Mladí skokoví koně a soutěže

31. 8. 2023 Reiter Revue International Autor fotek: Šárka Votavová

Chvíle, kdy se čtyř- a pětiletí koně poprvé představí na závodech, často určuje jejich sportovní budoucnost. Vestfálská rozhodčí Elfriede Schulze Havixbecková se zaměřila na důležité body parkurových soutěží pro mladé koně. V ideálním případě by měl být mladý kůň na parkuru pozorný, důvěřovat svému jezdci, nechat se vést na skok, být na přilnutí a skákat uvolněně a s radostí.

Koně, kteří při skákání ve volnosti správně krčí zadní nohy, tak většinou činí i pod jezdcem. Naopak i koně, kteří ve volnosti nepředvádí přílišné nadání, mohou být dobrými skokovými koňmi! „Techniku se kůň učí postupně nabýváním zkušeností, čemuž napomáhají gymnastické řady, in-out, kavalety - jednou postaveny na delší a jindy na kratší vzdálenosti. Optimální je vzdělávat koně co nejrozmanitěji. Výška překážek se u mladých koní nemá z počátku vůbec řešit," říká Schulze Havixbecková.

Každý jezdec by měl umět odhadnout své vlastní schopnosti a um a spolehnout se na svého trenéra, který by mu měl upřímně a po pravdě říci, kdy by byl pro mladého koně vhodnější schopnější a rutinovanější jezdec. Někteří koně jsou mazaní a po dvou zpackaných závodech vědí, že nad jezdcem zvítězili. „Takoví koně nikdy nebudou spolehlivými skokovými koňmi," varuje německá rozhodčí. Co se hodnocení týče, je třeba vzít v potaz fakt, že zkušení jezdci vypadají i na slabším koni lépe. Profesionálové jsou ostřílenými jezdci a rozhodčí se u takových dvojic musí důkladně zaměřit na to, co je skutečně přirozeným nadáním koně a co je vliv jezdce.

Cesano-V - vítěz KMK pro šestileté hřebce a valachy

Položení základu

Jsou koně, kteří nemají styl skoku, který by si rozhodčí u těchto soutěží přáli vidět. Ale i z těchto koní mohou být kvalitní sportovní koně. „Start v soutěžích pro mladé koně má smysl pro každého koně, neboť jsou tyto parkury postaveny nezáludně a pro koně příjemně s ohledem na jejich věk. Překážky jsou nekomplikované, linie nejsou těžké, ideální pro první a pozitivní zkušenosti a tím pádem i položení základu pro budoucí sportovní kariéru," říká Schulze Havixbecková.

Jsou také koně, kteří mají z překážek velký respekt a neodskočí proto racionálně. V takovém případě mají často dobrou akci předních nohou, ale jsou stažení, křečovití a zkroucení. Jak říká Schulze Havixbecková, jedná se o koně, kteří ještě potřebují získat sebedůvěru a důvěru v jezdce, občas ale také bohužel o koně, kteří byli doma špatně nebo příliš trénováni - což by nemělo zůstat bez opatrného a vhodného komentáře rozhodčích.

Tempo a linie

Pro mladé koně jsou nezbytné velké oblouky, které je možné plynule projet. Pozor, některá venkovní kolbiště svádí k příliš dlouhým obloukům, které mohou vyústit v překročení časového limitu. Na překážky je třeba najíždět středem a kolmo, stejně tak důležité je dodržování daných distancí. Tempo by mělo být čerstvé a pravidelné, ale především individuální, neboť každý kůň je jiný: menší koně často potřebují rychlejší základní tempo.

Někdy to prostě nevyjde...

Když se koni přes překážku nechce...

Jedině kladné zkušenosti jsou dobrým základem pro kariéru sportovního koně," varuje Schulze Havixbecková. Jakmile jezdec zjistí, že koni chybí v parkuru důvěra, pak by neměl v soutěži pokračovat (jedná-li se o férového jezdce). V takovém případě je dobré se pořadatele optat na možnost tréninku na místě v následující den (v případě, že nejsou závody příliš daleko od vaší domovské stáje). Někteří pořadatelé také umožňují trénink na místě den před závody. Pokud této možnosti využijete, zařaďte do tréninku takové překážky, které koni dodají sebedůvěru.

Nastanou situace, kdy chce kůň před skokem vybočit a jezdec se samozřejmě snaží situaci zachránit. Pokud kůň přes překážku přeci jen skočí, rozhodně to není v ukázkovém stylu. Nastane-li taková situace jednou, není to tak strašné, ale pokud se to opakuje vícekrát, má to významný vliv na hodnocení. V takovém případě radí Schulze Havixbecková, aby se jezdec zaměřil na přiježděnost koně a rutinu. Optimální je navštívit za účelem tréninku různé stáje v okolí, aby si tak kůň co nejvíce zvykl na nejrůznější situace a prostředí.

U čtyřletých koní je často dovolena prohlídka parkuru na koni, což jim dodává na důvěře. Pravidlem ale je, že se musí jet v kroku a jezdec musí být dle pravidel vhodně oblečen. Koně si mohou překážku prohlédnout z blízka a „očichat". Nevidíme rádi, když jsou koně při prohlídce parkuru vedeni ošetřovateli na ruce," říká Elfriede Schulze Havixbecková. Pokud se umístíte či vyhrajete a váš kůň je bázlivější, nestresujte jej při dekorování a kokardu raději nechte připnout na rajtky či podsedlovou dečku.

Wanda - vítězka finále KMK pro čtyřleté klisny

Domácí příprava

Protože na závodech jsou základem úspěchu skokový styl a jezditelnost, je třeba se doma zaměřit na prostupnost koně a spolupráci koně a jezdce. A bez drezurní přípravy to nejde. Trénink by měl být ovšem rozmanitý, k čemuž patří gymnastické řady, tréninkové parkury (ne vyšší než je požadovaná výška na závodech!) a pro relaxaci se hodí vyjížďky do terénu.

Minule jsme si i pomocí nákresů představili některé varianty vhodných tréninkových skoků...

 

Podobné články

Prvních 15 až 20 minut v kroku můžete využít pro trénink efektivně – a hodně typických problémů tak řešit už při rozehřívání. Jak ale na to?

Valach jménem Savigny při práci často ztuhne. Bolí ho hřbet, nebo je to v hlavě? S drezurní trenérkou Sabine Ellinger odhalíme jádro problému.