Kdo povede drezurní pony žebříček 2015?

7. 3. 2016 EQCH redakce Autor fotek: archiv redakce, Anna Kostohryzová

Jaký by to byl únor, kdyby neproběhla nějaká „kauza“. Z jakéhosi důvodu právě tenhle měsíc je na ně nejbohatší, ať už se týkají koňského welfare, nebo sportu. A ponysport je zjevně v kurzu, loni jsme se přibližně v této době zabývali sporem o centimetry přerostlého Rikiho (mimochodem letos již závodil jako velký kůň) a také pony žebříčkem. Letos tedy, jak jinak, opět pony žebříček.

Svou stížnost nám zaslala matka jedné z našich nejlepších drezurních pony jezdkyň Zuzany Balouškové. O co šlo? O nic menšího než o prvenství v kategorii dětí 13-16 let v drezuře. Zuzana celý rok závodila a sbírala body do žebříčku. Jedná se o zkušenou závodnici a zdálo se zřejmé, že se svou talentovanou pony klisnou Lipton Samba bez problémů zvítězí. Tím spíše, že její nejvážnější soupeřka, Sára Vingrálková, do této kategorie přestoupila teprve letos. Nicméně když byly v září dopsány Sářiny výsledky ze zahraničních závodů z března a dubna, byla to Sára, kdo vedl. Zuzana se rozhodla po poradě s trenérkou vyjet na zahraniční závody, které mají větší koeficient, a body do žebříčku ještě doplnit. Počítání žebříčku není zrovna jednoduché, úlohy jsou koeficientovány podle obtížnosti a zahraniční úlohy v pravidlech žebříčku (přikládáme v souboru pod článkem) nejsou uvedeny. Zuzana Baloušková starší proto kontaktovala zpracovatelku žebříčku, Ing. Michaelu Pavlisovou, s dotazem, jaký koeficient bude použit k jejich přepočtu.

vs„Protože zahraniční úlohy nejsou v žebříčku uvedené, čili nemůžete zkontrolovat, jestli byly nebo nebyly body započteny správně, už to je proti pravidlům. P. Pavlisová mi odpověděla, že konkrétní koeficient bude započítávat až při výpočtu do pony žebříčku a sdělit mi ho nemůže. Nicméně při uveřejnění výsledků v dalším měsíci bylo Zuzce připsáno bodů dost, opět jsme se nedozvěděly, jak byly vlastně spočítány, ale odpovídaly podle nás obtížnosti úloh, čili jsem se dál nedotazovala. Po bodovém ohodnocení z tohoto zahraničního startu nám vyšlo, že pokud pojede v zahraničí další úlohy, vyhraje celkové hodnocení. Čili jsme v prosinci vyjely na dvoudenní drezurní závody do Rakouska, tam byla dvakrát první a dvakrát druhá v poměrně těžkých úlohách, čili dle přepočtu, bráno podle minulých závodů, body byly v součtu s tím, co již měla, na první místo. Opět jsem výsledky, vždy s kopiemi výsledkových listin, zaslala ke zpracování a dle vyhodnocení na konci prosince Zuzka opravdu vyhrála, nikdo nenapsal, že by body místo procent v hodnocení úloh měly mít nějaký vliv na přepočet bodů do pony žebříčku.

Jaké bylo naše rozčarování, když jsem se až dne 9. 1. 2016 (když výsledky jsou již z října) ze stránek pony komise dozvěděla, že jí byly body sníženy, a to podstatně (o víc než 100), a tím pádem vyhrává Sára Vingrálková. Důvod - cituji: Opraven byl říjnový výsledek rakouské drezurní úlohy L4 -hodnocení bodově (nikoli procenticky z jednoho místa), kde dle našich pravidel nemůže být použit koeficient vyšší než pro naši drezurní národní úlohu L0, také hodnocenou z jednoho místa. Zásadně s tímto výmyslem p. Pavlisové nesouhlasím. Dcera jela různé úlohy, všechny stupně L (L2, L4, LM1 a LM 4), navíc mezi jezdci kategorie R2 a vyšší a určitě ne na úrovni naší úlohy L0!"

Zuzana Baloušková také hned jednala - kontaktovala Ing. Michaelu Pavlisovou a současně zaslala stížnost na Výkonný výbor ČJF. Stížnost se týkala několika věcí:

  • Faktu, že v pony žebříčku není uveden seznam zahraničních úloh s koeficientem, aby si každý účastník mohl výsledek spočítat a zkontrolovat (dle paní Balouškové se jedná odhadem o 10 úloh).
  • Jak je možné, že v pravidlech pony žebříčku není uvedeno nic o tom, že se úlohy budou započítávat dvěma rozdílnými způsoby podle toho, zda bude výsledek v procentech nebo v bodech? V takovém případě by se tedy na způsob rozhodování a hodnocení neměl brát zřetel.
  • Když je provedena změna v počítání úloh, jak může být provedena až při uzavírání výsledků, čímž jsou někteří soutěžící poškozeni, a aniž by byli soutěžící informováni?

K dokreslení celé situace by ještě bylo na místě uvést fakt, že se nejednalo o první rakouské národní úlohy na závodech CDN, ze kterých byly započítávány body do žebříčku. V letech 2012 a 2013 se rakouských národních závodů zúčastnilo několik pony jezdkyň, mimo jiné zmíněná Sára Vingrálková a Michaela Pavlisová mladší. I v těchto případech přepočet odpovídal prvnímu počítání z října, podle kterého by Zuzana Baloušková měla zvítězit. Hrálo roli, že letos se k počítání pony žebříčku mohla vyjádřit Sářina maminka Simona Vingrálková, členka pony komise, která si nyní povšimla, že Zuzanin výsledek z Rakouska je neobvykle vysoký?

Na stížnost reagovala Michaela Pavlisová vyjádřením jménem celé pony komise, z něhož vyjímáme nejdůležitější pasáže. Celé znění stížnosti i odpovědi si můžete přečíst zde.
vs„Dle rakouských národních pravidel jsou zmíněné úlohy předváděny na zkráceném obdélníku 20 x 40 m a hodnoceny bodově z jednoho místa. Na výsledkových listinách rakouské federace je tedy uveden výsledek „punkte" a kolonka % je prázdná. Náš výkonnostní žebříček hodnotí drezurní zahraniční starty od stupně L včetně dle dosaženého procentického hodnocení - viz níže tabulka - nikoli bodového. Podotýkám, že výsledek 7,8 bodů /z jednoho místa/ na CDN-C je kvalitou výkonu nesrovnatelný s výsledkem 78 % získaným ve FEI úloze /DD, DJ, FEI pony/ hodnocené minimálně 3 rozhodčími. Pro srovnání - vítězka ME pony v drezuře 2015 získala 81 % za svou úlohu FEI pony jednotlivci.

Po zveřejnění říjnového výsledku jsem konzultovala započítání na zasedání pony komise. Po prostudování našich pravidel jsem tedy zpětně použila koeficient pro českou národní drezurní úlohu L0 hodnocenou z jednoho místa bodově a ve výsledkové listině převedenou na procenta. V žebříčku se vyskytnou při započítávání bodů situace, kdy se musím rozhodnout a řešit situaci nejblíže našim pravidlům, a tak se i v tomto případě stalo.
Nejde o nedostatek či mezeru v našem žebříčku. Obtížnostní stupně i body za procentické hodnocení jsme sestavili na základě dlouhodobých zkušeností a v porovnání s kvalitou našich jezdců tak, aby soutěž na CDI resp. CDIOP za výborných 60-64 % byla vždy hodnocena v žebříčku výše než 1. místo na regionálních závodech v ČR či v zahraničí nižší obtížnosti.

Započítání výsledků bylo v souladu s naším žebříčkem, legislativou, ale i z „morálního hlediska". Pro porovnání s výsledky z CDIP, příp. CDIOP, kde se naše jezdkyně (Z. Baloušková se mezinárodních závodů ani v Brně nikdy nezúčastnila) účastní několikrát do roka a dosahují výsledků kolem 60-64 % - pak hodnocení takového startu je 49-70 bodů od 3-5 rozhodčích na velkém obdélníku. Tedy v těžké mezinárodní konkurenci si mohou jezdci domů přivézt např. 150 bodů z třídenních závodů. Vítěz MČR pony v drezuře 2015 získal ve 3kolové soutěži st. L - finále obtížnostně stejně s ME pony - hodnocené 5 rozhodčími 131,25 bodů za 3denní soutěž, za finále ČDP pony 2015 - opět 3kolová soutěž - obtížnostně jako MČR pony 57,75 bodů. ... Jezdkyně Baloušková si z dvoudenních závodů v Rakousku měla započítat za 3 prosincové starty - 91 + 65 + 44 + říjnový start 83 - celkem 283 bodů. Podotýkám, že tímto hodnocením 4 úloh by v našem žebříčku obsadila 6. místo ze 71 pony dvojic. Následným použitím koeficientu L0 - 44 + 44 + 44 + 44 - celkem 176 bodů. I přesto zůstala tato hodnocení jedněmi z nejvyšších v drezurním žebříčku za jednotlivé starty.

Pravidla pony žebříčku nikdy neobsáhnou koeficienty všech zahraničních národních úloh. Ale hodnocení FEI úloh v našem žebříčku je dané, jsou platné pro celý svět a tudíž koeficienty a rozhodování budou vždy stejné. Je tedy na přihlašovateli dvojice, do jaké úlohy danou dvojici přihlásí. Není mojí prací soudit, jestli máme děti výkonnostně posouvat dále nebo je honit za body žebříčku, ale je v mém zájmu dohlížet na regulérnost zpracování žebříčku.
Zuzana Baloušková patří v naší pony drezuře mezi nejlepší jezdkyně a je velká škoda, že doposud nevyužila svého talentu k reprezentaci naší vlasti a tím i ČJF na mezinárodní úrovni."

vsVýkonný výbor ve svém zápisu z 18. 1. uvádí, že se stížností zabýval, vyslechl názor pony komise a vzal na vědomí její rozhodnutí. Znovu se stížností zabýval 3. 2. za účasti pozvané Zuzany Balouškové, kdy pověřil drezurní komisi přiřazením zahraničních drezurních úloh k českým, na jehož základě žádal komisi o přepočítání a případné upravení žebříčku.

Toto se ukázalo jako velmi náročný úkol. Tři členové drezurní komise, manažerka Renata Habásková a zkušení drezurní rozhodčí Iva Schützová a Vít Čmolík, vyjádřili své výhrady k takovému porovnání úloh a v přiřazování k našim úlohám se lišili. Shodli se ale na tom, že možná s výjimkou úlohy L2 se jedná o úlohy náročnější než zmíněná L0, jejíž koeficient byl použit. Současně ale naznačili, že rozhodování z jednoho místa bodově podle jejich zkušenosti bývá vždy benevolentnější, takže je velkou otázkou, zda by bylo možno dosáhnout tak vysokého výsledku, pokud by hodnotili tak jako u nás tři rozhodčí procentuálně. (Kompletní vyjádření všech tří rozhodčích najdete v příloze pod článkem.)

Generální sekretářka poté zaslala Zuzaně Balouškové a členům pony komise toto vyjádření:

„Ráda bych Vás tímto informovala o stanovisku Výkonného výboru ČJF k tolik diskutovanému pony žebříčku 2015. VV výbor vyslechl na svém zasedání dne 18. 1. 2016 zástupce pony komise, jakožto pořadatele zmiňovaného žebříčku. Na základě informací zjištěných nejen na tomto zasedání se členové VV rozhodli vyhovět žádosti paní Balouškové a na Výkonném výboru dne 3. 2. 2016 vyslechli i ji, jakožto stěžovatelku. Na základě všech zjištěných skutečností se VV rozhodl požádat odbornou drezurní komisi o nezávislé vyjádření - konkrétně o přiřazení rakouských drezurních úloh k úlohám národní obtížnosti. Vyjádření tří zástupců drezurní komise naleznete níže v textu. Výkonný výbor tímto žádá pony komisi, aby na základě tohoto odborného a nezávislého posouzení přepočítala a případně upravila bodové hodnoty v žebříčku za rok 2015."

K tomu došlo 9. 2. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo na galavečeru pony 13. 2. 2016. Pony komise svůj postoj nezměnila a vítězkou byla vyhlášena Sára Vingrálková. Simona Vingrálková následně odstoupila z funkce členky pony komise. Zuzana Baloušková se ceremoniálu nezúčastnila a den poté (tj. 14. 2.) zaslala dotaz výkonnému výboru, proč výsledky nebyly upraveny.

O aktuální vyjádření jsme požádali manažerku drezurní komise, Mgr. Janu Perníčkovou:
Byla jsem požádána o vyjádření k věci za pony komisi ČJF. Názory pony komise jsou jasně zformulovány v rozsáhlém stanovisku ing. Pavlisové, které p. Baloušková cituje. Věc byla projednávána na VV ČJF dne 18. 1. 2016, kde byla tomuto našemu stanovisku vyjádřena jednoznačná podpora. Jde již mimo pony komisi, že věc byla poté ještě projednávána. Poté jsem dostala zde rovněž citované doporučení VV ČJF s odborným posouzením tří renomovaných drezurních odborníků s tím, že věc máme znovu promyslet, přepočítat a případně, pokud by bylo třeba, opravit. Přepočítali jsme a zůstali u původního rozhodnutí. Máme v podstatě stejný názor s drezurními specialisty a přitom se všechny posudky drobně liší - ani u jedné úlohy se zcela neshodli, čili z toho jasně plyne, že vždycky zde bude rozhodovat určitá subjektivita. Nelze mít zpracovanou tabulku pro všechny národní úlohy okolních států, čili v tomto případě kompetence odborně rozhodnout a přiřadit k odpovídající úrovni náleží zpracovateli pony žebříčku. Jakýkoli žebříček prostě vždycky bude trochu subjektivní a nebude nikdy stoprocentně „spravedlivý", protože má snahu přirovnat k sobě výkony v různém čase, na různých kolbištích atd.

Dle sdělení legislativní komise máme i žebříček posuzovat podle platných českých pravidel, a to i pokud jde o výsledky získané na národních závodech v zahraničí. Proto bylo pro naše posouzení zásadní, že od r. 2014 bylo v našich pravidlech zcela zrušeno tzv. rozhodování drezurních soutěží jednou známkou. Pouze v některých úlohách (stupně Z nebo např. právě L0) je možnost rozhodovat tzv. od jednoho stolu, čili dva rozhodčí, ale známkují každý cvik a výsledek je následně v procentech. Podle toho bylo k výsledkům přistupováno. Paní Baloušková poukazuje na několik startů v zahraničí do roku 2013, které byly absolvovány různými dětmi hlavně pro splnění podmínek našeho reprezentačního řádu, aby mohly poté již pokračovat v těžších soutěžích na mezinárodních závodech CDIP nebo na soutěžích FEI. Ty nejsou vůbec relevantní, jelikož v té době ještě platila stará pravidla. Jinak oprava říjnových výsledků byla provedena na základě upozornění a stížnosti p. Vingrálkové, na což má stejně jako p. Baloušková jistě právo. Bohužel kvůli jiným průtahům (nedodání výsledků některými pořadateli a nezpracování do výsledků na webu ČJF) se zpozdilo vydání pořadí žebříčku na konci roku. Pro pony komisi je kauza skončena, pokud p. Baloušková hodlá věc řešit v jiných orgánech ČJF, jde to mimo nás a ani nejsem o tomto informována.

Výsledkem pro český pony sport je, že od sezony 2016 je vydávání pony žebříčku jako iniciativa pony komise ČJF zrušeno a pouze povedeme pracovní statistiku na našem programu. Bohužel, problémů bylo více, mnohokrát spočívají v nepozornosti rodičů, kteří svým dětem neohlídají dodání výsledků nebo nezkontrolují správnost zpracování, případně dále v nepořádku některých pořadatelů s odevzdáváním výsledků a neschopnosti ČJF je za to sankcionovat atd... Většinou jsou věci řešeny pozdě, když už se k nim nelze vracet, zato s velkými emocemi a samozřejmě pak jsou smutné děti. Bohužel již druhý rok dva až tři měsíce po ukončení žebříčku řešíme stížnosti místo koncepční práce pro pony. Navíc někteří rodiče byli schopni kvůli výsledkům v žebříčku uhonit děti i poníky... Ze všech těchto důvodů tedy pony žebříček končí.

Za pony komisi České jezdecké federace
Mgr. Jana Perníčková, manažerka

A vyjádření Výkonného výboru:

Děkujeme za Váš zájem o vyjádření ČJF ke kauze drezurního pony žebříčku 2015. Výkonný výbor se tímto tématem opakovaně zabýval. Jak sama píšete, problematika je to poměrně obsáhlá a složitá, a proto se členové výkonného výboru snaží získat co nejvíce informací a i přesto, že chápeme zájem jednotlivce a veřejnosti, snažíme se k tomu přistupovat systémově a vyvodit takové závěry, aby se podobná situace v budoucnu nemohla opakovat. Vyhlašovatelem jednotlivých žebříčků jsou komise disciplín a to historicky na základě dobré vůle a snahy o zpestření sportu pro veřejnost i účastníky. ČJF si této snahy cení, neboť bez ní by byl náš sport ochuzen. Zároveň jsme si ale vědomi, že je třeba žebříčky systematizovat, což je jeden z nejbližších cílů vedení ČJF a pevně věříme v podporu této myšlenky jednotlivými komisemi jakožto dosavadními vyhlašovateli. Zavedení jednotného systému by mělo vést ke zpřehlednění situace a zlepšení formy. S paní Balouškovou jsme v kontaktu a v rámci naší legislativy tomuto problému věnujeme odpovídající pozornost.

S přáním pěkného dne/ Best Regards

Veronika Jiroutová
Generální sekretář/Secretary General

Na doplňující dotaz, jaký přesně má VV názor na probíhající kauzu, nám dorazila ještě tato odpověď:

Vzhledem ke sděleným skutečnostem rozhodl VV na svém 12. zasedání, dne 3. 2. 2016, pověřením drezurní komise přiřazením konkrétních zahraničních drezurních úloh k českým drezurním úlohám a žádá pony komisi, aby na základě tohoto odborného a nezávislého posouzení přepočítala a případně upravila bodové hodnoty v žebříčku za rok 2015. Výkonný výbor doporučuje pony komisi úpravu pravidel žebříčku v letech budoucích (viz zápis z jednání VV). O tomto rozhodnutí byla pony komise a paní Baloušková emailem dne 9. 2. generální sekretářkou informována spolu s přiloženým hodnocením drezurních úloh členy drezurní komise. VV na svém posledním zasedání dne 1. 3. 2016 konstatoval, že pony komise nedostatečně spolupracuje s VV, nezveřejňuje zápisy ze svých jednání (2015, i 2016), nerespektovala pokyn VV vyplývající z jednání VV dne 3. 2. ve věci přepočítání výsledků zařazených do drezurního pony žebříčku 2015. Členové VV mají neoficiální informace o odstoupení pí. Vingrálkové. Pony komise nedodala podklady pro zpracování rozpočtu v řádném termínu. VV pověřil viceprezidenta pro sport p. Rejnka, aby do příštího zasedání VV předložil návrh řešení situace v pony komisi.

S přáním pěkného dne/ Best Regards

Veronika Jiroutová
Generální sekretář/Secretary General

Podobné články
Supreme šampionát

Krásný a multifunkční areál v Suché u Litomyšle poskytl v letošním roce zázemí pro konání šestého ročníku Národní výstavy Connemara pony, kterou 26.…

Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024 proběhne 16. 11. 2024 v Chuchle Areně Praha.