebou. Hodně práce do stran, cik-cak překroky v klusu i cvalu ho pomohou vzadu angažovat, nebude potom sebou tolik házet v řadě. Při nácviku piruet začni v kroku na trojúhelníku a pak přidávej cval. Koně posílíš a neztratí rovnováhu, stabilizuj přilnutí v piruetě. V práci do strany nespěchej, lépe koně posílíš, když ho necháš se odrážet namísto toho, aby využíval setrvačnosti.

Radka a Romeo

Mistři zlínské oblasti v drezuře. Radka je drobný jezdec, která si s tímto dvanáctiletým obrem úspěšně poradila na úrovni Z, L, nyní chtějí o něco výš. Radka je sluníčko, všestranná jezdkyně, která má pozitivní přístup ke koním i lidem.



Radka a Romeo - překrok

Práce na přechodech - začínáme s vytaženým krkem, uvolníme koně ohýbáním. V přechodech buď konzistentní - pokud se chce vyhnout dynamickému vyklusání vycváláním, místo přechodu do kroku udělej prodloužený cval a zopakuj - musí zjistit, že se odrazu zadní nohou jednoduše nevyhne nabídnutím nekvalitního cvalu. Přeskoky nespojuj koni se změnou směru, vymstí se ti to v kontracvalu. V překroku je hlavní dopředu, ohnutí a pak teprve do strany.

Ema a Athos

Athos - původně neočekávané mini-hříbátko s ochrnutým pyskem, dnes statný jedenáctiletý vraník na úrovni IM1, letos pravděpodobně i IM2. Charakterní a spolehlivý koník s velmi úspěšnou sportovní minulostí, např. dvakrát se účastnil finále ČDP (loni pátý), letos vítěz prvního kola ČDP na TJ Žižka.



Ema a Athos - rozcvička

Koník je od přírody kulatý, je třeba zvýšit nesení předku (i rámce), i když budeš mít pocit, že je nad otěží. Rozhýbej mu boky v klusové práci do stran (dovnitř plec, travers, renvers), piafa pak bude výraznější. Ve cvalu mnoho kontracvalu a na menších figurách, v kombinaci s piruetou v kroku - dosáhneš více „skákavého“ cvalu. Opět piruetová práce z kroku a na trojúhelníku - můžeš tvary měnit a použít čtverec, kosočtverec.

Některé dvojice se bohužel nepodařilo zachytit, nicméně ať už ve skocích či drezuře, Denis neustále zdůrazňuje potřebu mít jemnou ruku, jasné požadavky a práci přizpůsobit individuálně: nechce dopředu? zacválej a zkus to znova; chce moc dopředu? zmenši kruh - bez přílišného brždění rukou kůň přirozeně zpomalí.

Děkujeme organizátorům manželům Jančářovým a zveme Vás na další soustředění, jehož termín bude včas upřesněn.

Podobné články

Asociace chovatelů miniaturních koní pořádá v sobotu 27. dubna 2024 od 9:00 hodin vozatajský seminář s mistrem opratí Ladislavem Jirgalou.

Semináře Jak na přepravu a nakládání koní a Manipulace s koňmi v krizových situacích se budou konat ve dnech 13. – 14. ledna 2024 v areálu Q Ranch…