Když bolí celý člověk

Nedávná diskuze na téma bolavých zad, kloubů a jiných zdravotních problémů jezdců mě inspirovala k sepsání článku, který by mohl být mnohým aspoň návodem, stopou, po které by se mohli vydat směrem k bezbolestnému zdravému životu.

Všichni to známe. Nevydržíme delší dobu stát, protože nás brzo začnou bolet záda, hledáme, o co se aspoň trochu opřít, vstáváme ztuha, lupe nám v kloubech, začínáme cítit kyčle, pobolívá koleno, loket, rameno, bolí nás často hlava. K tomu trpíme třeba chronickou rýmou, nebo máme stále studené nohy, různé alergie… A než povolí na koni ztuhlá záda, to je doba.

Dnes si však umíme již pomoci, a to vlastně díky „našemu“ člověku, jedné obyčejné ženské od koní v Německu. Pomáhala sedlákovi ve stáji, ošetřovala zvířata, ale i lidi. Své znalosti sedlákovi předala a on pak napravoval lidi z širokého okolí, pomáhal jim při problémech s páteří. Majitel nedaleké pily Dieter Dorn hleděl na sedláka s nedůvěrou, dokonce se mu vysmíval. Ovšem jen do té doby, než si při zdvihání kmene stromu sám „opatřil“ ústřel a už se nenarovnal. Bolest ho přinutila „jít ke křížku“ a poprosit sedláka o pomoc. Ten ho bolesti zbavil, ale D. Dorn byl tak okouzlen jednoduchým postupem, že sedláka požádal, zda by se ho sám mohl naučit. Sedlák souhlasil, ale než mohl svoje znalosti D. Dornovi předat, zemřel. Dieter Dorn se sám pokusil metodu obnovit, začal pomáhat lidem v okolí, dle intuice hledal správné postupy a začal rozvíjet vlastní metodu. Od té doby uplynulo pouhých 30 let, pan Dorn stále ještě žije a stačil vyučit řadu kvalitních terapeutů. Tito průkopníci dali své zkušenosti dohromady, metodu dále zdokonalili a zároveň je praxe přivedla k objasnění souvislostí možných psychických i fyzických problémů v těle při posunutí daného obratle. Díky tomu dnes víme, že když má člověk problém třeba s močovým měchýřem a bolestmi v kolenou, prověříme obzvlášť pečlivě třetí bederní obratel...

Dornova metoda

...není nic jiného než šetrná manuální terapie obratlů a kloubů. Její pomocí mohou být přesně uvedeny do správné polohy vysunuté obratle, skoliozy, odstraněny akutní i chronické bolesti zad a kloubů, a to za aktivní účasti pacienta. Podstatou a hlavním rozdílem od klasické chiropraxe je nenásilí. Nepoužívá se zde žádné trhnutí, takže nedochází k blokacím energetických drah, k tělesnému šoku, natažení svalů nebo vazů, k mikrotrhlinkám tkáňových ani kostních struktur. Dornova metoda využívá pohybu příslušné nohy nebo ruky při uvádění obratle nebo kloubu do správné polohy a obchází tak jejich svalovou ochranu. Dornovou metodou se pacient může zbavit akutních i celoživotních zdravotních útrap, ale jeho spoluúčast je nezbytná, bez ní k úspěchu nedojde. Po terapii je potřeba denně krátce cvičit a udržovat tak klouby v poloze, dostatečně pít a změnit některé chybné životní návyky. Úspěch se obvykle dostaví po 2-3 ošetřeních (za stálé spoluúčasti pacienta i v mezičase), těžké případy vyžadují samozřejmě času více.

Prvně se při ošetření rovná délka nohou: začíná se kyčelními klouby, kde bývají největší problémy, následují kolena a kotníky. Potom přijde na řadu pánev a kostrč. Srovnat pánev vyžaduje v mnohých případech od terapeuta opravdu maximální fyzický výkon, ale často se přesto nepovede napoprvé dát ji do definitivní správné polohy a je třeba více ošetření. Před další prací pokládáme pacienta na lehátko a pomocí Breussových masáží si připravíme záda resp. páteř k snadnějšímu ošetření. K němu dochází potom ve stoje a mírném předklonu u bederní páteře a v sedě u hrudní a krční páteře. Po té nasazujeme baňky, jsou-li potřeba, a práci končíme na kloubech ramen, loktů, zápěstí, prstů a čelisti.

Celá terapie trvá nejčastěji dle zdravotního stavu pacienta 2 až 4 hodiny. Někdy se člověku uleví hned a je mu velmi dobře. Obvykle však dochází k vedlejším příznakům svědčícím o hlubokém zásahu do organismu. Vlivem uvedení kloubů a obratlů do správné polohy dojde k upravení energetických drah v těle, k vytlačení zplodin a toxinů, které byly skryty a tento proces nemusí být právě příjemný. Člověku je někdy nedobře, může mu být nevolno, dostaví se průjem, únava, objeví se příznaky některých zdravotních problémů, které dřív míval, a to někdy hned, někdy až třeba během týdne po ošetření. Důležité je v té době opravdu hodně pít, aby mohlo dojít k intenzívnímu vylučování zplodin, cvičit doporučený cvik, nevracet se ke špatným návykům. Neocenitelným pomocníkem v této době jsou i zelené potraviny - Chlorella a Mladý ječmen. (Mladý ječmen působí nejen jako silný přírodní detoxikant, ale hlavně jako mimořádný zdroj živin nutných pro regeneraci a uzdravení organismu. Účinky zelených potravin by vydaly na samostatný článek.)

Vynikající zkušenosti máme s odstraňováním bolestí hlavy a migrén, pokud jejich původ je „od páteře“, což je ovšem většina. Efekt je okamžitý.

Zmíněná Breussova masáž je nezbytným a velmi příjemným doplňkem Dornovy metody. Používáme ji jako přípravu na napravování páteře, protože svalstvo a tkáň se masáží dobře uvolní a přístup k obratlům je snazší. Při masáži mohou často být bezbolestně uvedeny do správné polohy i posunuté bederní či hrudní obratle. Automatickým ošetřením akupresurních bodů hlavně na meridiánu močového měchýře se mohou také uvolnit blokády a duchovní napětí. Breussova masáž je jediná metoda, která pomáhá při "houseru" a pacient ji snese. Charakteristické pro Breussovu masáž je použití výhradně třezalkového oleje, který se velmi dobře vstřebává až do samotných chrupavek a zvyšuje jejich pružnost.

Chceme-li si udržet zdraví a netrápit se ve stále zkracujících se intervalech vracejícími se různými bolestmi a zdravotními problémy, musíme se začít o své tělo starat. Čím dříve, tím lépe. Zatím je však spíše zvykem jít až s rozjetým problémem k lékaři. Přitom by stačilo, kdybychom o sebe více dbali a dopřáli svým tělesným schránkám aspoň občasnou kontrolu, jako ji dopřáváme i svým autům v servisu. Kdo své auto potřebuje k obživě, jistě se o něj stará co nejlépe. Svá těla potřebujeme k životu, jsou na tom však často hůře, než naše auta.

Podobné články

Nemůžeme se dočkat, kdy už budeme u svého koně, jenže když už se k němu konečně dostaneme, nic nejde tak, jak jsme si představovali... V článku…

Minulý týden vás zaujal článek Lisy Champion o správném držení těla. Navazujeme na něj cviky speciálně určenými pro jezdce, které vám pomohou v sedle…