Boj s parazity: Zbraně na obou stranách
Své nepřátele – koňské vnitřní parazity – jsme už poznali a vyhlásili jsme jim válku. Musíme vybrat ty nejlepší zbraně, koně odčervit těmi nejvhodnějšími přípravky, ale nesmíme zapomenout, že i paraziti mají vynikající zbraň: tou je takzvaná rezistence. Dostupná antiparazitika a rozvíjející se rezistence na ně, to je téma dnešního článku o koňských parazitech.
Naše zbraně: antiparazitika
Všechny léky působící proti hlísticím v podstatě zabíjejí parazity tím, že jim způsobí ochrnutí, čímž je „umoří hladem" (parazit si nevytváří zásoby energie, musí neustále přijímat potravu), popřípadě ho donutí nedobrovolně opustit tělo hostitele.
Přes širokou nabídku různě barevných krabiček různých výrobců se v současné době používá k odčervování koní pouze 10 sloučenin (v České republice ještě méně). Navíc tyto sloučeniny patří pouze do 5 různých chemických skupin, přičemž sloučeniny z jedné skupiny mají velmi podobný účinek na vnitřní parazity koní. Podívejme se na ně:
1. Benzimidazoly
Sloučeniny: v ČR jsou pro koně schválené přípravky obsahující mebendazol (Telmin pasta či granulát, Antiverm granulát) a fenbendazol (Panacur pasta, granulát, suspenze, Helmigal prášek), v USA také oxfendazol či oxibendazol.
Mechanismus účinku: navážou se na tzv. beta-tubuliny hlístic a brání tvorbě prodlužování mikrotubulů (důležité struktury, které zajišťují mimo jiné i pohyb metabolitů či dělení buněk); výsledkem je především to, že parazit nedokáže ze svého okolí přijímat potravu.
Bezpečnost: jsou pro koně velmi bezpečné a nevadí ani několikanásobné předávkování. Lze je podávat i malým hříbatům, březím a laktujícím klisnám.
Účinnost: účinné jsou v „běžné" dávce proti hlísticím nacházejícím se ve střevě, proti vajíčkům, ve zvýšené dávce zabijí i velkou část migrujících larev mimo střevo a larev malých strongylidů „schovaných" ve střevní stěně (encystované cyathostomy). Nepůsobí proti tasemnicím ani proti vnějším parazitům či střečkům.
Rezistence: na tyto látky je častá rezistence u malých strongylidů.
Dávkování:
- fenbendazol: 5 mg/kg v USA nebo 7,5 mg/kg v Evropě (dávka určená proti strongylidům u dospělých koní), 10 mg/kg (dávka účinná proti škrkavkám u hříbat), 10 mg/kg podávaná 5 dní po sobě (tzv. larvicidní dávka účinná i proti migrujícím larvám strongylidů a encystovaným larvám malých strongylidů EL3/LL3 a L4). V Evropě se pro zahubení migrujících larev strongylidů, encystovaných larev či larev strongyloidů doporučuje až 60 mg/kg.
- mebendazol: 8,8 mg/kg.
2. (Tetrahydro)pyrimidiny
Sloučeniny: v ČR nejsou pro koně registrované žádné sloučeniny této skupiny, ve světě se však běžně používá pyrantel pamoát (název platný v USA) neboli embonát (název používaný v Evropě) a pyrantel tartrát.
Mechanismus účinku: napodobují aktivitu acetylcholinu, který normálně zahajuje svalové stahy, ale na rozdíl od něho se nerozloží a svalový stah je nevratný. Výsledkem je rigidní (tuhá) obrna, parazit není schopen dále přijímat potravu a hyne.
Bezpečnost: bezpečné pro všechny kategorie koní.
Účinnost: působí pouze proti dospělým hlísticím ve střevě, nikoli proti larválním stádiím či vajíčkům. Účinek nastupuje rychle, ale po odčervení se objevují vajíčka strongylidů v trusu již za 4 týdny.
Rezistence: poměrně plošná rezistence u mnoha druhů malých strongylidů.
Dávkování:
- pyrantel tartrát při každodenním použití 2,645 mg/kg;
- pyrantel pamoát (embonát) jednorázově 6,6 mg/kg;
- proti tasemnicím se používá (neoficiálně): p. tartrát 2,64 mg/kg 30 dní po sobě nebo p. embonát 13,2 - 19,8 mg/kg jednorázově.
3. Heterocyklické sloučeniny
Sloučeniny: v ČR se u koní oficiálně nepoužívá žádné sloučeniny, ve světě se koním ještě vzácně podává piperazin. Musí však být ve velkých dávkách a často se aplikuje nosojícnovou sondou, i když existuje i v podobě pelet přidávaných do žrádla.
Mechanismus účinku: depolarizuje svalové membrány, které pak nereagují na acetylcholin. Výsledkem je ochrnutí a neschopnost parazitů přijímat potravu.
Účinnost: působí pouze na dospělé parazity, takže počet vajíček v trusu klesne po odčervení pouze na krátkou dobu.
4. Makrocyklické laktony
Sloučeniny: ivermectin (v ČR jako pasta: Ecomectin, Eqvalan, Noromectin; jako žvýkací tablety: Eraquel; v kombinaci s praziquantelem jako pasta Eqvalan Duo, Equimax nebo jako žvýkací tablety Equimax), moxidectin (v ČR jako orální gel, a to samostatně: Equest nebo v kombinaci s praziquantelem: Equest Pramox) a abamectin (v ČR byl ještě nedávno k dostání s praziquantelem v pastě Abamitel Plus, ale již není registrován).
Mechanismus účinku: tyto látky působí na velmi specifická místa nervových a svalových buněk parazitů. Výsledkem je chabá obrna, neschopnost přijímat a polykat živiny.
Bezpečnost: bezpečné, přesto je toxická dávka výrazně blíže dávce léčebné, než například u benzimidazolů a solí pyrantelu. Při podávání březím klisnám a hříbatům je nutné se vždy podívat na doporučení výrobce, výrobky obsahující moxidectin se však obecně nedoporučují podávat hříbatům mladším půl roku.
Účinnost: působí proti hlísticím, a to dospělcům ve střevě i migrujícím larvám, dále i proti vnějším parazitům (vši, roztoči, kožní larvy onchocerky, habronemy a draschie apod.), účinek však nastupuje pomalu, vajíčka v trusu mizí až za 3-4 dny po odčervení! U moxidectinu se uvádí, že po podání chrání koně po dobu až 2-3 týdnů před novými infekčními larvami, nulový počet vajíček v trusu se udrží až po dobu 12 týdnů po odčervení (s výjimkou prvních 3-4 dní). Po podání ivermectinu se objevují vajíčka v trusu po 8 týdnech. Moxidectin působí na rozdíl od ivermectinu i na encystované larvy cathostom. Ani jeden nepůsobí proti tasemnicím!
Rezistence: předpokládá se nastupující rezistence malých strongylidů na ivermectin (byly případy, kdy se v trusu objevila vajíčka dříve než za deklarovaných 8 týdnů po odčervení), existují i zprávy o rezistenci škrkavek na ivermectin a moxidectin.
Dávkování:
- ivermectin: 0,2 mg/kg,
- moxidectin 0,4 mg/kg.
5. Izochinolony-pyroziny
Sloučeniny: u koní pouze praziquantel, v současné době ho lze dostat pouze v kombinaci s makrocyklicnými laktony (v ČR s ivermectinem: Eqvalan Duo, Equimax; s moxidectinem: Equest Pramox).
Mechanismus účinku: Poškozuje vnější vrstvu tasemnice, takže tato pak není schopná udržet tekutinovou a chemickou rovnováhu svého těla.
Bezpečnost: pro koně bezpečný, protože však zatím není dostatek ověřených informací o bezpečnosti pro březí klisny, většina výrobců ho pro tuto kategorii raději nedoporučuje.
Účinnost: působí pouze proti tasemnicím.
Rezistence: zatím nebyla zjištěna.
Dávkování: za účinnou se považuje dávka nad 1 mg/kg, různí výrobci používají různé dávky.
Málo nás...
... povzdechnete si. A právem. Účinných a bezpečných látek pro odčervování koní je málo. A v ČR ještě méně! Člověka napadne hned několik řešení:
- odčervovat „přírodně"
- koupit si antiparazitika ze zahraničí (nebo z internetu).
Je to dobře?
„Přírodní odčervování"
Ano, na trhu najdeme různé „přírodní" produkty, které mají být podle výrobce účinné proti parazitům. Pamatujte však na to, že to nejsou léčiva, proto nejsou nijak testovány a není ani kontrolována správnost informací na „příbalových letácích". Obsahují to, co je na krabičce psáno? V uvedeném množství? V dostatečné kvalitě? To nikdo nezaručí. A navíc - zatím neexistují žádné podložené důkazy, že by některé z nich spolehlivě účinkovaly - nebo dokonce v uvedené dávce nepoškodily koně.
Nákup z internetu nebo v zahraničí
Antiparazitika jsou veterinární léčiva a jejich výroba a prodej v ČR podléhají tzv. zákonu o léčivech. Každý lék proto musí být schválen „oficiálním orgánem", kterým je v tomto případě Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv a prodávat ho smí pouze zákonem určená osoba či organizace - lékárna či veterinář.
Tabulka 1: Seznam vnitřních antiparazitik pro koně registrovaných v ČR v roce 2011 (podle ÚSKVBL - veterinární léčivé přípravky registrované vnitrostátním postupem):
skupina | účinná látka | název a forma přípravku v ČR |
benzimidazoly | fenbendazol |
Panacur - pasta, granulát, suspenze Helmigal - prášek |
mebendazol |
Telmin - pasta, granulát Antiverm - granulát |
|
makrocyklické laktony | ivermectin |
Ecomectin - pasta Eqvalan - pasta Noromectin - pasta Eraquel - žvýkací tablety |
moxidectin | Equest - orální gel | |
izochinolony-pyroziny | praziquantel |
Eqvalan Duo - pasta (s ivermectinem) Equimax - pasta, žvýkací tablety (s ivermectinem) Equest Pramox - orální gel (s moxidectinem) |
(podrobné informace o jednotlivých přípravcích najdete v DOC souborech přiložených pod článkem; zdroj ÚSKVBL)
Samozřejmě nikomu nemůže nikdo zakázat koupit si pro své koně nějaká antiparazitika v zahraničí či sehnat je na internetu. Většinou je lákavá výrazně nižší cena a (ty rozumnější) jiná účinná látka, než kterou seženete „oficiálně" v ČR. Ale pozor! Můžete v lepším případě koupit neúčinnou pastu, v horším svého koně poškodit. Pokud vybíráte antiparazitikum, vždy se ujistěte, že je to přípravek řádně registrovaný nebo schválený pro podávání koním v některé z „civilizovaných zemí" (obvykle to bude EU nebo USA). Například v USA se léky včetně koňských antiparazitik schvalují organizací FDA (Food and Drug Administration).
Aby oficiální organizace schválila antiparazitikum, podrobí ho náročným testům. Tzv. referenční přípravek, tedy ten, který obsahuje zcela novou účinnou látku, zkouší chemicky i biologicky (za odměnu dá jeho výrobci „patent" na tuto látku, který mu na určitou dobu propůjčí monopol na její výrobu a prodej - a možnost vyšponovat cenu výrobku vysoko). Tzv. generický přípravek (to je ten, který obsahuje naprosto stejnou účinnou látku ve stejném množství jako referenční přípravek a vyrábí se až po skončení jeho „patentu") se testuje pouze chemicky, díky čemuž jsou finální produkty levnější. Výrobci obou typů přípravků však musí vždy garantovat, že to, co je na schváleném „příbalovém letáku", je pravda a nic než pravda, že přípravek je skutečně za daných podmínek tak účinný a tak bezpečný a má dané složení. (Jaký je rozdíl mezi referenčním a generickým lékem najdete například na této stránce).
Jenže ony se objevují i „pirátské kopie" antiparazitik (nejen jich). Nejsou nikde kontrolovány ani schvalovány, obsahují často levné chemikálie bez zaručené kvality či ve spolehlivém množství a díky tomu nejenže bývají méně účinné či zcela neúčinné, ale mohou také koně poškodit. A když se chcete potom dovolávat svých práv, zjistíte, že třeba ani neuvádějí, kdo je vlastně vyrobil...
Pokud kupujete antiparazitikum ze zahraničí nebo z internetu, vždy se ujistěte, že daný přípravek je schválen pro koně, a to oficiálním úřadem důvěryhodné země. Obvykle se jedná o léky známých farmaceutických firem. I přesto však myslete na další rizika tohoto nákupu: nikde není zaručeno, že lék byl uskladněn a přepravován v potřebných podmínkách a že nemá prošlou exspiraci! Nedodržení těchto podmínek z něho nejspíš neučiní nebezpečný jed, rozhodně ale může výrazně snížit jeho účinnost, což vás obere o peníze, které jste původně chtěli ušetřit.
Pro zajímavost uvádím výčet přípravků vyhledaných pod heslem "horse" a "parasit" na stránkách FDA. Jinými slovy - pokud si z inetu koupíte některý z těchto přípravků, bude bezpečný, protože je oficiálně "povolený" v USA. Z účinných látek, které v současné době nezakoupíte v ČR, mohu zmínit oxfendazol (např. Benzelmin), oxibendazol (např. Anthelcide), pyrantel pamoát=embonát (např. Exodus, Strongid T), pyrantel tartrát (např. Continuex, Strongid C).
Zbraň parazitů: rezistence
Všechny současné účinné látky byly v dobách, kdy se začaly používat, vysoce účinné, ale časem si na ně někteří parazité vytvořili rezistenci. Protože údaje na příbalových letácích pocházejí ještě z dob výroby daného antiparazitika, o rezistenci tam většinou nenajdete žádnou zmínku; výrobci nejsou povinni to uvádět...
Co to je rezistence
Jedná se o schopnost parazitů v určité populaci (např. v určité stáji/chovatelském zařízení) přežít léčbu, která kdysi byla proti stejné populaci účinná (stejná látka, stejná dávka, stejný druh parazita). Je to vrozená, geneticky daná vlastnost, která vyplývá z přirozené selekce. Populace malých strongylidů na jedné farmě je velmi velká, miliony až biliony jedinců. Navíc se tito paraziti rychle množí, díky čemuž mají nesmírně pestré složení jednotlivých genů. Mezi nimi se najde pár jedinců, kteří v sobě nesou gen umožňující jim přežít působení některého „odčervovadla". Zpočátku jich je velmi málo. Ale protože přežili léčbu tím lékem a ostatní jedinci bez daného genu nikoli, získali výhodu: málo konkurence. Snadno se tedy pomnoží. Pokaždé, když stejným lékem působíte na tuto populaci parazitů, rezistentní parazité přežijí a pomnoží se a citlivá konkurence bude menší a menší. Jednoho dne začnou v populaci ti rezistentní převažovat: člověk zjistí, že dané antiparazitikum „už v této stáji neúčinkuje".
Jak zjistit rezistenci
Protože pitvat koně za účelem počítání parazitů v jeho střevech po odčervení je poněkud nepraktické a metody založené na zjišťování genů u jednotlivých parazitů populace jsou zatím hudbou budoucnosti, používá se test snížení počtu vajíček v trusu: FECRT (fecal egg count reduction test). Jednoduše se porovná počet vajíček v trusu koně před a po léčbě. Tento test je vhodný pro strongylidy, méně pak pro škrkavky a tasemnice.
Tři hlavní skupiny antiparazitik účinných proti hlísticím koní měly v době uvedení na trh zjištěnou následující účinnost:
- benzimidazoly 95-100 % (počet vajíček parazitů byl po odčervení o 95 až 100 % nižší, než před odčervením, čili se objevilo v trusu maximálně 5 % počtu vajíček zjištěného před odčervením)
- tetrahydropyrimidiny 90-100 %
- makrocyklické laktony 99,9-100 %.
Tyto údaje nám dnes slouží jako východisko pro zjišťování rezistence. Jakmile si určitá populace parazitů vyvine proti těmto látkám rezistenci, uvedené procento bude nižší. Obecně pro benzimidazoly a tetrahydropyrimidiny platí:
- FECRT > 90 % = lék je účinný (není rezistence);
- 80-90 % = lze očekávat rezistenci;
- < 80 % rezistence je přítomná a lék již nebyl účinný.
U makrocyklických laktonů je třeba si dělat obavu už v případě, že FECRT < 98 %.
Věčné dilema: co teď?
V dohlednu nejsou žádné nové účinné antiparazitární látky, takže musíme bojovat se zbraněmi, které máme teď a tady. Ale jak?
Používat proti strongylidům pouze ivermectin a moxidectin? To je krátkozraké, protože i na ně si mohou tito parazité vytvořit každou chvíli rezistenci, jak je tomu například u ovcí.
Tvářit se jako by nic a dodržovat stará „osvědčená" pravidla, čili odčervovat co 8 týdnů a rotovat přípravky? Určitě ne. Obojí je již překonáno a naopak podporuje vznik a šíření rezistence, protože vybíjí citlivé parazity a tím poskytuje prostor k množení těch rezistentních. Rotace antiparazitik (čili pokaždé odčervit přípravkem patřícím do jiné chemické skupiny) navíc maskuje již existující rezistenci u odčervovaných koní, takže se zdá, jako by to jen byla "pohádka farmaceutických firem".
Používejme všechny dostupné přípravky, ale promyšleně; budeme odčervovat účinně a zároveň si „chránit" i prozatím vysokou účinnost makrocyklických laktonů:
- myslete na to, že u většiny vnitřních parazitů není hlavním cílem je úplně odstranit, ale stačí kontrolovat jejich nízké množství; „pěstovat si" tímto populaci nerezistentních parazitů, aby omezovala rozpínání těch rezistentních;
- naučit se pracovat s výsledky vyšetření trusu:
- zmapovat si celé stádo, abyste věděli, který kůň vylučuje kolik vajíček a odčervovat pouze ty dospělé koně, kteří to potřebují, čili vylučují hodně vajíček (samozřejmě u hříbat se musí volit strategie jiná)
- vyšetřením trusu před a po odčervení zjistit, které přípravky mají ve vaší stáji/u vašich koní jakou účinnost; pak volit přípravky účinné pro snížení rezistentní populace parazitů; k tomu nepoužívat pouze makrocyklické laktony, ale i jiné oficiální přípravky (u nás je velká pravděpodobnost, že budou účinkovat soli pyrantelu nebo například oxibendazol) - v případě potřeby lze dokonce tyto dva přípravky kombinovat (probíhá studie, podle níž kombinace pyrantelu a oxibendazolu je vysoce účinná);
- odčervovat cíleně podle toho, kteří parazité se u koní vyskytují nebo mohou vyskytovat (přípravek, na který jsou rezistentní malí strongylidi, může být velmi účinný například proti velkým strongylidům či škrkavkám), podle roční doby, podle věku koní, podle způsobu jejich ustájení;
- před odčervením zjistěte co nejpřesnější hmotnost koně a podle toho volte dávku přípravku; pokud si nejste hmotností koně jistí, raději dejte přípravku více, nikdy antiparazitikum nepoddávkujte; zajistěte, aby kůň spolkl skutečně tolik, kolik jste mu dali;
- maximalizovat boj proti parazitům přímo v prostředí - čili péče o pastvinu a management stáda (viz článek Pastviny a parazité).
Pokud budete dodržovat tato obecná doporučení, výsledek bude uspokojivý: koně budou zdraví, odčervování účinné, vy nebudete utrácet peníze za něco, co vlastně nepůsobí, a hlavně - nebudete muset tak často krmit koně „chemií"!
Sestavení účinného odčervovacího plánu je složité jako sestavení dobré krmné dávky. Nelze se řídit jasnými a pevně danými „recepty". V příštím díle si proto uvedeme několik tipů, jak odčervovat různé koně v různých situacích; jejich úkolem bude poskytnout vám jakési vodítko, podle čeho se řídit, když budete plánovat odčervování vlastních koní.
Zdroje informací:
K. Briggs: Drugs for the Deworming War, The Horse 8/2004
K. Briggs: Resistant Worms: Do Your Horses Have Them?, The Horse 9/2004
J. J. Bertone, L. J. I. Horsepool: Equine clinical pharmacology, Saunders, 2004
N. E. Robinson: Current Therapy in Equine Medicine 5, Saunders, 2003
Další informace:
Účinnost kombinace tetrahydropyrimidinů a benzimidazolů na strongylidiózu koní (odborný text, anglicky, PDF)
Účinnost oxibendazolu na strongylidy koní rezistentní na benzimidazoly (odborný text, anglicky)
Podrobné texty popisující výsledky výzkumů jednotlivých antiparazitárních látek u koní i u jiných živočichů (anglicky, PDF):
- pyrantel pamoát=embonát,
- fenbendazol,
- mebendazol,
- oxibendazol,
- (na této stránce European Medicines Agency si zadejte hledanou účinnou látku - anglicky - a vyjedou vám dokumenty pojednávající o ní, u některých si můžete volit jazyk, včetně češtiny).
Galerie
Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…