Češi do Normandie: Jan Rous
Další účastník výjezdu do Normandie na Světové jezdecké hry je mezinárodně úspěšný paradrezurista Jan Rous. V dnešním medailonku vám prozradí něco víc o svých začátcích a také to, jak se vyrovnává se svým handicapem.
Jan Rous (1982)
- disciplína: paradrezura
- moji drezurní koně - Karino, Salvador, Lilie a nyní Codam
Sportovní úspěchy:
- 8x mistrem ČR v paradrezuře
- účast na MS v Belgii v roce 2003
- 2005 ME v Maďarsku
- 2007 MS v Anglii
- 2009 ME v Norsku
- 2011 ME v Belgii
- mnoho mezinárodních závodů, např. v Polsku, na Slovensku, v Rakousku, ve Francii a v Itálii
S kterým koněm na Světové jezdecké hry do Normandie vyrážíte?
Na Světové jezdecké hry do Normandie se připravuji s koněm jménem Lilie. Je to 7letá klisna, se kterou jsem v roce 2012 vyhrál mistrovství ČR v paradrezuře a v loňském roce jsme se umístili na 3. místě. Je to velice šikovná a talentovaná kobylka. Zároveň se snažím připravit na letošní sportovní sezónu se svým mladým valáškem Codamem - 6 let. Zkusil jsem vsadit na mladé koně, dříve to byli koně starší a pro drezuru připravení.
Jak se připravujete na tak významné závody?
Pravidelně trénuji a spolupracuji s Idou Jančářovou, která se věnuje jak mně, tak přiježďuje i mé koně.
Kdo nebo co vás inspiruje v práci s koňmi? Máte nějaký vzor?
Jde spíše o moji vlastní snahu, že chci něco dokázat, dosáhnout určitého jezdeckého cíle a snu.
Jsou koně vaší zálibou, nebo už profesí?
Koně jsou mojí zálibou, ale současně i mým smyslem života.
Jak jste se vlastně ke koním dostal?
Ke koním jsem se dostal v 10 letech, kvůli mé nemoci mi pak rodiče pořídili koně. Byla to motivace - až se vrátím domů z nemocnice, bude na mě čekat koník, a také jsem jej dostal. Začínal jsem s poníkem a pak s většími koňmi, až jsem se dostal ke sportovnímu ježdění handicapovaných - paradrezuře.
Učila vás rodina, oddíl, nebo jste úplný samorost? Kdy jste se začal věnovat vaší disciplíně?
Začínal jsem sám, s kamarádkou a rodiči a kamarády, pak jsme založili v roce 2002 občanské sdružení Stáj Honzík Kralice a začali jsme spolupracovat s trenéry jako je Soňa Erbeková, Karel Diringer, Šárka Charvátová, Hanka Vašáryová a nyní Ida Jančářová. Všem moc děkuji! :)
Paradrezuře jsem se začal věnovat v 18 letech, takže už je to nyní 14. rokem, co se věnuji této sportovní disciplíně.
A jaká byla cesta do současné doby?
Klasifikátoři mě na začátku podle postižení zařadili do I. skupiny - v kroku, pak jsem byl překlasifikován do skupiny II., která se jezdí v kroku a klusu - nezapomenu na svoje první mezinárodní závody v Polsku - Józefin, kde jsem na půjčeném koni jménem Chlór vyhrál, ale zde mě rovněž znovu překlasifikovali a jezdím až do současnosti ve III. skupině, tedy v kroku, klusu a cvalu.
Pro moji lepší orientaci, protože špatně vidím, mám vyrobená velká písmena na obdélníku, případně mi pomáhají lidé v tričkách s velkými písmeny. Mám také povolenou hlasovou pomůcku, takže mám každou úlohu čtenou.
Co si od účasti na WEG slibujete?
Splnění kvalifikace na WEG a účast na takovéto velké jezdeké události by pro mě bylo splněním velkého jezdeckého snu! A čeho bych chtěl dosáhnout? Budu se snažit dosáhnout co možná nejlepšího výsledku!
Češi do Normandie...
to je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.
Stát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.
Jak se můžete zapojit vy? Informace hledejte v článku Sbírka na pomoc českým závodníkům..., aktuální informace najdete také na webu Češi do Normandie.
Galerie
Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…
I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…