Příprava koně pro hipoterapii
Kůň v hipoterapii - pro ty, kteří jej potřebují, pojem velmi vzácný, pro jiné - zdravé jezdce - zvíře skoro bez ceny, poslední koníček, jakého ve stáji našli. Musí být hodný, nechá si na sobě dříví štípat, z jeho letory jej nevyruší ani nenadálý zvuk.O tom,že to tak není, se budu snažit vás přesvědčit v následujících řádcích.
Výběr a koupě / pronájem / koně pro toto odvětví hipologie bude záviset na mnoha faktorech. Nehledejme koně jako plemeno, hledejme koně jako jedince. Zvíře musí posuzovat člověk - odborník, nejlépe cvičitel, trenér, který s ním bude pracovat. Na prvním místě se má zajímat o charakter. Bude hledat zvíře bez vad, společenské povahy, milujícího lidi, nezkaženého a dobře vychovaného. Nebojte se mladých koní, udělají nám mnohdy lepší službu než starší /avšak i ti mohou mít v hipoterapii místo/.
Nehledejme koně jako plemeno, hledejme koně jako jedince. Zvíře musí posuzovat člověk - odborník, nejlépe cvičitel, trenér, který s ním bude pracovat. Na prvním místě se má zajímat o charakter. Bude hledat zvíře bez vad, společenské povahy, milujícího lidi, nezkaženého a dobře vychovaného. Nebojte se mladých koní, udělají nám mnohdy lepší službu než starší /avšak i ti mohou mít v hipoterapii místo/. Ve druhé fázi výběru se zaměřte na exterier a zdravotní stav. Zvíře dobře osvalené, ve hřbetě kulaté, s dobře nasazeným krkem, dobře vázanou, pevnou zádí a bezpodmínečně zdravé by mělo mít přednost před koněm starším a v horší kondici. Všichni přece víme, jaké to je, věnovat se koni se špatnými návyky, koni zkaženému, jak dlouho trvá, než se redrezúrou dostanete k slušným výsledkům!
O co nesrovnatelně jednodušší je práce s remontou nebo mladým koněm po dobře absolvovaném základním výcviku pod sedlem a v zápřeži. Obojí je pro koně v hipoterapii důležité. Zda budete mít ve stáji slezského norika, plnokrevníka nebo kladrubského bělouše, ovlivní skladba vašich pacientů - pro děti s vadným držením těla, scoliosou, můžete použít všechna tři vyjmenovaná plemena, pro těžce postižené pacienty s dětskou mozkovou obrnou zařadíte dobrého norika a pro speciální práci v neurologii nabídnete jemného, chodivého plnokrevníka. Tito koňští terapeuté však mají mít společného jmenovatele:dobrý charakter, mechaniku pohybu, výživný stav a ochotu pracovat. Proto vy všichni, kteří máte doma koně a potřebujete se jej zbavit, nemyslete si, že své uplatnění najde v hipoterapii. Zvířata s jakýmkoliv handicapem nemohou sloužit již handicapovaným lidem. Každá odchylka, vadná mechanika pohybu, se vymstí ve špatně obnovovaném pohybovém vzorci pacienta a ten se nedostane do uvolnění, jaké mu nabídne zdravý kůň, který poskytuje energické impulsy svého hřbetu a dobrou mechaniku pohybu.
Jako příklad uvádím případ krásné 7leté klisny s velmi dobrým původem, vysoko v krvi. Převzali jsme ji s nadějí, že ji uzdravíme. "Jenom kulhá po čerstvém okutí", bylo nám sděleno. Nám se kobylka velmi líbila, avšak kulhat nepřestávala. Chodila po výběhu, děti se těšily, že se také na ní svezou. Nejdřív jsme ji nechali znovu okovat a zdálo se, že jsme vyhráli. Ale jen na čas. Kulhání se periodicky opakuje a nám nezbývá, než pozvat lékaře z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Zpráva byla rychlá a jednoznačná:
" Bylo provedeno ortopedické a rentgenologické vyšetření koně. Klisna vykazuje výrazný 2. stupeň kulhání na pravou hrudní končetinu ve fázi podpěru. Ohybová zkouška prstu je výrazně pozitivní. Zhotovil jsem boční a předozadní rentgenogram prstu a zjistil, že klisna má značně pokročilou artrozu kopytního kloubu. Stupeň změn je tak závažný, že nedoporučuji využití koně pro jezdecké účely a doporučuji jeho vyřazení." Toto vyšetření zhotovil jeden z našich předních veterinárních lékařů, není důvod pochybovat. Dnes klisna chodí do výběhu a užívá volného důchodu. My jsme o zkušenost moudřejší, zázraky se dějí jenom v pohádkách.
První rok výcviku koně pro hipoterapii
Již jste si vybrali? Koníček je na cestě? Máte tým? Hipologa, který se postará a odpovídá za přípravu koně, svým vzděláním / nejlépe cvičitel ČJF/ zaručuje odbornost a kvalitu přípravy koně, máte fyzioterapeuta s kursem pro hipoterapii - odpovídá za pacienta a garantuje odbornost prováděné rehabilitace - a lékaře, ortopeda, neurologa, psychologa, rehabilitačního - ten bude pacienty vyšetřovat, doporučovat a v určitých intervalech sledovat?
Předpokládám, že samozřejmostí je zázemí pro pacienty a personál, sociální zařízení a v objektu hipoterapie nezbytná rampa pro chodící postižené a vozíčkáře.
Je -li toto všechno splněno, kůň dobře ustájený, můžeme začít s jeho přípravou.
Příprava pro hipoterapii je dlouhodobá záležitost, kde nelze nic uspěchat. Každého koně je třeba brát jako osobnost a podle toho je nutné s ním pracovat. Víc než v jiných oblastech je třeba brát v úvahu přirozenou spolupráci člověka a zvířete, každé násilí a nepřiměřený trest se cvičiteli vrátí v neposlušnosti a neukázněnosti koně pod pacientem.
Pro koně začátečníka rozvrhneme práci - přípravu a teprve po čase zvážíme zařazení do hipoterapie. Nadanému, učenlivému koni bude stačit čtvrtrok, jinému rok k tomu, aby začal pracovat s pacienty s vadným držením těla, se scoliosou, s lehkou mozkovou disfunkcí... Tito všichni jsou téměř zdraví, jejich handicap na nich na první pohled nepoznáte. Zdůvodnění je jednoduché: Kůň terapeut musí získat zkušenosti, bez nich nelze pracovat v odborné hipoterapii. Naučí se spolehlivě, přesně přistupovat k rampě, trpělivě stát, na povel vodiče - cvičitele půjde krátkým, středním a prodlouženým krokem. Bude umět chodit rovně, naučí se nést dva jezdce pro asistovaný sed. Bez problémů nakluše a zůstane v sebraném pravidelném klusu, změní směr, v dobrém ohnutí provede kruh, případně kruhy změní. Naučí se rozeznávat, kdy pracuje pod zdravým jezdcem /a může být veselý/ a kdy pod postiženým /a bude velmi opatrný /. K tomu přidáme nácvik netečnosti k různým rušivým vlivům. Potřebujeme, aby si dítě na koni mohlo sundat bundu, potřebujeme si házet míčem, potřebujeme pracovat s padákem, děti hází míče do barelu, podávají si různé předměty. Kůň musí tolerovat i různé zvuky, výkřiky radosti, pláč - i tím se dítě vyjadřuje.... Také se stane, že praskne kolo u vozíku, věřte, to je rána jako z pistole!
Pro tohle všechno si vážím těch poctivých, těch, kteří pracují v hipoterapii. Mnohdy musí mít více trpělivosti než ostatní, kteří se věnují daleko atraktivnější koňařině.
Čím tedy začít naši dlouhou cestu?
Plán práce koně - terapeuta vám pomůže při vlastním provádění hipoterapie. Alespoň pro představu uvádím příklad využití již připraveného koně:
den |
dopoledne |
odpoledne |
PO | práce pod sedlem, příprava v terénu |
hipoterapie |
ÚT | hipoterapie |
výběh, pastva |
ST | jízdárenská práce, kavalety, skoky pro radost |
hipoterapie |
ČT | drezúrní příprava pod jezdcem |
hipoterapie |
PÁ | hipoterapie |
práce v terénu |
SO | zápřež |
výběh |
NE | výběh, pastva, volný den |
Pracovní týden se dá uspořádat různě, podle temperamentu a krmné dávky koně. Hlavně ze začátku, ale i později koně nepřetěžujte, on se vám odmění dobrou psychickou pohodou a chutí pracovat. Seznamt svého čtyřnohého přítele s místem, kde bude pracovat, kde bude doma. v klidu, bez rušivých vlivů ukažte koni rampu, pokud se nebojí, voďte jej kolem tak, aby rampa zůstávala po jeho levém boku. U rampy zastavte - bez požadavku přesnosti a s odměnou. Časem budeme požadovat precizní, na centimetry přesné přistoupení a klid: nasedání a sesedání je nejnebezpečnější moment v hipoterapii pacienta. Každá neposlušnost nebo nepozornost koně i personálu budí nedůvěru samotného klienta.
Pro mladého koně je to napoprvé dost. Sundejte uzdečku a pusťte jej do volnosti, pozorujte jeho chování. Lépe se vám bude dařit chápat reakce na různé podněty a lépe spolu budete řešit různé situace. V dalších dnech budete pracovat podle treninkového plánu. Než přijde kůň do práce s opravdu postiženým pacientem, musí se naučit vše pod zdravým jezdcem.
Základní příprava koně pro hipoterapii obsahuje:
- počáteční odpohybování, uvolnění pod sedlem na jízdárně a v terénu
- ježdění "na váhu" - s volnou otěží podchytává váhu jezdce
- drezurní práce na srovnání, ovladatelnost, prostupnost koně /krok, klus, cval, práce na kruhu, obraty, práce na dvou stopách, překroky - je jen na vůli jezdce a trenera, nakolik koně připraví/, kavaletová práce a skákání pro radost
- čím víc této práce bude kůň umět, tím lépe bude pracovat s pacientem
Úvod do hiporehabilitace
Česká hiporehabilitační společnost, z.s. zve na kurz Úvod do hiporehabilitace. Kurz je vytvořen pro laickou i odbornou veřejnost, pro rodiče dětí se…
Po hlubším vhledu do problematiky Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE) opět zasypávám dotazy paní Bc. Moniku Šťastnou Kohoutovou,…