Co je to Chytrá houba a jak ji používat

15. 9. 2015 tým Ecosin Autor fotek: archiv Ecosin

O Chytré houbě už jste si toho mohli na EQUICHANNELu mnoho přečíst - nejen o jejím působení, ale třeba i příběh o tom, jak Chytrá houba pomohla vyléčit hnilobu kopyt koníka Šošona. Dnes se podíváme na správnou aplikaci.

Chytrou houbou nazýváme půdní mikroorganismus Pythium oligandrum. Je to mikroskopická houba, která byla poprvé popsána ve třicátých letech minulého století. V roce 1965 byla izolována z půdy českým odborníkem na ochranu rostlin Dášou Veselým a tím byla započata éra jejího výzkumu, ve kterém dále pokračovala společnost BARD a díky kterému mohly vzniknout přípravky určené pro zvířata.

Pythium oligandrumHlavními znaky mikroorganismu P. oligandrum, pro které se jí dostalo přízviska Chytrá houba a pro které je využívána v přípravcích, je to, že mykoparaziticky působí na jiné mikroskopické houby. To znamená, že je využívá jako svůj vyživovací substrát tím, že do jejich vláken a buněk penetruje svými parazitickými hyfami a odčerpává z nich dusík a uhlík a současně také steroly pro svůj vlastní reprodukční proces. Při něm zároveň produkuje pohyblivé zoospory, které umí aktivně vyhledávat parazitické houby. Kromě tvorby houbových vláken a charakteristických ostnitých oospor produkuje P. oligandrum v průběhu svého života také celou řadu enzymů. Enzymy mají především za úkol usnadnit průnik hyf do napadené houby. Rovněž ovšem vytváří nevhodné prostředí pro bakterie, tudíž mají bakteriostatický účinek. V okamžiku, kdy se P. oligandrum aplikované na kůži či její deriváty nemá čím živit, odrůstá společně se starou tkání, jelikož živočišný organismus pro ni není přirozeným prostředím a není schopen se na něj adaptovat.

Chytrá houba si najde své využití všude, kde se setkáváme s infekcí způsobenou plísněmi či bakteriemi. Při hnilobě kopyt dochází k rozrušení kopytní tkáně působením hub a bakterií. Chytrá houba díky svému mechanismu působení dokáže tento proces zastavit a navíc je její použití bez vedlejších účinků, nedochází k vzniku rezistence patogenů. Vzhledem ke svému unikátnímu způsobu života aplikace Chytré houby nepředstavuje zátěž pro organismus zvířete.

Připraveno k aplikaciJak tedy Chytrou houbu na kopyto správně aplikovat?

Pamatujte, že přípravek obsahuje živý mikroorganismus. Z tohoto důvodu není možné používat jiná desinfekční činidla, která by mohla Chytrou houbu na místě aplikace zahubit.

Návod k aplikaci:

1. Rozpusťte jednu celou šumivou tabletu v až dvou litrech vlažné vody (cca 34 °C) a nechte aktivovat po dobu 20-30 minut. V mezičase si můžete dojít pro koně.

2. Postižené kopyto důkladně vyčistěte.

Vyčistěte kopyto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Připravený roztok zamíchejte a namočte v něm připravenou vatu či čistý kus tkaniny.

Namočte v roztoku tkaninu

4. Aplikujte přímo na postižené místo a upevněte pomocí obvazu.

Aplikujte a připevněte pomocí obvazu

5. Takto připravený zábal nechte působit po dobu 20-30 minut.

Nechte působit

6. Po odstranění zábalu či ukončení koupele končetiny neosušujte, nechte přirozeně oschnout. Bezprostředně po aplikaci držte koně v čistém a suchém prostředí (v čistém boxu apod.).

7. Výše popsaným způsobem aplikujeme přípravek třikrát do týdne. Aplikace doporučujeme provádět s odstupem jednoho dne (např. po, st, pá). Dobu aplikace dále prodlužujeme podle potřeb, například u těžkých, chronických hnilob může být potřeba aplikaci opakovat déle. Přípravek není toxický ani nepřesušuje tkáň, nemusíte se tedy bát předávkování.

Více informací o Chytré houbě najdete také ve článku Vítejte ve světě Chytré houby! Představujeme nového partnera a příběh o úspěšné léčbě hniloby kopyt koně Šošona čtěte zde: Příběh o tom, kterak jsme s Chytrou houbou zpět ke zdravým kopytům přišli.

BARDSpolečnost Bio Agens Research and Development - BARD, s.r.o. byla založena v roce 2006 za účelem výzkumu, vývoje a pro vlastní výrobu mikrobiologických přípravků. V současnosti patří k předním výrobcům přípravků založených na mikroorganismech, které potlačují plísňové, bakteriální, ale i jiné projevy, které snižují kvalitu života, nebo mohou negativně ovlivňovat lidské a zvířecí zdraví.

Česká firma vyrábí přípravky pro humánní a veterinární oblasti. Přehled veterinárních přípravků najdete zde: www.vet-pythium.eu/cs/veterinarni-pripravky

Bio Agens Research and Development - BARD, s.r.o.
Rýznerova 150/15, 252 62 Únětice
e-mail: pythium@pythium.cz
http://www.vet-pythium.eu/cs/

Podobné články

Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…