Příběhy z hiporehabilitační praxe: Šárka zvládne i závodní koně!

9. 6. 2014 Tým České hiporehabilitační společnosti Autor fotek: Archiv ČHS

V našem seriálu se budeme setkávat s klienty hiporehabilitace a s příběhy o tom, jak jim koně pomáhají dostat se zpátky do sedla života. Šárce osud nepřál už na startu a prognózy nebyly příliš nadějné. Přesto je její život díky koním velmi aktivní. A aby toho nebylo málo, užijete si ještě povídání "O zvířecí partičce".

Komplikované vykročení do života

Šárka pochází z dvojčat a zpočátku se jejich vývoj zdál normální. Když se ale během raného dětství začaly projevovat vývojové rozdíly mezi sestrami, vyšlo najevo, že u Šárky došlo během porodu k přidušení a poškození mozku. Lékaři poté diagnostikovali mentální postižení 3. stupně.

Příběhy z hiporehabilitace - ŠárkaPrvní komplexní vyšetření proběhlo před vstupem do mateřinky a diagnóza zněla „nevzdělatelná". „Navzdory naprosto beznadějné prognóze lékařů se toho Šárka naučila hrozně moc. Do té doby, než promluví, vypadá normálně, ale její verbální projev je dětinský. Jakmile mluví a začne se šklebit, se její postižení projeví," říká maminka.

V některých věcech odpovídá člověku ve věku od 5 do 15 let. „Dokáže se sama najíst, tedy sníst rohlík, když ho má v ruce, ne však si jej namazat, uvařit si čaj v konvici, případně si ohřát jídlo v mikrovlnce," pokračuje. Obléká se sama, pokud má oblečení připraveno, jeho výběr ale neřeší ani s ohledem na počasí.

Vzdělávání, kroužky, tábory

Od školky chodila Šárka na cvičení s dětmi, na základní škole pak vyzkoušela ještě pěvecký kroužek, lidové tance a keramiku. Všechny tyto aktivity přivedly Šárku do kolektivu, kde se skvěle začlenila.

Základní školu zvládla s pomocí asistentky, od poloviny sedmé třídy již ale začala navštěvovat praktickou školu, kde také poznala svoji nejlepší kamarádku, se kterou je v kontaktu dodneška. Po dobu povinné školní docházky jezdila Šárka na různé druhy táborů. Maminka tyto tábory vedla a i další vedoucí, kteří Šárčin hendikep samozřejmě znali, byli vždy ochotni pomoci.

Po ukončení povinné školní docházky začala Šárka chodit na dvouleté učiliště, rodinku, kde se učí postarat se o domácnost. Letos ji ukončí a bude pokračovat tříletým studiem na ošetřovatelku.

Ke koním ji přivedla náhoda

„Potřebovali jsme podchytit zájem o něco, nějaký kroužek pro vyplnění volného času," říká maminka. Jednou při výletě zavítali do Koníčka, což je občanské sdružení, zabývající se pomocí lidem s různým znevýhodněním. Probíhají zde terapie s rozličnými zvířaty, a brzy se ukázalo, že Šárka nejvíce lne ke koním. Začínala se učit jezdit na poníkovi, pak na velkém koni, se kterým zvládala i cval.

Občanské sdružení Koníček se bohužel přestěhovalo daleko od Šárčina bydliště, a tak bylo třeba najít náhradu. Tentokrát již cíleně začala Šárka s maminkou navštěvovat JK Vladykův Dvůr. Tento jezdecký klub je je členem České hiporehabilitační společnosti a věnuje se dvěma oborům hiporehabilitace - aktivitám s využitím koní a hipoterapii.

Šárka

Cesta ke koním i k samostatnosti

Šárka sem dojíždí již třetím rokem, je schopná dojet tam i zpět samostatně, což bývalo nemyslitelné. „Jelikož nezná hodiny, včas ji vypravím z domu, Šárka dojde na autobus a cestu tam i zpět absolvuje úplně sama," popisuje maminka. Sama totiž Šárka nemůže jinak jít téměř nikam, dokud se pořádně nenaučí trasu, což jí trvá několik měsíců, někdy i déle.

Ve Vladykově Dvoře jezdí Šárka na velkém koni, kobylce Kapřici. Učí se nejenom jezdit a pečovat o koně, samozřejmostí je i teorie. Šárka se nyní dokáže postarat o koně, zvládá povely a jízdu, občas si něco z teorie i z denních zážitků pamatuje a o koníkovi dokáže i vyprávět, co dělali ten který den.
Terapie probíhá vždy 1x týdně po dobu dvou měsíců, pak následuje pauza. Celkem je tedy 10 lekcí a přes zimu je přestávka, kdy je Šárka smutná a těší se na jaro.

„Pro Šárku je kontakt s koňmi největší radostí. Nejvíce jsem ocenila pokroky a přínos terapie na návštěvě u známé, která má závodní koně. Šárka je neznala, přesto zkoušela jezdit a jízdu i jednodušší povely krásně zvládla," uzavírá maminka.

Šárka - závody 2012

 

Příběh druhý: O zvířecí partičce

Henrika, Barbie, Dusty, Alex a Čuník. Ne, to není partička pohádkových postaviček, ale skupina zvířat. Ale ne ledajakých. Jsou to zvířecí terapeuti z občanského sdružení Minifarma ve městě. Dvakrát týdně cestují v přívěsu za svými „klienty", starými i nemocnými lidmi v sociálních ústavech, aby jim prozářili jejich život.

Zvířecí partička

Netradiční výprava, jejímiž členy jsou dva minikoníci, dva psi a prasátko, je každý týden netrpělivě očekávána. Jejich „pacienti" je vítají už u bran ústavů a nemůžou se chvilek, které společně stráví, dočkat.

„Obyvatelé ústavu s odhodláním pomáhají naše zvířata vyložit, nandávají jim ohlávky a minikoníkům bandáže, Čuníkovi společně složí ohrádku," popisuje Karatína Holasová z občanského sdružení Minifarma ve městě.

Zvířecí partička - animoterapie

Čtyřnozí terapeuti se jim pak odmění různě. Mnohé klienty potěší už samotná přítomnost zvířat, jiní s radostí sledují třeba dovednosti prasátka Čuníka, které umí na povel přiběhnout i sednout a rádo se nechá pomazlit. S miniponíky a pejsky chodí klienti na procházky v doprovodu terapeutů a tráví chvíle příjemným povídáním.

Zvířecí partička III„Nejočekávanějším okamžikem mnohých klientů je, když mohou své oblíbené klisny Barbie a Henriku hladit, kartáčovat, česat jim hřívu, zaplétat copánky, dotýkat se jich a užívat si společně strávené chvíle. Ještě s pomocí terapeutů vyčistí kopýtka a dozví se spoustu zajímavostí o životě koníků a péči o ně," vysvětluje Katarína Holasová. Společně se pak rozloučí rozdáváním sušeného chleba a tím se zároveň zvířatům odmění za jejich společnost. Při každé návštěvě se takto vystřídá u koníků několik klientů, je o ně totiž veliký zájem.

„Vlastně si tak vypomáháme vzájemně, my zvířátka hladíme po srsti a ona nás po duši. Tihle zvířecí přátelé nám vracejí chuť a sílu do života. Pohladit si koně, pejska či prasátko, to je balzám pro srdce i duši," komentuje netradiční návštěvníky třiasedmdesátiletá paní Eliška z Ústavu sociální péče v Šebetově.

Minikoníci i jejich zvířecí parťáci provádí formu animoterapie, která je chápána jako podpůrná psychosociální rehabilitační metoda. Je součástí hiporehabilitace, kterou u nás zastřešuje Česká hiporehabilitační společnost. Vhodná je téměř pro každého, bez rozdílu věku či postižení a není závislá ani na tělesné kondici klienta.

„Terapii vždy přizpůsobíme potřebám klienta a naší minikoníci jsou naučení i na invalidní vozíky nebo chodítka. Ke klientům s výrazně omezenou pohyblivostí přijdou koníci sami a rádi se nechají pomazlit, s hlavou položenou v klientově klíně," dodává Katarína Holasová.

ČHSČeská hiporehabilitační společnost (ČHS) vznikla v roce 1993 a v současné době sdružuje 36 členských organizací ve většině krajů republiky a desítky individuálních členů. Každá organizace pracuje zhruba se 150 klienty, ročně se tedy jedná o více jak 5 000 lidí. K dispozici pro klienty je téměř 180 speciálně připravených hiporehabilitačních koní, kterým ČHS uděluje licenci pro jednotlivé obory hiporehabilitace na základě složení specializační zkoušky. Jednotlivá střediska se zabývají různými obory hiporehabilitace - hipoterapií, psychoterapií pomocí koní, parajezdectvím a aktivitami s využitím koní. ČHS také umožňuje vzdělávání pracovníků v jednotlivých disciplínách hiporehabilitace a vydává důležité dokumenty, jako jsou standardy péče, oficiální slovník, etický kodex, metodiky, atd. ČHS poskytuje zájemcům informace nebo rady, sdílí zkušenosti a příklady dobré praxe. Všechny potřebné informace včetně indikací a seznamu provozovatelů dle krajů najdou zájemci na webových stránkách České hiporehabilitační společnosti www.hiporehabilitace-cr.com.

Podobné články

Snad všem je známý příběh Martina Zacha, muže roku 2009, který nedlouho po zisku titulu částečně ochrnul. Život mu změnil exhibiční skok do vody.…

Dnes desetiletý Kuba se narodil s dětskou mozkovou obrnou. Navíc mu život komplikují ještě další diagnózy, jako je hypotonický syndrom, sekundární…