Co se děje za humny?

19. 9. 2012 Michaela Burdová Autor fotek: archiv autorky, teviscup.org

Ze zahraničních zdrojů mě zaujala studie zpochybňující metody Montyho Robertse, vysvětlení genetiků, proč klusáci nechtějí cválat, koně-squatteři nebo kanadská iniciativa na poli dopingu. Dnes výzkumy okolo koní neberou konce a proč se nezaměřit na uklidnění odstávčat hudbou nebo na to, jak špičkový jezdec používá zrak. Zastavíme se i u legendárního Tevis Cupu a proč vyhrály „botičky“.

Vědci se zaměřili na metodu Montyho Robertse

Všichni asi znáte metodu napojení - Join Up. Letos v červenci se objevila studie australských vědců, která spojení ve smyslu kůň-člověk zpochybnila. Studii najdete ZDE.

Studie vedená Cath Hensallem, odborníkem na chování zvířat z fakulty veterinárních věd na Univerzitě v Sydney, vycházela z předpokladu, že metoda Join Up bude fungovat stejně, když je člověk nahrazen technikou. Chování 23 koní potvrdilo, že auto na dálkové ovládání vyvolalo stejné reakce. Monty Roberts považoval tuto studii za vtip a prohlásil, že kůň může prožít stres, i když ho jen vypustíte na louku.

Slavný trenér však na plné čáře se svou metodou zvítězil ve studii, která porovnávala obsedání a začátek výcviku koní jeho metodou a konvenční metodou zkušeného trenéra British Horse Society - viz http://www.montyroberts.com/press-releases/scientific-analysis-of-monty-roberts-methods-accepted-for-journal-publication/. Hlavním indikátorem psychického stavu koní byla tepová frekvence.

Pracovní skupina pro výzkum „hypersenzibility"

Kanadská jezdecká federace ustanovila tým odborníků, který se bude zabývat výzkumem přecitlivělosti končetin koně, která patří mezi zvláštní formu dopingu. Kanadská jezdkyně Tiffany Foster byla vyloučena ze svého prvního olympijského startu kvůli hypersenzibilitě jejího koně Viktora. Podle kanadských veterinářů však byl kůň v pořádku a schopen startovat. Z tohoto důvodu chce kanadská federace pravidla FEI o hypersenzibilizaci podrobit dalšímu zkoumání.

www.reiterrevue.de

Koně - squatteři. Budou stát (se pást) mimo zákon?

Podle British Horse Society přibývá ve Velké Británii koní, kteří se volně pasou na soukromých pozemcích. Takto „bezprizorních" koní přibývá v souvislosti s ekonomickou krizí a vlastníci pozemků nemají šanci se bránit, pokud majitelé koní odmítnou zvířata odvézt. BHS volá po legislativě, která by pomocí sankcí toto zneužívání soukromého vlastnictví omezila. Nejvíce opuštěných koní je z městských a příměstských oblastí. www.bhs.uk.com

Desetitisíce divokých koní v Novém Mexiku

Z podobného soudku jako „koně - squatteři" - desítky tisíc koní se usadily ve státě Nové Mexiko a není kam je umístit. Přesné údaje o tom, kolik koní je divokých, zdivočelých nebo opuštěných, nejsou, nicméně jen v rezervaci Navajo se hovoří o čísle 90 tisíc kusů. Přirození predátoři mají na počtu koní zanedbatelný vliv a ochránci zvířat se obávají, že za pár let zde může devastovat zemi až 600 tisíc koní. Situaci také nahrává ekonomická krize. Koně opouštějí majitelé koní v městských a příměstských oblastech pod tlakem ekonomických problémů. Sami ochránci přírody vidí řešení v euthanasii.

http://www.krqe.com

Genová mutace chodových koní a klusáků

Chcete předělat klusáka a jde to těžko? Možná proto, že za jeho chody stojí genetika.
Pass, tolt... zvláštní chody jsou výsledkem genové mutace, jak zjistil tým vědců v čele s Prof. Gus Cothranem (Uppsala Univerzity, Swedish Univerzity of Agricultural Science, Texas A&M Univerzity). Výzkum prováděný u 70 islandských koní ukázal, že změna na jediném genu s označením DMRT3 stojí za odlišností v chodech. Mutace genu DMRT3 je také velmi rozšířená u Tennessee Walkers, koní plemene Paso de Fino.

Jak je to s klusáky? Když kůň zrychlí v klusu, postupně přirozeně přechází do cvalu, což je normální chod pro velkou rychlost. Genová mutace přechod z klusu do cvalu inhibuje, proto klusák dokáže vyvinout v klusu velkou rychlost.

Studie publikovaná v časopise Nature je průlomem v chápání neuronových obvodů míchy a motorického systému u obratlovců. Vědci předpokládají, že tato genová mutace u koní existuje pravděpodobně tisíce let. Lidé ji zaznamenali a protože některé odlišné chody byly žádoucí, cílenou plemenitbou tuto genovou mutaci rozšiřovali.

www.horsetalk.co.nz

Parkurová věda - „oko" na odskok

„Dívej se, kam jedeš!" „Nekoukej dolů!" „Ty to nevidíš??"

Jestli to není holeň, ruka, sed, ramena... a pokud trenér neshledá žádné jiné chyby, pak si buďte jisti, že jsou to vaše oči, které hledí jinam, než by měly. Tam, kam se díváte, tam jde kůň - třeba přes 1,60m vysoké překážky na olympijském parkuru. Ale co když to není jen o tom, kam hledíte, ale jak? Vědci použili speciální minikameru, aby zjistili, co vidí špičkoví jezdci - výzkumu se zúčastnil v roli top jezdce Tim Stockdale.

OdhadStudie „jezdeckého vidění" (Nottingham Trent University) je příkladem výzkumné práce, která by měla odhalit, jak dělají top jezdci to, co dělají. Většinou nedokáží své schopnosti formulovat, ale proč nevyužít technologii, která dobře slouží v tenisu nebo v baseballu.

V podstatě jde o koordinaci „ruka-oko". Neznamená to však, že špičkovému jezdci jeho „dobré oko" pomůže hrát perfektně ping-pong. Ve hře je spousta dalších faktorů. Nicméně britští vědci se zaměřili na zrak. Zjistili, že špičkoví jezdci se dívají „jinak" ve třech oblastech: směr pohledu, prediktivní pohyby očí a skutečnost, že se zaměří na důležité body na delší dobu než „ne-elitní" jezdci.
Podle předběžné analýzy se při nájezdu na skok jezdec zaměří na oblast před skokem, na skok samotný a pak na místo doskoku. Ukázalo se, že zkušený jezdec se zaměřil pohledem na skok mnohem dříve než ostatní jezdci - v průměru až o 3,5 vteřiny. Zkušený jezdec měl i významně delší čas zaměření pohledem na důležité body.

http://www.discoverhorses.com

Váňa

Když už tu máme film o Josefu Váňovi, zná vůbec jeho jméno zahraniční tisk, nebo je slavný jen v našem českém rybníčku? Takto komentátor britského magazínu Telegraph.co.uk Marcus Armytage zareagoval letos v dubnu na frakturu našeho žokeje:

Česká superstar Josef Váňa dělá z našich žokejů třasořitky
Hovoříme o nejstarším překážkovém jezdci na světě - osminásobném vítězi české „národní" Velké pardubické. Kdyby si Váňa koncem prosince zlomil sedm žeber jako McCoy, jen by požádal koně, aby ho tak nelechtal. Toto tvrzení je čistě hypotetické, protože Váňa nic podobného jako celou sadu žeber nemá a na rozdíl od dobrovolného dárce ledviny Richarda Pitmana se své poloviny plíce vzdal nedobrovolně. Jedna jeho noha je konvexní - nebo konkávní, záleží, zda se díváte zepředu nebo zezadu - a rovná chůze v jeho případě je téměř nemožná. Minulý týden si tento velký muž zlomil při pádu stehenní kost a je léčen v Plzni, městě proslaveném pivem. Místo osvěžujícího moku mu však lékaři dopřejí jiné lektvary...
www.telegraph.co.uk
http://chronofhorse.com/article/josef-vana-made-his-own-path-around-great-pardubice
http://www.guardian.co.uk/sport/blog/2011/oct/10/horse-racing-live-10-october-2011

Tevis Cup - souboj podkov a botiček?

Tevis CupLetošní 57. ročník slavného nejtěžšího vytrvalostního závodu na světě nebyl jen zkouškou vytrvalosti koní, ale i ochrany kopyt. V čase 14 hodin a 50 minut protnul cílovou čáru arabský kůň Fury s jezdcem Garrettem Fordem, prezidentem společnosti EasyCare Inc. Ford slavil trojí velký úspěch. Vyhrál nejtěžší vytrvalostní závod na světě a na koni obutém do produktu jeho firmy EasyBoot (GlueOns). Třetím bonusem byl fakt, že 30 % koní, kteří letos závod dokončili, měli na kopytech EasyBoots - z toho 6 koní v první desítce. Také vítěz ceny kondice (prestižní Haggin Cup), klisna Farrabba jezdce Rusty Totha, měla na kopytech EasyBoots. Závod dokončilo 98 koní, 107 dvojic bylo vyloučeno. Terén Tevis Cupu není zrovna „1a" - viz emocionální trailer k nové knize autorky Sharma Lynn Gaponoff „Tevis". http://www.youtube.com/watch?v=Evwi9qll5GA&feature=related

EasyBoots byly testovány v historii Tevis Cupu mnohokrát, ale v posledních letech se počet koní s touto ochranou kopyt významně zvýšil. Možná je to i tím, že firma EasyCare financuje startovné všem jezdcům, jejichž koně se zúčastní závodu s EasyBoots na všech čtyřech kopytech.

www.teviscup.org

Odstávčata zklidní hudba

Ne, to není námět od Trošky (Slunce, seno, jahody), ale výsledek vědeckého výzkumu (Universita Queensland, Austrálie). Skupina 12 hříbat, která spolu vyrůstala, byla rozdělena na dvě části. O víkendech byla hříbata společně venku. Přes týden byla polovina venku a polovina ve stáji - s hudbou a bez hudby. V týdnu s hudbou od 9 hodin ráno do třetí hodiny odpolední si odstávčata ve stáji užívala hudbu z filmu Forrest Gump (Alan Silvestri) - konstantní rytmus, předvídatelná melodie. Byly snímány tepové frekvence a zaznamenány odchylky v chování. Závěr studie - stres u odstavených hříbat je možné modifikovat ve stáji hudbou.

Effect of music on the behavioural and physiological responses of stabled weanlings ME Wilson, CJC Phillips, AT Lisle, ST Anderson, WL Bryden, AJ Cawdell-Smith
J Equine Vet Sci (2011) 31, 321-322

Bod pro welfare amerických quarterů - nová pravidla o výstroji

Výkonný výbor AQHA (The American Quarter Horse Asociation) 14. září oznámil, že došlo k úpravě některých pravidel týkajících se výstroje koní, a schválil systém sankcí vůči těm, kteří tyto změny nebudou respektovat.

Zakázáno je například používání průběžného martingalu v kombinaci s pákou, používání páky bez řetízku nebo řemínku, používání kovových bosalů, chambonu, průvlečných otěží - pokud budou níže než loket koně. Tato iniciativa vzešla od výboru AQHA pro welfare koní, který byl ustanoven začátkem tohoto roku.

Předseda výboru AQHA pro welfare Prof. Jim Heird prohlásil, že „Největším nebezpečím pro náš průmysl je hrubé zacházení se zvířaty během výcviku a výsledný dojem v soutěžní aréně."

www.aqha.com

Další prodej olympijských koní

„Když vyhraju, tak mě prodají", to by se asi mohlo táhnout hlavou nejednoho z koní ověnčených olympijskou slávou. Další na řadě je Murka´s Vindicat W (Guidam-Oklahoma, Libero H), desetiletý valach, se kterým Peter Charles dopomohl britskému týmu ke zlaté medaili. Novou majitelkou je americká jezdkyně Jessica Springsteen. Přestože pro Petera Charlese nebylo toto rozhodnutí jednoduché, potřebuje finance na nákup nových skokových nadějí pro OH Rio de Janeiro.

http://www.facebook.com/pages/Peter-Charles/309031900338

Podobné články
Blesk

Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…

Česká televize

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…