Jsou modroocí koně náchylnější k nemocem očí?
Dnes se podíváme na výsledky výzkumu americké oftalmoložky Dr. Labelle, která odpovídá na otázku, zda jsou modroocí koně náchylnější k nemocem očí než ti, kteří mají oči hnědé.
Autor původního textu: Sarah Evers Conrad
Nové studie prokázaly, že majitelé koní se světlýma nebo smíšenýma - heterochromatickýma očima skutečně musí mít své svěřence pod pečlivějším dozorem. Modré oči jsou opravdu náchylnější k rozvoji dlaždicobuněčného karcinomu (SCC), který patří k nejčastějším druhům nádorů u koní. Jinými problémy s očima ale nejsou modroocí koně ohroženi o nic víc než jejich tmavoocí kolegové.
SCC - spinocelulární karcinom (squamous cell carcinoma) je dlaždicový karcinom, zhoubný nádor vycházející z epitelové tkáně. Je jedním z nejběžnějších rakovinných nádorů oka koně. Nejčastější místa výskytu jsou kůže na víčkách, třetí víčko a limbus.
Amber Labelle, oční specialistka veterinární fakultní nemocnice univerzity v Illinois, se spolu s kolegy pustila do studia záznamů 164 koní s nemocnýma očima a 212 koní, kteří se zrakem žádné problémy neměli. Chtěla tak zjistit, zda jsou koně s modrýma nebo heterochromatickýma (různobarevnýma - pozn. překl.) očima skutečně náchylnější k očním problémům, jak dříve často předpokládali někteří veterináři i majitelé koní.
Tým prokázal, že modré a heterochromatické oči se v obou skupinách vyskytovaly stejně často jako hnědé oči. Co se týče problémů s očima obecně, vědci tak nenašli žádný zásadní rozdíl mezi podílem modro- a hnědookých koní. Mezi nejčastější problémy přitom uvedli postižení tkání sousedících s okem, jako jsou lacerace víčka a neoplázie, nemoci rohovky - zánět rohovky s vředem nebo bez vředu - nebo nemoci v oku či v očním důlku, včetně obávané měsíční slepoty, glaukomu, šedého zákalu, zánětu očnice a orbitální nebo vnitrooční neoplázie.
„Nejdůležitější sdělení této studie je, že modroocí koně nejsou o nic náchylnější k očním nemocem než koně s hnědýma očima," řekla Labelle. „Lidé si často myslí, že kvůli modré barvě duhovky jsou oči náchylnější k zákalům, problémům se zrakem nebo rozvoji měsíční slepoty. Tato studie dokazuje, že to není pravda."
Nicméně tým také prokázal, že významně více modrookých a heterochromatických koní mělo v porovnání s hnědookými koňmi SCC - nejčastější druh nádoru oka a sousedících tkání, jako je třetí víčko, okraj rohovky a hlavní víčko.
Labelle tvrdí, že možnost rozvinutí SCC ovlivňuje pigmentace kůže kolem oka. „Modroocí koně mají na očním víčku častěji růžovou spíš než černou kůži. Růžová kůže má méně pigmentu a je tak náchylnější k rozvoji rakoviny."
Mezi ohrožené koně patří některá tažná plemena, plemena s místy nepigmentovanou kůží a obecně koně se světlou srstí, například zbarvení cremello. Ohroženi jsou také koně plemen appaloosa, paint horse a quarter horse. Nebezpečí také roste, čím více je kůň vystaven slunečnímu záření - tedy v horských nebo naopak rovníkových oblastech.
Jako prevenci před onemocněním SCC Labelle doporučuje majitelům ohrožených koní používat masky proti mouchám, které pomáhají bránit průniku UV záření. Koně by také měli mít ve výběhu stín a případně v nejprudším slunci do výběhu vůbec nechodit. Koňské oči - a nejen ty modré - by měl pravidelně kontrolovat veterinář. Jedině tak lze včas odhalit počínající léze, které se mohou rozvinout do SCC.
K dalšímu čtení o zraku, očích a jejich onemocněních:
- O zraku koní - Koně a jejich smysly: Zrak
- O vnímání barev - Jak vnímá barvy koňské oko
- Jak dobře koně vidí ve tmě
- Fergiin souboj s měsíční slepotou
- Další článek o měsíční slepotě od doktorky Labelle: Koňské novinky: Hříběcí, měsíční slepota a jako bonus trochu statistiky
- A článek z The Horse.com zaměřený na SCC (anglicky): Ocular Squamous Cell Carcinoma
Galerie
Je váš kůň schopný sebekontroly?
Výsledky studie doložily, že koně si jsou schopni odepřít pamlsek, aby později získali pamlsek, který je atraktivnější a „lepší“. Nový výzkum navíc…
Sítě na seno. Poškozují zuby koní?
Sítě na seno mají zpomalit a prodloužit příjem objemového krmiva a zabránit nadměrnému přírůstku hmotnosti u koní. Někteří majitelé koní se však…