Projekt HORSE EMERGENCY si sám našel své tvůrce...
...aneb reportáž z tiskové konference k zahájení provozu první koňské záchranky ve střední a východní Evropě, které proběhlo právě dnes...
Dne 23. 7. 2009 byl představen v prostorách Kliniky chorob koní v areálu Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně projekt Horse Emergency. Jak jsme již anoncovali v jednom z dřívějších příspěvků ("Koňská záchranka je projekt, psaný životem"), jedná se o záchrannou službu koní, hospodářských zvířat, ale i těch, která se chovají v tuzemských zoologických zahradách. Tuto pomoc poskytuje nestátní organizace, která provozuje první mobilní ambulanci na záchranu zraněných, nemocných nebo týraných velkých zvířat. Její předností je důraz, kladený na stav postižených zvířat v průběhu manipulace a transportu při záchranných akcích i na co nejrychlejší a nejhumánnější dopravu zvířete do bezpečí nebo k odbornému ošetření.
Projekt se stává důležitou podporou akcí, organizovaných Integrovaným záchranným systémem. Byl ustaven na jižní Moravě, ale je jedinečný ve střední Evropě, přičemž se nechal inspirovat podobnými institucemi ve Švýcarsku a Itálii. Předpokládanou oblastí působení je kromě celé České republiky také Slovensko, Rakousko a Polsko.
Zorganizování tiskové konference bylo svěřeno odbornici a tou je mezi koňáky bezesporu Míša Zachová a její agentura Equicom. Pozváno bylo široké spektrum novinářů nejen odborných a regionálních, ale i z celostátních deníků a jiných běžných médií. Organizátory velmi mile překvapila účast všech tří nejvýznamnějších televizí.
Zahájení proběhlo za úmorného vedra naštěstí v klimatizované vstupní hale Kliniky. Míša Zachová přivítala přítomné a představila celý tým Horse Emergency - řidiče Pavla Čechovského a Toma Förchtgotta, odbornici na marketing a reklamu Jiřku Rauerovou, preventistku a školitelku Zuzku Prokopovou a odborného garanta MVDr. Zdeňka Žerta. Tiskovky se též zúčastnil pan Bronislav Remeň - zástupce firmy Paragan, dodávající speciální přepravník.
Poté dostal slovo tvůrce projektu Pavel Čechovský, který přiblížil okolnosti vzniku záchranné služby: "Jako profesionální přepravci úzce spolupracujeme s brněnskou klinikou a doposud se sem postižená zvířata dovážela v improvizovaných podmínkách běžných přepravníků. Že by se na tom dalo a mělo něco změnit, zůstávalo jen v oblasti přání. Teprve osobní setkání s odborníky a technikou z Itálie na loňském veletrhu Fieracavalli posunulo tužby do pozice reality". Tím by se dalo vyjádřit, že myšlenka záchrany koní si sama osudově našla ve správném okamžiku (krize nekrize) ty pravé osoby se správným naladěním, praktickými schopnosti a zkušenostmi. Projekt Horse Emergency zkrátka sám našel své tvůrce.
Po Pavlu Čechovském převzal slovo veterinární specialista Dr. Žert a novinářům objasnil nutnost zřízení záchranné služby z odborného pohledu.
Po jeho projevu a po zodpovězení otázek novinářů se všichni odebrali na travnatou plochu před klinikou. Zde se odehrála praktická ukázka soupravy tažného vozidla se speciální sanitkou. Pavel Čechovský s Tomem Förchtgottem předvedli na maketě koně zavěšení do popruhové sítě na speciální rám a vtažení celé konstrukce do vozíku. Ukázka byla sice improvizovaná, ale zástupci sedmé velmoci mohli na vlastní oči vidět a pochopit základní technický princip sanitky.
Ve zbylém čase si novináři rozebrali jednotlivé členy týmu Horse Emergency a dělali s nimi rozhovory na konkrétní téma.
Padaly dotazy např. na způsob financování záchranky. V tomto okamžiku leží prozatím tíha financování na majitelích zachraňovaných zvířat. V pondělí 27.07.2009 bude však s Integrovaným záchranným systémem podepsána smlouva o spolupráci a tím by (pouze!!!) akutní výjezdy byly organizovány přes mezinárodní záchrannou linku SOS 112. Hradil by je tedy kraj.
Na velmi dobré cestě je jednání s Českou pojišťovnou, která slibuje možnost hradit výjezd z pojištění. Možnosti čerpání dotací z rozpočtu kraje a města jsou též v jednání.
Tvůrci si uvědomují, že ani to určitě nebude stačit. Možná řešení už existují ve vyspělých státech a jsou založeny na principu kolektivní pomoci - někde ustavením symbolického povinného pojištění, nebo propracovaným systémem donátorské pomoci (nadace, sponzoring...). Horse Emergency v nejbližších dnech začne organizovat možnost přispění na projekt formou zakoupení různých praktických nebo symbolických předmětů. Zvažuje se samozřejmě i možnost přispět formou dárcovské SMS.
Koňská veřejnost bude průběžně informována na Equichannelu, nebo doporučujeme sledovat stránky záchranné služby www.KonskaZachranka.cz.
Další dotaz směřoval k dostupnosti sanitky, zda by nebylo lepší použít malý kamion. Pavel Čechovský odpověděl, že kombinace terénního vozu a přívěsu je výhodnější z rozměrových důvodů (např. průjezd zúženým prostorem a podjetí větví) a pokud by kamion neměl náhon na všechna kola, zdaleka by se nedostal tak daleko, jako off-road. A když to dál nepůjde autem, závěsná konstrukce je tak lehká a manipulovatelná, že s ní lze dojet ke zraněnému zvířeti např. až na pastvinu.
Dotazy padaly i na samotnou závěsnou konstrukci. Dá se u výrobce (www.kovovyrova-marek.cz) samozřejmě objednat, její cena je cca 60 tisíc korun. Je z nerezové oceli a lze ji vyrobit v různých rozměrech a variacích dle přání zákazníka.
Co popřát Veterinární záchranné službě do budoucna? Paradoxně co nejméně vážných akutních výjezdů, přesto ale mnoho příznivců, bez kterých takováto téměř charitativní služba prostě nemůže existovat.
Galerie
Australský brumby – symbol kulturní identity nebo těžko řešitelný problém?
Austrálie se znovu ocitla v popředí celosvětového mediálního zájmu a to v návaznosti na drastická opatření, která souvisejí se snižováním stavu…
"Já chci koně!" je slyšet jistě v mnoha rodinách a mnohé rodiče žádost jejich dítek zaskočí, nebo naopak vůbec nepřekvapí. Konce bývají různé, rodiče…