Prostě Pan kůň

31. 1. 2017 Pavlisová Michaela Autor fotek: Blanka Škantová, Jan Matuška, archiv Míši Pavlisové

Kvalitních sportovních pony hřebců u nás moc není. Důvod je asi zřejmý, jen málokterý hřebec je tak charakterní, že dokáže v cizím prostředí a na závodech fungovat i s dítětem. Dnes si vám dovolíme představit jednoho Pana hřebce, který dokázal skloubit jak kariéru sportovní (na úrovni MČR pony ve skákání i drezuře), tak chovnou, a v obou byl a je velice úspěšný. Connemara pony Diamant 424, působící ve stáji U ryzáčka, očima Michaely Pavlisové.

Diamant je prostě Pan kůň. Seznámili jsme se v roce 2011, když s Nikčou Grunthalovou ukončili svou společnou sportovní kariéru. Předtím spolu několik sezón závodili v drezuře do úrovně L a ve skocích do ST, zúčastnili se MČR pony jak v drezuře, tak i ve skákání a ME v drezuře.

gs

Byl zakoupen v roce 2008 z Německa ve svých 15 letech a v roce 2011 jako 18letý vysloužilý sportovec měl slíbený důchod, ale ještě se mu do něho nechtělo. Proto následující rok 2012 strávil v plné zátěži s naší dcerou Míšou a do svých 20 let se účastnil oficiálních soutěží. Společně startovali v téměř 30 drezurních úlohách. Uměl předvést drezurní úlohu téměř dokonalou, ale dokázal také Míšu mnohokrát potrápit tím, že se rád plašil... Časem, když už byl mimo sport, jsme zjistili, že hodně špatně slyší, což nám vysvětlilo jeho chování na obdélníku. Jinak to byl naprosto dokonalý závodní kůň. Nedělaly mu problémy transporty na závody, ustájení v cizím prostředí, dokonale se soustředil na práci...

Vždy jsem obdivovala jeho kondici i v pokročilém věku. Na obdélníku působil velmi impozantním dojmem a vyzařoval množství neskutečné energie. V práci byl obrovský dříč, hrozně rád skákal - řady i samostatné skoky. Byla radost na něho koukat, ale i na něm sedět. Ač hřebec, chodil na vyjížďky společně s ostatními koňmi. Nikdy venku ani při práci nevyhazoval. A nyní se již pátou sezónu u nás na plný úvazek věnuje pouze svým povinnostem v chovu.

nr

Doma se chová jako pán - rád se předvádí, při vodění do výběhu i ve výběhu, když okolo jedou koně na vyjížďku. Má obrovské charisma a přitom je neskutečně hodný a charakterní. Jeho pravidelný denní režim je každodenně stejný, ranní krmení, dopolední výběh (půl hektaru velký), oběd, večeře. Během připouštěcí sezóny pak má samozřejmě o malé rozptýlení postaráno.

Říkáme mu Willi nebo Vilda (ta přezdívka s ním přišla již z Německa :-)) a když mu chceme udělat radost, podstrčíme mu banánové pamlsky, čerstvou mrkev nebo jablka. Narozdíl od většiny ostatních koní ale nemá rád cukr. Možná považuje za podezřelou bílou barvu, protože další věcí, co nemá rád, jsou bílí koně.

Je to kůň, na kterého určitě nikdy nezapomenu. Bylo mi ctí potkat takového koně a mít možnost s ním pracovat. Protože on je prostě Pan kůň.

1901 Diamant 424

gsZástupce plemene connemara - dovezený z Německa, kde působil od tří let v plemenitbě. U nás je jediným plemeníkem tohoto plemene a je zařazený do akceleračního programu v plemenné knize českého sportovního ponyho.

Exkluzivní hřebec s vynikající vlastní výkonností - skoky T a drezura S - účastník mnoha zahraničních a mezinárodních skokových i drezurních závodů - CSIOP a CDIP, Mistrovství Evropy pony v drezuře. Tento hřebec vyniká mechanikou pohybu, jezditelností, pracovitostí, ale především charakterem. Do roku 2013 aktivně startoval ve skokových soutěžích do 125 cm a drezurních soutěžích do stupně S.

V Německu byl zařazen do plemenitby ve třech letech v roce 1997 do hlavní plemenné knihy Kleinpferdezuchter Bayerns - malého jezdeckého koně, následně do PK německého jezdeckého ponyho. Zároveň působil v německé PK connemara. Nejvíce potomků zanechal v době svého působení v Německu od svých tří let. Doposud zde působí v chovu mnoho jeho potomků. V listopadu roku 2000 převzal jeho chovatel Adolf Dorfler pro Diamanta na výstavě v Mnichově Zlatou medaili za nejlepšího plemenného hřebce z rukou Bavorského ministerského předsedy.

V roce 2017 působí již pátou sezónu v plemenitbě v Čechách, stojí u manželů Pavlisových ve stáji U ryzáčka ve Straškově. Připouští v přirozené plemenitbě a k dispozici je i mražené sperma. Letos očekáváme první hříbě narozené z mraženého spermatu i na Slovensku.

gs

Kontaktní informace: Ing. Pavlisová, tel. +420 775 177 102, e-mail: u.ryzacka@gmail.com, www.uryzacka.cz, http://www.facebook.com/Diamant424

Connemarský pony

Connemarský pony je jediné ryze irské plemeno koně. Pochází ze západního Irska z oblasti Chonnacht, anglicky Connaught nebo také Connemara.

gwsPodle legendy předky connemarského ponyho byli poníci podobní highlandským zkřížení s andaluskými a berberskými koňmi, kteří se zachránili po ztroskotání španělské Armady v roce 1588 po prohrané bitvě u Gravelines. Tím mělo vzniknout plemeno irského hobbyho, dnes již vymřelého. Výsledkem dalšího křížení s araby a menšími plnokrevníky byl velice elegantní jezdecký pony. Jeho první plemenná kniha vznikla v roce 1904.

Connemarský kůň má výšku v kohoutku 135-148 cm. Hlava je malá s rovným profilem, krk neobvykle dlouhý, který se směrem k hlavě zužuje, a kohoutek znatelný, nikoli vyčnívající. Elasticky tvarovaná vrchní linie, středně dlouhá, lehce skloněná záď, ocas není umístěn příliš vysoko. Přátelský pohled, středně dlouhé uši, které nejsou příliš blízko u sebe. Rovné až lehce oblé chřípí, středně dlouhé končetiny, dobře tvarované, suché klouby, tvrdá dobře tvarovaná kopyta. Srst byla původně plavá, dnes jsou však mnohem častější bělouši. Vraníci a hnědáci jsou vzácní. Tento kůň nemůže být strakáč.

Connemarský pony má poddajnou povahu, dříve sloužil jako tažný kůň v dolech, dnes se využívá v zemědělství a jako jízdní kůň. Křížením s plnokrevníky vznikají koně vhodní pro crosscountry a skokové soutěže. Úspěšně se chová v celé Evropě a cení se především pro své charakterové vlastnosti - pracovitost, jezditelnost.

Zdroj: wikipedie

Plný původ Diamanta

be

 

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.