Češi do Normandie: Jiří Machovec
Jirka Machovec je pracovitý mladý muž, kterému se podařilo se svým plnokrevníkem Alnakim i díky skvělému zázemí a podpoře rodinného týmu kvalifikovat na Světové jezdecké hry do Normandie, a to jako úplně první české dvojici ve všestrannosti.
Jiří Machovec (1989)
Disciplína: Všestrannost (v rámci přípravy i parkur)
Koně:
- Alnaki xx (val., 1999, po Alwuhush xx, z Albatra xx po Dixieland xx), výkonnost všestrannost CCI***, parkur S**, drezura S
- Ortok (val., 2007, po 2745 Oscar, z 53/800 Tosca po 2736 Lantaan), výkonnost parkur S*, všestrannost L
- Sir Charles (majitelka Zuzana Šmídová), (val., 2008, po 2919 Satisfaction II, z 46/403 Rosa po 514 Renomee Z), výkonnost všestrannost L, parkur L**
Nejvýznamnější výsledky:
- 2009: Účast na Mistrovství Evropy mladých jezdců ve Waregemu (BEL) - 42. místo
- 2010: Účast na Mistrovství Evropy mladých jezdců v Pardubicích, 37. místo jednotlivci, 5. místo týmy
- 2011: CIC*** Montelibretti (ITA), 6. místo
- 2012: CIC*** Feldbach (AUT), 3. místo, CCI** Wiener Neudstadt (AUT), 7. místo
- 2013: CCI*** Strzegom (POL), 14. místo
- 2014: CIC** Jaroszowka (POL), 6. místo
Jakých největších úspěchů jste s koňmi dosáhl?
Za svůj dosavadní největší sportovní úspěch považuji 3. místo při CIC*** v rakouském Feldbachu, loňskou úspěšnou kvalifikaci na ME seniorů (kde jsme nakonec bohužel nestartovali z důvodu Alnakiho rekonvalescence po zranění ve výběhu) a samozřejmě i letošní úspěšnou kvalifikaci na WEG.
Co se týče úspěchů s koňmi obecně, dělá mi radost, že i takový malý rodinný tým, jako jsme my (koně připravuju já se snoubenkou Zuzkou a za podpory rodiny), může úspěšně reprezentovat a kvalifikovat se na tak prestižní závody jako jsou WEG, a to letos jako úplně první česká dvojice ve všestrannosti.
Seznamte nás s koněm, se kterým se na WEG chystáte. Jaké jsou jeho závodní zkušenosti?
Alnaki je patnáctiletý valach plemene anglický plnokrevník. Alnaki byl mými rodiči zakoupen jako devítiletý, společně tedy jezdíme už 6. sezónu. Na úrovni *** jsme se poprvé prezentovali v roce 2011. Pro mne i pro koně to byla premiéra. Od roku 2011 se na úrovni *** prezentujeme pravidelně, Alnaki je už zkušený kůň.
Co se týče jeho povahy, je to typický plnokrevník se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, které lze od tohoto plemene očekávat. Na ošetřování je to s ním někdy „o nervy", ale jakmile odstartuje do závodu, vím, že se na něj můžu spolehnout a že udělá všechno pro to, abychom v pořádku a co nejlépe dokončili.
Jak probíhá vaše příprava na událost tohoto typu?
Na WEG neplánuju nějakou zvláštní neobvyklou přípravu. Alnaki bude pracovat tak, jak je zvyklý. Bude to příprava v podstatě jako na každý jiný vrchol sezóny se zřetelem na to, že se bude jednat o velmi těžké závody. Budeme se snažit ladit formu a pilovat naše současné nedostatky, ale hlavní je udržet Alnakiho zdravého a v psychické pohodě.
Kdo nebo co vás inspiruje v práci s koňmi? Máte nějaký vzor?
Mojí inspirací v práci s koňmi jsou rodiče, protože vždycky věří tomu, co dělám, a stoprocentně mě podporují. Mým jezdeckým vzorem je Ingrid Klimke, která je skutečně všestrannou jezdkyní v pravém slova smyslu. Líbí se mi způsob, jakým s koňmi pracuje.
Jsou koně vaší zálibou, nebo už profesí? Pokud jen zálibou, jak zvládáte skloubit všechny své povinnosti?
Koně jsou mojí časově velmi náročnou zálibou, protože pracuji jako sklepmistr ve vinařském závodu a zároveň jsem společníkem v rodinné vinařské firmě. Současně ještě dálkově studuji na MZLU v Brně. Skloubit veškeré povinnosti je velice náročné, je nutné věci dělit na podstatné a důležité. Na podzim, kdy se sbírají hrozny, je pro mne téměř nemožné odjet na závody a s koňmi pracovat. Bez pomoci Zuzky a rodičů by to nešlo vůbec. Snažím se, jak se dá :-).
Jak jste se vlastně ke koním dostal?
Nepocházím z jezdecké rodiny. Ke koním mě přivedla moje maminka, která vždy chtěla jezdit, a tak jsme de facto se sestrou „museli" začít taky. Jezdit jsem začal asi v 6 letech. Dnes maminka z legrace říká, že kdyby věděla, kam až to povede, dá mě na plavání, protože by mi dneska stačily jen plavky a ručník :-).
Učila vás rodina, oddíl, nebo jste úplný samorost? Kdy jste se začal věnovat vaší disciplíně?
V 8 letech jsem začal jezdit dostihy na ponících. Postupně jsem se ve 12 letech dostal k parkuru a od parkuru v 15 letech ke všestrannosti. Ve všestrannosti jsem začínal s klisnou Zambi, která mě provedla od úplných začátků až do CNC*. První mezinárodní starty pak přišly s Largem, kterého dnes považuju za svého životního koně pro všechno, co jsme si spolu prožili, a pro to, kolikrát mě odložil do nejrůznějších překážek, ale zároveň mi ukázal ten pravý pocit v crossu. S Alnakim, s mým bezesporu nejúspěšnějším koněm, jsem pak poprvé zkusil *** úroveň a dovedl mě k největším sportovním úspěchům, Mistrovství Evropy a teď i ke kvalifikaci na WEG.
Utrpěl jste v průběhu kariéry nějaký úraz?
Spadl jsem mnohokrát. Ale dva pády stojí za zmínku, ten nejvážnější a nejkurióznější.
Nejvážnější pád jsem měl v roce 2007 ze Zambi při Zlaté podkově na Dvorečku. Pád si vůbec nepamatuji a nikdo ho neviděl, ale pravděpodobně jsme se převalili přes překážku. Zlomil jsem si lýtkovou a holenní kost, měl jsem otřes mozku a nárazem se mi přerušily některé nervy na prstech u nohy. Nohu mi kvůli zlomeninám a porušení nervů 8x operovali. Pád mě od všestrannosti vůbec neodradil, asi proto, že si ho nepamatuju. O rok později jsem startoval na svých prvních mezinárodních závodech.
Nejkuriózněji jsem spadl z Alnakiho v roce 2012 při závodech Světového poháru ve Strzegomi v Polsku. Po čistém crosse na předposlední překážce celého kurzu Alnaki o překážku zavadil, vyvedlo nás to z rovnováhy a já jsem spadl. Alnaki to nakonec vyrovnal a pokračoval beze mě do cíle. V cíli se na tabuli nejprve objevilo, že Alnaki je v cíli čistě a v čase, protože cílem proběhl (bohužel beze mě :-)). Až asi po 10 sekundách se na tabuli objevilo, že jsme byli vyloučeni pro pád jezdce.
Co si od účasti na WEG slibujete, čeho byste chtěl dosáhnout?
V každém případě si přeju, abychom ve zdraví dokončili. Ideální průběh by znamenal pěknou drezuru a čistě v crosse i na parkuru. Umístění v ½ startovního pole bychom brali jako úspěch.
Češi do Normandie
to je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.
Stát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.
Jak se můžete zapojit vy? Informace hledejte v článku Sbírka na pomoc českým závodníkům..., aktuální informace najdete také na webu Češi do Normandie.
Galerie
Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…
I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…