Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Agadir a Latén

10. 3. 2015 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá, Jana Filipská, bazakoni.pl, sporthorse-data.com

Oba dva hřebci, které si dnes představíme, byli po fundamentálním Mehari a oba zanechali svoji stopu v teplokrevném chovu. Jejich osudy však byly diametrálně odlišné. Zatímco jeden skončil na jatkách, druhý se dožil vysokého věku do posledních chvil v dobré péči.

Agadir

Agadir se narodil roku 1976 v hřebčíně Napajedla po spojení Mehari (více o něm v medailonku Laténa níže) a klisny Arabie z rodiny Aralie, která běhala pouze jako dvouletá a patřila do špičky dvouletých klisen hned za vynikajícím Dvinou a Válkou II. Poté byla zařazena do chovu, její nejcennější dcerou - pokračovatelkou byla Arika, matka velmi populární Architektury (např. 1. Velká květnová cena). Arabie mimo výše uvedené dala také jedničkové Anton, Aranžér, Aristokrat a Albion. Rodina existuje dodnes v teplokrevném chovu, i když ještě před několika lety měla v dostizích své zástupce (např. Arbeccar), nicméně aktuálně žádná plnokrevná klisna v chovu není.

Agadir

Agadir pro svůj rodný hřebčín běhal v letech 1978, 1979 a 1981. Pro sezónu 1980 si jej pronajal tehdy velmi populární Turf klub SSM (v jejich barvách běhala i legendární Century) a to právě byla jeho nejlepší sezóna, protože získal čtyři jedničkové dostihy, včetně Ceny Lidové demokracie (2400 m), Velké letní ceny PO (1600 m), Ceny míle (1600 m) a Cenu GŘ SPP (1600 m) (dnešní Velká cena Prahy). Svoje běhání ukončil v pěti letech např. vítězstvím ve Velké květnové ceně. PeruánByl v rámci našich podmínek vynikajícím mílařem. Když odešel do chovu s vizitkou 30 startů - 8 vítězství - a 16 umístěními do 4. místa, stal se rychle populárním plemeníkem. V letech 1982 - 1991, kdy působil v plnokrevném chovu, zplodil mj. legendárního trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána, také jedničkové vítěze na rovině - výborný Vítěz, dále Vadigar, Valgren a Valiba, zatímco Klívie, Maragad, Slovan, Tigris, Vitace a další se v jedničkových dostizích umístili a udělali tak svým majitelům radost. Dnes při zpětném pohledu můžeme zhodnotit, že nejlepším potomkem na překážkách byl Peruán, zatímco na rovině Vítěz. Z mála Agadirových vnuků se narodila např. vynikající Oaks vítězka Nalia. Agadir svoji chovnou kariéru uzavřel v roce 1992, kdy se mu narodilo poslední hříbě Táňa, matka 1,40m skokanky Tasimy a ta dala Quintu M (Quality Star), která již skáče parkury 120 cm.

OsterAgadir ale v době narození Táni už nebyl mezi živými, jeho životní pouť mezitím vedla z chovu do Kantkova sběrného dvoru koní na jatka, kde byl vykastrován a naložen na kamión společně s ostatními nešťastníky. Tento osud po revoluci kvůli rozsáhlým společenským změnám a privatizaci postihl velké množství koní všech plemen bez ohledu na zásluhy či možnou využitelnost.

Agadirovy dcery v teplokrevném chovu byly jistě příjemným překvapením, vždyť daly koně i „T" výkonnosti, dvojici Tasima - Quinta M jsme již zmiňovali. Zcela nejlepším vnukem je jistě Oster (military T), ve všestrannosti byla dobrá i Roxana (S), kdežto na skocích Agadira prezentovali vnuci Gladiola (skoky ST), Gremlin (skoky S**); a v drezuře klisna Ballantines (S), Rubiko (S) nebo Sargos (ST). Agadir disponoval nesporným talentem plemeníka pro ČT chov a mohl učinit ještě mnoho dobrého, nebýt toho nešťastného konce.

Vnukové Sport
kl. BALLANTINES 1 Bachčisaraj (Barbero) s.v., Listra/2288 Agadir drezúra S
kl. CATY CATANGA-O 814 Catango Z, Taňa, 2288 Agadir skoky L*
kl. CORTINA 1 387 Arras, 73/217 Columbia, 2702 Lombard x Agadir skoky L**
kl. GLADIOLA 2684 Aramis s.v., Gloriola/2288 Agadir skoky ST
hř. GREMLIN 1 387 Arras, Gloriola/2288 Agadir skoky S**
val. OSTER Rookery Hill (GB), Ostraha/ Agadir military T, skoky L**
kl. QUINTA M Quality Star x Corsár x Agadir skoky 120 cm
kl. ROXANA 10 577 Rock'n Roll, Dyha, 2288 Agadir military S, skoky L*
val. RUBIKO 5052 Robinson, Doména/2288 Agadir drezúra S
val. SARGOS 2660 Sargoni s.v., Gloris/2288 Agadir drezúra ST
val. VITAL 2247 Karneol jičinsky, Veska, 2288 Agadir skoky L**


Latén


To Latén (Mehari - Latina) byl od začátku až do konce svého života šťastným koněm. Narodil se v Napajedlích v roce 1985 vynikajícím rodičům, doslova se zlatou lžičkou v puse.

MehariOtec Mehari (Lavandin - Eos, Solferino) byl jedním z nejlepších polských poválečných plemeníků a šestinásobný šampión plemeník. Pocházel ze stejné rodiny jako zde již představovaný otec Dara Monarch - Realm a do Československa přišel v pokročilém věku výměnou za vypůjčení Behistouna do Polska. Pravdou zůstává, že nejlepší potomstvo měl Mehari pochopitelně v Polsku, bylo zrozeno v dobách, kdy Mehari byl ještě plný síly a vitality (Konstelacja, Pawiment, Smuzka, Derslaw, Doris Day, Jarabub, Kosmogonia, Negros, Orsk, Araks...). Tedy co jméno, to eso. Po něm také byla zařazena řada plemeníků jako Pawiment, Jarabub, Agadir, Dargin, Damon, Derslaw, Kajus, Negros, Judex, Orsk, Scibor, Surdut a z jeho dcer se zrodili výjimeční Korab, Neman či Otmar, dále u nás známí Barbakan (1. Derby) či Inercja. Z československých ročníků byl samozřejmě nejlepší Latén, dále Agadir a určitě nesmíme opomenout derby-vítěze Cedrose.

JudexZ hlediska současnosti již má větší význam v teplokrevném chovu, kdy je aktuálně velmi silný. Z jeho synů v tepl. chovu určitě lze zmínit: Araks (otec báby Grand Prix drezúrního koně Bunczuk, což byl angloarab, a plemeníka Berdysze, mateřského otce 1,50m skokana Regiela); Dargin (otec plemeníka v teplokrevném chovu Kardynal); Nevers (otec báby Ordana, 1,60m skokana); Pawiment (otec plemeníka Skalen, který je m.o. mladého a nadějného trakéna v Polsku Cargo); Judex (otec dvou WLKP plemeníků Egri a Ber, mateřský otec plemeníků Burlaj Bej, Lancetnik, Haracz, Frazes - rovněž 1,50m skokan - a m.o. sportovců jako Haracz a Hatteria - 1,40m skoky, La Mer - 1,45m skoky, Grand Prix drezurního koně Quite Lovely, a nakonec 1,60m skokana Biały Bór); neztratili se ani Jarabub a Surdut.

Mehari byl i v teplokrevném chovu výborným mateřským otcem, takže vnuk Adrar (Dakota x Mehari) figuruje na mat. straně původu 1,60m skokana Chacco (Chacco Blue), zatímco Alger je m.o. plemeníka Iloczyn (autor Lukiera, např. 4. v Mistrzostwí Polski Młodych Koni 2013), dále je Mehari m.o. plemeníka Jantar (Wolver Heights x Mehari) - Jantar je m.o. 1,60m skokana a plemeníka Sir Robin. Z Mehariho dcer ještě vzešel v teplokrevném chovu úspěšný Oregon (Dakota x Mehari) či opět čistě plnokrevný Kosmos (Saragan x Mehari), který byl významným sportovním plemeníkem a sám skákal 1,35m, v chovu je Kosmos m.o. 1,60m skokanky Helleniky (Cabros) a mateřský otec plemeníků Winner a Helanis (autor WLKP valacha Otello, rovněž 1,60m skoky), také je m.o. Grand Prix skokana Civis (Jape). Nu a z pravnuků a prapravnuků Mehariho aspoň zmiňme Omena (Dakota x Antiquarian x Mehari) - např. m.o. 1,60m skokana Orlando-Plus.

LavandinMehari pocházel z linie Alcantara II, jeho otec Lavandin (Verso II x Rustom Pasha) na dráze vyhrál nejdůležitější dostih planety, anglické derby. K Lavandinovi jen podotkneme, že ho lze najít např. na mateřské straně původu selle français plemeníka a sportovce Gatsby de Quinhon. Posledním velkým esem linie Alcantara II byl právě Mehariho Pawiment, vítěz Preis von Europa. Samotná linie je v plnokrevném chovu už několik desítek let ze hry a labutí píseň linie zpíval právě Mehari a jeho potomstvo.

Laténova matka Latina byla posledním Masisovým potomkem a patří k největším dostihovým legendám našich dějin. Vyhrála Derby, Oaks a St. Leger, kromě toho i Cenu Prahy v rámci Mezinárodního mítinku. Patřila do silné a dodnes vynikající rodiny La Lézarde a samozřejmě byla nadmíru výtečná i v chovu. Kromě Laténa dala derby-vítěze a plemeníka Lancelota, ve čtyřech klasických dostizích umístěnou Latinitu, vítězku Jarní ceny klisen Latinku a další. Byla jednou z těch vzácných klisen, které zazáří na dráze i v chovu. Její otec Masis bude v příštím dílu pokračování plemeníků A 1/1 v teplokrevném chovu, jemu a jeho synům a vnukům bude věnována celá „minisérie".

Latén

Laténův životní příběh

Latén samotný si na dostihovou dráhu odnášel silný genofond, a ačkoliv se narodil do ročníku velmi vzácného úkazu, jakým byla nepřekonatelná Arva, i tak si připsal mnohá cenná vítězství - např. ve Velké červnové ceně, Velké dubnové ceně, Ceně Turfu, Ceně prezidenta republiky, Bratislavské míli, Zářijové ceně... To nejcennější, Derby, prohrál jako favorit právě s Arvou v nezapomenutelném finále. Během let 1988 - 1995 odběhal celkem 41 startů, z toho 19x zvítězil a do chovu odcházel se ziskem přes milión korun. V chovu začal v roce 1995 v rodných Napajedlích, kde strávil většinu své chovné kariéry s výjimkou menších štací.

Latén na důchoděRoku 2006 odešel kvůli dávnému slibu ke svým dlouholetým obdivovatelům do Frenštátu. Kdysi paní Lucie Bittnerová slíbila panu Hlačíkovi, tehdejšímu řediteli hřebčína, že hřebec u nich najde důchod, kdyby bylo potřeba. Po letech tato situace nastala a hřebec byl převezen do TJ Frenštát pod Radhoštem, kde strávil několik příjemných let jako jako rekreační kůň pro dceru paní Bittnerové, příležitostný plemeník a hlavně si užíval důchodu na pastvině. Uhynul ve svých 24 letech roku 2009 v té nejlepší péči.

Latén v chovu

Latén působil v již diametrálně odlišné době v silné konkurenci importovaných a mnohem atraktivnějších plemeníků, navíc jeho linie v té době už byla dlouhá léta ze hry. I tak dokázal dát několik jedničkových koní v čele s velmi tvrdým a taktéž velmi charakterním Brooklynem, který později byl zařazen do chovu, kde plodil hlavně „žlutá hříbata", a jehož životní peripetie jsou velmi zajímavé. Vzhledem k barevné atraktivnosti hříbat se určitě ještě setkáme s Brooklynovými vnuky. Latén kromě Brooklyna dal ještě v dostizích dobré Mini Golfa, Djabbu, železného Rubína - partnera M. Růžičkové ve Velké pardubické, Saténa a další. Z jeho dcer za zaznamenání stojí hlavně jedničkově umístěná Airfare.

Z jeho potomků ve sportu je nutné zmínit Bobo (military S), Lamberta (skoky S) či vnučku Treffer (skoky S**). Při více zacíleném využití hřebce, který byl výsledek krosu v teplokrevném chovu tak extrémně úspěšných Mehari a Masis, toho jistě mohl dokázat ještě více.

Někteří Laténovi potomci ve sportu:
Potomci Sport
BOBO 1 753 Laten, Bold Nicole, Norbert (HUN) military S
GENUŠKA Orling 753 Laten, SM3499 Genuška (Ulryka), 5078 Genius skoky L**
LAKOTO 753 Laten, Lakryma, 6017 Dara Monarch (GB) drezúra L
LAMBERT 3 753 Latén, 66/167 Uranie/2459 Cattaro skoky S
LESTR 753 Laten, 72/385 Niwara, 2616 Gottward skoky L**
Vnukové  
TREFFER Tribal Instinct (IRE), Vlasenka, Laten skoky S**

Závěrem

Agadir a Latén byli po mnohonásobném šampión plemeníku Mehari s výjimečnými výsledky v teplokrevném chovu a z výborných, silných rodin, oba dva mohli v tomto chovu zcela jistě ukázat ještě více. Jejich příběhy jsou poučné i v tom, jak odlišně se mohou odvíjet životní osudy koní, pokud narazí na ty správné či nesprávné lidi, bez ohledu na to, čím byli a jsou. Oba dva byli cennými hřebci s dobrými kariérami, přesto jeden z nich skončil relativně mlád na jatkách, zatímco druhý dožil opečováván milujícími majiteli.

PROSBA: Zahajujeme sérii o linii Masis v teplokrevném chovu. Při této příležitosti se na vás obracím s velkou prosbou, kdo má doma staré sportovní ročenky (60.-80. léta, 1992, dále 2002-2004), zda by je byl ochoten dočasně zapůjčit k oskenování/ofocení. Velmi byste tímto seriálu a jeho úrovni pomohli. Děkuji.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.