Co se děje za humny
Letní směska zpráv a zpráviček od britské "kauzy starček", šokující odhalení v případu rozparovače koní, připomínky katastrofálních záplav v Indii a co má společného prostata a koně. Boj FEI za čistotu vytrvalosti i výheň v Tevis Cupu. Černou kroniku plní dostihy a na závěr módní vlna - jezdecké sochy táhnou.
Kauza starček přímětník
V Anglii se vystavujete riziku trestního stíhání, pokud vám na pastvinách roste starček přímětník. Zákon Ragwort Control Bill (ragwort = starček přímětník) se stal platným v roce 2003 a podle něj majitelům pastviny zaplevelené touto pro koně prudce jedovatou rostlinou hrozí nejen pokuty, ale i tresty odnětí svobody.
Podle údajů British Horse Society mělo v roce 2001 ve Velké Británii uhynout na otravu starčekem 500 koní, v roce 2002 už tisíc koní. Rok 2013 prověřil zákon v praxi. Majitel koně stanul před královským soudem v Guildford, protože nechal pást své poníky na pastvině zarostlé starčekem - dva uhynuli a jeden musel být utracen. Případ se vyšetřoval z podnětu organizace RSPCA (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) a obvinění bylo založeno na neplnění potřeb zvířat a způsobení zbytečného utrpení. Případ dosud není uzavřen, ale už teď je důležitým precedentem a varováním pro majitele koní, kteří si v poslední době zřejmě neuvědomují, že starček zabíjí. Vyskytuje se totiž na pastvinách ve větší míře než dřív. Nejnebezpečnější je v období od května do října a je povinností jej odstraňovat - musí se vytrhat i s kořeny (použít rukavice). Ve Velké Británii je starček v současné době celebritou, která má své odpůrce i zastánce. Botanici a entomologové v něm vidí zdroj potravy pro mnoho druhů hmyzu a motýlů, jiné zdroje varují před nebezpečným rozšířením tohoto plevele, který rostl dříve podél cest a dnes zdobí velké plochy zeleně. Podle některých zdrojů se jeho nebezpečnost přeceňuje - www.ragwort-hysteria.blogspot.cz.
V České republice fyzické osobě hrozí v případě zjištěných nedostatků na neudržovaných pozemcích uložení pokuty do výše 30 tisíc korun, právnické osobě až 500 tisíc korun. Uložení pokuty není zákonem přímo vázáno na předchozí uložení povinnosti odstranit nedostatky, přesto se v praxi zřejmě bude takto postupovat.
Podle § 3 odst. 1 písm. a) zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, je základní povinností fyzické nebo právnické osoby, která pěstuje, vyrábí, zpracovává anebo uvádí na trh rostliny, rostlinné produkty nebo jiné předměty, a vlastníka pozemku nebo objektu nebo osoby, která je užívá z jiného právního důvodu, zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat.
„Rozparovač koní" odhalen?
Pachatelem hrůzného činu z Krefeldu je 17letá dívka. Případ, jež začal uříznutou hlavou berana, a končil těžce zraněným poníkem, kterému byla také oddělena hlava, však stále není zcela jasný. Dívka sice přiznala, že poníkovi uřízla hlavu (a fotografie hlavy byla v jejím mobilu), ale stále tvrdí, že poník už byl mrtvý. Zatím tedy nemají majitelé koní z okolí Krefeldu klidný spánek.
Vytrvalost na koberečku FEI
24. července se konalo jednání u kulatého stolu v sídle FEI v Lausanne - 22 delegátů - včetně zástupců Švýcarska, Evropské jezdecké federace, vytrvalostní komise FEI a předsednictva FEI. Výsledkem bylo jednomyslné schválení strategie dalšího rozvoje disciplíny vytrvalosti a nutnosti snížení počtu pozitivních dopingových případů a zranění.
V této souvislosti byla vyslovena kritika směrem k UAE a Spojené arabské emiráty se připojují k této iniciativě na Středním východě.
Vše začalo v dubnu 2013 dopisem prezidenta švýcarské jezdecké federace Charlese Trollieta generálnímu sekretáři FEI (Ingmar de Vos). Píše v něm: „Sledujeme dramatický nárůst dopingových případů především ve vytrvalosti." Trolliet (veterinární lékař) upozorňuje na nepřiměřené zacházení s koňmi a enormní počet zlomenin. Současně ve svém dopise kritizuje neochotu některých funkcionářů se těmito problémy zabývat.
Jasnou řečí hovoří čísla uveřejněná na stránkách FEI: V letech 2010-2012 bylo ve vytrvalosti pozitivně testováno 41 % koní, z toho 31,7 % na zakázané látky - tedy anabolika, 68 % kontrolované medikace, mnohé z nich ve formě koktejlu. Tribunál FEI řešil 31 případů. Pokud porovnáme se skoky - tato disciplína s registrovanými 31 064 koňmi (2011) stanula v tomto období před tribunálem FEI 12x (oproti 9 656 registrovaným vytrvalostním koním a 31 případům). 82,9 % z pozitivních dopingových případů ve vytrvalosti je v arabských státech, především v UAE (13 z 20 suspendovaných jezdců). Porovnáme-li opět s jinými disciplínami - skoky tři, drezura a voltiž po jednom suspendovaném jezdci.
Delegáti se v Lausanne shodli na plné podpoře změn pravidel, např. na zvýšení povinné přestávky mezi dvěma závody od úrovně 140 km na 40 dnů. Dalším bodem je diskvalifikace celého týmu, pokud je jeden člen týmu pozitivně testován.
Poprvé se na tomto zasedání řešily zlomeniny u vytrvalostních koní. FEI chce co nejdříve zahájit projekt monitorování tohoto problému. Veterinární studie spojují riziko zlomenin s rychlostmi ve vytrvalostních dostizích na 160 km, kdy je normou rychlosti 27 km/h. „To je rychlost, která zabíjí," tvrdí Juliette Mallison, známá veterinární lékařka vytrvalosti. Byla také ve veterinární komisi na 160km dostihu v Dubaji v únoru letošního roku - jen 40 ze 133 jezdců závod dokončilo (30 %), jeden kůň uhynul, 4 koně utrpěli zlomeninu, jeden zkolaboval na trati a musel být dopraven na kliniku. Dva jiní veterináři zjistili, že dvěma koním byly během povinné přestávky podány zakázané infuze (skryté pod mokrými ručníky). Obavy ze skandálu kolem veterinární ochrany koní mají Francouzi v souvislosti s konáním Světových jezdeckých her v Normandii.
Zdroj: ReiterRevue 7/2013
Koně na talíři v USA zákonodárci nechtějí
Jatka pro koně v Novém Mexiku nebudou. V pátek 2. srpna rozhodl Federální soud dočasně blokovat povolení k otevření koňských jatek dvou společností v Novém Mexiku a Iowě. Staří a nechtění koně tak budou muset za smrtí cestovat tisíce mil(!) do Mexika, kde nemají s porážkou koní žádné problémy ani skrupule. Také herec Robert Redford (film Zaříkávač koní) se pustil do boje proti obnově provozování koňských jatek v USA. Koňská jatka zde byla v roce 2006 zakázána a koně se za smrtí vozí do Mexika.
Redford založil s bývalým guvernérem Nového Mexika Billem Richardsonem nadaci na ochranu divočiny Nového Mexika (The Foundation to Protect New Mexico Wildlife).
Ve výhni 58. ročníku Tevis Cupu
16 hodin a 57 minut je čas letošního vítěze legendárního závodu Tevis Cup na 160 km. Rusty Toth a osmiletý Take a Break alias „Quake" odolali martyriu neúprosného vedra i nástrah trati a zvítězili, přestože se až do posledních pěti mil závodu neocitli v čele. A po dojezdu vypadal valach dobře - stačilo omýt houbou a schrupnout pár mrkví - http://www.youtube.com/watch?v=eCOj51gnZx4.
Jennifer Waitte z Yountville s devítiletou arabskou klisnou M Dash Czoe, která se držela v čele závodu celé odpoledne, skončila druhá, následovaná třetí nejrychlejší dvojicí Jenni Smith - Calif. Obě dvojice dojely do cíle 17 minut po vítězi.
Náročná trať Tevis Cupu letos zastavila před cílovou páskou 85 koní ze 160. 27 bylo vyloučeno pro metabolické problémy, 28 na kulhání, jeden kůň musel být po pádu z obávané Cougar Rock utracen, ostatní koně trať nedokončili z jiných důvodů (časový limit závodu je 24 hodin). Po necelých pěti hodinách od ukončení závodů vybírali veterináři z prvních deseti koní toho v nejlepší kondici - Haggin Cup. Cennou trofej, pro vytrvalostní jezdce skoro cennější než vítězství, získal dvanáctiletý arabský valach LZP Julioslastchance jezdkyně Susanne Hedgecock. http://www.youtube.com/watch?v=sLYRaVOEO2c
Vítěz Rusty Toth je kopytář a učitel jógy. V minulém ročníku TC získal Haggin Cup, což je dokladem, že Toth umí koně dobře a poctivě připravit.
Teplota ve stínu dosahovala letos na trati přes třicet osm stupňů. Z tohoto důvodu byly povinné přestávky s výjimkou časového limitu pro vstup do poslední vet gate prodlouženy o 15 minut.
Výsledky na www.teviscup.org
Vytrvalost na druhou - Mongolské derby
Pátý ročník nejdelšího a nejtěžšího dostihu světa na 1000 km mongolskou divočinou letos vyhrála 19letá britská jezdkyně Lara Prior-Palmer (neteř šestinásobné šampionky z Badmingtonu Lucindy Green). Okolnosti jejího vítězství byly dramatické - jako první přijela do cíle americká jezdkyně Devan Horn, ale ta obdržela dvouhodinovou penalizaci, protože její kůň měl vyšší tepovou frekvenci (stav koní si musí jezdci pohlídat, veterinární kontroly prověřují koně po každém kole jako v každém vytrvalostním dostihu). Lara Prior-Palmer, která dorazila do cíle hodinu po Devon, se tak dočkala příjemného překvapení.
Mongolské derby je deset dní v sedle polodivokých koní, kteří se vyměňují po každé etapě po vzoru poštovní stezky Čingischána. Jezdci vystřídají během závodu 25 koní po 40kilometrových etapách. Co je na cestě čeká? Lesy, pouště, řeky, bažiny i solné pláně, žádné sprchy, žádné stáje, k jídlu skopové a kysané mléko. Žádné fáborky nebo šipky, ale GPS a mapa. Jezdci musí počítat i s pády, nesmírně tvrdí mongolští koně jsou stejní jako za dob Čingischána a pro evropské jezdce mohou být mimořádnou výzvou. Organizátoři účastníky varují před nebezpečím úrazu i smrti, před pády z koní. „... jestliže spadnete a zraníte se, dosah zdravotnického týmu záleží na tom, kde jste a zda jste schopni aktivovat nouzový signál. Můžete být vážně zranění a nejbližší nemocnice se nachází stovky kilometrů daleko."
Odvaha a zkušenosti pro účast v tomto závodě nestačí - důležité je mít dost peněz. Startovné je 9 575 liber, 1 000 liber na podporu nadace na ochranu deštného pralesa a stejnou částku pro jinou charitativní organizaci dle vlastního výběru. Dále cesta do Mongolska (cca 9 000 liber) - síto, kterým propadne jen 35 účastníků Derby.
Záplavy v Indii - jiný svět
Zatímco v Evropě se pečlivě zachraňoval každý kůň, v severní Indii jich při záplavách zahynulo cca 9 500 - vzhledem k ještě vyššímu počtu úmrtí lidí se nelze divit, že nebylo jak a kdy řešit koně. Organizace Equine Wellfare Charity the Brook zajistila krmivo pro koně a osly uvězněné vodou - několik tun sena bylo shozeno z vrtulníků. The Brook je organizace, která se snaží zajistit lepší podmínky pro pracující koně a osly v nejchudších zemích. V severní Indii její členové zachránili 200 koní a oslů - dehydrovaných, podvyživených a zraněných. Neznamená to, že místním obyvatelům je osud čtyřnohých dělníků lhostejný. Riskují své životy, aby zachránili jejich: http://www.youtube.com/watch?v=ND5utKPhkyA
Rusty na věčných pastvinách
Úspěšný drezurní kůň Rusty ulehl ve výběhu a už nechtěl vstát. Jeho kariéra je spjata s jednou jezdkyní - Ulla Salzgeber. Dvojice tančila na prestižních drezurních kláních mnoho let - získali dvě týmová olympijská zlata, jednu stříbrnou a jednu bronzovou olympijskou medaili v soutěži jednotlivců, čtyři zlaté z týmů a dvě zlaté z jednotlivců na ME. V roce 2004 se Rusty po OH v Athénách s kariérou loučí. Dožil se ve stájích své jezdkyně 25 let.
Ingrid Klimke prodala Tabascco TSF
Trakén roku 2012, potomek Heraldika se přes některé významné úspěchy nehodí pro velké šampionáty. V tom je Ingrid Klimke se spolkovým trenérem zajedno a třináctiletý „Tabbi" již změnil majitele.
Adelinde Cornelissen v čele světového žebříčku
Drezurní jezdkyně Adelinde Cornelissen (HOL) se 16letým KWPN valachem Parzival vede v současné době světový žebříček FEI v drezuře.
- 1. Adelinde Cornelissen (NED), JERICH PARZIVAL 2899
- 2. Helen Langehanenberg (GER), DAMON HILL NRW 2802
- 3. Charlotte Dujardin (GBR), VALEGRO 2536
- 4. Edward Gal (NED), GLOCK'S UNDERCOVER 2518
- 5. Kristina Sprehe (GER), DESPERADOS FRH 2494
- 6. Tinne Vilhelmsson Silfvén (SWE), DON AURIELLO 2438
- 7. Isabell Werth (GER), DON JOHNSON FRH 2331
- 8. Patrik Kittel (SWE), WATERMILL SCANDIC H.B.C. 2320
- 9. Valentina Truppa (ITA), FIXDESIGN EREMO DEL CASTEGNO 2307
- 10. Anna Kasprzak (DEN), DONNPERIGNON 2235
Smrt na dráze
První srpnové pondělí 26letá žokejka Simone Montgomerie spadla 100 metrů před cílem v šestém dostihu v Darwin´s Cup Carnival v Austrálii. Dcera trenéra vítěze Melbourne Cupu z roku 2005 Petera Montgomerie, matka jednoho dítěte, zemřela krátce po převozu do nemocnice. Byla 502. obětí dostihů v Austrálii za celou jejich historii na tomto kontinentu. V roce 2012 v prosinci zahynula na dostihové dráze na Novém Zélandu rodilá Australanka Kiwi Ashlee Mundy.
Jméno koně upozorňující na rakovinu prostaty
Collin Peach onemocněl rakovinou prostaty stejně jako jeho otec. Rozhodl se dát svému novému dvouletkovi jméno PROSTATA AWARENESS, které by na tuto zhoubnou nemoc upozorňovalo. Cílem je zvýšit informovanost veřejnosti a zvýšit počet mužů, kteří se nechají včas vyšetřit. BHA (British Horseracing Authority) jméno schválila a dvouletek je v tréninku Patricka Holmese v severním Yorkshire.
Jamie Piggot - jablko (ne)padá daleko od stromu?
Syn legendárního žokeje Lestera Piggota se rozhodl jít v otcových stopách a v 19 letech startoval ve svém prvním profesionálním dostihu v Killarney 18. července. Snad ze sentimentu se jeho kurs z 10:1 dostal na 6:1 během dvou hodin. Bohužel, první dostih se potomkovi legendy nevydařil a skončil osmý ze třinácti. Je také vypsán kurs 50:1, že se Jamie Piggot stane do roku 2019 šampionem.
Jeho otec Lester Piggot (77) vyhrál svůj první dostih v roce 1948, když mu bylo teprve 12 let. Za svou kariéru sedlal přes 4 000 vítězů, byl 11násobným rovinovým šampionem a bylo mu teprve 18, když jel svého prvního z devíti vítězů Derby.
Další návrat do bronzových sedel: Skopje 2014
Jako kdyby se lidstvu stýskalo po dávných dobách chrabrých válečníků a majestátu jezdeckých soch. Radní hlavního města Makedonie touží po lesku a slávě. Velkolepý projekt zahrnuje dvacet staveb včetně muzeí, galerií, divadel, koncertních hal, hotelů a administrativních budov a nemohou chybět ani monumenty. 22 metrů vysoká socha Alexandra Velikého na vrcholu fontány z bílého mramoru, přes řeku Vadar proti náměstí další velká socha jeho otce Filipa Makedonského. Celkem projekt čítá 15 jezdeckých soch.
Kritici si stěžují na náklady na práci a transparentnost zakázek zadaných na architekty a designéry. Někteří říkají, že relativně chudá země by měla utrácet své zdroje opatrněji. Náklady se odhadují na 500 miliónů eur, některé odhady hovoří o miliardě eur.
Jsou i názory, že projekt je pokusem odvést pozornost lidí od skutečných problémů země, jako je vysoká nezaměstnanost a chudoba. Mnozí architekti jsou nespokojeni s estetikou projektu a uvítali by moderní přístup.
Galerie
Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…
Čína začala klonovat závodní koně. Přidává se k sílícímu byznysu, klonů šampionů jsou stovky
Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…