Návod na zaplétání klasických bobánků

20. 4. 2011 Alena Pětrošová Autor fotek: Katka Lipinská, Julie Šverčičová

Dnes přinášíme návod, jak zaplétat “english braids” neboli klasické bobánky, které kopírují horní linii krku. Potěší především zaryté nepřátele zaplétání :), protože jde o způsob jednoduchý, rychlý a zároveň dostatečně reprezentativní.

Bobanky1Jak hřívu na zaplétání připravit, najdete popsáno v minulém díle seriálu. Hřívu je opět potřeba vyprat, koníka naučit klidně stát.. ale to vše již bylo řečeno a vysvětleno, my se můžeme vrhnout na samotné zaplétání.

"English braids" se hodí jak pro koně s řidší hřívou, tak pro koně, kteří Bobanky2mají hřívu trochu hustší. V zásadě záleží na umu zaplétajícího, jak si s tlustšími copánky poradí. Ať tak či tak, je potřeba, aby hříva nebyla příliš dlouhá. Jak bylo správně řečeno v diskuzi k minulému dílu seriálu, počet bobánků také opticky upravuje krk: větší počet drobných bobánků krk opticky prodlužuje, menší počet větších bobánků ho naopak opticky zkracuje.

 

Bobanky3Pomůcky a potřeby k úpravě hřívy

Před zaplétáním klasických bobánků si připravíme opět židličku nebo schůdky pro zvýšení pozice při zaplétání, kartáč nebo hřebínek na důkladné rozčesání hřívy, hřebínek s hustšími zuby pro tvorbu copánků, skřipec nebo sponu, vodu v lahvi s rozprašovačem na zvlhčení žíní, gumičky ve stejné nebo kontrastní barvě (případně ještě lepící pásku, chceme-li bobánky na závěr zvýraznit), nůžky a na konec pro zpevnění lak na vlasy nebo cukrovou vodu.

 

 

Jak zaplést klasické bobánky krok za krokemBobanky4

Začátek práce v podstatě kopíruje způsob zaplétání rozetek. Hřívu, která padá koníkovi na obě strany krku, je potřeba sčesat na jednu stranu krku. Postupně žíně rozdělíme na jednotlivé culíčky (záleží na nás a na krku koně, jestli budou spíš tenké nebo spíše tlustší) a pro vytvoření jasných linií mezi jednotlivými bobánky si pomáháme kovovým hřebínkem - jako při tvorbě pěšinky ve vlasech. Každý culíček zajistíme gumičkou (viz foto v minulém díle). Postupujeme od týlu směrem ke kohoutku koně. Volnou hřívu si upevníme stranou skřipcem, aby nám nepřekážela. V okamžiku, kdy máme do culíčků rozdělenou hřívu po celé její délce, je třeba překontrolovat, jestli jsou culíčky stejně široké a zda jsou mezi nimi stejné mezery. (Tip: pro rozšíření střední části krku můžeme naschvál hřívu na culíčky rozdělit tak, aby se od týlu ke středu krku jednotlivé culíčky postupně Bobanky6malinko rozšiřovaly a posléze od středu krku ke kohoutku zase postupně zužovaly.)

 

Poté začneme jednotlivé culíčky splétat do copánků (běžně známým způsobem křížení tří pramínků). (1) Nezapomeneme si předtím žíně v jednotlivých culíčcích navlhčit vodou, aby se nám s ní lépe pracovalo. Na rozdíl od tvorby copánků při pletení rozetek zde od začátku splétání držíme culíček tak, aby směřoval podél krku stejně, jako padá hříva. Samozřejmě ale všechny culíčky na jednu stranu. Copánek při splétání dobře utahujeme a koneček stáhneme gumičkou: na koneček copánku navlékneme gumičku v barvě hřívy, překřížíme a znovu navlékneme. Potom gumičkou ještě jednou překřížíme a navlékneme, ale tentokrát neprotáhneme gumičkou volné konečky žíní celé, ale jen do půlky délky. (2) Vznikne nám tak konec copánku z přeložených volných žíní (konečky žíní v copánku tedy směřují nahoru k základně onoho copánku), čímž zajistíme, že bobanky8nám konec hřívy spletené do copánku nebude někde nevzhledně přečnívat a "strašit". (3)

 

V okamžiku, kdy máme hřívu zapletenou do copánků po celé délce, můžeme přistoupit k poslednímu kroku úpravy. Vezmeme do ruky copánek a přeložíme jej napůl tak, že konec copánku strčíme pod jeho základnu. (4) Potom jej Bobanky9přeložíme ještě jednou napůl (opět vzdálenější část pod základnu), takže je z něj teď vidět jenom čtvrtina. (5)Takto překládaný copánek levou rukou přidržíme ve tvaru bobánku, který se nám překládáním vytvořil, a pravou rukou upevníme gumičkou. Pokud nemáte v úmyslu bobánky nakonec ještě obtočit lepící páskou, doporučuji bobanky10zafixovat bobánek raději dvěma gumičkami. (6) Stejně postupujeme po celé délce hřívy. (7)

 

Až tímto způsobem vytvoříme bobánky po celé délce krku, z odstupu zkontrolujeme, jestli tvoří hezkou pravidelnou linii. Křivý bobánek Bobanky11se můžeme pokusit narovnat tím, že ho prostě uchopíme tak, jak je do prstů a "posuneme" tam kde má být. Malé nerovnosti jde opravit takto, při větších je potřeba bobánek poskládat z copánku znova. Pokud chceme, zvýrazníme a zpevníme bobánky lepící páskou. Nakonec vše zajistíme přestříkáním lakem nebo cukrovou vodou a nezapomeneme nůžkami odstřihnout případné nevzhledné volné žíně.

 

A takhle to může vypadat, když máme hotovo:

bobánky

Podobné články

Vánoční svátky a konec kalendářního roku jsou dny sváteční. Někteří se na ně chystají plni elánu a nadšení, jiní vidí spíše honičku a povinnosti.…

Chcete pro svého koně boty, ale nevíte, jaké boty vybrat a co vše hraje roli při jejich výběru? Zkušenosti z praxe možná napoví! A proto jsme…