OH Rio očima chovatele - skoky

19. 7. 2016 The Horse Magazine Autor fotek: archiv THM

Olympijské hry nejsou jen sportovním svátkem, ale i svátkem chovatelským. Zatímco sportovní fanoušky při pohledu na jména kvalifikovaných jezdců a koní napadají myšlenky typu - kde naposledy startovali, jak dobře/špatně si vedli a jak se zdá být kůň dobře/špatně ovladatelný, chovatel k tomu přidává ještě otázky na jednotlivé koně – který plemeník je otcem, kdo je matkou, otcem matky, chovatelem, k jaké PK kůň přísluší, z jaké je rodiny, je to klisna, valach nebo snad plemenný hřebec, se kterým bych mohl svou klisnu připustit?

Chris Hector se na seznam koní kvalifikovaných na olympijské hry v Riu, které vypuknou v srpnu, podíval právě očima chovatele a přinesl tak velmi zajímavé shrnutí.

Při pohledu na seznam skokových koní kvalifikovaných na Olympijské hry v Riu jsem měl pocit, že bych mohl zůstat u A, tedy Argentiny. Vypadalo to, že jejich koně budou reprezentovat to, co najdu v celém seznamu. A měl jsem pravdu.

Argentinci mají kvalifikováno osm koní: dva jsou po Cornet Obolensky (Clinton - Heartbreaker), jeden po Cardento (Capitol - Lord), jeden po Clinton (Corrado I - Massetto), jeden po Indoctro (Capitol - Caletto II), jeden po Winningmoodovi (což je syn Darca, který je po Lugano van la Roche - Codex) a z Cassiniho dcery, a poslední je po Guidamovi, tedy synovi Quidama de Revel (Jalisco - Nankin).

For PleasureJediné, co jim chybí, je For Pleasure (Furioso II - Grannus), neboť právě on je nejvíce zastoupeným plemeníkem v seznamu koní pro OH v Riu, kam se kvalifikovalo devět jeho potomků. Navíc i jeho tři synové - For Keeps (om: Graphit), For Feeling (om: Monaco) a Forsyth (om: Dorian) mají každý po jednom kvalifikovaném potomkovi.

Dva hřebci mají v seznamu osm potomků, a to Cardento a Cornet Obolensky. Tři jich mají šest: Balou du Rouet (Baloubet du Rouet - Continue), Diamant de Semilly (Le Tot de Semilly - Elf III) a Indoctro. Další tři jich mají pět: Baloubet du Rouet (Galoubet A - Starter), Cassini I (Capitol - Caletto II) a Kannan (Voltaire - Nimmerdor).

Čtyři plemeníci mají uvedeny čtyři potomky: Colman (Carthago - Lord), Contender (Calypso II - Ramiro), Kashmir van Schuttershoeve (Nabab de Reve - Tenor Manciais) a Thunder van de Zuuthoeve (Argentinus - Nimmerdor).

Sedm plemeníků má v seznamu po třech potomcích: Quincy (neboli Quaprice du Bois Margot, Quidam de Revel - Lord), Vigo d'Arsouilles (Nabab de Reve - Fleuri du Manoir), Quick Star (Galoubet A - Nithard), Quidam de Revel (Jalisco - Nankin), Nabab de Reve (Quidam de Revel - Artichaut), Casall (Caretino - Lavall I) a Heartbreaker (Nimmerdor - Silvano).

Otcové matek

Zaměříme-li se na otce matek, narazíme na chovatelský klenot, Heartbreakera, jehož sedm dcer dalo koně kvalifikované na OH. Jsou tu ale dvě další legendy s šesti dcerami, a to Darco a Carthago (Capitol - Calando I). A opět nás to nutí ocenit roli rodiny Nijhof, která významným způsobem ovlivnila chov skokových koní, neboť Heartbreakerův stájový kolega Calvados (ex Sable Rose, po Uriel - Ibrahim) zde má čtyři dcery, stejně jako Cento (Capitol - Caletto II) a Nabab.

Hned osm plemeníků je otcem tří matek koní kvalifikovaných pro Rio: Cardento, Quidam de Revel, Voltaire (Furioso II - Gotthard), Contender, Indoctro, poslední výborný plnokrevný skokový plemeník Laudanum (Boran - Montaval) a Cavalier (Maykel - Othos). Jeden ze dvou nejznámějších vestfálských „P" hřebců, Polydor (Pilatus - Fruhlicht I) má také tři, druhý z „P", Pilot (Pilatus - Graphit), jen dvě, ale vsadil bych se, že pokud byste prozkoumali původy matek dále, narazili byste na mnohem více Pilotových dcer.

Plemenné knihy

Přestože jsou plemenné knihy navzájem krevně propojeny a počítání výžehů tak může být lehce zavádějící, není pochyb o úspěchu belgických chovatelů - s neuvěřitelným počtem 35 koní, jen o pouhých 7 koní méně než má KWPN s mnohem větším základem v podobě chovných klisen. Nizozemci mají pro Rio kvalifikováno 42 koní.

PK

Kdyby tři belgické plemenné knihy, tedy BWP, sBs (11 koní pro Rio) a Zangersheide (14 koní) zapomněly na své drobné neshody a spojily se v jednu, měly by 60 koní pro Rio a měly tak o pouhé 2 koně méně než součet počtu koní mocných německých plemenných knih: holštýnské (25), hannoverské (11), OS (10), vestfálské (10) a tradiční oldenburské (6).

AES má 6 koní a kdysi silná sestava z Irska se smrskla na pouhé 2 koně.

Chovatelé

SchockemöhleChovatelům skokových koní dominuje Paul Schockemöhle s 10 koňmi - všemi s OS výžehem (Oldenburg - International), tedy z plemenné knihy, u jejíhož vzniku hrál P. Schockemöhle klíčovou roli. A než si řeknete „Jasně, je to boháč!", tak se trošku zamyslete... 1 500 chovných klisen...

S chovem koní začal Paul Schockemöhle v roce 1974. Tehdy se bratři Alwin, Paul a Werner rozhodli zakoupit plemenného hřebce, který by působil na rodinné farmě v Mühlenu. V Schockemöhlovic rodině byl chov koní vždy tradicí. Jak otec Alois, tak i děd Alwin vlastnili plemenné hřebce. A přestože vlastní největší stádo chovných klisen, jaké kdy chov sportovních koní viděl, je to skutečný koňák. Alois Pollmann-Schweckhorst pro Paula mnoho let koně jezdil a zatímco jsme debatovali o úspěchu plemenného hřebce Chacca-Blue, řekl mi:

„Paul Schockemöhle jej hodně využíval, protože velmi brzy zjistil, jaké klisny pro něj má vybírat. Dle jeho názoru Chacco-Blue pasoval na mnoho jeho klisen, měl kolem 1 000 klisen, ale všechny je znal jménem. Když jste řekli jméno klisny, odpověděl: ano, bábu téhle klisny jsem koupil od Hartwiga Stenkina nebo Alwina Schockemöhle v roce 1970... Je příbuzná s tím a tím koněm. To jsou znalosti, které nikdo jiný nemá, a odtud pocházela řekněme ona intuice, jaké klisny Chacco-Blue potřebuje. Má největší zkušenosti, největší úspěch."

Jediným dalším chovatelem, který má v seznamu kvalifikovaných koní více než dva odchovance, je holanďan Cees Klaver se třemi koňmi. Cees se k úspěchu v chovatelském světě dopracoval postupně. Svou kariéru začal v 18 letech, kdy si otevřel jezdeckou školu.

„Začal jsem na pastvině, kde jsem pomocí provazu místo plotu ohraničil jízdárnu a půjčil si koně od farmářů v sousedství, které jsem používal k výuce. Poskytoval jsem také občerstvení, čímž se to pozvedlo. V té době byla jízda na koni luxusem a u mě mohli lidé jezdit za skutečně nízkou cenu...," řekl Cees Klaver Jenneke Smit v rozhovoru „Cees Klaver: úspěch díky vlastní vizi", který byl otištěn v KWPN International 1/2013.

Cees KlaverJezdecká škola se rozrůstala a stejně tak rostly Ceesovy ambice. Některé ze svých koní poskytl špičkovým skokovým jezdcům jako Sven Harmsen, Henk van de Pol, Rob Ehrens, Albert Voorn a Nathalie van der Mei a když se některé klisny vrátily po skončení sportovní kariéry zpět domů, začal se zajímat i o chov koní. Prodal jezdeckou školu, založil Stal Klaver s cílem chovat skokové koně, a jeho podnik úspěšně rostl a rostl. V dubnu 2014 tehdy sedmdesátiletý pan Klaver oznámil, že nechá vydražit 59 ze svých 200 koní a mírně ubere na svých aktivitách.

Je chovatelem dvou slavných plemenných hřebců současnosti - Taloubeta a Big Stara. Není náhodou, že jsou oba potomky francouzského plemeníka Almého. „K chovu využívám klisny z prověřených rodin a vybírám jim ponejvíce prověřené plemeníky. Musí to být elastičtí koně dobrého rámce, s „krví" a inteligencí. Nikdy jsem pro přilití oné „krve" nevyužíval plnokrevníky. Místo toho vybírám plemeníky, kteří předávají horkokrevný charakter, jako jsou např. ti s geny Anima a Almého."

Klaverovi koně kvalifikovaní do Ria jsou mixem francouzské, holandské a německé krve: Big Star (z 50 % Holanďan a z 50 % Selle Français), Taloubet (z 50 % Selle Français a z 50 % vestfálský kůň) a Taloubetdarco K Z (z ¼ Selle Français, z ¼ vestfálský kůň, z 1/8 Holanďan a z 3/8 Belgičan).

Příště budeme pokračovat koňmi drezurními...

Podobné články

Anastasja Vištalová se jako historicky první český sportovec v jezdectví dostala na paralympijské hry do brazilského Ria de Janeira. Svou…

Paralympijští sportovci z celého světa se v současné době účastní paralympijských her, které se ve dnech 28. srpna 2024 – 8. září 2024 konají v…