Chceme závodit s malými sportovními koňmi?
Velmi pravděpodobně jste zaznamenali iniciativu na Facebooku i na naší diskuzi, vztahující se k vytvoření kategorie malého sportovního koně. Protože se týká poměrně velkého počtu jezdců a dorazilo nám i několik dotazů, přinášíme více informací a vysvětlujeme důvody, které k této iniciativě vedly.
Maximální povolená kohoutková výška pony je 148 cm bez podkov (viz Pravidla pro soutěže pony 2015). Za správně narostlé „velké koně" jsou považováni koně zpravidla od kohoutkové výšky (KVH) 160 cm. Ve sportu je ale každý kůň, který přesáhne kohoutkovou výšku 148 cm, automaticky považován za velkého koně a platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní velké koně.
Toto uspořádání malé koně ale velice znevýhodňuje, a to zejména v parkurovém skákání. Problémem není pouze výška překážek, i když je zřejmé, že kůň o výšce 150 cm je oproti koni o výšce 170 KVH v nevýhodě, ale zejména vzdálenosti na parkúru. Michaela Pavlisová, členka pony komise, dlouholetá úspěšná trenérka pony a „duše" tohoto projektu, vysvětluje: „Má-li se malý kůň s kratším cvalovým skokem vejít do kombinací naměřených pro velké koně, je to nejen obtížnější a s větším rizikem chyby, ale zejména mu to znemožňuje pravidelný cval v optimálním tempu /viz stylové skákání/. Kůň musí být ježděn hodně dopředu, distance mezi skoky nevychází. Děti, které se v tomto věku mají učit především zásadám stylového ježdění, pak musejí volit pouze mezi variantou odskočit z dálky nebo přidupnout, a nutí koně cválat ve vyšším tempu. Pro drezurní ježdění je jistě malý sportovní kůň také vhodnou variantou pro děti např. od 12-13 let, které ještě výškově na teplokrevníky nestačí."
Zkrátka se jedná o skupinu, která výškově vyhovuje velké skupině jezdců. V první řadě jsou to starší děti, pro které představuje vhodný mezistupeň pro přechod na velkého koně. Není jistě třeba rozebírat, že má-li slabší a méně zkušený jezdec příliš velkého koně, není to pro něj ani příjemné, ale ani prospěšné. Mnoho zlozvyků vzniká právě z toho, že jezdec musí vyvíjet přehnaně velké úsilí. Z toho pramení jak křečovitost a chyby sedu (přílišné tlačení), tak zaťaté paže a tahání za otěže (nutnost zastavovat koně silou). Malí koně nejsou vhodní jen pro děti, ale i pro drobnější dospělé. A to zejména pro ty, kteří se necítí dobře na větších, mohutnějších koních, ale přesto by rádi závodili a podávali kvalitní výkony na menších, ovladatelnějších a pro ně výškově přiměřených koních.
Je zde ale ještě jeden důležitý aspekt. Přestože určité úvahy o této kategorii se objevily už dříve a dokonce už několik let funguje sekce malého sportovního koně v rámci plemenné knihy českého sportovního ponyho, více se o oficiálním uznání této sportovní kategorie začalo debatovat až po loňském mistrovství ČR pony. Přesněji řečeno po protestech podaných proti startům přerostlých pony. Pokud neexistuje přechodová kategorie, majitel (nebo jezdec) je velmi silně motivován snažit se „protlačit" svého malého koně mezi pony, k nimž se svou výškou blíží více než velkým koním, mezi nimiž především ve skákání nemá šanci. Pokud budou mít malí sportovní koně svou kategorii, tato motivace odpadne. A také několikaletý stres, zda hraniční poník nepřeroste a nebude pak pro dítě do sportu nevyužitelný.
Zároveň je to šance pro chovatele. Není až tak neobvyklé, že mají šikovného koně se sportovním potenciálem právě v této „šedé zóně" a nezbývá, než ho prodat pod cenou jako rekreačního, protože do sportu o něj není zájem.
Chov: Standard českého teplokrevníka uvádí minimální výšku 159 cm, hannoverští a KWPN koně mají 160 cm, holštýni a francouzští jezdečtí koně od 163 cm. Pokud klisna nedoroste, má možnost být zapsána do pomocné plemenné knihy od 156 cm. Proto u nás byla před několika lety založena sekce malého sportovního koně (MSK) v rámci plemenné knihy českého sportovního ponyho. Do ní je možno zapsat klisny s kohoutkovou výškou 148-159 cm.
Co je potřeba udělat?
Podle reakcí majitelů a jezdců na Facebooku, kde byla založena komunita Malý sportovní kůň, je vidět, že zájem o sportovní kategorii koně s touto kohoutkovou výškou by skutečně byl. Jelikož je náš sport organizován pod hlavičkou České jezdecké federace, je zapotřebí jednat s členy Výkonného výboru ČJF a s prezidentem ČJF. Prozatím jde o podporu ze strany ČJF ve smyslu umožnění možnosti zmapování počtu malých sportovních koní, kteří buďto mají licenci anebo nemají a startují v hobby soutěžích. Tento krok by zajistili majitelé a jezdci malých koní jejich přeměřením, stejně, jako se to každoročně děje s přeměřováním sportovních poníků. Po zaslání vystaveného potvrzení příslušným oblastním sekretářům by se koním v databázi licencí zapsala zkratka např. „M", stejně jako pony mají „P".
Aktuální seznam oficiálních měřitelů pony najdete zde: http://ponyeuweb.cz/view.php?nazevclanku=seznam-oficialnich-meritelu-kvh-pony-pro-sportovni-ucely&cisloclanku=2015040007
„Domnívám se, že těchto koní není vůbec málo. Mnoho majitelů ale váhá, zda se má angažovat. Mají pocit, že jim stačí závodit s velkými koňmi na úrovni ZZ nebo ZM, tedy 80-90 cm. Takový kůň má potom tuto výkonnost. Domnívám se ale, že je to škoda, protože kdyby stupně odpovídaly jejich výšce, neměli by výkonnost ZZ, ale mnohem vyšší. Určitě by se pak stejně jako pro pony i velké koně dal zpracovat žebříček výkonnosti jezdců s malými sportovními koňmi," uvádí Michaela Pavlisová.
Dále vysvětluje svou představu, jak by to mohlo vypadat, pokud všechno dobře dopadne a ukáže se, že malých koní je dostatek: „V systému zaznamenávání sportovních výsledků Gallop se nyní rozlišuje pouze mezi velkými koňmi a pony (označenými písmenem P). U změřených malých sportovních koní (MSK) by se doplnil do centrální databáze kód pro MSK (např. „M"). Na konci roku by se podle údajů z výsledků mohlo zjistit, kolik malých sportovních koní aktivně soutěží a na jaké úrovni. Jistě takto zjištěné údaje nebudou zcela kompletní, protože většina koní, kteří spadají do této výškové kategorie, vůbec licenci nemá a se svými jezdci startují pouze v hobby soutěžích. Na sociální síti jsme pro podporu malého sportovního koně spustili stránku - Malý sportovní kůň. A dle ohlasů lidí - jezdců, majitelů, trenérů je těchto koní v naší republice opravdu hodně. A zájem o oficiální soutěže pro tuto výškovou kategorii je velký. Naše federace má 13 500 členů a k dnešnímu dni jich 1 200 sympatizuje s myšlenkou otevření této kategorie. A nejen to, tito lidé mají skutečně doma malé koně nebo na nich jezdí ve svém subjektu.
Není mi jasné, proč se tomu někdo brání nebo to považuje za zbytečnost, myslím, že je to v mnoha směrech opravdu užitečná věc. Nyní je nutné, aby se možnost této kategorie dostala do povědomí širší jezdecké veřejnosti, protože pouze pokud budou mít majitelé a jezdci zájem, bude možné tuto kategorii otevřít," uzavírá Michaela Pavlisová.
Pro srovnání: Co se týče výšky parkuru, velcí koně mají základní parkúr vysoký 100 cm (stupeň ZZ je vysoký 80, ZM 90 cm). Pony B (tj. 136-148 cm KVH) mají základní parkúr vysoký 70 cm. ZL má 80 cm, L 90 cm, atd. U malých koní by se tedy dala předpokládat výška zřejmě o 10 cm vyšší než u poníků, tj. 80 cm, takže malý kůň, který má s velkými koňmi výkonnost Z (100 cm), by ve své kategorii dosáhl výkonnosti L. Pro pořadatele to bude znamenat postavit jeden parkúr navíc, pro jezdce možnost zaskákat si s korektně napočítanými vzdálenostmi a na přiměřené výšce vzhledem k velikosti koně.
Galerie
Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.
FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…