Jak zaplést rozetky krok za krokem

13. 4. 2011 Alena Pětrošová Autor fotek: Pětrošová Alena, Lipinská Katka, Šverčičová Julie

V prvním z dílů přinášejících návod na zaplétání krok za krokem se budeme věnovat úpravě hřívy nazývané v anglických zemích “traditional rosettes”. Tedy rozetkám čili klasickým bobánkům, které přečnívají nahoru nad linii krku.

Příprava na samotné zaplétání

Než se ale pustíme do samotného zaplétání, je třeba se dopředu připravit: hřívu je vhodné uRozetky varianta 1mýt - namočit, našampónovat, pořádně prodrbat hřeben krku u kořínků hřívy a potom šampon důkladně smýt tekoucí vodou. Umytím se zbavíme nevzhledného prachu u Rozetky varianta 2hřebene krku, který by byl po zapletení vidět v hranicích mezi copánky (popř. bobánky) a kazil by úhledný dojem. Zároveň ale není dobré mýt hřívu přímo v den zaplétání - nejlepší je provést to 2-3 dny předem. To z toho důvodu, že vypraná hříva je příliš jemná a kvůli odstranění přirozené "mastnoty" klouže a při úpravě by příliš nedržela. Ze stejného důvodu není vhodné používat před úpravou kondicionér nebo lesk.

"Traditional rosettes" neboli rozetky je typ úpravy vhodný pro koně spíše s řidší a kratší hřívou. Od toho se odvíjí další krok úpravy - pokud nemá náš kůň řídkou a krátkou hřívu sám o sobě, je potřeba ji protrhat a zkrátit. K tomu se vrátíme v dalším díle.

Rozetky varianta 3Poslední v pořadí, ale dle mého velmi důležitý krok, který je vhodné zahrnout do přípravy na zaplétání, je naučení koně klidnému stání se zvednutým krkem, a to nejlépe vedle nějakých schůdků nebo židličky. Ulehčením je samozřejmě Pomůcky a potřebypokud je někdo ochotný koníka držet u hlavy, ale ani to nezaručuje stoprocentní klid. Někdy se doporučuje poskytnout koni síťku se senem, já jsem ale toho názoru, že i pohyby při vytrhávání sena ze síťky mohou celou práci dost ztížit. Mou zkušeností je, že pokud naučíte svého koně při zaplétání samotného (nebo uvázaného) klidně stát v klidu a držet, může to zkrátit dobu práce až o polovinu. Pokud koně uvazujete, nejlepší je zajistit koně z každé strany jedním vodítkem třeba ve stájové uličce, čímž výrazně omezíte pohyb krku koně do stran (a krom jiného mu tím zabráníte shodit vás ze židličky :).

1Pomůcky a potřeby k úpravě hřívy

Co všechno budeme při tomto způsobu zaplétání potřebovat? Židličku, schůdky, kýbl nebo cokoliv stabilního, co vás zvedne tak, aby horní linie koňského krku byla zhruba v úrovni vašich prsou. Dál kartáč nebo hřebínek na první rozčesání hřívy (já osobně používám kartáč s drátěnými štětinkami, který hřívu rozčeše opravdu do posledního uzlíku), hřebínek spíše s menšími mezerami mezi zuby pro použití při samotném zaplétání, skřipec nebo sponu pro uchycení volné hřívy, vodu v lahvi s rozprašovačem, gumičky na hřívu (podle vkusu v barvě hřívy nebo naopak kontrastní), nůžky a na závěr lak na vlasy nebo cukrovou vodu ve lahvi s rozprašovačem. (Někdy se používá při zaplétání 2speciální zaplétací hřebínek se čtyřmi zuby. Já jsem mu na chuť nepřišla, ale pokud vám jeho použití usnadní práci, můžete jej do své "zaplétací výbavy" zahrnout také).
Kůň klidně stojí, hříva je umytá, věci nachystané a my se můžeme pustit do práce. Záleží jen na vás, jakou tloušťku copánků a tím pádem jakou velikost výsledných bobánků zvolíte. Zkuste před závody trochu experimentovat (ale dejte pozor, aby vašemu koni zbyla ještě nějaká hříva :) a podívat se, co vašemu koni nejvíc sluší a co mu nejvíc vylepší krk.

Zapletení rozetek krok za krokem

Pokud hříva koni padá na obě strany krku, sčešeme ji všechnu na tu stranu, na kterou padá větší část hřívy. Nejprve postupně rozdělíme hřívu na jednotlivé pramínky a každý jednotlivě svážeme gumičkou a necháme 3ležet na krku. Volnou nezagumičkovanou hřívu zajistíme skřipcem, aby nám nepřekážela a nepletla se. Rovným hřebínkem sčešeme na hřebeni krku žíně tak, abychom je pečlivě oddělili od culíčku vedle (jako když děláme ve vlasech pěšinku) a vytvoříme tak pěknou jasnou linii mezi jednotlivými bobánky. Dbáme na to, aby byly všechny culíčky stejně tlusté a aby mezi nimi byly stejně široké mezery. (1) Koneckonců proto nezačínáme rovnou splétat pramínky do 4copánků, ale nejprve takto rozdělíme celou hřívu od týlu až po kohoutek, abychom mohli případně tloušťku pramínků nebo mezery mezi nimi upravit a nemuseli proto rozplétat již hotové copánky.

Máme-li úhledné culíčky po celé délce krku, můžeme začít zaplétat copánky. (2) Začínáme opět od týlu a pokračujeme směrem dolů. Sundáme gumičku z culíčku a pomocí rozprašovače s vodou žíně navlhčíme - bude se nám lépe pracovat (u koní, kteří nesnáší sprej, použijeme namočený hadřík). Poté culíček rozdělíme na tři stejné pramínky a spleteme je do klasického copánku. Pro zaplétání "traditional rosettes" 5nám poslouží, pokud na začátku pletení copánku budeme držet culíček nahoru kolmo na horní linii krku. Snažíme se žíně celou dobu hodně utahovat, splétáme pokud možno až na samý koneček culíčku. Hotový copánek na konci zajistíme gumičkou v barvě hřívy. Postupně takto spleteme celou hřívu až ke kohoutku. (3)

Nyní přeložíme první copánek napůl tak, aby byl jeho konec s gumičkou pod jeho začátkem u hřebene krku. Prstem vytvoříme škvírku v základně copánku a protáhneme jím konec s gumičkou na druhou stranu. (4) Ohnutím copánku se vytvoří "rozetka" - vršek bobánku. Rozetku přidržíme prsty jedné ruky u linie krku 6(a hlídáme jí tím i pěkný tvar) (5) a druhou rukou omotáme zbývající část copánku kolem dokola rozetky, čímž ji zafixujeme. (6) Nezapomeneme zajistit omotaný copánek gumičkou (v barvě hřívy nebo kontrastní). Stejně pokračujeme i u ostatních copánků. Nakonec nůžkami zastřihneme případné přečnívající žíně. (7)

Po zapletení celé hřívy pohledem z odstupu pár kroků překontrolujeme bobánky - jestli jsou opravdu stejně velké a stejně od sebe vzdálené, jestli tvoří pěknou, 7pravidelnou linii. Pro zajištění větší pevnosti můžeme přestříkat lakem na vlasy nebo cukrovou vodou.

Ke konci prvního návodu bych ráda podotkla, že příliš neholduji zaplétání koně už večer před závody. Při každém zapletení se hříva oslabuje a ničí a čím déle je ponechána zapletená, tím hůř. Ideální je tedy zaplést koníka až ráno před odjezdem na závody a rozplést co nejdříve po příjezdu zpět domů.

Podobné články

Vánoční svátky a konec kalendářního roku jsou dny sváteční. Někteří se na ně chystají plni elánu a nadšení, jiní vidí spíše honičku a povinnosti.…

Chcete pro svého koně boty, ale nevíte, jaké boty vybrat a co vše hraje roli při jejich výběru? Zkušenosti z praxe možná napoví! A proto jsme…